Ako liečiť zápal Achillovej šľachy

Obsah

  Achillova šľacha často prechádza rôznymi zmenami. K tomu môže dôjsť v dôsledku zranenia alebo v dôsledku veku, keď sa rozsah pohybu v členku postupne zníži a stratí sa bývalá elasticita šľachy. To všetko môže viesť k rozvoju zápalového procesu nazývaného zápal šliach. V článku je podrobne opísaný spôsob liečby choroby a to, či je možné urobiť bez chirurgického zákroku.

  Lieky

  Lieky sú zvyčajne účinné v počiatočnom štádiu vývoja patológie, keď nie je zrejmá symptomatológia. Pomôžu eliminovať zápalový proces a znížiť intenzitu syndrómu bolesti. V tomto prípade sa vyžaduje použitie nesteroidných protizápalových liekov, analgetík a antibiotík.

  Perorálne nesteroidné lieky

  Indometacín je zástupcom nesteroidných liekov používaných pri liečbe zápalov šliach. Liek sa predpisuje vo forme tabliet na orálne podávanie. Prvé pozitívne zmeny sa pozorujú po niekoľkých dňoch prijímania vo forme zníženia intenzity syndrómu bolesti. Zriedkavo sa vyskytnú nežiaduce príznaky.

  Zápal šľachy Achillovej šľachy môžete liečiť tabletami Diclofenacu alebo intramuskulárne. Po 30 minútach po užití lieku sa pozoruje zníženie závažnosti bolesti.

  Denné dávkovanie - iba 1 tableta. analógDiklofenak sa môže nazývať liek Aceclofenac, ktorý sa najčastejšie používa pri liečbe zápal šliach u starších pacientov.

  Ďalším účinným liekom je Etol Fort, ktorý má analgetický a protizápalový účinok. Zníženie intenzity syndrómu bolesti nastane 1 hodinu po užití lieku. Droga sa používa ako prvá pomoc pri silnej bolesti.

  Toto ochorenie môžete liečiť liekmi, ako sú Piroxicam a Lornoxicam. Prvý liek má nielen protizápalové a analgetické účinky, ale tiež antiagreganciu. Piroxikam sa častejšie používa na liečbu tendinitídy v akútnom štádiu. Druhý liek (Lornoxicam) sa spravidla podáva intramuskulárne, ale nepoužíva sa pri liečbe zápalu šliach, ak má osoba gastrointestinálne ochorenie.

  Tablety Diclofenac - efektívny nástroj v boji proti zápal šliach v ktorejkoľvek oblasti

  Miestne prípravky

  Priebeh zápalového procesu v Achillovej šľache je možné korigovať pomocou chladiacich a zahrievacích mastí. Prvé sa predpisujú v štádiu zhoršenia choroby. Obsahujú mentol, ktorý pomáha pri anestézii postihnutej oblasti. Okrem mastí existujú aj spreje, ktorých účinok začína bezprostredne po zavlažovaní. Príklady chladív zahŕňajú Gevkamen, Menovazin, Efkamon.

  Na zastavenie zápalového procesu, ktorý je dôsledkom ochorenia, sa predpisuje použitie zahrievacích masťovzlepšenie krvného obehu v postihnutej oblasti. Použitím účinkov kyseliny nikotínovej, gáforu, éterických olejov a ďalších látok, ktoré sú obsiahnuté v otepľovacích činidlách, je možné zlepšiť celkový stav a pohyblivosť členku. Ako príklady možno uviesť Kapsikam, Finalgon, Nikoflex.

  Z nesteroidných prípravkov vo forme mastí je možné rozlíšiť napríklad voltaren, indometacín a ketoprofén a od hormonálnych prípravkov - hydrokortizón a prednizolón. Kombinované lieky sú Nikoflex, Apizatron, Viprosad atď.

  Fyzioterapia

  Fyzioterapeutické postupy budú schopné postihnúť príznaky a zápalové procesy všeobecne s tendonitídou. Takáto technika sa predpisuje iba počas obdobia remisie choroby, keď neexistujú jasne vyjadrené klinické prejavy. Fyzioterapia pomáha znižovať intenzitu bolesti a zlepšuje elasticitu tkanív. Môže to byť laserová terapia, magnetoterapia, elektroforéza s liekmi, terapia rázovými vlnami.

  Počas liečby tendonitídy Achillovej šľachy sa predpisujú masáže a komplex fyzioterapie. Takéto terapeutické opatrenie, ako je masáž, sa môže uskutočniť iba v štádiu remisie choroby. Fyzioterapeutický komplex sa vykonáva aj po úľave od výrazných symptómov. Tieto techniky pomáhajú rozvíjať postihnutú šľachu, zlepšujú pohyblivosť kĺbov a obnovujú svalovú silu.

  Môžete doplniť hlavné ošetreniemasáž doma

  Liečba rázovými vlnami, ktorá sa považuje za jednu z najúčinnejších pri liečbe Achillovej šľachy, sa najčastejšie predpisuje. Počas manipulácie je oblasť zápalu ovplyvnená akustickými vlnami infrazvukovej frekvencie. V tomto okamihu dochádza k aktivácii lokálneho krvného obehu, stimulácii metabolických procesov a obnove poškodených tkanív. Ako lekár lieči zápal Achillovej šľachy osobitnou fyzioterapeutickou technikou.

  Chirurgia

  Chirurgická liečba zápalu šliach sa predpisuje v týchto prípadoch:

  Odporúčame tiež: Ako liečiť výrastky na nohách
  • ak je priebeh choroby komplikovaný, počas ktorého dochádza k zúženiu ciev poskytujúcich výživu pre šľachu;
  • ak je diagnostikovaná pretrhnutie šľachy;
  • ak konzervatívna liečba neprináša pozitívne výsledky do 1,5–4 mesiacov od jej použitia;
  • , ak v oblasti zápalového procesu existujú závažné degeneratívne zmeny.

  V takýchto prípadoch je možné predpísať jeden z týchto dvoch chirurgických zákrokov: artroskopický postup, pri ktorom sa vykoná malý rez, do ktorého sa vkladajú videozariadenia a špeciálne prístroje, a obvyklý postup, ktorý sa vykonáva pod kontrolou videnia. Po zastavení zápalového procesu je potrebné na končatinu zdĺhavo aplikovať, aby sa šľacha obnovila a zabránilo jej poraneniu.

  Ľudové liečivá

  Je možné vyliečiť zápal šliach doma, ale iba ak choroba nepostupuje v pokročilom štádiu. Môžu sa dodržiavať niektoré odporúčania:

  • denná masáž s použitím kociek ľadu (15 minút v jednej relácii);
  • pridávajú do procesu varenia kurkumu, ktorá obsahuje látku, ktorá pomáha zmierňovať bolesť a zmierňuje zápalové procesy;
  • ​​
  • z domácej sadry sa získa kuracia bielkovina (1 proteín sa zmieša s 1 lyžicou alkoholu, bije a pridá sa 1 lyžica múky; výsledná hmota sa nanáša na bandáž a obväzuje postihnutú oblasť; odporúča sa obväz denne meniť) ;
  • z domácej sadry sa vyrobí soľ (1 lyžica soli sa rozpustí v 200 ml vody, potom sa do roztoku navlhčí kúsok gázy a vloží sa do mrazničky na 5 minút;
  • sa potom nanesie gáza chorá oblasť a obviazaná až do úplného ochladenia).

  Ľadová masáž môže pomôcť zmierniť opuchy a zmierniť bolesť

  Z liečivých bylín môžete pripraviť infúzie a odvary:

  • kostival, nechtík (každý 1 lyžica). Suroviny sa zmiešajú a nalejú do pohára vriacej vody, potom sa zapália a varia 15 minút, potom sa produkt nechá vylúhovať 2 hodiny, v hotovom vývare sa segment gázy zvlhčí a aplikované na postihnutú oblasť);
  • Elecampán (3 polievkové lyžice). Suroviny sa nalejú pol litrom vriacej vody, zapália a 20 minút sa varia v hotovom vývare.navlhčite gázový segment a aplikujte na oblasť, ktorá bolí);
  • borovicové konáre (suroviny sa varia počas 15 minút v pomere 5 lyžíc. L. Sekané konáre na 1 liter kvapaliny; bujón sa pridáva do kúpeľov, ktoré sa berú 20 minút denne);
  • palina (2 lyžice sušenej trávy sa naleje pohárom vriacej vody a nechá sa vylúhovať 30 minút; hotová infúzia by sa mala užívať perorálne 1 polievkovou lyžicou 2-3 krát denne).

  Môžu sa vyrábať liečivé masti na báze bylín

  Napríklad masť z nechtíka, ktorá má protizápalový účinok, je veľmi účinná pri poranených väzoch a šliach. Pripravujú ho týmto spôsobom: kvety rastliny sa rozdrvia a zmiešajú v rovnakom pomere s detským krémom a potom sa použijú na drhnutie postihnutej oblasti. Tieto prísady je možné nahradiť bravčovým tukom a palinou.

  Zápal šliach nie je nebezpečnou chorobou, ktorú je možné úplne vyliečiť. Ak sa napriek tomu vyhnete lekárovi a nevykonáte potrebné lekárske opatrenia, môžete spôsobiť nezvratné následky.