Ako liečiť zápal pľúc

Obsah

  Zápal pľúc je infekčný proces infekčnej povahy, ktorý ovplyvňuje pľúcne tkanivo a alveoly. Ako liečiť zápal pľúc, môže určiť iba odborník. Terapia sa môže uskutočňovať v nemocnici aj doma, čo závisí od závažnosti ochorenia. V každom prípade je táto osoba poslaná na ústavný pobyt s existujúcimi komplikáciami. Liečba v tomto prípade nie je nijak zvlášť odlišná: predpisujú príjem určitých liekov a uskutočňujú lekárske postupy, o ktorých budeme hovoriť podrobnejšie.

  Všeobecné pravidlá starostlivosti o pacientov

  Aby ste rýchlo vyliečili zápal pľúc, musíte okrem užívania liekov vedieť, aký by mal byť životný štýl pacienta. Správna starostlivosť o pacienta predstavuje 50% úspech pri liečbe tohto ochorenia u detí aj dospelých.

  Najprv je potrebné na zmiernenie príznakov pneumónie pozorovať odpočinok na lôžku a obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu. To samozrejme neznamená, že pacient musí neustále klamať a nerobiť nič. Môžete robiť akékoľvek domáce úlohy, ale nie ťažké, chodiť, sedieť, zaobchádzať s deťmi atď. Ťažká fyzická aktivita by sa mala vylúčiť niekoľko mesiacov po vyliečení choroby.

  Okrem postele je nevyhnutná osobná hygiena. Výživa chorého by mala byť úplná a mala by obsahovať všetky dôležité vitamíny a minerály. Jedlo by malo byťvysoko kalorické a prírodné. Konzervačné látky a škodlivé prísady sú vylúčené zo stravy. Je dôležité dodržiavať režim pitia, ktorý by mal byť teplý a rôzny. Môže to byť čaj s malinovým džemom, brusnicový džús, minerálna voda, všetky druhy džúsu.

  Miestnosť, v ktorej osoba denne býva, sa musí každý deň vetrať, aby sa prach a škodlivé látky vo vzduchu nestúpali a aby ich pacient nevdýchol.

  Liečba drogami

  Ako liečiť pneumóniu, jednostrannú alebo bilaterálnu? V prvom rade ide o antibiotiká a symptomatickú terapiu proti nim. Ktoré antibiotické činidlá budú najúčinnejšie, záleží na tom, ktorý patogén spôsobil ochorenie a aká je povaha jeho priebehu. Okrem antibiotickej liečby je potrebná symptomatická liečba, ktorá spočíva v užívaní antipyretík, bronchodilatátorov a antivírusových liekov.

  Keďže antibiotiká často spôsobujú rôzne alergické prejavy a môžu znižovať lokálnu imunitu v črevnom prostredí, predpisujú sa lieky, ktoré obnovujú prirodzenú rovnováhu mikroflóry, napríklad Bifidumbacterin alebo Lactobacterin.

  Pneumóniu je možné liečiť aj v spojení s užívaním liekov, ktoré zvyšujú stav imunitného systému a zvyšujú jeho odolnosť voči pôsobeniu patogénnych baktérií. Môže ísť o rôzne vitamínové a minerálne komplexy.

  Antibiotiká

  Antibiotiká v penicilínovej skupine prispievajúrýchla penetrácia jeho aktívnych zložiek do pľúcneho tkaniva, čo im umožňuje ich použitie pri liečbe kongestívnej pneumónie u dieťaťa a dospelých. S rozvojom ochorenia spôsobeného stafylokokmi a streptokokmi budú lieky z tejto skupiny neúčinné. To môže zahŕňať užívanie tabliet a suspenzií, injekčné podávanie týchto liekov: Amoxicilín, Flemoxín, Mesocillín.

  Môže sa liečiť akýkoľvek typ pneumónie, hlavné je správne predpísať antibiotikum

  .

  Antibiotiká zo skupiny tetracyklínov sa používajú oveľa menej často. To možno vysvetliť skutočnosťou, že sú nestabilné voči určitým mikroorganizmom a môžu sa zahrievať v pľúcnom tkanive. Tieto fondy majú navyše veľa kontraindikácií. Patria sem lieky, ako je doxycyklín a tetracyklín.

  Častejšie je ľavostranná alebo pravostranná pneumónia liečená antibiotikami zo skupiny cefalosporínov, ktoré prevažne ovplyvňujú životne dôležitú činnosť baktérií s predponou - koky (streptokoky, stafylokoky atď.), Ako aj na také mikroorganizmy, ako je Klebsiella. Lieky často spôsobujú alergické reakcie, ale to sa nestáva dôvodom ich nepoužívania. Patria sem lieky ako ceftriaxón, ceftisoxín atď.

  Makrolidové antibiotiká sa používajú, ak je rozvoj pneumónie spôsobený vystavením škodlivým mikroorganizmom, ako sú chlamydia, legionella, streptokok, stafylokok. Zriedkavo sa diagnostikuje výskyt vedľajších účinkov a alergická reakcia.Patria sem lieky, ako je erytromycín a Sumamed.

  Antibiotiká zo skupiny aminoglykozidov sa používajú, ak je zápal pľúc spôsobený niekoľkými druhmi baktérií.

  Z tohto dôvodu sa predpisujú v kombinácii s inými antibiotikami, ako aj s antivírusovými látkami. Patria sem lieky, ako je gentamicín, neomycín atď.

  Liečia fokálnou bakteriálnou pneumóniou antibiotikami zo skupiny fluórchinolov. Takéto antibiotiká sa často predpisujú na liečenie bronchopneumónie. Táto skupina liekov môže zahŕňať peloxacín, Ofloxacín atď.

  Antipyretické lieky

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť chrapot

  Aké lieky môžu znížiť horúčku v zápal pľúc? Takýto príznak je takmer vždy spojený s ochorením. Zvýšenie všeobecnej teploty je reakciou organizmu na životne dôležitú aktivitu patogénnych mikroorganizmov.

  Ak je celkový stav pacienta normálny alebo uspokojivý, normálne toleruje febrilný syndróm, neodporúča sa znižovať teplotu, ak známka nestúpne nad 39 stupňov. Ale ak sa človek necíti veľmi dobre, môžete piť pilulku antipyretika.

  Známy paracetamol pri rozvoji pneumónie nie je vždy účinný, pretože takéto činidlo neobsahuje protizápalovú zložku. Na zníženie teploty môžete užiť Nurofen, ktorý je vhodný pre dospelých aj deti.

  Bronchodilatátory

  Je tiež potrebné liečiť vírusovú, bakteriálnu alebo zvyškovú pneumóniu pomocou bronchodilatátorov, ktoré sú v týchto prípadoch nevyhnutné:

  • ak sa vyskytuje bronchiálny obštrukčný syndróm, ktorý sa vyskytuje na pozadí hyperaktivity priedušiek (je to ovplyvnené ľuďmi s astmou, alergickými reakciami, prácou v odvetviach, kde je vo vzduchu prach alebo chlór, atď.);
  • , ak sa vyskytuje spoločný vývoj chronickej astmy alebo obštrukčnej bronchitídy.

  Vdýchnutie je vynikajúcou alternatívou k tabletkám na kašeľ spôsobeným zápalom pľúc

  .

  Vo väčšine prípadov je bronchiálna obštrukcia sprevádzaná ťažkou dýchavičnosťou, dýchavičnosťou, sípaním. Nasledujúce lieky pomôžu eliminovať tieto príznaky: Salbutamol, Eufillin, Fenoterol, Berodual. Takéto prostriedky sa často používajú na inhaláciu.

  Antivírusové látky

  Antivírusové látky pomáhajú rýchlo bojovať proti pôvodcom choroby, znižujú intenzitu klinických prejavov a zvyšujú stav imunitného systému. Vo väčšine prípadov je zápal pľúc liečený antivírusovými liekmi, ako je Remantadín a Ribavirín.

  ​​

  V prípade, že sa zápal pľúc začne vyvíjať v dôsledku imunodeficiencie v tele, predpíšte lieky, ako je didanozín, zidovudín, saquinavir a iné.

  fyzioterapia

  Magnetoterapia je predpísaná pre syndróm ťažkej intoxikácie, ktorý eliminuje opuchyovplyvňujú pľúca, zlepšujú prietok krvi v kapilároch a metabolické procesy. Statické magnetické pole ovplyvňuje zameranie zápalu na 7 až 10 minút, pričom každý deň vedie týždeň.

  Za inú metódu fyzioterapie sa považuje ožiarenie pľúc ultrafialovými lúčmi, ktoré zabezpečuje odstránenie zápalového procesu, aktiváciu krvného obehu a resorpciu infiltrátov. Účinná metóda v prípade vývoja chronického zápalového procesu a pneumónie v subakútnom štádiu. Postihuje zápal po dobu 10-15 minút. v jednej relácii.

  Jednou z najúčinnejších fyzioterapeutických metód používaných pri liečbe pneumónie je magnetoterapia

  Elektroforéza sa používa menej často a iba pri akútnom priebehu choroby. Ak sa vyvinie subakútna forma zápalu pľúc alebo je spôsobená stafylokokmi, elektroforéza sa vykonáva v kombinácii s vysokofrekvenčnou terapiou (UHF). Procedúra pomáha eliminovať zápalový proces, anestetizovať, normalizovať metabolické procesy a prietok krvi v postihnutej oblasti.

  Ľudové liečivá

  Pneumónia sa môže liečiť doma v kombinácii s ľudovými liečivami, ktoré len zvyšujú účinok hlavnej terapeutickej liečby. Aktívne používajte vykašliavanie a infúzie založené na týchto komponentoch:

  • harmanček, nechtík, ľubovník bodkovaný (bylinky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch a nalejú sa do vriacej vody (5 lyžičiek. Suroviny na 1 l. Tekutina); po trvalom trvaní 2 hodín sa produkt filtruje apožití 100 ml súčasne pred jedlom);
  • med (500 g pohánkového medu sa musí variť 2 až 3 minúty, pričom sa pridajú brezy v objeme 50 g; po prepláchnutí sa produkt ústne pred jedlom podáva perorálne 1 lyžička);
  • Ľubovník bodkovaný (100 g suroviny sa naleje vriacou vodou v objeme 1 l; po namáhaní sa hotový výrobok ústne pred jedlom perorálne vezme 100 ml);
  • figy (ovocie sa varí spolu s odtučneným mliekom v pomere 100 g suroviny na 500 ml tekutiny; hotový výrobok sa denne perorálne prijíma po 100 ml).

  Pneumóniu možno liečiť doma bez antibiotík pomocou obkladov, ktoré sa pripravujú aj na základe ľudových liekov:

  • dáta, figy, biele víno, jačmenná múka (prísady sa zmiešajú v rovnakom objeme, potom sa niekoľkokrát položia na kus gázy a na noc sa stlačia na chrbát, zaistia sa vlnou handričkou zhora);
  • cesnak (s pomocou tohto sa vyrábajú horčičné omietky: ovocie sa jemne naseká a rozprestrie na kúsku gázy namazanom rastlinným olejom; na chrbte sa vylisuje obklad, namočený počas 20 minút);
  • ocot, červené víno, rastlinný olej, droždie cesto (cesto sa vyrába na základe múky, vody, červeného vína, octu a oleja; hotový výrobok sa po dôkladnom premiešaní rozprestrie na chrbát a hrudník, pripevní sa na vrchnej časti plastovým vreckom a teplým šatkou. státie po dobu 30 minút).

  Koľko príznakov choroby môže byť prítomných po vzniku zápalu pľúc? Závisí to od toho, koľkoodporúčania odborníka sú správne implementované a či sa liečebné opatrenia začínajú včas. V priemere trvá liečba 7-10 dní. Po ukončení liečebného cyklu sa odporúča vykonať dýchacie cvičenia a masáž hrudníka, čo pomôže upevniť výsledok.