Ako liečiť vredy v krku

Obsah

  Výskyt vredov v hrdle môže byť príznakom rôznych chorôb. Vyvoláva ich angína, záškrt, šarlach, paratonsilárny absces. Napriek tomu, že príčiny ich výskytu sú rôzne, je potrebné liečiť vredy v hrdle bez ohľadu na to, ktoré lieky sa budú predpisovať na liečenie základného ochorenia.

  Ak zistíte vredy v hrdle, musíte sa poradiť s lekárom a ak sú vredy u dieťaťa, ihneď zavolajte detského lekára. Výskyt abscesov je znakom rozvoja závažného ochorenia, ktorého komplikácie môžu byť fatálne. Nedostatok pomoci s angínou môže spôsobiť reumatoidné lézie, sepsu, pyelonefritídu, meningitídu a zanedbaný paratonsilárny absces, čo je indikácia chirurgického otvorenia purulentnej dutiny.

  Liečba abscesov drogami

  Keďže samotné abscesy sú ložiskami bakteriálnej infekcie, nie je možné urobiť bez užívania antibakteriálnych látok. Sú tiež predpísané, ak hnisavé sviečky bez teploty sú znakom atypického bolesti v krku, čo si tiež vyžaduje užívanie antibakteriálnych liekov. Antibakteriálne lieky môžu viesť k deštruktívnym zmenám v membránach patogénnych mikroorganizmov, čo vedie k ich smrti. Lekári predpisujú antibiotiká vo vnútri aj na lokálnu liečbu.

  Antibakteriálne lieky na perorálne podávanie

  Tabletovanéprípravky na orálne podávanie sú silné lieky Azitromycín, Sumamed, Amoxicilín, Ciprofloxacín. Lekári spravidla odporúčajú vypiť jednu tabletu dvakrát denne, ale pri vážnom poškodení sa dávka môže zvýšiť. Antibakteriálne lieky majú tieto vlastnosti:

  • Flemoxín je vynikajúce antibiotikum, predstaviteľ skupiny penicilínov. Flemoxín má najväčší vplyv na kokogénnu patogénnu mikroflóru. Odporúča sa použiť liek, ak sú abscesy v krku vyvolané anginou mandlí (streptokok, stafylokok) - liek sa s týmto ochorením dokonale vyrovná.
  • Sumamed obsahuje účinnú látku azitromycín. Lekári tiež aktívne predpisujú tento liek na bakteriálne lézie sliznice. Droga má najlepší účinok vo vzťahu k angíne, tonzitíde, faryngitíde a šarlach, ale Sumamedove hubové lézie sa nedajú vyliečiť.
  • Zástupca skupiny cefalosporínov, Suprax, je aktívny proti širokému spektru patogénnych mikroorganizmov. Môžu ovplyvniť gramnegatívne aj grampozitívne baktérie. Lekári najčastejšie predpisujú Suprax na faryngitídu a angínu.
  • Amoxiclav je tandem kyseliny klavulanovej a amoxicilínu. Kyselina klavulanová zvyšuje účinok amoxicilínu, takže liek je schopný bojovať aj proti baktériám, u ktorých sa vyvinula rezistencia na amoxicilín. Amoxiclav sa predpisuje v prípadoch, keď:Vredy sú vyvolané sínusitídou, ako aj s hnisavým bolesťami v krku,
  • Augmentin nie je medzi lekármi a pacientmi menej populárny ako Amoxiclav, ale charakteristickou črtou tohto lieku je jeho prijateľná cena. V prípade potreby sa predpisuje pôsobenie na široké spektrum patogénov.

  Výplach hrdla

  Liečba hrtanu, ktorý je posiaty abscesmi, nie je možná bez použitia lokálnej terapie. Hlavnou technikou je preplachovanie hrdla na odstránenie hnisu a hnisavých filmov vytvorených na sliznici, jazyku, mandlích. Napriek tomu, že preplachovacie hnisavé hrdlo nie je ani zďaleka príjemné, tento postup sa musí vykonať tak, aby nevyvolával zvýšenie zápalovej reakcie.

  Kloktanie liekmi by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, na umývanie hnisavých filmov

  .

  Na prepláchnutie hrdla sa používajú také roztoky, ako je furacilín, miramistín, jódinol, roztok kyseliny boritej, roztoky s morskou soľou a chlorofylipt. Okrem toho, medzi výplachom hrdla lekári odporúčajú na liečbu používať pastilky a pastilky. Špeciálne antibakteriálne lieky na resorpciu môžu mať terapeutický účinok po dlhú dobu a môžu tiež prispievať k regenerácii sliznice.

  Okrem oplachovania farmaceutickými výrobkami sú užitočné aj postupy s bylinkami. Môžete použiť nasledujúce recepty.

  Umývanie šalviou a mätou je dobrý spôsob, ako zjemniť sliznicu a odstrániťzápal. Na prípravu roztoku je potrebné zmiešať mätu a šalvie v rovnakých dieloch, odvážiť 20 g suchých prísad a naliať liter vriacej vody. Produkt sa musí nechať pôsobiť na miernom ohni asi päť minút, potom sa ochladí na teplotu miestnosti, prefiltruje sa a použije sa na prepláchnutie, vstreknutím do zadnej časti hltanu. Takéto postupy by sa mali vykonávať každé tri hodiny, ale častejšie.

  Odporúča sa liečiť hnisanie v hrdle pomocou dubovej kôry. Najväčší účinok sa zaznamená, ak zmiešate dubovú kôru s harmančekom. Obe zložky sa prijímajú v rovnakom množstve a zmiešajú sa. Dve polievkové lyžice surovín sa musia naliať tromi pohármi vriacej vody a variť na miernom ohni asi tri minúty. Keď produkt dosiahne prijateľnú teplotu, filtruje sa a používa sa na kloktanie tak často, ako je to možné. S liečbou vredov musíte začať vypláchnuť. Pomocou injekčnej striekačky alebo striekačky nasmerujte prúd tekutiny na abscesy, potom sa tekutina aktívne umyje a pľuvať. Ak kôra začala ustupovať, opláchnite častejšie, až kým nie sú úplne vyplavené. Ak sú vredy v krku komplikáciou sinusitídy, môžete týmto roztokom tiež vypláchnuť nosové kanáliky.

  Soľ, jód a sóda sú najjednoduchšie prísady, pomôžu odstrániť vredy z hrdla

  .

  Roztok s jódom, soľou a sódou je najobľúbenejší ľudový liek. A to nie je prekvapujúce, pretože tieto tri zložky pomôžu s tvorbou vredov v hrdle. Do pohára teplej vody je potrebné pridať pol lyžičky soli atoľko sódy. Úplne rozpustite a nakoniec pridajte 4-5 kvapiek jódu. Je potrebné umyť hrdlo týmto nástrojom z injekčnej striekačky, aby sa pokúsil oddeliť hnisavý povlak silou dýzy.

  Morská soľ má dobrý vplyv na hnisavé krusty v hrdle.

  Prečítajte si viac: Ako liečiť bolesť hrdla a nádchu

  Dokáže namočiť aj tie najhrubšie kôry, ktoré pokrývajú sliznicu hrtanu. Potom sa oddeľujú a opúšťajú a sliznica sa uzdravuje. Môžete tiež kúpiť hotový soľný roztok v lekárni, ale nie je ťažké to urobiť sami.

  Na prípravu roztoku sa odfiltruje voda, do pohára teplej vody sa pridá jedna čajová lyžička morskej soli, soľ sa nastrúha až do úplného rozpustenia a dôkladného kloktania. Zároveň je dôležité vyhodiť hlavu späť, aby soľný roztok mohol vypláchnuť aj hnis v hrdle, ktorý nie je viditeľný. Oplachovanie sa vykonáva, až kým voda v pohári nevytečie. Vykonajte tieto postupy 4-5 krát denne, najlepšie po jedle.

  Kvety nechtíka s eukalyptom sa stanú účinným liekom na vredy. Bylinky sa zmiešajú v rovnakých množstvách, potom sa lyžica zmesi naleje dvoma pohármi vriacej vody. Výsledný produkt musí byť zakrytý vekom a zabalený do teplej prikrývky, aby bolo možné lepšie trvať. Po niekoľkých hodinách, keď je tekutina stále teplá, sa infúzia bylín vypustí a každé štyri hodiny sa premyje hrdlom.

  Šťava z červenej repy s medom a dobrý antibakteriálny účinokcitrón. Na prípravu lieku je potrebné nasekať repu a vytlačiť z nej pár polievkových lyží šťavy. Dve polievkové lyžice šťavy sa zmiešajú s dvoma čajovými lyžičkami citróna a nalejú sa do pohára teplej vody. Tam pridajú lyžicu medu a úplne rozpustia. Výsledná kvapalina sa kloktá trikrát denne.

  Liečba pri vdýchnutí

  Ak sa vyskytnú biele škvrny, všetky prostriedky sú dobré ako liečba abscesov. Lekári preto odporúčajú pôsobiť proti vredom nielen s tabletkami a výplachom, ale aj s inhaláciou. Toto je ďalší spôsob liečby bakteriálnej infekcie v hrdle, ktorý pomôže eliminovať príznaky patológie. Inhalácie sú účinné tým, že antiseptické roztoky môžu byť umiestnené do rozprašovača. Obalia si krk, jemne naň pôsobia, a ich páry sa usadia na stenách boľavého hrdla, patra, jazyka, mandlí.

  Na použitie v rozprašovačoch lekári odporúčajú bioparox. Účinná látka lieku Bioparox - fusafungín - je širokospektrálne antibiotikum. Bioparox je vhodné používať - ​​už sa predáva vo forme inhalačného roztoku, preto nie je potrebné pripravovať inhalačný prostriedok osobitne. 3-5 ml lieku sa umiestni do rozprašovača, po ktorom musíte dýchať 10-15 minút.

  Ďalším aktívnym činidlom proti patogénnym baktériám je Dekasan. Predáva sa vo forme hmloviny alebo roztoku. Ak nebolo možné kúpiť hmlovinu, inhalačná zmes sa môže pripraviť nezávisle. Za týmto účelom sa Dekasan a fyziologický roztok zmiešajú v rovnakých pomeroch (vždy 1,5 ml). dýchaťpotrebné až do úplného odparenia roztoku.

  Roztok furacilínu si môžete kúpiť aj v lekárni na inhaláciu. Je to skvelý spôsob, ako sa vysporiadať s vredmi v hrdle. Musíte si kúpiť 0,25% roztok a naliať do rozprašovača bez jeho riedenia. Tento postup sa vykonáva dovtedy, kým sa finančné prostriedky úplne neodparia dvakrát denne. Ak furacilín nebol v lekárni, možno ho nahradiť roztokom miramistínu, ale tento liek treba zriediť soľankou v rovnakom pomere. Vdychovanie by sa malo robiť dvakrát denne a jedno je potrebné pred spaním.

  ​​

  Dekasan sa veľmi ľahko používa - liek je už k dispozícii v hmlovinách

  Chirurgické ošetrenie vredov v hrdle

  Ak abscesy v hrdle neustále nezmiznú a obdobia remisie sú extrémne krátke a hrdlo je opäť postihnuté mnohými vredmi, lekári odporúčajú odstrániť mandle. Tonsillectomy je kontroverzný a nepopulárny postup medzi lekármi, pretože lekári polarizovaní pri odstraňovaní alebo konzervovaní mandlí. Avšak pri konštantných zápalových procesoch je odstránenie mandlí jediným správnym riešením a prevenciou abscesu.

  Variantom chirurgického zákroku na zachovanie orgánov je laserová lacunotómia. Počas procedúry sú steny mandlí kauterizované a riziko prenikania toxínov a mikróbov do nich sa výrazne znižuje. Počas tohto postupu zostávajú mandle nedotknuté a môžu vykonávať svoje funkcie v budúcnosti. Operácia sa odporúča pre často chorých pacientov, ktorí majúznížená imunita. Ak uložíte mandle pomocou laserovej lacunotómie, nevyvolá to ďalší nárast hnisavých chorôb v krku.

  Pri liečbe vredov je potrebné vykonávať nielen lokálnu liečbu, ale nezabúdať ani na všeobecnú posilňovaciu terapiu. Po zotavení by sa pacienti mali postarať o zvýšenie imunity, vykonanie vitamínovej terapie, stvrdnutie, pretože ochorenia hrdla sú dôsledkom zníženej imunity.