Ako liečiť zapálené črevá

Obsah

  Črevá u dospelých a detí sú zapálené v dôsledku podvýživy, bakteriálnych infekcií a autoimunitných patológií. Pri stretnutí s gastroenterológom sa pacienti sťažujú na epigastrickú bolesť, nevoľnosť, časté záchvaty zvracania, chronickú hnačku alebo zápchu. Narušenie vstrebávania vitamínov a minerálov vedie k dramatickým zmenám nálady, rýchlej únave a zhoršeniu vzhľadu osoby. Pred liečbou zápalu čreva lekár predpisuje pacientovi sériu laboratórnych a endoskopických štúdií. Získané výsledky nám umožňujú zistiť príčinu choroby a zostaviť správny terapeutický režim.

  Základné zásady liečby

  Zápal čreva je súhrnný koncept patologického procesu vedúci k zhoršeniu trávenia a peristaltike. U pacientov sa často diagnostikujú už vyvinuté závažné komplikácie, ktoré ovplyvňujú činnosť takmer všetkých systémov ľudskej činnosti. Pre adekvátnu liečbu liekmi je dôležitá lokalizácia zápalových ložísk:

  • v hrubom čreve - kolitída;
  • v tenkom čreve - enteritída;
  • enterokolitída v tenkých a hrubých rezoch.

  Vo veľkej väčšine prípadov sa patogénne baktérie stávajú príčinou črevného zápalu u detí a dospelých. Liečba preto zvyčajne začína antibiotikami a antimikrobiálnymi látkami. Gastroenterológovia tiežzahŕňajú do terapeutických režimov látky, ktoré majú rôzny pozitívny účinok na tráviaci systém:

  • čistenie gastrointestinálneho traktu od toxínov a toxínov;
  • zastavenie zápalového procesu;
  • ničenie patogénnych baktérií, vírusov, kvasiniek, prvokov;
  • obnovenie črevnej mikroflóry;
  • znížila závažnosť príznakov.

  Počas liečby je pacient kontraindikovaný vo fyzickej aktivite. Po zlepšení pohody môžete postupne zvýšiť pohybovú aktivitu: vydajte sa na čerstvý vzduch, venujte sa fyzickej terapii a gymnastike.

  Liečebná strava

  U ľudí sa často vytvárajú zápalové ložiská v rôznych častiach čreva, ktoré uprednostňujú mastné a vyprážané potraviny. V gastrointestinálnom trakte jedlo dlho stagnuje a dochádza k hnilobným procesom. Pri chybnom rozklade proteínov, tukov a uhľohydrátov sa toxické zlúčeniny začínajú hromadiť, čo vedie k zápalu slizníc. Ak je u pacienta diagnostikovaná akútna choroba, potom sa v prvých dvoch dňoch liečby prejaví úplné hladovanie. Potom sa tieto potraviny postupne pridávajú do stravy:

  • priehľadné polievky;
  • chudé mäso a ryby;
  • pečená alebo varená zelenina;
  • viskózna obilnina;
  • sušienky vyrobené z bieleho chleba;
  • mlieko;
  • varené vajcia, omelety.

  To istépo ponuke by mali nasledovať exacerbácie chronickej kolitídy alebo enteritídy. Lekári dôrazne odporúčajú vylúčiť zo stravy potraviny s vysokým obsahom tuku a komplexných bielkovín:

  • pečivo vyrobené z masla a lístkového cesta: koláče, koláče, koláče;
  • strukoviny - sója, fazuľa, šošovica, hrach;
  • zelenina - biela kapusta, reďkovky, paradajky, repa, reďkovky;
  • mastné ryby a mäso;
  • alkohol, čierny čaj a káva.

  Pitie veľkého množstva tekutín pomôže urýchliť regeneráciu. Môže to byť dusené ovocie, želé, ovocné nápoje z bobúľ a ovocia, neperlivá minerálna voda, infúzia bylín. Tradiční liečitelia odporúčajú ošetrovať zapálené črevo harmančekom, hypericum, nechtíčkom a kalamárom. Ak je kolitída alebo enteritída sprevádzaná výraznou stratou tekutín, pacientovi sú predpísané fyziologické rehydratačné roztoky - Hydrovit, Regidron, Trisol. Pomáhajú dopĺňať telesné zásoby mikro a makro prvkov na urýchlenie metabolizmu a hojenie črevnej sliznice.

  Dôležitou súčasťou liečby črevného zápalu je korekcia stravy pacienta

  Etiotropická terapia

  Hlavným cieľom tohto typu liečby je odstránenie hlavnej príčiny zápalu črevných slizníc. Etiotropická terapia sa vykonáva okamžite po získaní laboratórnych diagnostických výsledkov potrebných na zistenie príslušnosti k druhom patogénnych baktérií alebo hlíst. Ak sú klinické prejavy kolitídy alebo enteritídyPo výraznom vyjadrení, gastroenterológ vypracuje terapeutický režim okamžite, bez čakania na výsledky testov. Zahŕňa antibiotiká alebo antihelmintiká so širokým spektrom účinku, na ktoré sú citlivé väčšina baktérií, prvokov, patogénnych húb a parazitických červov.

  ​​

  Antibiotiká

  Antibakteriálne lieky sa stali prvou voľbou pri diagnostike IBD vyvolanej salmonelou, stafylokoky, Escherichia coli, enterokoky. Bolesť brucha a poruchy trávenia sa vyvíjajú po nesprávnom ošetrení infekcie na pozadí dysbiózy a intoxikácie. Na liečbu zápalu sa používajú tieto antibiotiká:

  • makrolidy - klaritromycín, josamycín, azitromycín;
  • cefalosporíny - cefixím, cefalexín, ceftriaxón;
  • chlóramfenikol, tetracyklín;
  • Polosyntetické penicilíny - Ofloxacín, Amoxicilín.

  Až do získania výsledkov laboratórnych testov uprednostňujú gastroenterológovia predpísané chránené penicilíny pre dospelých a deti. Amoxiclav, Panclave, Augmentin obsahujú kyselinu klavulanovú, ktorá nevykazuje žiadnu terapeutickú aktivitu. Chemická zlúčenina je určená na zabránenie rezistencie patogénnych baktérií na pôsobenie antibiotík. Sulfanilamidové prípravky - ko-trimoxazol, ftalazol, sulgin, furazolidón - tiež pomôžu liečiť kolitídu, enterokolitídu a enteritídu. Vykazujú výraznú antimikrobiálnu aktivitu a vyvolávajú menejpočet vedľajších účinkov ako antibiotiká.

  Antihelmintiká

  Hlístové invázie spôsobujú vážne poškodenie sliznice a čriev v dôsledku mechanických a toxických účinkov oblých červov, škrkaviek, pásomníc a mačacích motolíc. Prenikanie parazitických červov do zažívacieho traktu vyvoláva nedostatok vitamínov v dôsledku narušenia absorpčných procesov živín a biologicky aktívnych látok. Ak sa vo vzorkách stolice zistia hlístové vajcia a zistí sa ich vzhľad, pacientom sa predpíše postupná medikácia týchto liekov:

  • levamizol;
  • Mebendazol;
  • piperazín adipát;
  • Praziquantel;
  • Pirantel.

  Súčasne s antihelmintikami by mal pacient užívať antihistaminiká na zníženie závažnosti klinického obrazu - Loratadín, Tavegil, Pipalfen. Sú nevyhnutné na odstránenie príznakov všeobecnej intoxikácie tela a zastavenie opuchov spôsobených zápalovým procesom v čreve.

  Ak sa červy stali príčinou črevného zápalu, potom sa lieči pomocou antihelmintík

  Imunosupresíva

  Medzi nehormonálne antidepresíva, ktoré sa aktívne používajú pri ulceróznej kolitíde a Crohnovej chorobe, patrí azatioprín (Imuran). Tieto autoimunitné patológie vyžadujú dlhý priebeh liečby a vyvíjajú sa s poruchami fungovania imunitného systému. Rozoznáva bunky črevnej sliznice ako cudzie proteíny adáva signál na produkciu protilátok, ktoré poškodzujú vnútornú vrstvu tráviaceho traktu.

  Imuran sa zriedka používa ako jednozložková terapia. Dobré výsledky liečby spravidla dávajú svoju kombináciu s prednizolónom. Táto kombinácia umožňuje minimalizovať následky užívania hormonálnych liekov:

   76) zabrániť príznakom z vysadenia po užití glukokortikosteroidu;
  • významne znižujú počet vedľajších účinkov.

  Ak sa črevá zapália v dôsledku autoimunitného ochorenia, gastroenterológ predpíše tieto typy kombinovanej terapie:

  • Prednisolone a Salofalk;
  • Prednizolón a sulfosalazín.

  Antimikrobiálne činidlo Metronidazol alebo jeho dovážaný analóg Trichopolum je často súčasťou terapeutického režimu. Liečivá ničia nielen patogénne baktérie, ale majú tiež malú imunomodulačnú účinnosť. Metronidazol sa môže používať na monoterapiu alebo v kombinácii s cefalosporínovými antibiotikami.

  Patogenetická terapia

  Tento typ liečby sa vykonáva na odstránenie následkov a komplikácií zápalového procesu. Patria sem črevná troska, vyvinuté poruchy trávenia a peristaltiky, smrť prospešných laktobacilov a bifidobaktérie. Za výber farmakologických liekov zodpovedá ošetrujúci gastroenterológ iba po preštudovaní výsledkov laboratórnych testov a endoskopickom vyšetrení pacienta. Terapeutické trvaniepriebeh sa môže významne meniť v závislosti od stupňa poškodenia sliznice hrubého a (alebo) tenkého čreva.

  Črevné antiseptiká

  Na čistenie gastrointestinálneho traktu od patogénnych mikroorganizmov a toxických produktov od ich životne dôležitých funkcií sa najčastejšie používajú prípravky s účinnou látkou nifuroxazid. Chemická zlúčenina je inertná voči tkanivám ľudského tela, nie je v nej metabolizovaná, vylučuje sa spolu s výkalami. Nifuroxazid vo vysokých dávkach má baktericídny účinok, ktorý narúša integritu membrán stafylokokov, streptokokov, E. coli. A antiseptikum užívané v malom množstve vykazuje bakteriostatické vlastnosti, ktoré inhibujú rast a reprodukciu patogénnych baktérií. Nifuroxazid je súčasťou týchto liekov:

  • Enterofuryl;
  • Ersefuril;
  • Zastavte Diara.

  Ak sú črevá v malej miere zapálené, potom gastroenterológovia nechcú predpisovať antibiotiká, ale používať antiseptiká. Nemajú škodlivý vplyv na mikroflóru a dokážu eliminovať príznaky dyspeptických porúch. Nifuroxazid interferuje s uvoľňovaním tekutiny do črevného lúmenu a normalizuje peristaltiku.

  Pri liečbe zápalu čriev sa používajú antiseptiká na čistenie tráviaceho traktu od škodlivých baktérií

  .

  Enterosorbenty

  Drogy zaradené do skupiny enterosorbentov sa používajú na čistenie čriev.domáce podmienky.

  Zápalový proces v zažívacom trakte vedie k akumulácii jeho konečných a medziproduktov na sliznici. Kolitída a enteritída sa vyskytujú na pozadí porúch trávenia. V čreve zostávajú neviazané produkty a je narušená absorpcia živín a biologicky aktívnych látok. Tráviaci trakt je tiež ukladaný mŕtvymi patogénmi, ako aj toxínmi, ktoré vylučujú počas rastu. Ak chcete rýchlo pôsobiť na lieky etiotropickej terapie, musíte vyčistiť črevá.

  V prípade na odstránenie toxínov, toxínov, baktérií a húb, gastroenterológovia predpisujú pacientom tieto enterosorbenty:

  • polyfepán;
  • aktívne uhlie;
  • Smectu;
  • Enterosgel;
  • Polysorb.

  Lieky adsorbujú škodlivé látky nahromadené v črevách na svojom povrchu a vylučujú sa do tela v nezmenenej podobe spolu so stolicami. Enterosorbenty sú tiež schopné viazať lieky, takže počas liečby by sa mali antibiotiká a imunosupresíva užívať 1-2 hodiny po užití aktívneho uhlia alebo Smecta.

  Tráviace enzýmy

  Rozrušenie trávenia a peristaltika narušujú celý gastrointestinálny trakt. V pankrease sa začína produkovať dostatočné množstvo enzýmov na rozklad tukov, uhľohydrátov a bielkovín. Zápal hrubého alebo tenkého čreva má negatívny vplyv na sekreciufunkcia žliaz nachádzajúcich sa v sliznici žalúdka. Jedlo je v tele príliš dlhé, čo spôsobuje rozvoj hnilobných a fermentačných procesov. Normalizácia práce gastrointestinálneho traktu pomôže v priebehu podávania týchto liekov:

  • pankreatín;
  • Penzital;
  • Enzystal;
  • Creon;
  • Festal.

  Enzymatické prípravky sa používajú na normalizáciu trávenia počas liečby črevného zápalu

  .

  Zloženie prípravkov obsahuje tráviace enzýmy, podobné účinkom a štruktúrou ako enzýmy produkované pankreasom. Dokonca aj jediné použitie enzýmov môže eliminovať nadmernú tvorbu plynov, nevoľnosť, grganie, hnačku alebo chronickú zápchu. Enzýmové lieky nie sú vhodné na dlhodobé užívanie. Ak pacient poruší odporúčania lekára týkajúce sa priebehu liečby, žalúdok a pankreas sa začnú „lenivať“ a vyvíjať svoje vlastné enzýmy.

  Eubiotiká

  Po očistení gastrointestinálneho traktu enterosorbentmi a po vykonaní antibiotickej liečby sa odporúča podávanie eubiotík pacientom s kolitídou, enteritídou alebo enterokolitídou. Prípravky obsahujú živú kultúru mikroorganizmov a sú určené na obnovenie prospešnej črevnej mikroflóry. Aké lieky môže predpisovať gastroenterológ:

  • probiotiká - Acipol, Linex, Bifidumbacterin, Lactobacterin, Bifiform;
  • Prebiotiká - Dufalac, Normáza,Goodluck, Prelax.

  Zloženie probiotík zahŕňa bifidobaktérie a laktobacily, ktoré začínajú kolonizovať črevá a vytesňujú mikroorganizmy podmienečne patogénnej a patogénnej mikroflóry. A prebiotiká obsahujú organické zlúčeniny potrebné na rast a aktívnu reprodukciu prospešných baktérií. Obnovenie črevnej biocenózy umožňuje eliminovať dyspeptické poruchy, normalizovať metabolické procesy a absorpciu.

  Probiotiká so živými lakto a bifidobaktériami sa používajú na liečbu črevného zápalu

  Symptomatická terapia

  Súčasne s etiotropickou liečbou sú pacientom predpisované lieky na zníženie závažnosti klinických prejavov. Dospelí a deti sa najčastejšie sťažujú na bolesti žalúdka, bez ohľadu na dostupnosť potravy. V minulosti gastroenterológovia praktizovali používanie produktu No-shpa alebo jeho dovážaného náprotivku. Tieto lieky však uvoľňujú hladký sval všetkých vnútorných orgánov, čo nie je vždy žiaduce. Najúčinnejšie pri liečbe zápalu tenkého a hrubého čreva sú antispasmodiká selektívneho pôsobenia:

  • Duspatalin;
  • Dicytel;
  • Mebeverin.

  Ak patológia pokračuje v pozadí nadmernej tvorby plynov, potom sa pacientovi odporúča užívať protipenivé látky, napríklad Espumisan, v sirupe alebo enterosolventných kapsulách. A s hypersekréciou žalúdočnej šťavy a pepsínu to nie je bez použitia inhibítorov protónovej pumpy: omeprazol, pantoprazol, esomeprazol.

  Čo sa dá použiť na liečbu zápalu čriev, sú dobre oboznámení iba špecializovaní lekári, gastroenterológovia. Pri dlhodobej hnačke, zápche, pálení záhy a nadúvaní musíte vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc. Čím skôr sa liečba začne, tým menej závažných komplikácií sa objaví.