Ako liečiť zápal močového mechúra?

Zápal močového mechúra (alebo cystitída) je mimoriadne bolestivé ochorenie spojené s prítomnosťou dlhých bolestí spôsobených ťahaním a problémami s močením. To však zďaleka nie je všetko „kúzlo“ tejto patológie. Cystitída často vedie k rozvoju závažnejších chorôb močového systému. Preto, ak sa prejavia najmenšie príznaky tohto ochorenia, mali by ste okamžite kontaktovať urológa.

Podľa štatistík čelí krásna polovica ľudstva tomuto problému oveľa častejšie. Preto s otázkami o tom, ako a ako liečiť zápal močového mechúra, sa obracajú na odborníkov v tejto oblasti medicíny. Faktom je, že štruktúra ženskej močovej trubice prakticky nezabraňuje vstupu rôznych infekčných agens, najmä ak sa nedodržiavajú potrebné hygienické normy.

Príčiny zápalu močového mechúra

Najčastejšou príčinou zápalu v močovom mechúre sú infekcie, ktoré predstavujú mikroorganizmy, ako sú E. coli, stafylokoky atď. Okrem toho sa môžu dostať priamo do močového mechúra tak z vonkajšieho prostredia, ako aj z horných častí močovej trubice (obličky, močovody). Závisí to od mnohých faktorov vrátane životného štýlu osoby.

Medzi najbežnejšie príčiny cystitídy patrí:

 • Znížená imunita človeka po nedávnej infekčnej alebobakteriálna choroba;
 • 9. Zlá intímna hygiena;
 • alergické reakcie;
 • diabetes mellitus;
 • Prístrojové štúdie močovej trubice a (alebo) močového mechúra.

Príznaky zápalu močového mechúra

Medzi hlavné príznaky cystitídy patrí:

 • Bolesť v močovom mechúre, horšia na konci močenia;
 • Porušenie močenia. Moč sa vylučuje po malých častiach, čo je tiež sprevádzané bolesťou pri rezaní;
 • Nečistoty krvi v moči.

Zápal močového mechúra spravidla nesprevádza horúčka a ťažká nevoľnosť. Ak sa tieto príznaky napriek tomu objavili, hovorí o vývoji jednej z komplikácií - akútnej pyelonefritídy. Pomerne často také situácie vznikajú u detí, najmä u dievčat.

Preto, ak existujú podozrenia súvisiace s rozvojom cystitídy, musíte sa v blízkej budúcnosti obrátiť na špecialistu, ktorý má diagnostiku a určenie primeranej liečby. Rutinné preskúmanie zahŕňa tieto postupy:

 • vyšetrenie močom a krvné testy;
 • ultrazvuk obličiek a močového mechúra;
 • Krv na cukor;
 • Fluorografia.

S touto patológiou je prísne zakázané zapojiť sa do samoliečby, pretože liečba zahŕňa použitie antibiotík. A v každom prípade ich musí vyberať striktne individuálne a iba lekár.

Ako liečiť zápal močového mechúra?

Potrebná je prvá vecaby ste to dosiahli, musíte dodržať režim: prvých pár dní musíte byť v suchej a teplej miestnosti, aby ste nevyvolali progresiu infekcie náhodnou podchladením.

Okrem toho sa dočasne odporúča vylúčiť z potravy alkoholické nápoje, kávu, kyslé ovocie, korenené a korenené potraviny. Tieto obmedzenia zabránia uvoľňovaniu určitých látok, ktoré môžu dráždiť zapálenú sliznicu močového traktu.

Mali by ste tiež konzumovať čo najviac tekutín (brusnicový džús, kompot, harmančekový alebo obličkový čaj, minerálna voda bez plynu).

Lekár obvykle predpisuje antibiotiká alebo antiseptiká. „Lieky voľby“ pre túto patológiu sú fluórchinolóny (Norfloxacín, Ciprofloxacín). Osobitná pozornosť sa musí venovať antibakteriálnej liečbe počas tehotenstva alebo laktácie ženy, pretože: mnoho liekov v tejto skupine môže mať dosť silný negatívny vplyv na matku aj jej dieťa. Ak sa chcete vyhnúť negatívnym dôsledkom, mali by ste sa poradiť s gynekológom, ktorý vám pomôže pri výbere antibiotika.

Priebeh antibiotickej liečby by sa mal vždy absolvovať v plnom rozsahu, pretože v opačnom prípade sa môže dobre vyvinúť rezistencia mikroorganizmov k použitému lieku a jeho ďalšie použitie nebude účinné.

Neodporúča sa liečiť zápal močového mechúra teplom. To môže vyvolať rýchle rozšírenie zápalového procesu.

Po ukončení liečby je to povinnézložiť kontrolné testy na overenie jeho účinnosti a včasnosti.

Keď osoba utrpí zápal močového mechúra, musí sa osobitne starať o svoje zdravie, aby sa predišlo recidíve. Na tento účel sa odporúča vyhnúť sa podchladeniu, udržiavať zdravý životný štýl a pravidelne ho vyšetrovať urológ alebo gynekológ.