Ako liečiť zápal pľúc

Obsah

  Zápal pľúc alebo zápalu pľúc je akútne infekčné ochorenie, ktoré môže byť spôsobené vírusmi, baktériami alebo hubami. Takáto patológia môže byť sprevádzaná nebezpečnými následkami až do fatálneho výsledku. Kým neboli vynájdené antibakteriálne lieky, úmrtnosť na pneumóniu dosiahla 80%. K dnešnému dňu sa toto číslo pohybuje medzi 5–40%. Ako liečiť zápal pľúc a identifikovať chorobu v počiatočnom štádiu vývoja, je podrobne opísaný v článku.

  Všeobecné zásady liečby

  Ak sa vývoju zápalového procesu nezabránilo, je potrebné zamerať všetko úsilie na rýchle odstránenie choroby. Zotavenie vo väčšej miere závisí od samotného pacienta av menšej miere od ošetrujúceho lekára. V žiadnom prípade sa nemusíte spoliehať na samoliečbu, pretože zápal pľúc nie je bežné, pretože sa ho môžete zbaviť. Okrem toho sa pri predčasnom začatí liečby môžu zvýšiť šance na smrť.

  Podľa mnohých štúdií sa pneumónia často nevyskytuje ako nezávislé ochorenie, ale proti prechladnutiu. Z tohto dôvodu je dôležité monitorovať celkový stav počas vývoja akútnych vírusových infekcií dýchacích ciest a akútnych infekcií dýchacích ciest, aby sa včas zistili príznaky pneumónie.

  Veľkou chybou, ktorú mnohí robia, je liečiť zápal pľúc až do konca.

  Niekoľko dní osoba užívala lieky, výrazné príznaky zmizli, teplota klesla a onmyslí si, že je uzdravený. Ak ošetrujúci lekár predpísal antibiotiká na 2 týždne, musíte tento kurz dodržať a predčasne ho neukončiť. Platí to aj v prípadoch, keď vyjadrené prejavy choroby zmiznú po niekoľkých dňoch.

  Nezabudnite, že taká forma pneumónie je atypická. Vo väčšine prípadov sa pamätá, keď je zápal liečený antibakteriálnymi látkami, ale tie sú neúčinné. To možno vysvetliť skutočnosťou, že choroba je spôsobená úplne odlišnými patogénmi, ktoré nie sú citlivé na antibiotiká. Je dôležité upozorniť ošetrujúceho lekára pred začatím liečby pneumóniou na ďalšie existujúce infekcie v tele.

  Deti a dospelí sa odporúča dodržiavať odpočinok na lôžku

  .

  Počas liečby pneumónie je potrebné dodržiavať lôžko. Akákoľvek, dokonca ľahká fyzická aktivita, ako aj práca do práce, sú prísne zakázané. Nezaťažujte už oslabený imunitný systém. Nechajte svoje sily nasmerovať iba na boj proti patogénnym mikroorganizmom.

  Lieky

  Spôsob ošetrenia pneumónie určuje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na výsledky diagnostických opatrení. Zohľadňuje sa úroveň citlivosti patogénneho mikroorganizmu na antibakteriálne lieky. To je možné určiť laboratórnymi štúdiami, a to bakteriologickou kultúrou spútapatogén a jeho citlivosť na lieky.

  V prípade, že z jedného alebo druhého dôvodu nie je možné určiť typ patogénnych mikroorganizmov, ktoré spôsobili pneumóniu, predpisujú sa antibiotiká so širokým spektrom účinku. Také lieky sa musia užívať aj pri laboratórnej diagnostike, ktorá trvá 8 až 10 dní.

  Drogy pre dospelých

  Antibiotiká sa dlho snažili liečiť zápal pľúc. Lekár môže predpísať tabletové prípravky aj liečivá vo forme injekčných roztokov. Tieto tablety majú výhodu oproti tabletám: majú schopnosť rýchlejšie sa vstrebávať do krvného obehu a majú okamžitý terapeutický účinok. V modernej medicíne lekári napriek injekčným cnostiam dávajú prednosť predpisovaniu tabliet.

  Pri liečbe pneumónie u dospelých sa používajú injekcie takýchto liekov, ktoré sú súčasťou najnovšej generácie liekov. Sú to Meropenem, Ceftazidime a iné, ktoré majú výrazný terapeutický účinok a používajú sa pri ťažkej pneumónii.

  Antibiotikum Amoxicilín je vhodný pre dospelých aj deti

  .

  Ak je choroba mierna alebo stredne závažná, ošetrujúci lekár predpíše amoxilav, amoxicilín alebo augumentín. V prítomnosti streptokokov, enterobaktérií, pneumokokov v tele, ktoré spôsobili rozvoj pneumónie, použitieCeftriaxón, cefotaxím alebo iné.

  Ak má osoba neznášanlivosť na lieky zo skupiny penicilínov, predpisuje sa hemomycín, sumamed alebo azitral. V prípade pridania patológií, napríklad abscesu alebo pohrudnice, sa vyžaduje liek Timentin. Ak neznášate takéto lieky, lekár predpíše zavedenie injekcií fluórchinolónov tretej generácie, medzi ktoré patria Remedia, Levoflox atď.

  Drogy pre deti

  Ďalší článok: Ako liečiť zápal pľúc

  Pneumónia u detí si vyžaduje aj antibiotickú liečbu, ktorá sa môže užívať doma. Niekedy je dieťa hospitalizované a vykonáva ďalšie terapeutické opatrenia v nemocničnom prostredí. Spravidla sú hospitalizované deti, ktoré ešte nie sú vo veku 60 dní od narodenia a ktoré sa vyvinú na zápal pľúc s poškodením niekoľkých lalokov orgánov, ktoré prekonali encefalopatiu, ktoré majú vrodené ochorenie srdca alebo ciev, chronické ochorenie pľúc, ochorenie obličiek, diabetes mellitus, malígnu krvnú patológiu. ,

  Týmto pacientom sú predpisované antibiotiká zo skupiny penicilínov, cefalosporínov prvej generácie alebo iných podobných liekov. V závažných prípadoch sú tablety nahradené injekciami antibakteriálnych liekov (intramuskulárne alebo intravenózne). Hneď ako sa celkový stav dieťaťa zlepší, injekcie sa nahradia tabletami.

  Finančné prostriedky zahrnuté do skupiny penicilínov, ktoré sa môžu použiť na liečbu pneumónie u detí, sú tie, ktoré sa vyvinuli naprírodná báza (benzylpenicilín, fenoxymetylpenicilín) a tie, ktoré majú syntetickú bázu (amoxicilín, ampicilín, karbenicilín).

  Takéto lieky sa podávajú dieťaťu, až kým sa nedosiahnu výsledky laboratórnej diagnostiky. Po objasnení, ktorý patogén spôsobil zápal pľúc, sa vyberie najúčinnejšie liečivo. Ako dlho trvá liečba pneumónie u dieťaťa, sa určuje s prihliadnutím na závažnosť ochorenia.

  Iné lieky

  Zápal pľúc sa dá rýchlo vyliečiť iba komplexnou metódou. Preto sú okrem antibiotík predpisované aj antivírusové a mukolytické lieky. V prípade, že choroba má vírusovú etiológiu, sú potrebné vhodné antivírusové látky. Môže to byť acyklovir, valacyklovir, arbidol alebo iné.

  Na rozpustenie spúta v pľúcach a na uľahčenie kašľa je potrebné užívať ambroxol, brómhexín alebo iné analógy mukolytických a vykašliavacích liekov. Na ten istý účel sa používajú lieky na báze rastlinných zložiek: Sinupret, Gedeliks atď. Na uľahčenie dýchania sa predpisujú inhalácie týchto liekov.

  Antipyretické lieky (Nurofen, Paracetamol atď.), Lieky proti bolesti hlavy a svalov (Paracetamol, Diclofenac, Ibuprofen atď.), Imunomodulátory (Esberitox atď.) Sa oplatí uviesť ako symptomatické lieky.

  Fyzioterapia

  Na liečbu pľúcnych chorôb vrátane pneumónie sa používafyzioterapeutické procedúry. Táto technika pomáha eliminovať zápalový proces a zmierňuje opuchy tkanív a tiež stimuluje imunitný systém, čím urýchľuje regeneráciu.

  Jednou z fyzioterapeutických metód je terapia UHF. Ultrafrekvenčné vlny sú smerované do oblasti so zápalovým zameraním v pľúcach. Obzvlášť účinná je terapia UHF, keď sa používa spolu s antibiotickou liečbou. Vplyv elektrického poľa pomáha obnoviť normálny prietok krvi, zaistiť bakteriostatický účinok. Manipulácia sa vykonáva denne počas 10 minút.

  Elektroforéza je jednou z najúčinnejších fyzikálnych metód pri liečbe pneumónie

  .

  Druhou technikou je induktermermia. V tomto prípade je do zápalového ložiska zaslané magnetické pole, ktoré pomáha zvýšiť mikrocirkuláciu krvi, lymfodrenáž, eliminovať bronchospazmus a zlepšiť výtok spúta. Induktotermia je tiež vynikajúcim nástrojom v boji proti svalovému napätiu, všeobecne zápalovému procesu. Manipulácia sa vykonáva každý deň po dobu 15 minút.

  Treťou technikou je magnetoterapia, ktorá je predpísaná na zápal pľúc, ktorá sa zhoršuje závažnou intoxikáciou. Použitím priebehu magnetoterapie je možné zbaviť sa opuchov tkanív, dosiahnuť zlepšeného kapilárneho obehu a metabolických procesov v postihnutej oblasti. Manipulácia sa vykonáva každý deň počas 10 minút.

  Štvrtá technika jeelektroforéza, ktorá je účinná v štádiu exacerbácie choroby. Ak je diagnostikovaná stafylokoková forma pneumónie, je predpísaná elektroforéza v kombinácii s liečbou UHF. Liečba pomáha rýchlo dodávať potrebné lieky na miesto zápalu, čím poskytuje rýchly protizápalový a analgetický účinok. Medzi ďalšie výhody tejto techniky patrí zlepšenie krvného obehu a normalizácia metabolických procesov. Manipulácia sa vykonáva každý deň po dobu 15 minút.

  Nie je ojedinelé predpísať tepelné postupy, ktoré sa môžu použiť na odstránenie zvyškových príznakov pneumónie. Aplikácia parafínu, bahna alebo ozoceritu sa aplikuje na hruď. Manipulácia sa vykonáva denne počas 20 minút.

  Urýchlenie regenerácie je možné dosiahnuť terapeutickou masážou hrudníka

  Doma sa môže vykonať terapeutická masáž, pomocou ktorej sa zníži svalové kŕče, obnoví sa pohyblivosť hrudníka, zvýši sa elasticita pľúcneho tkaniva a zlepší sa prietok krvi v zápalovom procese. Masáž sa môže uskutočniť iba vtedy, ak zápal pľúc pokračuje bez teploty.

  Ľudové lieky

  Je možné liečiť pneumóniu doma pomocou ľudových liekov:

  • ovos, cesnak (1 šálka ovsa zmiešaného s drveným strúčikom cesnaku, naliať 2 litre mlieka, vložiť do rúry a stmavnúť jednu a pol hodiny; hotový výrobok by sa mal užívať perorálne v 75 mlpred spaním);
  • cesnak, husacia tuk (100 g cesnaku, predtým nasekané, zmiešané s 500 g tuku, potom vyprázdnené vo vodnom kúpeli na 10 minút; hotový výrobok položte na hruď ako komprimát a zaistite ho vlnou šatkou na vrchu; minút);
  • Ľubovník bodkovaný (pridajte niekoľko polievkových lyžíc trávy s vodou v objeme 500 ml, varte 30 minút; hotový produkt by sa mal brať perorálne 2 lyžičky trikrát denne);
  • tekutý med z aloe (zmiešajte 200 g šťavy z aloe s 300 g medu a nechajte vylúhovať 2 týždne, potom natiahnite a spotrebujte 3 polievkové lyžice štyrikrát denne);
  • 68) cibuľová šťava (namočená gáza do šťavy, vdychujte pary šťavy 10 minút denne);
  • chren (vložte drvený koreň do smaltovanej nádoby, zohnite sa nad ním a vdychujte výpary každé 2 až 3 hodiny).

  Tradičná medicína by mala byť iba doplnkom k hlavnej liečbe. Doma môžete používať iba pomocné liečebné metódy, napríklad masáž, odreniny, inhaláciu. Nie je možné vyliečiť zápal pľúc bez antibiotík.