Ako liečiť závraty

Obsah

  Takmer každá druhá osoba mala závraty najmenej raz za život. V takom okamihu je tu pocit, že sa okolo vás začnú otáčať predmety, je ťažké ovládať svoje telo, v priestore dochádza k narušeniu orientácie. Niekedy je tento jav jednorazovej povahy a už nikdy nie je človekom vadí. A niekedy sa závraty stáva systematickým, čo spôsobuje veľa nepríjemností. Koniec koncov, výsledok po takomto útoku je odlišný a niekedy sa človek musí zotaviť na dlhú dobu a vrátiť sa k predchádzajúcemu rytmu života. V takom prípade musíte vedieť, ako liečiť závraty, ktorých výskyt môže naznačovať určité poruchy a poruchy vyskytujúce sa v tele.

  Prvá pomoc pri závratoch

  Prvá vec, ktorá sa má urobiť, keď sa človek stretne so závratmi, je upokojiť sa a najmä nepanikáriť. Musíte si sadnúť a pokúsiť sa zamerať svoje oči na jeden predmet. Nemôžete zavrieť oči, nemali by ste sa ani hýbať a otáčať hlavou. Môžete si ľahnúť, ale hlava, krk a plecia sú vysoko na vankúši.

  Ak sa stav nenormalizuje, musíte sa oslobodiť od odevu, ktorý podporuje pohyb, a na čelo aplikovať špeciálny obklad. Aby ste to dosiahli, musíte uterák navlhčiť v studenej vode, do ktorej sa predtým pridal ocot. Môžete si vziať desať kvapiek roztoku Atropínu (0,1%). Ak tieto kroky nepomôžučlovek sa upokojí a získa späť svoj bývalý stav, potom môže užívať seduxénové trankvilizéry (každý po 5 mg) alebo Andakassin (každý po 0,2 g). A samozrejme, ak sa znovu objaví závrat, musíte sa bezpodmienečne poradiť s lekárom.

  Liečba tradičnou medicínou

  Ak nie je čas na okamžitú konzultáciu s lekárom a zároveň tento stav nespôsobuje veľa nepohodlia, môžete sa pokúsiť uchýliť sa k alternatívnym liečebným metódam doma. Najúčinnejšie a odporúčané sú tieto recepty:

  • repa a mrkvová šťava;
  • čaj so zázvorom a bylinkami;
  • bujná bujón;
  • Balzam na báze oleja.

  Šťava z mrkvy a repy je veľmi nápomocná pri závratoch. Piť taký nápoj sa odporúča na lačný žalúdok. Potom bude efekt hmatateľnejší. Mrkvová alebo repa šťava je schopná zvýšiť hemoglobín. A také nápoje pomôžu tým, ktorí sa pri chôdzi cítia závraty.

  Dobrým účinkom prítomnosti takéhoto problému bude čaj uvarený na koreňoch zázvoru, najmä ak k nemu pridáte lístky mäty a lipové kvety. Hotový voňavý nápoj okamžite odstraňuje nepríjemnú epizódu závratu a zlepšuje celkovú pohodu človeka.

  Rastlina podobná plantejnu sa môže použiť aj na boj proti závratom. Jeho listy je potrebné umyť a nasekať a potom naliať pohár prevarenej vody. Takýto prostriedok by mal byť ponechaný pol hodiny a potom k nemu pridať lyžičku lipového medu. Nasleduje pripravený vývarihneď si daj drink. Je lepšie to urobiť pred spaním. Trvanie liečby bude desať dní. Počas tejto doby bude možné vyliečiť závraty a zabudnúť na jej spontánne záchvaty. Takáto odvar pomôže aj tým, ktorí trpia vysokým krvným tlakom.

  Odvar z banánovníka dokonale bojuje proti záchvatom závratov

  Je možné pripraviť doma balzam na uzdravenie, ktorý tiež pomôže chrániť pred javom, ako sú závraty. Za týmto účelom zoberte 100 ml gáforového oleja, pridajte do neho 30 ml jedľového oleja a 10 ml éterického oleja borievky. Všetky zložky sa zmiešajú a balzam je pripravený. Mal by sa skladovať na tmavom mieste. Hotový liek musí namazať lymfatické uzliny umiestnené v oblasti hlavy. A ak tento postup opakujete niekoľkokrát, potom čoskoro môžete zabudnúť na svoje ochorenie.

  Iné recepty

  Clover môžete použiť doma na potlačenie závratov. To bude trvať jednu polievkovú lyžicu kvetenstvo tejto rastliny, ktoré sú naplnené pohárom prevarenej vody. Výsledný nápoj sa pije dvakrát denne po obede a večeri.

  Granátové jablko dokonale zvyšuje redukovaný hemoglobín a pomáha zlepšovať krvný obeh celého vnútorného systému. Výsledkom je, že pravidelné používanie granátového jablka môže minimalizovať príznaky závratu a zmierniť takéto ochorenie.

  Môžete si vyrobiť liečivý čaj, ktorý zvládne časté záchvaty závratu. Na to v rovnakom pomeremusíte variť mätu, lipové kvety a balzam citróna a popíjať zdravý čaj.

  Morský kel obsahuje obrovské množstvo minerálov a makronutrientov, ktoré obnovujú fungovanie vestibulárneho aparátu. Z tohto dôvodu môže mať takýto produkt profylaktický účinok proti závratom. A ak sa na jedálenskom stole pravidelne objavuje morský kel, potom na tieto nepríjemné útoky možno úplne zabudnúť.

  Sea Kale lieči závraty a opravuje výsledok

  Ak je hlava domu veľmi závratná, musíte zobrať horčičnú omietku, navlhčiť ju vodou a položiť ju na teľatá na nohách, pričom ležia. V tomto stave musíte zostať 20 minút a čoskoro sa stav normalizuje. A ak sa chcete úplne zbaviť tohto ochorenia, môžete použiť žihľavy. Jedna polievková lyžica tejto rastliny (v suchej forme) sa musí naliať vriacou vodou (150 ml) a nechať sa v termoske po dobu 25 minút. Potom sa infúzia prefiltruje, pridá sa čerstvá jablková šťava (150 ml). Nápoj, ktorý potrebujete, trikrát denne, 100 ml pol hodiny pred jedlom. Liečba trvá dva týždne a každý deň si musíte pripraviť čerstvý nápoj. Ale práve taký recept účinne zvládne závraty.

  Diéta

  Ľudia so sklonom k ​​častým závratom by mali svoju stravu starostlivo sledovať.

  Správne navrhnutá strava pomôže znížiť riziko takéhoto nepríjemného výskytu. A za týmto musíte niektoré dodržiavaťodporúčania týkajúce sa dennej výživy. Spotreba soli a výrobkov, ktoré ju obsahujú, by sa mala znížiť na 2 g denne.

  Bude potrebné vzdať sa alkoholických nápojov a tabakových výrobkov. Pokiaľ ide o príjem tekutín, mal by byť tiež obmedzený, nie viac ako jeden a pol litra za deň. V pomerne malom množstve by ponuka mala obsahovať čokoládu, čaj a kávu.

  Základom stravovania by malo byť rastlinné a ovocné ovocie bohaté na vitamíny a minerály. Obohatia mozgové bunky a nasýtia krvné cievy esenciálnymi mikroelementmi.

  Takéto odporúčania týkajúce sa stravovania v skutočnosti pomôžu zmenšiť frekvenciu závratných kúziel. A ak k tomu pridáte špeciálnu gymnastiku zameranú na rozvoj koordinácie a reakcie vášho tela, potom môžete na túto chorobu úplne zabudnúť.

  Cvičenie

  Niektoré závraty, najmä polohové závraty, možno liečiť špeciálnou gymnastikou. Aby sa dosiahol dobrý terapeutický výsledok, bude sa musieť vykonávať každý deň. Prvý komplex začína sedením. Je lepšie sedieť na zemi, natiahnuť nohy rovno a zamerať svoje oči pred seba. Potom si rýchlo ľahnite na chrbát a tiež rýchlo prevráťte na ľavú stranu. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pozerať iba pred seba. Ležiace na ľavej strane musíte prevrátiť na pravej strane a potom na chrbte a znova zaujať ležiacu polohu.

  Sú vhodné špeciálne cvičeniabojovať proti závratom

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť faryngitídu doma

  Počas tejto gymnastiky je mimoriadne dôležité udržiavať rýchle tempo. Z tohto dôvodu sa terapeutický účinok dosiahne so závratmi. Odborníci odporúčajú, aby sa najprv takýto súbor cvičení robil pomaly a pomaly, aby sa na všetko pamätalo a potom sa opakovali zrýchleným tempom a v správnom poradí.

  Ďalší súbor cvičení môže priniesť dobrý výsledok. Musíte sa posadiť na stoličku a rýchlo sa nakloniť dopredu. Potom tiež rýchlo narovnať a otočte hlavu doľava. Potom zopakujte rovnaké kroky, ale hlava sa už otočí doprava. Potom sa znova zohnite, pozerajte sa na podlahu a rýchlo sa narovnajte a snažte sa udržať hlavu rovno. Kývnite hlavou trikrát, aby brada dosiahla hrudnú kosť.

  Všetky cvičenia by sa mali opakovať až trikrát denne počas štyroch mesiacov. Ak je závrat systematický, je potrebné pred začatím takejto gymnastiky konzultovať s lekárom.

  Musíte sa tiež pripraviť na skutočnosť, že na samom začiatku týchto činností sa môžu zhoršiť závraty. Ak však gymnastiku robíte nepretržite, stav sa čoskoro normalizuje a takéto javy úplne vymiznú. Táto metóda spracovania teda poskytuje aj svoje výsledky.

  Lieky

  Mnohí odborníci odporúčajú liečbu častými závratmidrog. Sú predpísané v závislosti od dodatočnej symptomatológie, ktorá sa vyskytuje pri takýchto javoch. V podstate lieková terapia pozostáva z nasledujúcich:

  • Antihistamíny (Prometazín, difenhydramín, Meclosín).
  • Sedatívne lieky (Seduxen a Andaxin).
  • Anxiolytické anxiolytiká (Lorazepam, Diazelam).
  • Lieky, ktoré zmierňujú zvracanie a nevoľnosť (metoklopramid, cerucal).

  Ak sa záchvat závraty odlišuje podľa jeho trvania, predpíše sa dehydratácia pomocou eufillínu a intravenózne sa podáva diazepam.

  Ak sú závraty spôsobené poruchami vo fungovaní vestibulárneho aparátu, predpisujú sa anticholinergiká, ktoré pozitívne ovplyvňujú cievny systém. Toto je Metacin, Spiriva, Atropin. K hlavnej liečbe sú niekedy pripojené lieky, ktoré zlepšujú činnosť srdcového svalu:

  • Flunarizin,
  • Betagistin,
  • Polfilin,
  • Cinnarizine.

  Preventívne opatrenia

  Po liečbe závratov a odstránení všetkých sprievodných príznakov je potrebné zorganizovať váš životný štýl tak, aby sa takéto útoky znovu neobjavili. Preto by sa mali dodržiavať nasledujúce odporúčania: prestať fajčiť a alkoholu;

   74) zníženie príjmu soli;
  • znižujú množstvo kofeínu;
  • 76) vykonávajú pravidelné cvičenia počas sedenia;
  • predchádzať stresovým situáciám;
  • konzumujú potraviny bohaté navitamíny;
  • nevykonávajú náhle pohyby krku a hlavy;
  • zariadiť pohodlné miesto na spanie.

  Vzhľadom na závraty a výber spôsobu liečby sa musí pamätať na to, že pozitívny a trvalý výsledok je možné dosiahnuť iba komplexnou liečbou. Preto bez dodržiavania diéty, bez vykonávania špeciálnych cvičení a používania receptov tradičnej medicíny to nemôžete urobiť.