Ako liečiť vlhké rany

Obsah

  Každý by mal pochopiť, aký typ rany (mokrý alebo suchý) existuje po poranení kože. To je nevyhnutné na určenie najúčinnejšej liečby, ktorá pomôže dosiahnuť rýchle uzdravenie a zabráni vniknutiu infekcie do rany. Prítomnosť mokrej rany je dokázaná sekréciou exsudátu - krvnej plazmy. Ako vyliečiť taký dôsledok zranenia, viac v článku.

  Prvá pomoc

  Ihneď po obdržaní odreniny a vytvorení plačiacej rany by sa mala poskytnúť príslušná pomoc. Najskôr sa premyje peroxidom vodíka. Takýto liek pomáha zastaviť krvácanie reakciou s krvnými proteínmi. Peroxid sa dostáva na ranu a vytvára vezikuly, ktoré z neho odstraňujú nečistoty a bránia množeniu patogénov.

  Ak sa častice odpadkov alebo kúsky látky dostanú do rany, musia sa vytiahnuť pinzetou. Každý nástroj používaný na ošetrenie mokrej rany, ako aj rúk, je dobre umytý a ošetrený dezinfekčným prostriedkom obsahujúcim alkohol (môžete užívať bežný alkohol). V budúcnosti môžete použiť hotové antiseptiká, napríklad dioxidín alebo chlórhexidín.

  Poškodená oblasť sa v prvý deň ošetruje niekoľkokrát počas dňa, pričom sa postihnutá oblasť fixuje suchým aseptickým obväzom, napríklad sterilnou tkaninou alebo obväzom. Použite náplasť alebo iné lepidloprísne zakázané. Odstránenie starého obväzu sa uskutoční až po jeho namočení do antiseptického roztoku. Toto pomôže ďalej dezinfikovať poškodenie a znížiť pravdepodobnosť opätovného zranenia.

  Iba odborník vie povedať, ako ošetrovať mokré rany. Nezanedbajte cestu k lekárovi, pretože v prípade zranenia na ulici existuje riziko infekcie nebezpečnými chorobami, ako je napríklad tetanus. Ak sa po pohryznutí psom vytvorí vlhká rana, môže to spôsobiť vývoj besnoty a následne anaeróbnej gangrény. Špecialista vykoná kompetentné ošetrenie poškodenej oblasti av prípade potreby zavedie špeciálne sérum, ktoré profylakticky pôsobí na vývoj infekcie.

  Prípravky vo forme mastí

  Ak je vlhká rana malá a nie hlboká, môže sa ošetrenie vykonať doma pomocou špeciálnych prípravkov vo forme mastí. Napríklad to môže byť salicylová masť, ktorá sa označuje ako nesteroidné protizápalové lieky. Náradie musí byť nanesené na postihnuté miesto tenkou vrstvou, pričom oblasť musí byť upevnená navrchu gázovým kusom alebo sterilnou handrou. Na ranu, ktorá bola predtým impregnovaná produktom, môžete tiež aplikovať obväz.

  Obväz sa mení každý deň.

  Vynikajúci nástroj v boji proti mokrým ranám - masť salicylová a zinočnatá

  Ďalším liečivom používaným pri liečení lézií proti plaču je streptocid. Liek je vo forme tabliet, ktoréje potrebné rozdrviť na prášok a nastriekať ranu. Liečivo má antimikrobiálny účinok a okrem rýchleho hojenia pomáha zabrániť rastu patogénnych baktérií v poškodenej oblasti.

  Môžete tiež použiť zinkovú masť, ktorá sa označuje ako protizápalové lieky. Liečivo sa musí aplikovať na poškodenie až 5-krát denne tenkou vrstvou, na ktorú sa musí pripevniť sterilný obväz. Masť nemôžete použiť, ak existuje individuálna neznášanlivosť jej zložiek. S pomocou tohto lieku je možné dosiahnuť rýchle zastavenie uvoľňovania exsudátu, čo je pozorované už po 2-3 dňoch používania.

  Antibiotickou masťou je levomekol, ktorý sa v závažných prípadoch predpisuje. Vo výrobku je potrebné navlhčiť sterilnú vložku a potom ju umiestniť na poranenú plochu. Odporúča sa vymeniť vložku každý deň. Ak je v rane prítomný hnis okrem výtoku z krvnej plazmy, ošetrujúci lekár môže predpísať zavedenie masti do hnisavej dutiny pomocou injekčnej striekačky.

  Ďalším liekom je masť Eplan. Takýto nástroj má dezinfekčný a dezinfekčný účinok, ktorý vylučuje patogény z poškodenej oblasti. Pri pravidelnom nanášaní masti na ranu sa riziko sekundárnej infekcie môže znížiť na nulu.

  Ak sa pripojila sekundárna infekcia

  Ako liečiť vlhkú ranu, ak bola infikovaná? Nie každý vie, čo je potrebné v tomto prípade urobiť. Ak dôjde k prepusteniu z poškodenej oblasti hnisuexsudát, je potrebné poradiť sa s odborníkom. Obzvlášť často sa to stáva pri plačových ranách na nohách (nohách), kde dochádza k lokalizácii veľkého množstva patogénov.

  Baneocínový prášok pomôže vysušiť zranenú oblasť

  .

  V tomto prípade špecialista predpisuje použitie antibakteriálneho prášku, ktorý ošetruje poškodené miesto. Pomôže to urýchliť regeneráciu tkanív. Lekár môže napríklad predpísať penicilín, streptocíd, levomycetín, sulfanilamid alebo iný prášok. Ďalším nástrojom pri liečbe plačových rán je prášok z baneocínu, ktorý pomáha odstraňovať nielen baktérie, ale aj huby. Ktorýkoľvek z týchto liekov by sa mal použiť takto:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť modriny
  • predbežne očistiť povrch rany;
  • naniesť prášok v tenkej vrstve ako prášok;
  • suchý sterilný obväz sa musí nanášať navrchu a musí sa zaistiť obväzom;
  • Po asi 3 až 4 hodinách sa rana opláchne soľným roztokom.

  Ak takáto terapia nepomôže vyliečiť vlhkú ranu, naďalej bolí, opuchne, stmavne a antibiotiká sa predpisujú vo forme tabliet, napríklad Futsidin.

  Ľudové lieky

  Lieky nemajú vždy potrebný pozitívny účinok, ale prírodné zložky môžu pôsobiť divy. Okrem toho majú nižšie náklady ako lieky.

  Hnis je možné odstrániť pomocou cibulekomprimovať

  Napríklad môžete použiť tieto ľudové lieky:

  • zemiaková šťava (vylisovanie zemiakovej hľuzy, získanie šťavy, ktorou je gázová časť namočená a aplikovaná na postihnutú oblasť vo forme obkladu, jej udržiavanie počas 5 hodín; postup sa môže vykonať pred spaním);
  • cibuľa (obklad pripravený na základe cibule pomáha eliminovať opuchy a očistiť ranu od hnisavých hmôt; pripravujú ju takto: nastrúhame jednu cibuľu strúhadlom, výslednú hmotu položíme na kúsok gázy, ktorá sa potom aplikuje na ranu, pričom sa uchováva 1 hodina);
  • Olej z ľubovníka bodkovaného (pripravený takto: nasekané listy hypericum sa musia naliať do pohára s olivovým olejom a nechať pôsobiť 2 týždne, aby sa vylúhovali, občas sa pretrepávajú; pomocou hotového výrobku sa rana namazá 2-krát denne alebo sa použije ako obklad, navlhčenie). existuje segment gázy);
  • borovicová a smreková živica, vosk, med, vodka (zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch, vložia sa do vodného kúpeľa a zahrievajú sa, až kým sa nedosiahne homogénna tekutá hmota; potom sa činidlo filtruje a dvakrát sa používa na lubrikáciu postihnutej oblasti. za deň);
  • šťava z aloe (trením listov rastliny sa získa šťava, ktorá je impregnovaná gázovým segmentom a aplikovaná na ranu ako obklad, pričom sa uchováva 2 hodiny);
  • obyčajný kalamis (1 polievková lyžica) Zo sušených koreňov nalejte 200 ml vriacej vody a nechajte vylúhovať 30 minút;použiť na umývanie rany).

  Ak liečba ľudovými liekmi doma neprináša požadované zotavenie, mali by ste sa poradiť so špecialistom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v tomto prípade nemôžete obísť bez špeciálnych liekov.