Ako liečiť vysoký krvný tlak

Obsah

  Problém hypertenzie sa týka ľudí všetkých vekových skupín. Podľa štatistík je choroba každým rokom mladšia a v lekárskej ordinácii si stále častejšie všimnete ľudí vo veku od tridsiatich do štyridsiatich rokov. To naznačuje potrebu venovať zvýšenú pozornosť problému hypertenzie, a to nielen na úrovni štátu. Samotní pacienti musia vedieť, ako liečiť tlak, pretože pomoc s hypertenziou je veľmi dôležitá v prvých minútach od začiatku krízy.

  Mnoho ľudí si myslí, že vysoký krvný tlak je veľa pacientov v starobe. A iba prvé príznaky patológie - búšenie srdca, návaly horúčavy, sčervenanie tváre, studený pot a výskyt nevysvetliteľného strachu - vedú mladých ľudí k lekárovi. Ochorenie je nebezpečné pre pacientov všetkých vekových skupín, predovšetkým preto, že má škodlivý vplyv na cieľové orgány. Toto je srdce, obličky, oči, mozog.

  Vysoký krvný tlak spôsobuje nezvratné zmeny v týchto orgánoch a účinky na zdravie môžu byť zlé. Preto je pri liečbe hypertenzie dôležité komplexné vyšetrenie s identifikáciou narušeného fungovania týchto orgánov a liečenie nielen základných príčin patológie, ale aj postihnutých orgánov. Iba takáto terapia umožní obnoviť hypertenziu na zdraví a odvrátiť hrozbu infarktu a mozgovej príhody.

  Užívanie drog

  Ak sa pri miernom zvýšení tlaku môžete pokúsiť vyrovnať sa s preventívnymi opatreniami -zmena denného režimu, výživy a zníženie príjmu soli. Po dosiahnutí počtu 160 až 90 na manometri je potrebné brať lieky na normalizáciu tlaku. Ak je vysoký krvný tlak dôsledkom srdcových patológií alebo zlyhania obličiek, tablety sa užijú už na hranici 140 až 85.

  Je veľmi vhodné brať lieky, ak je v jednej tablete niekoľko účinných zložiek. Ak by predtým zoznam liekov na vysoký krvný tlak mohol pozostávať z niekoľkých mien, farmaceutický priemysel teraz vyrába kombinované lieky - stačí jedna tableta 1 - 2 krát denne, aby sa dosiahla stabilizácia tlaku počas celého dňa.

  Ak nie je možné predpísať jedno liečivo podľa indikácie, pacienti budú musieť užiť niekoľko tabliet. Je nemožné vynechať recepty, ako aj zvýšiť alebo znížiť dávku sami, nahradiť niektoré lieky inými. Všetky zmeny sú možné iba po konzultácii s lekárom, aby sa predišlo vedľajším účinkom.

  Diuretiká

  Diuretiká sa široko používajú na liečbu hypertenzie, t. diuretiká. Hlavným cieľom týchto liekov je očistiť telo od hypertenzie od prebytočných solí a odstrániť prebytočnú vodu z tela. Len čo sa diuretiká užijú na chvíľu, prirodzene sa zlepší vylučovanie tekutín, čím sa zníži vysoký krvný tlak.

  Toto je mimoriadne dôležité pre pacientov, ktorí majú vysoký nízky krvný tlak.Čísla diastoly primárne naznačujú problémy s obličkami. Pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela sa obličky začnú vyrovnať so svojou prácou a problémy sa odstránia.

  Existuje niekoľko druhov diuretík, z ktorých každý sa líši v princípe účinku, načasovania a zloženia. Každá skupina má napriek tomu určité negatívne účinky, preto sa liečba diuretikami u dospelých predpisuje opatrne, aby sa nevyvolávali vedľajšie účinky liekov.

  Nepochybnou výhodou diuretík sú ich nízke náklady, dostupnosť pre všetky kategórie obyvateľstva a vysoká účinnosť. Štatistické údaje o použití diuretík ukazujú, že riziko srdcového infarktu je znížené o 15 percent a mozgovej príhody o 40 percent. Sú to vynikajúce ukazovatele, ktoré uprednostňujú používanie diuretík.

  Diuretiká môžu znižovať krvný tlak a odstraňovať prebytočné soli z tela

  .

  Medzi rôznymi druhmi diuretík je možné pripomenúť tiazidové látky. Nadbytočnú soľ a vodu z tela príliš neodstraňujú, ale dokážu bojovať proti príznakom, ako je vysoký krvný tlak. Medzi tieto lieky patria benztiazid, chlortiazid a hydrochlorotiazid.

  Existuje skupina látok podobných tiazidom, ktoré obsahujú inú účinnú látku, ale majú rovnaký účinok ako tiazidové lieky. Analógy sú lieky:

  • Klopamid,
  • Chlortalidón,
  • Indapamid.

  Loopbackdiuretiká majú aktívny vplyv na filtračnú kapacitu obličiek. Tieto lieky dokonale odstraňujú vlhkosť a soľ, môžu však vyvolať niekoľko vedľajších účinkov. Tieto lieky sa používajú vo výnimočných prípadoch, ak iné lieky nemajú požadovaný účinok. Medzi drogami v tejto skupine sú:

  • Furosemid,
  • Torasemid,
  • kyselina etakrylová.
  Ďalší článok: Ako liečiť preťaženie ucha.

  Lieky na ochranu draslíka určené na liečbu hypertenzie sú schopné ovplyvniť obličkové nefrony, aktivujú vylučovanie sodíka z tela, zatiaľ čo inhibujú stratu draslíka. Táto schopnosť liekov má tiež vynikajúci vplyv na tlak, ak stúpa. Lieky z tejto skupiny:

  • Amilorid,
  • Triamteren,
  • spironolaktón.

  Lieky na ochranu draslíka sú najslabšie. Často s nimi začnú liečiť vysoký krvný tlak a pri slabej aktivite sa predpisujú silnejšie tiazidy a lieky podobné tiazidom a najúčinnejšie diuretiká sa predpisujú pri absencii účinku predchádzajúcich skupín diuretík.

  Diuretiká sa predpisujú v malom množstve, ale na dlhú dobu. Zvyčajne sa denná norma liekov nezvyšuje a pri slabej aktivite slučiek sa volí iná skupina liekov, pretože dlhodobé používanie diuretík môže zvýšiť cholesterol.

  Beta-blokátory a ACE inhibítory

  Lekári používajú lieky zo skupiny blokujúcej adrenergné lieky tak na samoliečbu, ako aj na komplexnú liečbu. Tieto lieky sa zvyčajne používajú pri závažných formách pretrvávajúcej hypertenzie, ktorá ohrozuje rozvoj závažných komplikácií. Beta-blokátory sa používajú po infarkte myokardu so srdcovým zlyhaním u pacientov s fibriláciou predsiení. Napríklad Labetalol je pre ženy absolútne bezpečný počas tehotenstva.

  V počiatočnom štádiu je možné liečiť vysoký tlak betablokátormi, priebeh liečby je od dvoch do štyroch týždňov, po ktorých sú diuretiká spojené s liečbou v malom množstve.

  Nasledujúce lieky sa klasifikujú ako beta-blokátory:

  • Carvedilol,
  • Bisoprolol;
  • Atenolol,
  • Nebivolol,
  • Betaxolol,
  • Metoprolol.

  Niektoré z týchto liekov sú vhodné na dlhodobú liečbu hypertenzie, zatiaľ čo lekári berú do úvahy údaje o tlaku a stave pacienta, pretože niektoré lieky môžu vyvolať nežiaduce účinky na zdravie pacientov. Použitie beta-blokátorov môže významne znížiť riziko úmrtia, ak má pacient hypertenznú krízu.

  ACE inhibítory môžu účinne znižovať krvný tlak, ak sa lieky užívajú správne

  Priechodnosť krvných ciev je obmedzená pôsobením angiotenzínu, ktorý vytvára ľudské telo. Hránesmierne dôležité, a to je obzvlášť potrebné poznamenať, negatívnu úlohu pre ľudí, ktorí sú náchylní k vysokému krvnému tlaku, alebo už majú.

  Na zníženie vysokého krvného tlaku sa preto predpisujú lieky, ktoré blokujú premenu renínu na angiotenzín. V dôsledku pôsobenia ACE inhibítorov sa krvný tlak môže stabilizovať a lieky navyše odolávajú hypertrofii srdcového svalu a tkanív.

  Medzi tieto lieky patria:

  • lieky so sulfhydrylovou skupinou - Captopril, Kapoten, Epsitron, Zofenopril;
  • lieky obsahujúce karboxylovú skupinu sú Iromed, Sinopril, Quadropril, Amprilan, Renitek, Prestarium.

  Antihypertenzíva s centrálnym účinkom

  Táto skupina liekov na liečbu hypertenzie sa dnes zriedka používa, pretože sa našli účinnejšie náhrady za zástupcov centrálnych liekov. Drogy sa zvyčajne predpisujú starším pacientom, ktorí nechcú zrušiť starý liek. Sú zvyknutí na vlastnosti svojej činnosti a nárokovaný nástroj vykonáva potrebnú funkciu - znižuje tlak.

  Ak sa tlak zvýšil, môžu sa použiť tieto lieky:

  • Klonidín - liek sa prakticky nepoužíva, ale jeho podávanie starším pacientom so stanovenými preferenciami je povolené;
  • Andipal je liek vo forme tabliet, ktorý s pretrvávajúcou hypertenziou pomerne zle zvláda. Je použitáAndipal na liečenie vegetatívne-vaskulárnej dystónie;
  • Moxonidín je liek na liečbu miernej hypertenzie, ktorá sa vyznačuje nízkym počtom vysokého krvného tlaku a prebieha bez hypertenzných kríz.

  Sartany a blokátory vápnikových kanálov

  Skupina Sartanov je známa od polovice 90. rokov minulého storočia. Počas tejto doby prípravky vykazovali vysokú aktivitu proti hypertenzii. Vďaka liečbe liekom raz alebo dvakrát denne môžete dosiahnuť pozitívny účinok po určitú dobu. Normalizáciou tlaku je spravidla deň, ale Candersatan na odstránenie srdca vám umožní zabudnúť na hypertenziu dva dni.

  Candesartan je účinný liek na vysoký krvný tlak, ktorý pomáha dosiahnuť stabilnú výkonnosť počas dvoch dní

  Po ukončení užívania drog nedochádza k výskytu syndrómu pri odvykaní od drog, pacienti nemajú suchý kašeľ, ako to vyvolávajú iné lieky. Priebeh liečby sartánmi zvyčajne trvá od štyroch do šiestich týždňov, počas ktorých je možné dosiahnuť trvalý pozitívny účinok, a niekedy sú pacienti nútení užívať takéto lieky navždy, ak je hypertenzia stabilná a zle vhodná na liečbu.

  Sartansova skupina liekov zahŕňa:

  • Valsartan,
  • Eprosartan,
  • Telmisartan,
  • Losartan,
  • Candesartan.

  Drogy sa aktívne predpisujú ako monoterapia, takže sa môžu kombinovať aj s inými drogamiprostriedky. Dávky sa predpisujú s prihliadnutím na celkový zdravotný stav pacienta.

  Lieky zo skupiny blokátorov vápnikového kanála sa predpisujú ľuďom so závažnými prípadmi hypertenzie, keď sa situácia zhoršuje poruchami, ako je angína pektoris, cerebrálna ateroskleróza. Ak užívate blokátory vápnikových kanálov spolu s ACE inhibítormi, môžete odmietnuť užívať diuretiká.

  Medzi blokátory vápnikových kanálov sú známe aj amlodipín, diltiazem, verapamil, nifedipín.

  Tradičná medicína

  Vysoký krvný tlak je možné liečiť doma nielen tabletami. Lekári odporúčajú hypertenzným pacientom, aby používali alternatívne metódy liečby patológie, ale musí sa to robiť veľmi opatrne. Nespoliehajte sa len na bylinné prípravky. Takáto terapia by mala byť doplnková a nie základná, pretože pri hypertenznej kríze je možné pomocou liekov rýchlo znížiť tlak.

  Ľanové odrezky sú najmiernejším a najbezpečnejším ľudovým liekom na hypertenziu

  Na liečbu tlaku pomocou ľudových liekov sa môžu použiť tieto recepty na hypertenziu:

  • Odvar ľanových semien je vynikajúcim nástrojom na stabilizáciu ukazovateľov. Ľanové semená sa musia páriť párou. Jedna polievková lyžica semien sa naleje do pohára vody, napustí sa pod viečko a potom musíte tekutinu vypiť a vypiť.štvrť šálky denne.
  • Infúzia červených šišiek je vynikajúci spôsob, ako znížiť vysoký krvný tlak. Účinok lieku sa objaví v priebehu niekoľkých dní a môžete výrazne znížiť tlak - asi dvadsať jednotiek. Na prípravu produktu sa v lete zbierajú šišky, vložia sa do litrovej nádoby, ktorá úplne nezakryje svoj objem, a potom sa naplnia alkoholom. Po filtrácii je potrebné produkt vydržať tri týždne a tekutina sa vypije na čajovú lyžičku pol hodiny pred jedlom.

  Okrem ošetrenia týmito látkami sa môžu používať recepty na báze cesnaku, surových semien, citróna s brusnicami a medom a plantejna. Pacienti budú mať úžitok z čerstvo vylisovaných štiav z repy, uhoriek, mrkvy, špenátu, petržlenu a zeleru. Liečba hypertenzie je zodpovedný proces, preto je dôležité, aby pacienti nielen užívali tablety, ale aby sa eliminovali aj faktory, ktoré zvyšujú krvný tlak - alkohol, stres, prejedanie, zlé návyky.