Ako liečiť žalúdok

Obsah
  5. Žalúdok je hlavným orgánom, ktorý vstupuje do tráviaceho systému a podieľa sa na trávení potravy. Vzhľadom na to, že proces trávenia je pomerne komplexný, môže každé ochorenie tohto orgánu negatívne ovplyvniť činnosť celého organizmu ako celku a môže zlyhať iné orgány a systémy. Ako môžem odstrániť nepríjemné príznaky doma, okrem užívania liekov predpísaných lekárom? Budeme analyzovať podrobnejšie.

  Správna výživa pre žalúdočné choroby

  Stravu zvyčajne spravuje ošetrujúci lekár, aby pomohol uzdraviť žalúdok. V prvom rade by sa malo zamerať na odstránenie základného problému, ktorým je primárne ochorenie. Z tohto dôvodu sa neodporúča nezávisle určovať, ktoré potraviny by mali byť obsiahnuté v potrave, aby sa ďalej neprihlboval priebeh patológie.

  Existujú špeciálne diéty, ktoré sa považujú za univerzálne a vhodné pre všetkých ľudí trpiacich chorobami žalúdka. Každá z nich má šetrný účinok na sliznice žalúdka a dvanástnika, je však fyziologicky úplná. Napríklad je zakázané používať fazuľa, fazuľa, huby - výrobky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav zažívacieho traktu a prispievajú k zvýšeniu tvorby plynov. Patria sem produkty ako reďkev a rutabaga.

  Odporúča sa jesť frakčne, najlepšie v malých porciách, ale často počas celého dňa.

  Musíte sedieť pri stole najmenej päťkrát adeň. Odborníci radia jesť iba varené a strúhané jedlo, pretože má menej dráždivý účinok na zažívací trakt. Ale v tomto okamihu je potrebné pochopiť, že prejedanie takýchto potravín neprinesie výhody, ale iba zhorší priebeh žalúdočných chorôb.

  Pred spaním sa odporúča piť kefír v objeme najviac 1 šálka, čo pomáha normalizovať črevnú mikroflóru. Denná strava by mala pozostávať z určitého množstva tukov, bielkovín a uhľohydrátov a jej obsah kalórií by nemal byť vyšší ako 200 kalórií.

  Mäso a ryby sa lovia iba v odrodách s nízkym obsahom tuku pred použitím, pred mletím alebo podávaním v sekanej forme. To isté platí pre polievky, ktoré sa varia na nízkotučnom vývare a slúžia vo forme zemiakovej kaše. Odporúča sa piť šípkový vývar a slabý čaj, v žiadnom prípade však kávu.

  Strukoviny - ťažké jedlo do žalúdka, ktoré sa neodporúča zahrnúť do stravy počas obdobia liečby

  .

  Lekári odporúčajú v záujme predĺženia trvania základnej choroby dodržiavať niektoré odporúčania:

  • nejesť teplé jedlo, jeho teplota by mala byť mierna;
  • prvé jedlá by nemali obsahovať výživové doplnky vrátane korenín, omáčok;
  • je najlepšie uprednostňovať zeleninovú polievku s kašou varenú s rezancami alebo obilninami;
  • Nelegálne potraviny, ako napríklad strukoviny, môžu byť zahrnuté do diéty, ak to naozaj chcete, ale iba vo forme peny alebo želé (v žiadnom prípade nie v surovej forme);
  • je povolené jesť jablká,pre-piecť;
  • Kompot sa môže vyrábať z bobúľ, ale nemôžete ho jesť surové.

  Výnimkou sú prípady, keď sa v žalúdku objavia nepríjemné príznaky v dôsledku nedostatočného objemu žalúdočnej šťavy. Zároveň je dovolené konzumovať citrusové plody, strúhané jablká, silný vývar, muffiny, kyslé odrody ovocia a bobule, ale iba v malom množstve.

  Lieky, ktoré môže lekár predpisovať

  Ako liečiť žalúdok, ak bolesť a nevoľnosť neustále narúšajú? Váš lekár vám môže predpísať liek Renny, ktorý je k dispozícii vo forme absorbovateľných tabliet. Aktívne zložky lieku, keď sú vystavené žalúdku, prispievajú k obnoveniu jeho zdravej mikroflóry, k eliminácii infekčných patogénov chorôb a iných škodlivých mikroorganizmov. Liek je schválený na použitie pre jednotlivcov po dosiahnutí veku 12 rokov v dennej dávke 2–4 tablety. Celková dĺžka liečby je stanovená lekárom.

  Ako liečiť žalúdok, ak sa často vyskytnú pálenie záhy a bolesti brucha? V takom prípade príde na záchranu liek Gastal vo forme absorbovateľných tabliet. Liek pomáha odstraňovať patogénnu mikroflóru v žalúdku, čo spôsobuje vznik chorôb na tomto oddelení. Denná dávka lieku nie je viac ako 6 tabliet, ktoré sa konzumujú po jedle. Celková dĺžka liečby je stanovená lekárom, ale nepresahuje 2 týždne. Náradie je zakázané pre deti do 6 rokov.

  Pri bolesti žalúdka môžete piťSmecta, ktorá pomôže eliminovať nepríjemný príznak

  Lekár môže predpísať Buscopan, ktorý je dostupný vo forme tabliet. Droga pomáha odstraňovať bolesť a kŕče. Užívaním Buscopanu môžete spomaliť progresiu základného ochorenia žalúdka. Dennú dávku lieku určuje ošetrujúci lekár, ale neprekračuje 5 tabliet. Tento liek nie je predpísaný deťom mladším ako 6 rokov.

  Ak sa náhle objaví bolesť, čo robiť.

  Ak sa náhle objaví akútna bolesť v oblasti žalúdka, je akákoľvek samoliečba prísne zakázaná. V tomto prípade terapeut poskytne odporúčanie na konzultáciu s jedným z lekárov: gastroenterológom, chirurgom, onkológom. Neodporúča sa užívať tablety a iné lieky pred príchodom lekára, aby sa vyhladil klinický obraz.

  Napriek zákazu užívania liekov môžete poskytnúť prvú pomoc pomocou improvizovaných prostriedkov:

  Odporúčame tiež prečítať si: Prípravky na intestinálnu dysbiózu ]
  • osoba by mala zaujať pozíciu, v ktorej bude pre neho ľahšie znášať syndróm bolesti (spravidla je to na jeho strane s kolenami pritlačenými k hrudi);
  • pacient musí byť v úplnom odpočinku, okrem všetkých druhov výsluchov, ktoré ho len dráždia;
  • na zmiernenie kŕčov sa odporúča relaxovať;
  • na zníženie intenzity syndrómu bolesti môžete na mieste, kde je nepohodlie, vykonať studený obklad (môže to byťfľaša s horúcou vodou);
  • Aj keď človek vie o vývoji chronického ochorenia a bolesť je jeho stálym spoločníkom, môžete konať iba s miernym diskomfortom;
  • ​​
  • ak sa vyskytne bolesť pri rezaní, je akýkoľvek nápoj alebo jedlo kontraindikované.

  Antispasmodické lieky by mal predpisovať lekár po úplnom vyšetrení a objasnení príčiny syndrómu bolesti.

  Ľudové lieky

  Žalúdok môžete liečiť doma pomocou ľudových prostriedkov. Takáto terapia je vhodná pre deti aj ženy počas tehotenstva. Napríklad s gastritídou môžete pripraviť infúzie a odvar z nasledujúcich zložiek:

  • čučoriedkové listy (nasekané suroviny sa nalejú vriacou vodou v pomere 1 polievková lyžica L. Listy sa 200 ml tekutiny a nechajú sa vylúhovať 1 hodinu; hotový výrobok sa spotrebuje po celý deň, rozdelený do 3 dávok);
  • semená anízu (suroviny sa varia vo vode v pomere 1 lyžička semien na 200 ml kvapaliny po dobu 15 minút, potom sa nalejú na termosku a nechajú sa vylúhovať počas 12 hodín; hotový výrobok sa perorálne berie počas dňa, malý dúškami);
  • jahodové listy (1 čajová lyžička suroviny sa naleje vriacou vodou v objeme 250 ml a nechajú sa vylúhovať cez noc; hotový výrobok sa perorálne berie tretinou pohára niekoľkokrát denne).

  Ľanové semená sú jedným z najlepších prostriedkov na liečbu žalúdočných chorôb

  Zápcha a výsledný syndróm bolesti liečia tieto ľudové lieky:

  • ovocie (najmäbanány), zelenina, bobule, sušené ovocie, mliečne výrobky, ktoré sa odporúčajú konzumovať každý deň;
  • ľanové semená a otruby (pol čajovej lyžičky) sa varia v 1 litri vody pri nízkej teplote po dobu 20 minút, potom sa nechajú vylúhovať 12 hodín; pripravený na pitie ráno, na lačný žalúdok, každý deň tento postup);
  • horský popol (sirup sa vyrába z rastliny pridaním cukru a alkoholu; hotový výrobok sa konzumuje na lačný žalúdok zriedený vodou 1: 1).

  Dráždivé črevá a bolesti brucha sa môžu liečiť ľudovými prostriedkami:

   67. použitie zemiakového škrobu a vody v rovnakom pomere (hotový výrobok sa konzumuje pred jedlom);
  • použitím soli a vodky v pomere 1 lyžička. soľ na 250 ml tekutiny (hotový výrobok sa konzumuje v dúšku po celý deň).
  69. Zníženie alebo zvýšenie kyslosti v žalúdku takto:
   71. konzumácia denných mliečnych výrobkov, dusenej zeleniny, chudých rýb a mäsa;
  • ráno piť surovú zemiakovú šťavu na lačný žalúdok;
  • s použitím infúzie pripravenej z byliny podstavca.

  Nespoliehajte sa na ľudové lieky na vzniknuté bolesti žalúdka. Pri prvých alarmujúcich príznakoch je lepšie poradiť sa s odborníkom. Inak, najmä s predčasným začiatkom liečby, môžu vzniknúť celkom nebezpečné následky až po vred a onkológiu.