Ako liečiť zápal priedušiek

Obsah

  Bronchitída je choroba dýchacích ciest, ktorá sa vyznačuje vývojom zápalového procesu v tejto oblasti. Pri liečení choroby sa dostávajú do popredia lieky. Iba ošetrujúci lekár môže určiť typ týchto liekov, berúc do úvahy typ bronchitídy (alergický, astmatický atď.), Závažnosť jeho vývoja, klinický obraz a ďalšie faktory. Takže, ako liečiť bronchitídu u dospelých spôsobenú vírusmi a baktériami, budeme analyzovať podrobnejšie.

  Lieky na liečenie choroby

  Bronchitídu je potrebné liečiť správne. V kombinácii s liekom je potrebné upraviť životný štýl, pretože iba komplexná liečba pomôže zbaviť sa patológie. To zahŕňa vylúčenie fajčenia, navštevovanie miest, kde sa vo vzduchu vznášajú priemyselné plyny a prach, a podchladenie. Odporúča sa tiež včas sa zbaviť chronických patológií.

  Počas liečby symptómov liekmi je dôležité dodržiavať pitný režim. Pomôže to zbaviť sa intoxikačného syndrómu a rozpustí sa hlien v bronchiálnom strome.

  Antibiotiká

  Odborníci zvyčajne odporúčajú liečbu choroby antibiotikami. Ktorá z nich bude najúčinnejšia, sa určuje s prihliadnutím na povahu choroby, konkrétne na jej patogén. Ak je bronchitída spôsobená bakteriálnou infekciou, predpisujú sa lieky ako Augmentin, Flemoxin, Ceftriaxone, ktoré sa môžu používať v detstve. Podrobnosti o liečbebronchitída u detí sa dá čítať tu.

  Jedným z najbezpečnejších antibiotík pri liečbe bronchitídy u dospelých a detí je Augmentin. Podľa predpisu ošetrujúceho lekára sa liek môže použiť ako na injekciu, tak na inhaláciu. Najšetrnejší spôsob je ten druhý, pretože pri vdýchnutí liečivých látok pôsobia priamo na oblasť so zápalom, čím znižujú riziko komplikácií. Ak je zvýšená teplota alebo ak je celkový stav pacienta vážny, liek sa podáva injekčne.

  Flemoxín je ďalší účinný liek, ktorý sa predpisuje na bakteriálnu formu bronchitídy. Lekár spravidla predpisuje liek pri zvýšenej teplote, ktorá trvá viac ako 3 dni, s výrazným intoxikačným syndrómom, leukocytózou a posunom leukoformuly doľava.

  Flemoxín je liečba predpísaná pre dospelých aj pre deti

  .

  Bronchitída sa môže rýchlo liečiť antibiotikom nazývaným ceftriaxón, ktorý sa injekčne podáva človeku (intramuskulárne). Ihneď po vstupe do tela sa účinné látky liečiva rýchlo absorbujú a po niekoľkých hodinách dosiahnu svoju maximálnu koncentráciu v krvi.

  Antivírusové lieky

  Vírusová bronchitída sa môže liečiť liekom ako je Kagocel. Samotný liek samozrejme neovplyvňuje samotné vírusy, ale pomáha posilňovaťprodukciu interferónov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú také infekčné patogény. Liek sa môže používať na liečenie bronchitídy u dospelých a detí, ale dávka sa bude v každom prípade líšiť.

  Grippferon sa považuje za ďalšie antivírusové liečivo, ktoré môže vylúčiť silný pretrvávajúci kašeľ. Tento nástroj sa dá použiť na liečbu bronchitídy počas tehotenstva a dokonca aj u dojčiat. Existujú rektálne čapíky s rovnakým názvom, nosné kvapky, masť a sprej.

  Viferonové čapíky nemajú menej výrazný antivírusový účinok. S týmto názvom existujú lokálne lieky, a to masť a gél, ktoré sa používajú pri liečbe kožných príznakov vírusových infekcií (napríklad vyrážky na perách alebo v inej oblasti). Liek je schválený na použitie nielen pre dospelých, ale aj pre deti.

  Expektoračné a antitusické lieky

  Dokonca aj zanedbávaná bronchitída sa môže liečiť v kombinácii s používaním antitusických liekov a expektorantných liekov. Ten prispieva k rýchlemu odstráneniu hlienu, ktorý sa nahromadil na prieduškách. Môže to byť napríklad:

  • Pectolvan Ivy (vynikajúci expektorant vo forme sirupu, ktorý je založený na rastlinných prísadách a pomáha znižovať viskozitu spúta, jeho rýchly únik z priedušiek, vhodný pre dospelých aj pre deti vrátane novorodencov);
  • Mukaltín (uvoľňovanie vo forme tabliet; nepredpisujte dospelým a deťom, ak existuje individuálna neznášanlivosť na zložky lieku, vredy presakujúce žalúdok alebo vredy dvanástnika).čreva);
  • Pertussín (liek sa vyrába vo forme sirupu a týka sa rastlinných prípravkov, to znamená, že obsahuje iba prírodné rastlinné zložky; okrem expektoračného účinku má liek antimikrobiálny a bronchospazmolytický účinok);
  • Prospan (sirup s týmto názvom sa môže používať na liečbu bronchitídy u tehotných žien, dojčiat a dokonca aj počas laktácie; dávka by mala byť stanovená iba odborníkom).

  Často je predpisovaný Ascoril pri liečbe bronchitídy, ktorá je povolená deťom od 2 rokov

  .

  Hneď ako sa suchý kašeľ zvlhne, používanie ktoréhokoľvek z vykašliakov sa zastaví. Odteraz bude potrebné užívať antitusický liek. Môžu napríklad menovať:

  • broncholitín (má nielen antitusický, ale aj bronchodilatačný účinok; používa sa na liečbu vírusovej alebo bakteriálnej bronchitídy, bronchiálnej astmy vo forme alergií, zápalu pľúc, čierneho kašľa a iných patológií dýchacích ciest);
  • Stoptussín (liek sa považuje za kombinovaný, má mukolytický, antitusický a vykašliavací účinok; je predpísaný pre dospelých aj pre deti);
  • Codesan (tablety s antitusickým účinkom sa týkajú narkotických analgetík; predpisovaných deťom starším ako 12 rokov a dospelým).

  Lieky na inhaláciu

  Bronchitídu je možné liečiť bez teploty pomocou inhalácií s rozprašovačom slieky

  Účinné látky môžu preniknúť do hlbších vrstiev priedušiek bez toho, aby prenikli do žalúdka a celkového prietoku krvi. Súčasne sa účinnosť postupu zvyšuje 2 - 3-krát.

  Konanie sa vykonáva niekoľkokrát každý deň. Celkové trvanie takejto terapie je až 10 dní. Vdýchnutie je potrebné iba v štádiu remisie choroby, keď sú príznaky exacerbácie zastavené. Počas procedúry môžete použiť nástroj ako Lazolvan, ktorý je účinný nielen pri liečbe vírusového a bakteriálneho typu choroby, ale aj pri liečbe alergickej bronchitídy.

  Môžete použiť liek Berodual - liek s bronchodilatačným účinkom, ktorý má minimálne vedľajšie účinky. Vďaka zložkám je zabezpečená expanzia lúmenu pľúc, odstránenie útokov nedostatku vzduchu, zmiernenie suchého kašľa a prevencia bronchiálnej obštrukcie.

  Fluimucil sa považuje za ďalší, nemenej účinný liek, ktorý sa používa na liečbu bronchitídy. Nástroj pomáha riediť hlien a rýchlo ho oddeľuje od priedušiek. Jeho kombinované použitie s iným antitusickým liekom je však prísne zakázané.

  Môžete tiež použiť liek Tonsilgon, homeopatický liek, ktorý je založený na rastlinných zložkách: ibištek, harmanček, výťažok z prasličky, listy vlašských orechov. V kombinácii s liečbou takýmto liekom sa predpisujú iné lieky s podobným účinkom.

  Ako liečiť bronchitídu pomocoutehotenstvo

  Na liečbu bronchitídy u tehotných žien (vrátane tých chronických) sa začína pozorovaním odpočinku v posteli a pitím, ktoré by malo byť hojné a teplé. Môže to byť čaj s malinovým džemom, citrónom a medom. Odborníci tiež odporúčajú piť mierne ohriate mlieko, do ktorého musíte pridať maslo a med.

  Ak dodržiavate tento režim pitia, môžete dosiahnuť nezávislé uvoľnenie patogénov z dýchacích ciest, zmierniť nepríjemné pocity v krku a uľahčiť proces vykašliavania spúta. Okrem toho môžete vykonať inhaláciu pomocou minerálnej vody alebo roztoku sódy.

  Akékoľvek lieky počas tehotenstva by mal predpisovať iba špecialista

  Ako liečiť bronchitídu počas tehotenstva, ak sa vyskytne pri suchom kašle? V tomto prípade sú vhodné lieky, ako sú mukolytiká, menovite bromexín alebo mukaltín. Počas tohto obdobia sa antibiotiká často nepredpisujú na liečbu bronchitídy, ale ak je diagnostikovaný závažný priebeh, sú príznaky purulentnej infekcie povinné.

  V posledne uvedených prípadoch sa predpisujú antibiotiká, ktoré sa môžu užívať počas tehotenstva. Patria sem lieky, ktoré sú súčasťou makrolidov a cefalosporínov druhej alebo tretej generácie. V každom prípade by antibiotiká počas tehotenstva mali predpisovať iba špecialisti.

  Ako liečiť bronchitídu u fajčiarov

  Typicky je to bronchitída u ťažkých fajčiarov.prebieha chronicky a je sprevádzaný rozvojom zvyšujúceho sa zlyhania dýchacích ciest. Je potrebné liečiť bronchitídu fajčiarom tak v štádiu exacerbácie, ako aj v štádiu remisie.
  Na zmiernenie celkového stavu pacienta je potrebné vymenovať:

  • látky s expandujúcim bronchiálnym účinkom (Theofedrin, Vagos, Fenoteron atď.);
  • expektorans (Acetylcysteine, Joset, Ascoril atď.);
  • látky s antibakteriálnym účinkom (Augmentin, Ciprofloxacin, atď.);
  • látky, ktoré podporujú ochrannú funkciu imunitného systému (Timalin, Tactivin, vitamínové prípravky na báze skupiny B, vitamíny C, kyselina listová, A, E, PP atď.).

  Je možné vyliečiť fajčiarsku bronchitídu bez antibiotík? Ak nie sú žiadne príznaky hnisavej infekcie priedušiek, môžete sa bez nich obísť, ale iba vtedy, keď sú dodržané všetky ostatné odporúčania ošetrujúceho lekára. Lieky v kombinácii so správnou výživou, pitným režimom a životným štýlom pomôžu zastaviť zápal a viesť k uzdraveniu.

  Ľudové lieky

  Na liečbu tracheitídy a bronchitídy môžu byť tiež ľudovými liekmi, ktoré pomáhajú zmierňovať príznaky chorôb a urýchľujú zotavenie:

  • reďkev čierna, ktorá má vykašliavací účinok (1,5 kg reďkovky sa dobre umyje, olúpané, kysli, vytlačí sa na gázu; získaná šťava sa zriedi dvoma poháre medu, ktoré sa predtým rozpustia vo vodnom kúpeli; hotový výrobok by sa mal konzumovať pred jedlom v množstve 2 lyžice.l).;
  • sadlo (sádlo z taveniny v predhriatej rúre, naliať do akejkoľvek nádoby a uložiť na chladné miesto; po ochladení sa sádlo v objeme 1 lyžička zmieša so pohárom horúceho mlieka a ústami sa spotrebúva v malých dúškoch);
  • aloe (4 listy rastliny sa nalejú na pol litra červeného domáceho vína a nechajú sa vylúhovať 4 dni; hotový výrobok sa podáva ústne 1 polievková lyžica trikrát denne);
  • roztok sódy (1 čajová lyžička sódy a štipka soli sa rozpustí v 100 ml vody; celý objem vypite jedným dúškom na lačný žalúdok);
  • kozí tuk (získaný ústami v 1 polievkovej lyžici pred jedlom).

  Okrem interne užívaných liekov sa môžu inhalácie vykonávať aj doma. Napríklad môžete použiť roztok cesnaku alebo cibule. Odborníci odporúčajú inhaláciu s infúziou vetiev malín, rakytníka, suchú mätu.

  Ak je možné akútnu bronchitídu odstrániť navždy, potom príznaky nevyliečenej chronickej bronchitídy narušia človeka počas jeho života a pokračujú v štádiách exacerbácie a remisie. Jediná vec je, že môžete sledovať všetky stretnutia ošetrujúceho lekára, čo pomôže vyhladiť priebeh choroby a zabrániť negatívnym následkom.