Ako liečiť výrony

Obsah
  6. Nielen športovci čelia problému, ako je podvrtnutie. Niekedy stačí jeden neopatrný pohyb alebo ostrý zákrut, aby sa tým vyvolalo napínanie svalových vlákien. V medicíne sa tento stav považuje za prirodzené poškodenie, ktoré neohrozuje ľudské zdravie. Príznaky prejavené v tomto prípade však spôsobujú veľa nepríjemností a nepohodlia, čo sťažuje pokračovanie vo vedení známeho a ešte aktívnejšieho životného štýlu.

  Okrem toho sa s cieľom obnoviť svalové vlákno a znovu získať mobilitu v celom tele odporúča, aby ste si oddýchli pri posteli a pokúsili sa imobilizovať bolesť. Ale nie každý má takúto príležitosť. Preto je dôležité vedieť, ako rýchlo liečiť podvrtnutie a čo by sa malo urobiť, aby ste sa čoskoro cítili, ako ste zvyknutí.

  8. Základné pravidlá liečby podvrtnutí

  Na to, aby bola pozorovaná liečba účinná a aby skutočne priniesla pozitívny výsledok, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Zasiahnutú oblasť nezahrievajte.
  2. Nájdite polohu, v ktorej poškodená končatina nepoškodí.
  3. Dočasne odstráňte všetky náklady.

  Je zakázané ohrievať bolesť. Natiahnuté svalové vlákna strácajú svoje hlavné funkcie a ak v tomto okamihu dostanú nadmerné teplo, môže to viesť k rozvoju zápalového procesu. Poškodenú plochu je lepšie chladiť. To umožníznižujú bolesť a majú tonizujúci účinok na celé telo. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby sa na zasiahnutú oblasť urobili mokré obklady alebo len nanesli kúsky ľadu.

  S cieľom čo najmenej narušiť poškodený sval alebo väz, je potrebné nájsť polohu tela, v ktorej natiahnutá končatina nespôsobí bolestivé pocity. Ak došlo k natiahnutiu v oblasti ramena alebo nohy, končatina by sa mala upevniť, aby sa chránilo pred náhodnými pohybmi. Môžete použiť elastický obväz alebo podporný obväz.

  Elastická bandáž pomôže znížiť zaťaženie poškodených svalov

  .

  Tým sa nielen zníži zaťaženie svalov, ale aj relaxuje. Bandáž by sa však mala aplikovať správne, aby sa nikde nevytvárali pocity tesnosti alebo tlaku. V opačnom prípade svorky s obväzom alebo obväzom spôsobia poruchy obehového systému, ktoré negatívne ovplyvnia proces hojenia.

  Je lepšie dotýkať sa dotknutej oblasti alebo jej nerušiť vôbec.

  Preto sa počas tohto obdobia odporúča znížiť denný stres. Ak sa úsek vyskytuje na nohe, mali by ste opustiť dlhú prechádzku, nosiť vysoké podpätky a dlhodobo. Ak toto odporúčanie nesplníte a naďalej budete viesť mobilný životný štýl, výron môže byť chronický.

  Prvá pomoc pri podvrtnutí

  Pred liečbou svalového napätia musítevedieť, ako konať v prvých minútach po jeho prijatí. Tým sa predíde komplikáciám. Ak je noha poškodená a začne sa napučiavať, topánky by sa mali okamžite odstrániť a poranené rameno by sa malo uvoľniť z tesného rukávu. Potom je poškodená oblasť fixovaná pevným obväzom.

  Najlepšie je použiť bandáž na oblasť chodidla a dolnej časti nohy. Na odstránenie opuchu mäkkého tkaniva sa aplikuje studená kompresia na boľavé miesto po dobu 15 minút. A takýto postup by sa mal opakovať až šesťkrát denne. A po tom, stále stojí za to, aby sa traumatológovi zdálo, že vylúči možnú zlomeninu.

  Nasledujúca terapia sa zvyčajne zameriava na rehabilitáciu a obnovenie poškodenej končatiny. Ak dôjde k podvrtnutiu členku, musíte sa pripraviť na skutočnosť, že liečba bude dlhá, pretože hojenie spojivových tkanív je pomerne pomalé.

  Liečba podvrtnutia členku

  Ak je podvrtnutie malé, hlavná liečba sa môže vykonať doma. Lekár odporúča nosiť elastický obväz na týždeň. V prvých dňoch bude potrebné vylúčiť pohyby. Ak potrebujete opustiť dom, je lepšie nosiť topánky s pevným chrbtom, aby bola noha dobre upevnená v topánke. Všetky tieto odporúčania sa týkajú pretiahnutia prvého stupňa.

  V pokročilom štádiu sa na chodidlo aplikuje legeta, ktorá chodidlo fixuje a chráni pred opakovaným rozťahovaním. Bude ho treba nosiť o nič menejdesať dní.

  Langeta pomáha pri podvrtnutí členka

  Počas tohto obdobia je prísne zakázané trieť alebo ohrievať postihnutú oblasť, najmä v prvých dňoch po zranení. V opačnom prípade bude edém chodidla postupne prechádzať k dolnej časti nohy a šíriť sa vyššie po dolnej časti nohy, čo vyvolá rozsiahly zápalový proces. Nepoužívajte tiež trenie alkoholom a všetky druhy masáží. To môže spôsobiť vážne komplikácie.

  Lieky

  Podvrtnutia sa môžu liečiť liekmi. Gély a masti s analgetickým a dekongestantným účinkom pomôžu blokovať bolesť a zmiernia zápal. Toto je:

  • Diclofenac,
  • Fastum Gel,
  • Voltaren,
  • Indometacín.

  Okrem toho sa oplatí používať chladiace prípravky s mentolom, ktoré zmierňujú nepohodlie a uľahčujú stav miesta pomocou natiahnutých väzov. Ak po poranení teplota stúpne, zdravie sa zhorší a bolesť sa iba prehĺbi, predpisujú sa NSAID.

  ​​

  Toto:

  • Nise alebo Ibuprofen;
  • Sedalgin alebo Tempalgin.

  V pokročilej forme rozšírenia bedra sa tieto lieky používajú ako intramuskulárne injekcie. V takom prípade okamžite zastavia zápal, zmiernia opuchy a zmiernia aj veľmi silnú bolesť.

  Na predĺženie bedrového kĺbu sa používajú intramuskulárne injekcie

  Ak je liečba pomalá,opuchy nijakým spôsobom nezmiznú, potom sa môžu použiť masti s absorbovateľnými vlastnosťami. Pozostávajú zo zložiek, ktoré eliminujú vytvorené hematómy a tým urýchľujú proces hojenia. A nakoniec, keď už bolo zameranie zápalu odstránené, môžete prípravky na čistenie trieť. Aktivujú pomalú cirkuláciu a podporujú hojenie poškodených svalových väzov. Takéto fondy zahŕňajú Finalgon, Capsicam, Viprosal.

  Užívanie určitých liekov závisí od typu samotného natiahnutia. Ak je to napríklad nepatrné, keď človek pociťuje silnú bolesť, zo všetkých strán sa z poškodenej oblasti odštiepia anestetiká. V tomto prípade sa eliminujú aj najintenzívnejšie a pretrvávajúce bolesti. V oblasti chrbta sa odporúča používať masti na báze včelárstva, hadího jedu a feferónky. Zvýšia prietok krvi a urýchli proces opravy tkanív. Takéto lieky by sa však mali predpisovať iba pod dohľadom ošetrujúceho lekára, pretože často vyvolávajú alergické reakcie.

  Liečba väzov kolenného a lakťového kĺbu

  Nasledujúce opatrenia pomôžu rýchlo vyliečiť výron kolenného alebo ramenného kĺbu:

   63) zvyšok poškodenej končatiny;64) použitie studených obkladov;
  • použitie benotonickej masti, ktorá odoláva opuchom;
  • užívajúci analgetiká (Paracetamol, Analgin).

  S neúplným pretrhnutím väzov, konzervatívnyošetrenie založené na použití obväzov a elastických obväzov. V prípade silného prasknutia sa však sadra nanáša vo forme langety a zaisťuje úplnú nehybnosť poškodenej oblasti. Okrem toho sa predpisujú lieky proti bolesti a nesteroidné protizápalové lieky, najmä ak boli navyše poškodené ramenné vazy. Pilulky rýchlo zmierňujú bolesť a opuchy a zastavujú rozvoj zápalu. Pri miernom roztrhnutí trvá medikamentózna terapia 7 dní, ale ak je výron v lakťovom kĺbe sprevádzaný vážnym roztrhnutím, potom pokračuje medikácia dva týždne.

  Ľudové recepty, ktoré pomáhajú pri podvrtnutí

  Ak sa stretnete so zraneniami a zaujíma vás, ako liečiť podvrtnutie, môžete sa uchýliť k tradičnej medicíne. Nasledujúce recepty sú veľmi efektívne:

   71. pleťové vody so zemiakmi;
  • cibuľa;
  • aplikácie s aloe;
  • bylinné kúpele.

  Lotion so zemiakmi rýchlo zmierni bolesť av budúcnosti zabráni výskytu nepríjemných kŕčov. Zemiaky musia byť olúpané a nastrúhané. Výsledná hmota sa nanesie na bandáž gázy a nanesie sa na bolesťový spoj, napríklad kefku. Krém musí byť fixovaný obväzom počas 40 minút. Nasledujúci deň je možné postup zopakovať.

  Vystrekované zápästia sa môžu ošetrovať cibuľovým obkladom. Táto prírodná zložka zmierňuje začervenanie a opuch postihnutej oblasti. Cibuľa je potrebné dôkladne vyčistiťbrúsiť, potom do nej pridať trochu soli a celú zmes položiť na kúsok látky. Výsledný obklad by mal byť potom nanesený na zápästie, ale tak, aby cibuľová hmota neprišla do styku s povrchom pokožky. Na vrchu je obklad zabalený do lepiacej fólie, izolovaný šatkou a ponechaný po dobu šiestich hodín.

  Cibuľa je schopná zvládnuť napínanie doma

  Aloe má úžasné vlastnosti. Táto rastlina eliminuje aj pokročilý zápal a zmierňuje silné opuchy poškodeného tkaniva. Preto sa aloe môže používať aj na výrony a dislokácie. Mal by sa použiť počas prvých troch dní po prijatí zranenia. Aby sa to dosiahlo, musí sa umytý list z aloe rezať pozdĺž vlákien, aby šťava vynikla. Vytvarovaným rezom sa fólia aplikuje na postihnutú oblasť a drží sa tam, kým sa obväz sám nezohreje. Potom sa aplikácia nahradí novým obväzom.

  S cieľom zmierniť stav osoby pod napätím doma a zmierniť nepríjemné príznaky sa môžete vykúpať a doplniť odvar z nechtíka, mäty, šnúr a harmančeka, banány. Takýto vodný postup zmierni opuch, upokojí postihnutú oblasť a má analgetický účinok. Voda by mala mať príjemnú teplotu a samotný postup netrvá dlhšie ako 20 minút.

  Natiahnutie ramena alebo iného kĺbu významne mení obvyklý spôsob života a spôsobuje veľa nepríjemností. Človek sa musí vyrovnať so svojou novou pozíciou. Ale v takomto prípade zostaň neaktívnysituácia nie je možná, inak budete musieť čeliť vážnym komplikáciám. Preto je potrebné ihneď po získaní úseku okamžite prijať vhodné opatrenia a potom sa poradiť s lekárom. V opačnom prípade bude neskôr možné čeliť komplikáciám, s ktorými sa dokáže vyrovnať iba operácia.