Ako liečiť vysokú hladinu cukru v krvi

Obsah

  Keď hovoríme o zvýšenom cukre v krvi, máme na mysli nadbytok glukózy, ktorý dosahuje hladinu 5,5 mmol na liter a vyššiu. V dôsledku toho je metabolizmus uhľohydrátov narušený a vzniká hyperglykémia. Ako liečiť vysokú hladinu cukru v krvi a normalizovať jeho hladinu, podrobnosti v článku.

  7. Správna výživa je základom liečby .

  S cieľom normalizovať hladinu cukru v tele predpisuje ošetrujúci lekár špeciálnu diétu. Strava pacienta by mala zahŕňať výrobky, ktoré neobsahujú uhľohydráty alebo sú dostupné v minimálnom množstve. Okrem toho sa odporúča znížiť obsah kalórií v strave, najmä u ľudí s nadváhou. Výrobky, ktoré človek konzumuje, by sa mali obohatiť.

  Podľa odborníkov je strava obzvlášť účinná, iba ak sa dodržiava strava. Inými slovami, musíte jesť každý deň v rovnakom čase. Jedlo by malo byť frakčné, to znamená v malých porciách, ale často. Nepite sa prejedať, pretože to len zaťaží telo, ale neprinesie to žiadne výhody.

  Pri výbere stravy, ktorá je pre osobu najvhodnejšia, odborník prihliada na faktory, ako sú telesná hmotnosť, prítomnosť alebo neprítomnosť obezity a vývoj sprievodných chorôb. Hlavným faktorom je hladina cukru v krvi. Zohľadnite aj spotrebu energie, to znamená, ako rýchlo človek stráca energiu pri plnení súvisiacich výrobných úlohodborné činnosti.

  Ak je teda hladina glukózy v krvi zvýšená, potraviny bohaté na rýchlo sa vstrebávajúce a ľahko stráviteľné uhľohydráty sú vylúčené zo stravy. Patria sem sladkosti, cukor, zaváraniny, cukrovinky. Výrobky, ako sú figy, hrozienka a hrozno, obsahujú obrovské množstvo glukózy, čo môže dramaticky zvýšiť množstvo cukru.

  Je povolené, ale s mierou, konzumovať potraviny s uhľohydrátmi, ktoré majú pomalú absorpciu v gastrointestinálnom trakte. Do stravy je preto možné zaradiť kapustu, čerstvé uhorky, paradajky, cukety, baklažán. Medzi užitočné jedlá patrí petržlen, cibuľa a kôpor.

  Pekárske výrobky nie sú zakázané na spotrebu, ale iba také výrobky, v ktorých sú uhľohydráty obsiahnuté v malom množstve. Môže to byť chlieb z pšenice alebo otrúb, ako aj raž. Med je povolený, ale v obmedzenom rozsahu: niekoľko čajových lyžičiek denne. Stojí za to zahrnúť do stravy vitamíny obsiahnuté v jablkách, čerstvých bylinách, čiernom ríbezli, ružových bokoch, zelenine.

  Sladké po dobu liečby je vylúčené zo stravy

  Konzumáciou mäsových výrobkov, rýb, kuracích vajec, syrov a tvarohov (podobne ako iné výrobky z kyslého mlieka), kyslého ovocia a bobúľ môžete obmedziť obsah uhľohydrátov a zvýšiť množstvo bielkovín. Vylúčenie čistého cukru zo stravy je povinné. Môžete konzumovať jeho náhradky, napríklad xylitol, ktorého chuť je úplne identická s chuťou bežného cukru.

  Lieky

  Je potrebné liečiť zvýšený cukorkomplexne, podľa niekoľkých jednoduchých odporúčaní:

  Podobný článok: Ako liečiť cukrovku
  • je potrebné dodržať pokyny ošetrujúceho lekára, pretože najúčinnejšiu liečbu môže určiť iba odborník, pričom sa zohľadnia osobitosti rozvoja patológie;
  • nie je potrebné meniť dávku konzumovaného lieku podaného lekárom;
  • je tiež prísne zakázaná zmena režimu liekov, to znamená, že ak je liek predpísaný v dennej dávke - trikrát, potom by sa mala každá dávka užívať každý deň v rovnakom čase;
  • Ak pri užívaní lieku existujú vedľajšie účinky alebo alergická reakcia, mali by ste o nich informovať svojho lekára (v tomto prípade je terapeutická látka nahradená analógom).

  Lieky na zníženie hladiny cukru sú veľmi často spojené s vedľajšími účinkami. Z tohto dôvodu by ich mal menovať iba odborník individuálne. Všetky sú rozdelené do 3 skupín v závislosti od účinku na telo:

  • činidlá sú sekretariáty, ktoré podporujú uvoľňovanie inzulínu z pankreatických buniek;
  • látky - senzibilizátory, ktoré zvyšujú citlivosť tela na inzulín;
  • Inhibítory alfa-glukozidázy, ktoré znižujú absorpciu uhľohydrátov v gastrointestinálnom trakte.

  Sekretári

  Tieto látky sa často predpisujú na diabetes mellitus, ktorý je sprevádzaný vysokou hladinou cukru v krvi. Pomocou nich môžete dosiahnuťnormalizácia produkcie inzulínu pankreasom, ak nie je schopný sám o sebe vyrobiť dostatok inzulínu.

  Sekretariát sa delí na 2 podtypy: sulfonylmočovina a meglitinidy. Medzi prvé lieky patria MV glyklazid a glipizid - látky, ktoré majú rýchly vplyv na organizmus.

  Tieto lieky majú nízku cenu a navyše nespôsobujú narušenú funkciu obličiek. Mali by ich predpisovať iba lekári, pretože môžu spôsobiť prudký pokles objemu cukru, čo je nebezpečné pri rozvoji hypoglykémie.

  Novonorm možno pripísať látkam znižujúcim cukor zaradeným do meglitinidovej skupiny

  .

  Meglitinidové prípravky majú tiež rýchly účinok a zabraňujú hyperglykémii, ku ktorej môže dôjsť bezprostredne po jedle obsahujúcom uhľohydráty. Najúčinnejšie také prostriedky sú pre tých ľudí, ktorí napríklad z dôvodu svojich profesionálnych povinností nejedia pravidelne.

  Senzibilizátory

  Symptómy vysokej hladiny cukru v krvi je možné odstrániť pomocou senzibilizačných liekov, ktoré sa delia na dva typy: biguanidy a tiazolidóny. Prostriedky prvého typu sa musia užívať s mimoriadnou opatrnosťou a iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára, pretože môžu spôsobiť veľa vedľajších príznakov. Ich aktívne zložky, keď sú vystavené organizmu, prispievajú k zvýšenému metabolizmu uhľohydrátov, k normalizácii glukózy v krvi. Zástupca tejto skupiny sa môže nazývať liek metformín.

  Tiazolidónové lieky sú pioglitazón a rosiglitazón.

  Ich pravidelné používanie vedie k zvýšeniu citlivosti periférnych tkanív na pôsobenie inzulínu. Takéto liečivá sa dobre vstrebávajú v gastrointestinálnom trakte. Maximálne množstvo aktívnych zložiek v tele sa pozoruje 1-4 hodiny po použití lieku.

  ​​

  Inhibítory alfa-glukozidázy

  Tieto lieky zahŕňajú látky, ktoré blokujú glukozidázy, enzýmy podieľajúce sa na rozklade cukru na malé častice. Inhibítory sa odporúčajú používať s jedlom alebo po ňom, čo zaručuje maximálny účinok.

  Podávanie takýchto liekov sa predpisuje v kombinácii s inými liekmi. To možno vysvetliť skutočnosťou, že samotné nepatria k hypoglykemickým činidlám, ale iba prispievajú k obmedzeniu absorpcie glukózy. Zahŕňajú liečivo, ako je Glucobay, uvoľňované vo forme tabliet.

  Lekár môže okrem liekov uvedených vyššie v troch skupinách predpísať aj novú generáciu liekov. Jedným z nich je napríklad liraglutid, ktorý pomôže rýchlo normalizovať hladinu cukru v krvi. Podľa mnohých štúdií liek nezasahuje do fungovania pankreasu. Vykonáva sa subkutánne podávanie liečiva. Forma uvoľňovania je tenká injekčná striekačka s roztokom, ktorý je rovnaký ako inzulín, ktorý lieči cukrovku.

  Fyzioterapia

  Ak je zvýšenie hladiny cukru v krvi spôsobené diabetes mellitus, využite fyzioterapeutické postupy vrátane magnetoterapie a elektroforézy.

  Magnetoterapia je fyzioterapeutická technika, pri ktorej je telo vystavené magnetickému poľu. Hlavnou oblasťou smeru poľa je pankreas. Systematické vedenie magnetoterapeutických sedení vedie k tomu, že objem glukózy v krvi klesá a steny ciev sú silnejšie.

  Magnetoterapia pomôže znížiť hladinu cukru v krvi, ktorá je spôsobená cukrovkou

  .

  Elektroforéza nie je o nič menej účinná, čo pomáha dodávať liek do tela pôsobením elektromagnetických polí. Aby sa normalizovala sekrécia pankreasu, uskutoční sa elektroforéza so zinkom alebo kyselinou nikotínovou.

  Ľudové lieky

  Ako liečiť zvýšený cukor v tele pomocou ľudových liekov? Na záchranu príde čakanka, ktorá je bohatá na inulín, látka, ktorá pomáha zlepšovať krvný obeh a normalizovať hladinu cukru v krvi. Z rastliny si môžete pripraviť odvar: 2 lyžice. l. nalejte 0,5 vody a povarte 10 minút. Po odstránení z tepla musí produkt trvať ďalšiu 1 hodinu, namáhať a dvakrát denne užívať 100 ml perorálne.

  Fazuľa (struky) nie sú o nič menej účinné, z čoho sa pripravuje infúzia: 20 toboliek, predtým sušených, zalejeme vriacou vodou v objeme 0,5 l a nechajte vylúhovať celý deň. Hotový produkt sa filtruje apoužite vo vnútri 100 ml naraz trikrát denne. Tiež ich odvar: struky sú sušené, sekané, trvať 3 polievkové lyžice. l. a nalejte 0,5 vody, potom zapálte a povarte 20 minút. Vezmite vývar ústne v rovnakej dávke.

  Môžete si urobiť priečky z vlašských orechov a urobiť z nich infúziu: 2 lyžice. l. 400 ml vriacej vody sa naleje do surovín a nechá sa vylúhovať 30 minút. Hotový produkt sa filtruje a perorálne sa podá 1 polievková lyžica. l. v čase pred jedlom.

  Zvýšený cukor v tele je možné znížiť pomocou lopúch, z ktorých sa pripravuje odvar: 2 lyžice. l. sušené a drvené korene rastliny nalejeme 0,5 l vriacej vody a necháme vylúhovať jednu hodinu. Pripravené na použitie pred jedlom v jednom zväzku 1 polievková lyžica. l. Tie účinné látky, ktoré sú obsiahnuté v koreňoch rastliny, tiež pomáhajú normalizovať metabolické procesy.

  Čučoriedky majú podobný účinok, z ktorého pripravujú infúziu: 2 lyžice. l. Do listov sa naleje 400 ml vriacej vody a nechá sa vylúhovať 1 hodinu, potom sa prefiltruje a 100 ml sa pred jedlom prehltne.

  V žiadnom prípade nezabudnite na cestu k špecialistovi. Iba lekár môže predpísať najúčinnejšiu terapiu, a tým pomôcť predchádzať nebezpečným následkom.