Ako liečiť zápal ucha

Obsah

  Zápalný proces v ušiach sa nazýva zápal stredného ucha. Príznaky sa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť v závislosti od formy ochorenia. Klinické prejavy zápalu stredného ucha a vonkajšieho zápalu stredného ucha sú teda menej výrazné ako v prípade vývoja choroby vnútornej formy. Pri prvých príznakoch by ste sa mali okamžite poradiť so špecialistom, aby sa zabránilo prechodu média na zápal stredného ucha do komplikovaného priebehu. Ako liečiť zápal ucha, zvážte podrobnejšie.

  Aký druh pomoci človek potrebuje počas útoku

  Často sa stáva, že sa bolesti chrbta obávajú osoby v noci alebo na dovolenke, keď nie je možné navštíviť otolaryngológa. Inými slovami, bolesť musíte zmierniť pred návštevou špecialistu. Ako na to? Môžete postupovať podľa niekoľkých jednoduchých odporúčaní:

   10. odkvapkávanie z nosa vhodnými kvapkami na uľahčenie dýchania;
  • piť tabletu antipyretika, ak teplota stúpa;
  • vštepte niekoľko kvapiek roztoku antioxidínu do ucha, ktoré bolí (takýto nástroj by mal byť k dispozícii v súprave prvej pomoci pre každého človeka).

  Ak je syndróm bolesti vysokej intenzity a celkový zdravotný stav pacienta je zlý, človek nemusí čakať ráno alebo odpočívať. V takom prípade je lepšie zavolať sanitku alebo ísť na recepciu sami.

  Čo sa nedá urobiť s otitis media

  K zmierneniu záchvatu bolesti pomôže iba kvalifikovaná prvá pomoc. Z tohto dôvodu potrebujete vedieť nielensprávne kroky, ale aj tie, ktoré sa dopustili, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie a zhoršiť priebeh choroby. V žiadnom prípade neliečte sami, ale ak je to možné, je lepšie navštíviť špecialistu.

  Manipuláciu v ušnej dutine by mal vykonávať iba špecialista

  .

  Ak je liečba zápalu stredného ucha nesprávna, môže spôsobiť jeho prechod na chronický alebo hnisavý priebeh, čo si vyžaduje vážnejšiu liečbu kombinovanými antibiotikami. Purulentná zápal stredného ucha, ktorá vyžaduje kompetentnú liečbu, je obzvlášť nebezpečný. V tomto prípade je prísne zakázané nezávisle otvárať absces a vytlačiť z neho hnisavé masy. Je nebezpečné pripojiť sekundárnu infekciu a zhoršiť vývoj choroby. Tento postup by mal vykonávať iba špecialista používajúci sterilné nástroje.

  Ďalší zákaz možno nazvať prepichnutím ušného bubienka, aby prečerpalo hnisavú hmotu cez vytvorený otvor. Takáto manipulácia môže spôsobiť čiastočnú stratu sluchu alebo úplnú hluchotu. V tomto prípade sa vyžaduje aj kvalifikovaná pomoc. Ak nie je správne vytlačiť hnis, môže prúdiť ešte hlbšie do ušnej dutiny, čo je spojené s ďalšími komplikáciami.

  Lieky na liečbu zápalu stredného ucha

  Symptómy vonkajšej zápaly stredného ucha sa môžu liečiť špeciálnymi kvapkami. Môže to byť kombinácia liekov, ktoré zahŕňajú antibiotiká a protizápalové liekylátka, ako aj jednozložková látka na báze jedného antibiotika. Celkové trvanie liečby kvapkami nie je dlhšie ako 1 týždeň.

  Antibiotiká zahŕňajú Normax, Otofa, Ciprofarm. Kombinované lieky, vrátane antibiotík a kortikosteroidov, sú Sofradex, Candibiotic. Z najčastejšie predpisovaných antiseptík je použitie spreja s názvom Miramistin. Pri fungálnej povahe zápalu stredného ucha bude účinná masť s protiplesňovým účinkom: klotrimazol, pimafucín.

  Lieky na liečbu zápalu stredného ucha

  doma je možné liečiť zápal stredného ucha. V prípade komplikácií je pacient umiestnený v nemocnici a vykonáva ďalšie lekárske opatrenia pod dohľadom lekára.

  Na odstránenie syndrómu bolesti spôsobeného zápalom stredného ucha sa predpisuje instilácia v kvapkách, ktoré majú anestetický účinok. Patria medzi ne Otipax, Anauran a Otinum. Pred priamym použitím sa odporúča produkt mierne zahriať, napríklad umiestniť fľašu medzi dlane a prevrátiť 2-3 minúty. Po vpichnutí do ucha musí byť priechod uzavretý vatovým tampónom a ponechať ho niekoľko hodín.

  Kvapky Otipaxu pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť zápal

  .

  Je možné eliminovať opuchy v ušnej dutine pomocou antihistaminík, ako aj vazokonstrikčných kvapiek, ktoré sa používajú v nose. Môže to byť Nazivin a Otrivin. Môžete eliminovať zápalový procespomocou liekov ako Ibuprofen a Nurofen alebo Diclofenac. Ak nie je možné zastaviť bolesť vyššie uvedenými liekmi, teplota sa ďalej zvyšuje, predpisujú sa antibiotiká.

  Ak choroba pokračuje v predperforatívnom štádiu, keď sa hnis hromadí v ušnej dutine, predpíše sa fyzioterapia, konkrétne vyfúknutie sluchovej trubice podľa metódy Politzera.

  Z liekov v tomto štádiu budú účinné antibiotiká vo forme roztokov používaných v kombinácii s glukokortikoidovými liekmi. Pri absencii účinnosti liečby liečivami a fyzioterapie je predpísaná umelá perforácia, ktorá je nevyhnutná na prevenciu prenikania hnisu do lebečnej dutiny.

  Z antibiotík užívaných perorálne je potrebné zdôrazniť napríklad amoxicilín, ampicilín a azitromycín. Miestnymi liekmi používanými pri liečbe zápalu stredného ucha sú Normax, Tsipromed, Fugentin a kol.

  Lieky na liečbu zápalu stredného ucha

  Ako môžem liečiť zápal ucha vo svojej vnútornej dutine? Terapia sa vykonáva v nemocnici, striktne pod dohľadom lekára. Z týchto liekov sa použilo toto:

  • antibiotiká, ktoré pomáhajú potláčať zápalový proces (amoxicilín, erytromycín, ceftriaxón atď.);
  • protizápalové lieky, ktoré majú rovnaký účinok (Dicloran, Diclofenac, Naklofen atď.);
  • diuretiká, ktoré pomáhajú znižovať úroveň intoxikácie tela (Furosemid a ďalšie);
  • symptomatiká potrebné na odstránenie syndrómu zvracania nauzea (Cerucal, Scopolamine, atď.);
  • lieky na zlepšenie krvného obehu (Alfaserk, Betagistin atď.);
  • ​​
  • znamená, že posilňujú imunitný systém založený na vitamínoch skupín B12, P, K, C.

  Fyzioterapia

  Počas liečby zápalu stredného ucha môžu byť predpísané fyzioterapeutické postupy, napríklad UHF, elektroforéza a ultrafialová terapia. Napriek vysokej účinnosti majú niektoré kontraindikácie, medzi ktoré patria:

  • vysoké riziko krvácania;
  • súbežný vývoj rakoviny;
  • zvýšená všeobecná teplota;
  • hypotenzia;
  • súvisiace patológie kardiovaskulárneho systému.

  Terapia UHF spočíva v vystavení postihnutej oblasti vysokofrekvenčnému elektromagnetickému poľu. Na začiatku liečby trvanie jedného zákroku nepresiahne 7 minút. Ak je pozorovaný hnis, doba trvania sa predĺži na 10 minút.

  Liečba UHF je vhodná pre dospelých aj deti

  Elektroforéza sa často predpisuje pomocou roztoku antibiotika alebo síranu zinočnatého. Pred použitím antibiotika určí odborník citlivosť mikroflóry na ňu. Trvanie manipulácie na začiatku liečby je 10 minút, prípadne sa zvyšuje na 20 minút.

  Ultrazvukové ožarovanie pomáha zmierniť zápalový proces. V tomto prípadebude účinná modrá alebo Minin lampa. Trvanie jedného postupu nie je dlhšie ako 15 minút.

  Ľudové lieky

  Domáce zápaly uší môžete liečiť doma pomocou ľudových liekov. Táto technika sa smie vykonávať iba v prípade vývoja vonkajšieho prostredia a zápalu stredného ucha. Na zmiernenie celkového stavu a zníženie závažnosti symptómov môžu byť také ľudové lieky:

  • soľ (vložte predhriatu soľ do plátenného vaku a aplikujte na postihnuté ucho ako obklad, udržiavajte ho 10 minút neobmedzene mnohokrát denne; je ľahšie vykonať takúto liečbu s vývojom zápalu stredného ucha, keď je zapálený ušný ucho alebo iná vonkajšia časť ucha);
  • cesnak je účinným nástrojom v boji proti hnisavým médiám zápalu stredného ucha (do ucha sa umiestni ošúpaný klinček, ktorý ho udržiava 15 minút trikrát denne);
  • ocot jablčného muštu (ocot a voda sa zmiešajú v rovnakých objemoch, potom sa v roztoku navlhčí vatový tampón, ktorý sa vkladá do dutiny chorého ucha na 7 minút; postup sa musí vykonávať štyrikrát denne);
  • peroxid vodíka (vatový tampón navlhčený látkou a vložený do ucha na 5 minút; postup sa vykonáva štyrikrát denne);
  • med (1 polievková lyžica L. Med zmiešaný s rovnakým objemom vody, potom pomocou roztoku vštípte bolesť do ucha; stačí 2 kvapky naraz, ak sa postup vykonáva trikrát denne);
  • sukcesia, nechtík, yarrow (sušené bylinky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch, vylejú sa vriacou vodou, ktorých objem je päťkrát väčší a zostanetrvať na tom hodinu; hotový výrobok sa používa namiesto čaju vo vnútri);
  • Kalanchoe (rastlinná šťava sa vlieva do bolavého ucha v množstve niekoľkých kvapiek naraz trikrát denne).

  Pomaranče z cesnaku pomáhajú vytiahnuť hnis

  Zelenka má otepľovací a dezinfekčný účinok.

  Ak sa otitis externa vyvíja, môžete ho použiť na lubrikáciu zvukovodu. Po 5 manipuláciách si môžete všimnúť zníženie intenzity symptómov a výraznú úľavu vo všeobecnom stave.

  Chirurgia

  Chirurgia sa predpisuje, ak je zápal stredného ucha chronický alebo akútny. Počas chirurgického zákroku dôjde k odrezaniu ušného bubienka tak, aby umožňovalo vyjsť hnisavý obsah. Táto metodológia liečby v tomto prípade pomôže rýchlo zastaviť zápalový proces a úplne zbaviť osobu zápalu stredného ucha.

  Hlavné indikácie pre vymenovanie chirurgického zákroku možno nazvať: neustále zvyšovanie všeobecnej teploty, hojný hnisavý výpotok prítomný v uchu, silná bolesť, perforácia ušného bubienka, zhoršená sluchová funkcia, kazové procesy v kostnom tkanive. Medzi kontraindikácie pre chirurgický zákrok patria: závažný celkový stav, sprievodné chronické ochorenia v akútnom štádiu vývoja, sepsa, úplná hluchota, zhoršená priechodnosť zvukovej trubice.

  V takmer 90% prípadov po zákroku na zápal stredného ucha dochádza k úplnému uzdraveniu. To však neznamenáchoroba sa nedá liečiť konzervatívnymi metódami. Pri prvej bolesti v oblasti ucha je lepšie poradiť sa s lekárom, ktorý vyberie najoptimálnejšiu možnosť liečby.