Ako liečiť zápal ďasien

Obsah

  Gingivitída je zápalový proces ďasnovej sliznice, ktorý sa vyskytuje so symptómami, ako sú sčervenanie, opuch a v závažných prípadoch krvácanie. Ak sa liečba takéhoto ochorenia nezačne včas, môžu sa vyskytnúť nebezpečné následky až do straty zubov pri zápaloch ďasien. Liečba gingivitídy sa vykonáva v niekoľkých fázach, medzi ktorými je profesionálne čistenie, užívanie protizápalových a antibakteriálnych liekov. V pokročilých prípadoch je predpísaný chirurgický zákrok.

  Profesionálne čistenie zubov

  Najskôr, pred priamym začatím liečby ochorenia ďasien, odborník vykonáva hygienické čistenie zubov. Tento postup je nevyhnutný na odstránenie usadenín kameňa na zuboch a ďasnách. Čistenie sa vykonáva v tomto poradí:

  1. Mäkký povlak je odstránený. Špecialista používa malú elektrickú kefku, ktorá nanáša profesionálnu zubnú pastu. V takom prípade môžete odstrániť plak, ktorý je stále odolný voči mechanickému namáhaniu.
  2. Tvrdý plak je odstránený. Toto sa deje pomocou laserového prístroja alebo ultrazvuku, ktorý bude diskutovaný nižšie.
  3. Použitie prúžkov je nástroj s tenkou kovovou páskou, ktorý sa vkladá do medzizubných priestorov na čistenie plaku.
  4. Vyhladenie zubnej skloviny po všetkých vyššie uvedených postupoch, ktoré sa vykonáva pomocou malých valčekov, ktoré leštia povrch.
  5. Posledným stupňom je spevnenie zubnej skloviny pomocou fluorizačného laku, ktorý maže zuby.

  Najčastejšie sa vykonáva laserové čistenie zubov, ktoré pomáha zbaviť sa zubného kameňa a zubného kameňa. V dôsledku dopadu na také patologické novotvary laserového lúča začnú odlupovať sa vo vrstvách a vypadávať. Medzi výhody tejto techniky patrí vysoká účinnosť, absencia bolesti počas procedúry, bezpečnosť, schopnosť bielenia skloviny v niekoľkých odtieňoch.

  Medzi indikácie patria: mladšie ako 18 rokov, tehotenstvo a laktácia, vstavané rovnátka, implantáty, zvýšená citlivosť skloviny, rozvoj srdcových chorôb, pľúcnych chorôb, najmä astmy a chronickej bronchitídy, HIV, hepatitída a akútne infekcie dýchacích ciest.

  Laserové čistenie zubov je doteraz najobľúbenejšou technikou

  Ďalšou technikou na čistenie zubov od zubného plaku a kameňov je ultrazvuk. Na patologické usadeniny pôsobí špeciálne zariadenie, ktoré sa okamžite zrúti a vypadne. V tomto prípade sa smalt nerozbije. Procedúra je úplne bezpečná a bezbolestná a flexibilná dýza ultrazvukového prístroja vám umožní dostať sa na najprístupnejšie miesta. Pokiaľ ide o kontraindikácie pre takúto liečbu, zahŕňajú zvýšenú citlivosť skloviny, vývoj akútnych vírusových infekcií dýchacích ciest, bronchiálnu astmu, chronickú bronchitídu, hepatitídu, HIV, tuberkulózu, ako aj vek 18 rokov.

  Protizápalové lieky

  Ako liečiť gingivitídu u dospelých? Protizápalové lieky prídu na záchranu. Jeden z najúčinnejších môže byť nazývaný Metrogil Dent. Liek sa uvoľňuje vo forme gélu a je predpísaný pre mnohé formy zápalového procesu ďasien. Gél sa nanáša ráno a večer po dôkladnom vyčistení ústnej dutiny od zvyškov jedla. Pred aplikáciou produktu sa tiež odporúča vypláchnuť ústa akýmkoľvek aseptickým roztokom. Ďalšie jedlo je 2 hodiny po nanesení gélu na ďasná.

  Ďalším, nemenej účinným liekom na gingivitídu je asept gél. Liek je predpisovaný ako terapeutické činidlo aj ako profylaktické. Vďaka podstatným látkam (karboxymetylcelulóza a pektín) je možné dosiahnuť úplné odstránenie patogénov v oblasti so zápalom, anestetizovať ho a tiež vylúčiť krvácanie. Po ukončení liečebného postupu sa znižuje citlivosť zubnej skloviny. Gél sa nanáša na ďasná ráno a večer. Ďalšie jedlo po aplikácii je po 1 hodine.

  Miestny liek Holisal pomáha liečiť gingivitídu u detí a dospelých.

  Použitie gélu u dieťaťa mladšieho ako jeden rok sa vykonáva s mimoriadnou opatrnosťou. Liečivo má antimikrobiálne, protiplesňové, protizápalové a analgetické účinky. Rovnako ako iné prostriedky s takýmito účinkami sa Holisal gel nanáša po dôkladnom vyčistení ústnej dutiny niekoľkokrát denne. Ďalšie jedlo poaplikácia - po 2 hodinách.

  Gel Holisal je vhodný pre deti aj dospelých

  Často sa predpisuje použitie gélu Kamistad, ktorý je účinný pri liečbe gingivitídy u dospelých a detí po 12 rokoch veku. Zloženie liečiva obsahuje harmančekový extrakt a lidokaín hydrochlorid, ktoré pomáhajú anestetizovať zapálenú oblasť, majú antiseptický účinok a hojenie rán. Gél sa nanáša niekoľkokrát denne. Ďalšie jedlo po aplikácii je po 2 hodinách.

  Antibakteriálne lieky

  Ako liečiť gingivitídu, ak pokračuje v pokročilom štádiu? V takom prípade špecialista predpisuje antibiotiká, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky zápalu a choroby ako celku.

  Lekár môže predpísať antibakteriálne tablety, gély, masti a intramuskulárne injekcie. Určenie najefektívnejšej možnosti pre konkrétnu osobu je možné iba na základe individuálnych charakteristík patológie. Ak zvolíte nesprávne antibiotikum, môžete zvýšiť riziko vzniku vedľajších príznakov, a tým prispieť k zvýšeniu celkovej teploty, výskytu hnačky, alergickej reakcii.

  Antibiotiká sa predpisujú iba vtedy, ak sa vyvinie závažná alebo mierna periodontitída alebo ulcerózna nekrotická gingivitída. Ak je choroba spôsobená expozíciou jednoduchým mikroorganizmom, predpisuje sa používanie fluórchinolónov a linkosamidov antibiotikami. Ako apomocné látky používajú metronidazol počas 10 dní.

  Pokiaľ ide o ochorenie ďasien, predpisujú sa také linkosamidy ako lincomycín (kapsuly) a klindamycín. Prvý liek často spôsobuje vedľajšie príznaky vo forme porušenia tráviaceho traktu. Lincomycín sa tiež môže používať vo forme injekčného roztoku, ktorý sa podáva intramuskulárne niekoľkokrát denne, vždy po 2 ml. Liek má nízku účinnosť a často po prvom cykle liečby dochádza k relapsu gingivitídy.

  Liek Clindamycín má výraznejší účinok. Nástroj sa môže používať vo forme kapsúl, pričom sa berú 2 kapsuly trikrát denne, alebo vo forme injekčného roztoku, ktorý sa podáva intramuskulárne niekoľkokrát denne s frekvenciou 12 hodín.

  Antibiotiká zo skupiny fluórchinolónov sú predpísané iba ľuďom, ktorí okrem gingivitídy trpia diabetes mellitus alebo majú nízku citlivosť na antibiotiká z iných skupín. Môže to byť liek Nolicin, ktorý sa predpisuje v dennej dávke 2 tablety, rozdelený do 2 dávok.

  Priebeh liečby je 7 dní, ale so špeciálnymi pokynmi sa môže doba liečby predĺžiť. Lekár môže predpísať aj antibiotikum Siflox, ktoré sa užíva dvakrát denne na 1 tabletu týždenne.

  Najčastejšie sa na gingivitídu predpisuje antibiotikum klindamycín

  .

  Ľudové lieky

  Gingivitída sa môže liečiť aj doma prípravou výplachov, obkladov a gélov na namazanie zapálenej oblasti.

  Účinným liekom, ktorý môže vyliečiť počiatočné štádium gingivitídy, je vypláchnutie úst pomocou bylinných tinktúr a odvarov. Pomôžu eliminovať zápalový proces a patogénne mikroorganizmy. Môžu sa použiť tieto komponenty:

  • harmanček, nechtík, rebríček (zložky sa zmiešajú v rovnakom množstve a nalejú sa do pol litra vriacej vody, potom sa nechajú vylúhovať 50 minút; hotový výrobok sa používa na vyplachovanie úst 3-krát denne);
  • šalvia (suroviny v množstve 2 polievkové lyžice sa nalejú vriacou vodou (1 šálka) a zapália sa na 30 minút; ústna dutina sa niekoľkokrát denne prepláchne hotovým výrobkom počas 1 minúty);
  • šalvia na alkohol (alkohol, nie voda, sa môžu použiť na prípravu infúzie; v tomto prípade musí byť produkt pred použitím zriedený vodou, aby nespôsobil popálenie slizníc ústnej dutiny);
  • šalvia alebo dubová šupka alebo sukcesia, ľubovník bodkovaný a rebríček (jeden z rastlinných prípravkov sa naleje vriacou vodou v pomere 1 polievková lyžica L. Surovina na 1 l. Kvapalina a po niekoľkých hodinách sa nechá vylúhovať 1 hodinu. raz denne).

  Obklady možno aplikovať na zapálené živice na základe týchto zložiek:

  • olej z rakytníka rešetliakového (segment gázy sa v oleji napustí po tom, čo sa aplikuje na ďasná po dobu 30 minút raz denne);
  • práškový cukor (lyžička ľadového prášku v zmesi s vaječným žĺtkom a lyžičkou rastlinného oleja; po dôkladnom prebudení)zmiešanie výslednej zmesi zvlhčí gázový segment a aplikuje sa na zapálenú gumu niekoľkokrát denne);
  • práškový cukor a mletá pražená zrnková káva (zložky sa zmiešajú v pomere 2: 1, výsledná masť sa nanesie na gumy, jemne sa trie).

  Zápalná oblasť sa môže namazať pomocou ľubovníka bodkovaného, ​​ktorý sa pripravuje takto: rozdrvenú ľubovnicu bodkovanú (lyžicu), zalejeme rastlinným olejom (100 ml), povarte 15 minút, potom vyberte z tepla a nechajte niekoľko minút vylúhovať. hodín. Po filtrácii sa gumy namazajú niekoľkokrát denne. Môžete tiež použiť prírodný včelí med.

  Chirurgia

  Ak sa diagnostikuje vývoj vláknitej formy gingivitídy, lieky nebudú účinné, preto je predpísaný chirurgický zákrok. Môže to byť kryodestrukcia - technika, ktorá spočíva v vystavení oblasti so zápalom veľmi nízkym teplotám. V tomto prípade dochádza k zastaveniu krvného obehu a smrti patologických buniek.

  Inou operatívnou technikou je gingivektómia, pri ktorej špecialista odstráni časť ďasien, ktorá sa odlupuje zo steny zuba, čím vytvára vrecko. Môže to byť laserové odstránenie alebo odstránenie skalpelu. Po manipulácii je potrebné použiť špeciálny obväz s pastou, ktorá okamžite stvrdne a zabráni vniknutiu infekcie do rany.

  V každom prípade by sa mala zvoliť iba liečba gingivitídy.špecialista. Samoliečba môže spôsobiť nezvratné účinky.