Ako liečiť zápal očných viečok

Obsah

  Zápal horných alebo dolných viečok sa nazýva blefaritída. Vo väčšine prípadov sa takéto ochorenie vyskytuje v chronickej forme a vyžaduje si špecifickú liečbu. V prvom rade ide o osobnú hygienu a až potom - používanie špeciálnych liekov.

  Hygiena

  Vyžadujú sa denné hygienické postupy, najmä ráno, okamžite po prebudení. Používa sa iba teplá voda, pretože studená voda môže poškodiť už zapálené viečko a spôsobiť ešte väčšie podráždenie. Zvyšok tela nie je ovplyvnený, takže môžete naliať studenú vodu, ponoriť sa do diery, ale oči by mali byť vždy teplé. Studená voda spôsobuje stagnáciu krvi a zhoršenie ochorenia a teplá voda zvyšuje krvný obeh v postihnutej oblasti a zmierňuje nepríjemné príznaky.

  Pri vývoji takejto choroby sa odporúča opatrnosť. Počas terapie je zakázané používať na tvár akékoľvek kozmetické výrobky, ako aj nosiť kontaktné šošovky. Ten je lepšie nahradiť okuliarmi.

  Je vhodné regulovať režim práce a odpočinku. Očiam by sa mal dať odpočinok. Odporúča sa spať najmenej 8 hodín denne a počas dňa, aby sa oči dostali k výtoku, pravidelne (na niekoľko minút) zatvárajúcimi viečkami. Televízor smie sledovať najviac 2 hodiny v rade a vzdialenosť medzi obrazovkou a očami by nemala byť väčšia ako 4 m.

  Škodlivé atmosférické faktory môžunegatívne ovplyvňujú priebeh choroby vredovej formy. Napríklad to môže byť prach, jasné slnečné svetlo, ktorému sa dá vyhnúť nosením slnečných okuliarov. To platí najmä na jar, keď intenzita ultrafialového žiarenia stúpa. Aj na jar av lete sa neodporúča užívať slnečné kúpele, ale tráviť viac času v tieni.

  Masáž viečok

  Ak dôjde k zapáleniu viečka, k záchrane dôjde masáž, na ktorú je možné zamerať pomocou sklenenej tyčinky a pomocou prstov kefy. Akupresúrna masáž pomôže zlepšiť metabolické procesy v postihnutej oblasti. Spomedzi aktívnych bodov stojí za pozornosť vyzdvihnúť tie 2, ktoré sa nachádzajú nad obočím, v strede, ako aj ďalšie 2, ktoré sa nachádzajú na chrámoch, vo výklenkoch. Prvé 2 body sa musia pevne pritlačiť, až kým nevznikne bolesť, a druhé masírovať prstami.

  Masáž očných viečok sa môže vykonávať pomocou špeciálnej tyčinky, pomocou ktorej môžete naniesť masť

  .

  Masáž pomocou sklenenej tyčinky sa môže vykonávať doma, stačí si takéto zariadenie kúpiť v lekárni. Na jednom konci paličky je špeciálna guľa určená na nanášanie masti na viečko a na druhej strane lopatka, ktorá sa používa na masáž. Stupne masáže zapáleného viečka sú nasledujúce:

  1. Najskôr sa anestetikum anestetikom vkĺzne do postihnutého viečka.
  2. Ďalej je lopatka umiestnená na oblúku spojovky.
  3. Kdeprútik je umiestnený, položte ukazovák.
  4. Prstom stlačte očné viečko, ktoré pomôže urýchliť uvoľňovanie čírej tekutiny alebo viskóznejšieho výpotku, ak choroba pokračuje v pokročilom štádiu.
  5. Premiestnenie lopatky, masáž na povrchu celého zapáleného viečka.
  6. Po ukončení masáže na vatový tampón naniesť alkohol a tým ošetriť okraje viečok.
  7. Ďalej použite kvapky alebo masti predpísané oftalmológom.

  Odporúča sa, aby sa takáto masáž vykonávala 2-3 dni. Ďalšou technikou manipulácie so zápalom viečka je masáž prstov. Pred uskutočnením je tiež potrebné vštepiť anestetikum (1 - 2 kvapky). Postihnuté oko je zatvorené, pritlačené trochu a jemne pritlačené prstom, čím sa zabezpečí výstup exsudátu. Po uvoľnení všetkej tekutiny sú oči ošetrené a vštepované kvapkami, ktoré lekár predpísal.

  Akákoľvek technika masáže je zakázaná pre pacientov, ktorí majú febrilný syndróm, hnisanie v oku, komplikovanú krátkozrakosť a zhubné nádory v oblasti potrebného účinku.

  Lieky

  Ako môžem liečiť zápal očných viečok iný ako masáž? Lekár bez predpisu predpíše lieky, ktoré pomôžu zmierniť zápalový proces a zbavia osoby nepríjemných symptómov blefaritídy. Používajú sa okamžite po vyčistení viečka z exsudátu. Napríklad to môžu byť očné kvapky a lokálna masť.

  Dexa-gentamicín je vynikajúcim liekom v boji proti blefaritíde

  .

  Je prísne zakázané nezávisle si vyberať lieky, najmä antibakteriálne a antiseptické. Inak sa môžu vyskytnúť nebezpečné komplikácie, podráždenie alebo príznaky alergickej reakcie. Lekár predpisuje lieky na základe formy ochorenia.

  Liečba blefaritídy alergickej formy spočíva predovšetkým v odstránení provokačného dráždidla. Ak nie je možné alergén zbaviť, predpisuje sa používanie antialergických liekov. Môže to byť Lecrolin alebo Alomid, ako aj hormonálne očné masti. V prípade infekcie je predpísané užívanie liekov ako je Maxitrol alebo Dex-gentamicín.

  Ulceratívna blefaritída sa môže liečiť pleťovými vodami alebo lokálnymi masťami, ktoré liečia zapálené viečko. Patria sem kortikosteroidy a antibiotiká Neomycín alebo Dex gentamicín. Lieky pomôžu zmäkčiť vytvorené kôry a rýchlo odstránia patogénnu tekutinu z oblasti so zápalom. Po očistení viečka sa musí vštepiť kvapkami dex gentamicínu. Vredy sú ošetrené liekom Solcoseryl alebo Vitasic.

  Seborrhejová blefaritída sa tiež lieči. V takom prípade je potrebné dôkladne vyčistiť viečka pomocou hydrokortizónu alebo Oftagelu. V prípade pridania choroby, ako je konjunktivitída, je predpísané použitie dexametazónu.

  Ak je diagnostikovaná demodekciablefaritída, je potrebné zničiť kliešte, čo sa vykonáva očistením viečka vatovým tampónom namočeným v soľnom roztoku. Odporúča sa, aby sa takáto manipulácia vykonávala dvakrát (napríklad ráno a večer). Okraje viečka by mali byť ošetrené hydrokortizónovou masťou alebo Dex-gentamicínom. V prípade konjunktivitídy sa vyžaduje použitie Dexaposu.

  Správna výživa

  V spojení s hlavným ošetrením predpísaným lekárom musíte dodržiavať osobitnú stravu. Výživa chorého by mala byť vyvážená a úplná s normálnym obsahom vitamínov, mastných kyselín a bielkovín. Pri blefaritíde je dobré jesť:

  Prečítajte si tiež: Ako zaobchádzať s jačmeňom
  • ryby a morské plody;
  • ​​
  • mäso a pečeň;
  • mliečne výrobky a vajcia;
  • rôzne obilniny a strukoviny;
  • orechy, huby, sušené ovocie;
  • zelenina (zemiaky, mrkva, kapusta, repa, paprika);
  • ovocie (melóny a melón, granátové jablko, marhuľa, broskyne, citrusové plody);
  • cibuľa, cesnak;
  • greeny.

  Z zakázaných potravín stojí za to vyzdvihnúť vyprážané, uhorky a marinády, sladkosti.

  Ľudové lieky

  Ako liečiť takéto zápalové ochorenie ľudovými liekmi? Môžu to byť obklady a instilácie oka so špeciálne pripravenými roztokmi. Vynikajúcim liekom na blefaritídu je teplá sprcha: musíte zdvihnúť tvár k sprche, zavrieť viečka. Prúd teplej vody pomôže zmäkčiť vytvorené kôry a umyť ich. tiežvystavenie teplej vody znižuje intenzitu zápalového procesu.

  Očné viečka môžu byť vštepené šťavou z aloe, čo pomôže rýchlo zastaviť zápal

  Na liečbu očných chorôb sa môžu použiť špeciálne obklady. Blefaritída nie je výnimkou. V procese ich prípravy sa používajú tieto ľudové liečivá:

  • lastovičník (5 lyžíc. Naliaty litrom vriacej vody a nechaný vylúhovať po dobu 30 minút; aplikovať obklad počas 15 minút);
  • kokosový olej (vatový tampón navlhčený v oleji a aplikovaný na zapálenú oblasť počas 20 minút);
  • ricínový olej (je potrebné utrieť viečko takýmto nástrojom v noci);
  • ružový olej (namažte vatovými vankúšikmi, ktoré boli predtým navlhčené niekoľkokrát denne);
  • lopúchový olej (používa sa dvakrát denne);
  • strúhané surové zemiaky (hmota sa umiestni na hornú časť zapáleného viečka, pričom sa udržuje počas 20 minút; postup sa vykonáva niekoľkokrát denne);
  • tvaroh je vynikajúcim nástrojom v boji proti alergickej blefaritíde (tvaroh sa dá vložiť na obrúsku a na zapálené viečko na 15 minút; postup sa vykonáva dvakrát denne).

  Osobitné očné kvapky sa môžu pripraviť na základe:

   76) šťava z aloe (2-3 kvapky pred spaním);
  • rasca, plantajna, chrpy (nalejte do pohára 8 g rasce vo vriacej vode, zapálte a nechajte stáť pol hodiny, potom pridajte 1 polievkovú lyžicu plantárky a kvetenstvo chrpy; nechajte trvať jeden deň, potom kmeňa zapáliť zapálené oko 2-krát denne po dobu 1 až 2 kvapiek);
  • ďatelina lúčna (šťava sa získava z rastliny, ktorá sa vkĺzne do postihnutého oka 3 kvapky trikrát denne);
  • čierny a zelený čaj (zmieša sa polovica pohára každého čaju, pridá sa 1 čajová lyžička suchého vína a bolesť v oku sa mu nakvapká alebo sa použije na opláchnutie);
  • harmanček a nechtík lekársky (1 lyžička čajovej lyžičky sa naleje pohárom vriacej vody a nechá sa vylúhovať jednu hodinu; potom sa produkt filtruje a kvapká do očí 1 - 2 kvapky dvakrát denne).

  V každom prípade je samoliečba zakázaná, aby sa zabránilo zhoršeniu rozvoja choroby. Akýkoľvek liek používaný pri liečbe blefaritídy by mal byť dohodnutý so svojím lekárom.