Ako liečiť zápal stredného ucha u dieťaťa

Obsah

  Zápal stredného ucha, zápal v uchu, je u detí, najmä u malých detí, pomerne častým javom. Keďže choroba je sprevádzaná neznesiteľnou bolesťou v uchu, rodičia by mali dobre rozumieť tomu, ako liečiť zápal stredného ucha u dieťaťa.

  Zápalový proces môže ovplyvniť rôzne časti ucha, preto sa v závislosti od umiestnenia rozlišujú vonkajšie, stredné a vnútorné zápaly stredného ucha. Najčastejšou príčinou vzniku zápalového procesu je bakteriálna infekcia a menej často vírusová infekcia. Pomerne často je zápal stredného ucha komplikáciou prechladnutia. Ohrozené sú deti, ktoré majú oslabenú imunitu, ako aj tie, ktoré trpia krivkou, anémiou, diatézou.

  U starších detí je to o čosi jednoduchšie, môžu povedať, kde to bolí, kde to dáva, a ak hovoríme o malých deťoch, situácia bude oveľa komplikovanejšia. Preto je dôležité, aby sa rodičia pokúsili rozpoznať vývoj choroby sami a okamžite sa poradiť s lekárom. Môžu vás upozorniť neustálym plačom dieťaťa, rozmarmi, odmietnutím jedla. Dieťa sa môže dokonca stále rukou dotýkať boľavých uší rukou alebo otočiť hlavu zo strany na stranu. Ak zatlačíte na tragus ucha, plač sa zvýši.


  Otitída u detí môže byť výsledkom banálnej hypotermie
  .

  Prvá pomoc pri zápale stredného ucha

  Ak sa z nejakého dôvodu nemôžete v blízkej budúcnosti dostať k lekárovi, aj keď sa to musí urobiť čo najskôr, prvá vec, ktorú treba urobiť, je- Toto je na anestéziu ucha. Na tento účel sa často používajú nesteroidné protizápalové lieky, ktoré nielen potláčajú bolesť, ale tiež bojujú proti zápalovým procesom a normalizujú teplotu. Tieto lieky sú dostupné vo forme tabliet, rektálnych čapíkov a sirupov. Pre deti sa používajú deriváty paracetamolu alebo ibuprofénu.

  Druhou fázou je použitie kombinovaných ušných kvapiek s antibakteriálnou zložkou, najmä Otipaxom. Použitie takýchto prostriedkov je možné s integritou bubienka, ak existuje podozrenie na perforáciu, takéto kvapky môžu situáciu len prehĺbiť. Zloženie týchto kvapiek zahŕňa lokálne anestetizujúce a protizápalové zložky.


  Zápal stredného ucha je spravidla dvojsmerný proces, preto by mali byť obe uši odkvapkávané
  . 20)
 1. V žiadnom prípade by ste nemali odkvapkávať studené kvapky, čo môže viesť k nepríjemným pocitom. Pred vykonaním postupu by sa mal produkt zahriať;
 2. Dieťa by malo byť umiestnené na boku tak, aby postihnuté ucho bolo hore. Na narovnanie ušného kanálika by sa mal ušnice mierne odtiahnuť dozadu a nadol;
 3. po zákroku by malo vaše dieťa ležať v tejto polohe ďalších desať minút;
 4. ak odkvapkávate uši dieťaťa, potom musíte bradavku z úst odstrániť skôr, ako ju uchopíte. Prípad vže upchatý nos v kombinácii s figurínou môže spôsobiť poškodenie ušného bubienka.
 5. Typické chyby mladých rodičov

  Ak má vaše dieťa vysokú horúčku, je absolútne nemožné vykonať otepľovacie obklady.

  Ak vaše dieťa začne vytiecť hnis z ušného kanálika, nečisté uši nečistite intenzívne a hlboko, môže to poškodiť ušný bubienok. Existujú také prípady, že rodičia sami vyprovokujú vývoj zápalu stredného ucha. Napríklad, keď je dieťa choré a má výtok z nosa, môže stlačiť obe nosné dierky a spôsobiť, že sa bude tlačiť. V tejto situácii sa môžu uši okamžite položiť.

  Ďalšou častou chybou mnohých matiek je to, že hneď po kŕmení položili svoje dieťa na bok. K čomu to môže viesť? Počas kŕmenia môže dieťa prehltnúť vzduch a musí sa udržiavať vo zvislej polohe, aby sa znovu zvlhčilo. Ak dieťa leží, potom v dôsledku regurgitácie môže mlieko vstúpiť do zvukovej trubice a spôsobiť rozvoj zápalového procesu.

  Okrem všetkého ostatného by sme nemali zabúdať na to, čo robiť potom, čo dieťa utrpí zápal stredného ucha. Malo by byť zrejmé, že choroba môže mať ďalekosiahle následky, najmä strata sluchu. Ak vaše dieťa neodpovedá prvýkrát, je lepšie ho nadávať, ale dávajte pozor na to a privolajte ho k lekárovi, aby zistil vašu ostrosť sluchu.


  Pravidlo číslo jedna, ktoré pomôže predchádzať a liečiť chorobu,nosia teplé oblečenie a pokrývky hlavy
  33) Varovaní - znamená ozbrojené . Prevencia zápalu stredného ucha je predovšetkým včasná liečba prechladnutia, ktoré sú sprevádzané nádchou. Ak hovoríme o malých deťoch, zdrojom ich ochranných síl je materské mlieko, takže svoje deti by ste mali dojčiť čo najdlhšie. Správna výživa, dobrá starostlivosť, včasný prístup k lekárovi - to všetko je kľúčom k dobrému zdraviu vášho dieťaťa.

  Ako liečiť

  Liečba choroby u detí sa spravidla vykonáva ambulantne. Lekárska starostlivosť je indikovaná iba v závažných prípadoch. Bez ohľadu na bolesť ucha dieťaťa je nevyhnutná schôdzka s otolaryngológom.

  Čo sa dá robiť doma?

  Samoliečba môže byť veľmi nebezpečná, je lepšie zavolať najskôr lekára a až potom sa riadiť jeho odporúčaniami

   .
  • instilácia špeciálnych kvapiek;
  • v prípade potreby uveďte antibakteriálne látky;
  • robiť lisy za tepla pri normálnej teplote;
  • zahrievanie ucha modrou lampou;
  • zabezpečiť náležitú starostlivosť;
  • včasne vyčistia nosné kanáliky.

  Stlačenie spravidla trvá tri až štyri hodiny

  Zvážte základné pravidlá, ktoré pomôžu správne liečiť zápal stredného ucha u dieťaťa s obkladmi:

  • tenká srsť by sa mala skladať v štyroch vrstvách;
  • gáza by mala byť napriemer mierne väčší ako ušnice;
  • 53) v strede sa urobí rez, do ktorého sa zasunie ušnice;
  • gáza by sa mala navlhčiť vo vodke alebo v alkohole, zriedená v rovnakom pomere vodou;
  • položte na vrchnú časť servítky vložku stlačeného papiera a potom bavlnu;
  • obklad je zaistený šatkou.

  Purulentná zápal stredného ucha: liečba

  Purulentné zápal stredného ucha nie je možné rýchlo liečiť, pretože je to závažný proces, ktorý prechádza niekoľkými fázami: pred a po perforácii ušného bubienka. V akútnom štádiu patologického procesu sa pacientom odporúča, aby dodržiavali ambulantný režim, ak sú prítomné závažné príznaky, najmä ťažká nevoľnosť a horúčka, mali by sa dodržiavať pokojné postele.


  Purulentná zápal stredného ucha u detí je zápalový proces sliznice bubienkovej dutiny purulentnej povahy, do ktorého je zapojený takmer všetky časti ucha

  Purulentný proces je sprevádzaný zhoršením drenážnej a ventilačnej kapacity zvukovej trubice. Na obnovenie a zlepšenie týchto funkcií sú pacientom predpísané intranazálne vazokonstriktory a adstringentné kvapky.

  Antibiotiká sú indikované na potlačenie bakteriálnej infekcie. Pri vysokých teplotách sa podávajú antipyretiká.

  Po perforácii tympanickej membrány dochádza k úľave, existujú však prípady, keď sa neobjaví hnisanie, v tomto prípade lekári môžu rozhodnúť o vpiche. Po parocentézeodborníci sú presvedčení, že celé hnisavé tajomstvo mi vyšlo z uší.

  Predčasné liečenie purulentného zápalu stredného ucha môže viesť k závažným komplikáciám: meningitída, mastoiditída, obličky, pečeň a srdcové choroby.


  Čím skôr sa zistí patológia, tým rýchlejšie prebehne proces liečby

  Alternatívne metódy liečby

  Je možné liečiť zápal stredného ucha u detí pomocou alternatívnych metód, ale mali by sa používať po konzultácii s lekárom. Ľudové recepty sú skutočne veľmi rozmanité a prístupné, nemali by ste si však z dieťaťa urobiť morča a experimentovať s rôznymi technikami. Napriek tomu by ste s dieťaťom mali zaobchádzať osvedčenými a spoľahlivými prostriedkami.

  Orechový olej

  Tento produkt by sa mal pripraviť vopred. Na tento účel musia byť listy vlašských orechov nasekané a vložené do pohára. Nalejte na vrchol rastlinný olej.

  Produkt by mal stáť tri mesiace na tmavom a chladnom mieste. Hotový výrobok sa používa na lubrikáciu príušných a vnútorných povrchov ucha vatovým tampónom.

  Propolisový olej

  Propolis by sa mal naliať rastlinným olejom a dusiť asi dve hodiny vo vodnom kúpeli. Vo výsledku by sa propolisový vosk mal usadiť na dno.

  Olej na báze propolisu by sa mal naliať do osobitnej nádoby. Dvakrát denne sa do ucha vkladá vata namočená do liečiva.


  K liečbe zápalu stredného ucha u dieťaťa by sa malo pristupovať komplexne
  80. Liečba liekmi

  Drogová terapia zápalového procesu v uchu zahŕňa:

  • antibakteriálne činidlá;
  • lieky proti bolesti;
  • antipyretické lieky;
  • nastávajúca taktika;
  • kombinácia všetkých uvedených zložiek liečby.

  Antibiotiká

  U mnohých starších detí je liečba zápalu stredného ucha tiež bez antibiotickej liečby.
  Mnohí lekári si vzhľadom na vysokú odolnosť baktérií volia taktiku čakania a videnia a obmedzujú sa na predpisovanie analgetík a antipyretík.

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť kašeľ a šupku u dieťaťa

  Nastávajúca taktika sa môže uplatniť v týchto prípadoch:

  • diagnóza sa stále objasňuje;
  • dieťa je staršie ako dva roky;
  • klinické príznaky sú mierne;
  • patologický proces je jednostranný.

  Ak je diagnóza potvrdená diagnózou, stav sa zhoršuje, až kým sa nevyvinie obojstranný proces a ak je dieťa mladšie ako dva roky, potom je absolútne indikovaná antibiotická liečba.

  Mnohé matky nechcú „nakŕmiť“ svoje deti antibiotikami vzhľadom na jeho účinok na organizmus, mali by ste však premýšľať o následkoch, ktoré sa môžu vyskytnúť po otitíde, niekedy sú oveľa závažnejšie ako negatívne účinky antibakteriálnych látok.

  Chirurgická liečba

  Vo väčšine prípadov si zápalový proces v uchu nevyžaduje chirurgický zákrok, ale vo vážnych prípadoch je nutný chirurgický zákrok.


  Chirurgia pri zápale stredného ucha u dieťaťa je extrémnym opatrením

  Myringotómia je pitva ušného bubienka. Chirurg urobí rez na ušnom bubienku, vďaka čomu patologické tajomstvo opúšťa bubienkovú dutinu. Počas procedúry sa môže brať do úvahy zápalová tekutina na výskum citlivosti patogénov. Procedúra sa vykonáva v ťažkých prípadoch so silnou bolesťou. Myringotómia sa vykonáva v celkovej anestézii.

  Tympanostómia je postup, pri ktorom chirurg vloží do dutiny stredného ucha trubicu, ktorá uľahčuje odtok patologických sekrétov. Procedúra sa vykonáva pri exsudatívnych zápaloch stredného ucha, častých relapsoch, ako aj pri absencii pozitívneho výsledku po antibiotickej liečbe.

  Takže zápal stredného ucha u detí sa môže prejaviť zavinením samotných rodičov vo forme komplikácií respiračného ochorenia alebo podchladenia. Ochorenie sa môže prejavovať rôznymi formami. To, čo je možné pri jednom type zápalového procesu, je u druhého prísne zakázané. Liečba sa môže vykonávať doma, ale malo by sa to dohodnúť s lekárom. V každom prípade by ste mali navštíviť špecialistu na vyšetrenie, vykonať diagnostické vyšetrenie a po vykonaní presnej diagnostiky začať liečbu. Dodržiavajte lekárske odporúčania, liečte nachladnutie včas, nezabudnite na hygienické pravidlá a buďte zdraví!