Ako liečiť zápal obličiek

Obsah

  Jade alebo zápal obličiek môže mať niekoľko podôb. V súlade s typom choroby by sa mala zvoliť liečba. Na správne diagnostikovanie pacienta je potrebná konzultácia s lekárom a úplné vyšetrenie. Až potom vám odborník povie, ako liečiť zápal obličiek.

  Príčiny a príznaky zápalových procesov

  Zápal v obličkách môže byť primárny a sekundárny. Prvá skupina zahŕňa akútne choroby, ktoré sa dajú úplne eliminovať včasnou liečbou (nefroptóza, amyloidóza).

  Dôležité! Nemali by ste sa zaoberať liečbou doma bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom, pretože nesprávne zvolené ľudové liečivá dokážu túto chorobu premeniť iba na chronickú formu.

  V dôsledku štrukturálnych vlastností tela u žien zápal prechádza s výraznejšími príznakmi. V akútnej forme je nefritída u pacientiek charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi: potenie, horúčka, intoxikácia, slabosť, štipľavý moč, časté výlety na záchod. U mužov sa môže ochorenie obličiek vyvinúť na pozadí adenómu prostaty. Príznaky rozvoja zápalu u detí sú výraznejšie, takže aj detský lekár môže diagnostikovať a predpísať liečbu.

  Integrovaný prístup k liečbe

  Pacienti sa v prvom rade opýtajú lekára, ako liečiť túto chorobu. Po vyšetrení a diagnostike lekár predpíše komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa: užívanie liekov,zmena stravy a menovanie stravy, šetrný režim, bylinné ošetrenie. V závislosti od príznakov a povahy choroby, ako aj od charakteristík tela pacienta predpisuje špecialista vhodné lieky. Okrem toho je v prvom týždni choroby predpísané lôžko.

  Na vyliečenie nefritídy a zabránenie jej opätovného výskytu sa predpisuje celý rad uroseptík a antibakteriálnych liekov. Okrem antibiotík je možné predpísať lieky na symptomatickú liečbu: diuretiká, antihypertenzíva, lieky na zlepšenie prietoku krvi a metabolizmus, komplex vitamínov, glukokortikosteroidov, antihistamíny, lieky na zvýšenie imunity.

  Dôležité! Čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým ľahšie a rýchlejšie môže byť odstránená. Komplex liekov umožňuje zlepšenie po týždni liečby a po mesiaci sa pacient môže zotaviť.

  Diuretiká

  Lekár predpisuje diuretiká v situáciách, keď sa v tele vyskytuje zadržiavanie moču. Diuretiká sa užívajú na lačný žalúdok so pohárom vody. Dávka lieku za deň by nemala prekročiť 60-80 mg. Je obvyklé piť diuretikum dvakrát denne. Najznámejšie lieky tejto skupiny sú: Furosemid, Bufinox, Diuver atď.

  Umelé diuretiká môžu odstrániť opuch tkanív a odstrániť prebytočnú tekutinu v tele. Pri chronických ochoreniach obličiek lekári predpisujú liek Veroshpiron. Toto je diuretikum, ktoré by sa malo piť každých sedem dní po jednej tablete.

  Komplexné prípravky

  Počas zápalových procesov v obličkách potrebuje telo stopové prvky a vitamíny.

  Existujú lieky, ktoré sú skvelé na liečenie bolesti, zápalu a dobrej opravy poškodeného tkaniva. Patrí medzi ne rastlinný prípravok Fitolizin. Vyrába sa na základe rastlinných komponentov. Nefológ predpisuje takýto liek spolu so základnými liekmi.

  Fytolyzín sa nachádza v lekárňach v skúmavkách. Droga je dostupná vo forme pasty. Pred použitím sa odporúča zriediť ho v 70 ml teplej vody a vypiť. Cukor sa môže pridať podľa potreby. Tento postup sa vykonáva trikrát denne po jedle. Liečba trvá dva týždne.

  Imunostimulanciá

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť ochorenie ďasien

  V procese liečby obličiek je dôležité poskytnúť podporu imunitnému systému. Za týmto účelom lekár v kombinácii so základnými liekmi predpisuje interferón, levamisol, viferon, amiksín atď. kompetentná imunokorekcia umožní telu ľahšie a rýchlejšie sa vysporiadať s touto chorobou. Táto skupina liekov tiež poskytuje rýchle zotavenie v období po chorobe.

  Okrem toho môžu byť predpísané vitamíny a minerály, ako aj rastlinné prípravky. Prírodné stimulanty imunitného systému sú vitamín C, P a celá skupina B. Lekár ich predpisuje ako súčasť komplexných farmaceutických liekov alebo samostatne (injekcie B6 a B12). Najbežnejšie tabletykomplexy vitamínov a minerálov: Undevit, Centrum od A po Zinc, Vitrum atď.

  Antibiotiká

  Antibiotická terapia si zaslúži osobitnú pozornosť. Lekár predpisuje lieky individuálne, v závislosti od toho, ktoré baktérie sú príčinou nefritídy u pacienta. Kvalitatívne antibakteriálne lieky sú furadonín, norfloxacín, furagín. Liek sa predpisuje v kombinácii s uroseptikami (furazidín, pimidel, ercefuril). Širokospektrálne lieky môžu eliminovať niekoľko typov baktérií naraz, čím zabránia rozvoju recidívy choroby. Antibakteriálne lieky navyše eliminujú možnosť komplikácií vo forme infekcií pohlavných orgánov.

  Lekár predpisuje amoxicilín, širokospektrálne antibiotikum. Úspešne bojuje proti agresívnym baktériám. Možno ho pripísať vo forme injekcií alebo tabliet. U detí sa liek uvoľňuje vo forme suspenzie. Dávka sa v každom prípade prideľuje jednotlivo. Denná norma pre dospelých je 1,5 gramu. Okrem toho je liečba navrhnutá na týždeň v troch dávkach denne. Tento liek nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Pri individuálnej neznášanlivosti lieku môže lekár predpísať ďalšie antibiotikum: penicilín, Flemoklav Solutab, tamitsín.

  V prípade liečby antibiotikami by sa nemal zabúdať na lekársky predpis. Hoci k úľave dochádza tretí deň, je potrebné piť liečivo všetkých 7-10, aby sa úplne odstránili baktérie a zabránilo sa chronickej forme zápalu. V kombinácii s antibakteriálnymi látkamilekár predpíše probiotiká s drogami. Normalizujú tráviaci trakt.

  Antihypertenzíva

  Táto skupina zahŕňa lieky, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak a poskytujú vazokonstrikciu. Pri zápale obličiek môžu byť predpísané: inhibítory, diuretiká, antagonisty atď. Ak sa v močovom trakte nachádzajú kamene, lekár ďalej predpíše užívanie Blemarenu, tiopronínu atď. Umožňujú rozložiť akumuláciu na stav piesku a odstrániť ju močom.

  Diuretiká sa používajú na zníženie krvného tlaku: Furosemide, Diuver. Normálny tlak zaisťuje regeneráciu buniek a tkanív, zabraňuje vzniku nepríjemných symptómov choroby. Antihypertenzíva tiež slúžia na zlepšenie toku krvi a metabolizmu.

  Nemožno zabudnúť na dôležitosť vitamínov a diuretík. Vďaka nim sa eliminujú nepríjemné príznaky, metabolizmus sa normalizuje. Čím viac moču denne opúšťa, tým menej bolestivé budú pocity. Vitamíny a minerály sa zasa podieľajú na udržiavaní homeostázy, bránia rozvoju nočných kŕčov v nohách a iným nepríjemným javom; zlepšenie črevnej mikroflóry.

  Antispasmodiká

  Tieto lieky sú myotropické a neurotropné. Jemne uvoľňujú svaly, uľahčujú proces vylučovania moču a zmierňujú príznaky bolesti. Antispasmodiká sú nevyhnutné pri liečbe obličkových kolíc, ako aj pri detekcii obličkových kameňov. vďakaliek tejto skupiny zmierňuje opuchy, zvyšuje sa krvný obeh, zvyšuje sa lúmen močovodov.

  Z neurotropných liekov je populárny Scopalamin a Platifillin. Zabraňujú tvorbe svalových kŕčov, zmierňujú bolesť. Pre dospievajúcich a ľudí v pokročilom veku je lepšie počas liečby použiť myotropické lieky: No-shpu, Dibazol.

  Strava a denná starostlivosť

  Na zmiernenie tela je pacientovi predpísaný šetriaci režim, ktorý zahŕňa: odstránenie fyzickej aktivity, odpočinok, zdravý spánok po dobu 8 hodín, poludňajší odpočinok, odmietnutie zlých návykov, správna a vyvážená výživa. Pacientova strava obsahuje veľké množstvo ovocia, obilnín, zeleniny. Príjem mäsa a vajec je minimalizovaný, soľ, korenie, údené a vyprážané jedlá sú úplne vylúčené. Aby sa predišlo opuchom, lekári odporúčajú odstraňovať uhorky a konzervy zo stravy.

  Keď zapália obličky, trpí celý genitourinárny systém, takže lekári môžu predpísať bylinkový kúpeľ, čaj zo suchých úrody (breza s šalviou, poľná praslička s harmančekom a divá ruža). Takéto prostriedky dobre pomáhajú predchádzať opätovnej infekcii a prispievajú k rýchlemu uzdraveniu.