Ako liečiť vegetovaskulárnu dystóniu (VVD)

Obsah

  Vegetovaskulárna dystónia (VVD) je porušením autonómneho nervového systému a ľudskej psychiky. Ako liečiť VVD, závisí od individuálnych charakteristík choroby. Prioritou nie sú drogy, ale iné ako drogové terapie. Podrobnejšie zvážte vlastnosti každej liečby.

  Aká liečba je potrebná

  Lieky na vegetovaskulárnu dystóniu hrajú podpornú úlohu.

  Do popredia sa musia dostať iné ako liečebné metódy liečby, a to najmä vedenie psychoterapeutických sedení, režim práce a odpočinku, obmedzenie účinkov spúšťacích záchvatových faktorov a vykonávanie činností, ktoré organizmu sťažujú.

  Keďže sa autonómna dysfunkcia vyvíja primárne v základných systémoch tela, napríklad v endokrinnom, nervovom, kardiovaskulárnom systéme, vyskytujú sa v týchto oblastiach prvé príznaky. V prípade, že záchvaty paniky počas VSD narúšajú obvyklý životný štýl človeka a zhoršujú jeho kvalitu, znižujú ich schopnosť pracovať, predpisujú lieky, ktoré pomáhajú eliminovať nepríjemné príznaky.

  Lieky

  Pri liečení VVD sa používajú lieky, ktoré pomáhajú odstraňovať bežné poruchy patológie a tie, ktoré pôsobia symptomaticky. Spravidla menujte recepciu:

  • sedatíva;
  • sedatíva;
  • antidepresíva;
  • nootropické lieky;
  • adaptogény;
  • vitamínové komplexy.

  Sedatívne lieky

  Sedatívne (alebo sedatívne) lieky pomáhajú normalizovať činnosť autonómneho nervového systému a upravujú emocionálne pozadie osoby. Celkový stav sa súčasne zlepšuje, zvyšuje sa schopnosť pracovať. Medzi ďalšie výhody týchto liekov patrí:

  • zvýšená podráždenosť a agresivita zmiznú;
  • nespavosť a denné závraty zmiznú;
  • lieky umožňujú srdcovým cievam relaxovať a uvoľňovať ich kŕče;
  • dochádza k normalizácii krvného tlaku;
  • lieky majú rýchly terapeutický účinok a znižujú riziko závažných záchvatov.

  Väčšina z týchto prípravkov obsahuje iba rastlinné zložky, čo iba zvyšuje ich bezpečnosť a účinnosť. Jediným negatívnym je menej výrazný upokojujúci účinok ako v prípade výrobkov na báze syntetických látok.

  Valerian je vynikajúci rozpočtový nástroj, ktorý je možné použiť pre VVD

  .

  Je možné liečiť vegetovaskulárnu dystóniu, ktorá je sprevádzaná symptómami duševnej poruchy, napríklad Valeriánom (kvapky, tablety), mučenka, Passiflora, tinktúra ľubovníka bodkovanej, byliniek z mladiny.

  Sedatívum

  Sedatívum, ktoré má silnejší terapeutický účinok ako sedatíva, môže dokonale liečiť príznaky VVD. Okamžite stojí za zmienkučo má predpisovať iba lekár, pretože upokojujúce prostriedky môžu spôsobovať vedľajšie účinky a mať kontraindikácie. Z tohto dôvodu sa ich užívanie neodporúča.

  Uklidňujúce lieky pomáhajú regulovať činnosť autonómneho nervového systému, normalizujú psychopatický stav, vylučujú neurózu, panický syndróm, syndróm úzkosti, úzkosť, zvýšenú podráždenosť a emočnú nestabilitu. Sú predpísané, ak je to potrebné, na obnovenie tela po silnom emocionálnom šoku, strese alebo depresii.

  K zlepšeniu celkového stavu dôjde do 5–10 minút po užití lieku, celkové trvanie tohto účinku však nie je vysoké - do 2 - 3 hodín. Týmto spôsobom je možné liečiť VVD navždy liečením v priebehu 2 až 3 týždňov. Ak takéto pravidlo ignorujete, v priebehu času sa môžu znova objaviť nepríjemné príznaky.

  Aké je teda zaobchádzanie s VVD? Na záchranu prídu také upokojujúce lieky ako fenazepam, madazepam, Lorazepam, gidazepam. Atarax a Afobazol sa môžu nazývať lieky novej generácie. Prijatie akéhokoľvek lieku na ostré ukončenie sa neodporúča, ale musíte to robiť postupne. Inak môžu vzniknúť nepríjemné abstinenčné príznaky.

  Antidepresíva

  VVD doma možno liečiť aj antidepresívami, ktorých účinné látky zabezpečujú normalizáciu metabolických procesov v autonómnom nervovom systéme. Pri svetle sú potrebnézáchvaty VVD a sprievodné príznaky

  Prvé pozitívne výsledky sú viditeľné až po 2 až 3 týždňoch od začiatku užívania tabliet a iba v prípade ich systematického používania. Na zvýšenie účinnosti antidepresív sa odporúča užívať sedatívum do komplexu.

  Celkové trvanie liečby akýmkoľvek antidepresívom nie je dlhšie ako 6 mesiacov

  Vzhľadom na skutočnosť, že vedci zatiaľ neštudovali všetky antidepresíva, nebol presne stanovený presný mechanizmus ich účinku na autonómnu dysfunkciu. Toto sa dá vysvetliť komplexným komplexom symptómov, ktorý sa vyskytuje s vývojom dystónie. Napriek tomu sa lieky používali a naďalej sa používajú na liečbu VVD, pretože ako taká alternatíva k nim ešte nebola nájdená.

  ​​

  Tricyklické antidepresíva, ako sú teperín a amitriptylín, môžu liečiť VVD raz a navždy. Medzi tetracyklické typy liekov patria Lerivon, Ludiomil, Pyrazidol. Skupina antidepresív tiež zahŕňa tieto lieky: Zolofort, Paroxetine, Cipralex, Prozac, Remeron, Venlafaxine, atď.

  Antidepresíva môžete užívať doma, ale iba po predpisovaní lekárom. Pri výberovom procese sa berie do úvahy závažnosť narušeného duševného stavu, celkový stav pacienta a ďalšie dôležité faktory.

  Nootropické lieky

  Odporúčané čítanie: Ako sa zbaviť kŕčov nôh

  V mozgu môžete liečiť vegetovaskulárnu dystóniu.lieky ako nootropiká, ktorých účinné látky ovplyvňujú vyššie integračné funkcie kôry. Pomocou týchto nástrojov môžete zlepšiť koncentráciu a pamäť. Celková nevoľnosť a depresia zmiznú, rovnako ako bolesť hlavy, závraty. Lekári najčastejšie predpisujú:

  • glycín (poskytuje zlepšenie metabolizmu mozgu, je však zakázané jeho súčasné používanie s inými liekmi používanými pri liečbe dystónie);
  • Piracetam (lieči veľa neurologických a psychologických chorôb, ale v prípade vegetatívno-vaskulárnej dystónie má veľa protichodných hodnotení; predpisuje sa pri zmiešaných cievnych ochoreniach);
  • Noofen (má antihypoxický a antiamnestický účinok; liek sa používa na hypotonickú dystóniu).

  Neurocirkulačná dystónia sa môže liečiť aj liekom ako je Actovegin, ktorý je k dispozícii vo forme injekčného roztoku.

  Adaptogény a vitamínové prípravky

  Adaptogény sú čisto rastlinného pôvodu, majú všeobecný posilňujúci a tonizujúci účinok a prispievajú k zlepšeniu stavu imunitného systému a zlepšeniu nálady. Takéto lieky sa často predpisujú v kombinácii s vitamínovými prípravkami. Okamžite stojí za zmienku, že adaptogény nemožno užívať pri vysokom krvnom tlaku. Medzi príklady liekov patrí Doppelherz so ženšenom, Pantocrine, Antistresová výživa, ktoré sú predpísané pre vegetatívne-vaskulárne dystónie akéhokoľvek typu.

  Komplex vitamínového komplexu na báze horčíka pomáha zmierňovať príznaky VVD

  Vitamínové prípravky sú dôležité pre každú osobu bez ohľadu na prítomnosť takejto patológie v tele. Na pultoch lekárne nájdete veľa liekov na tento účel, ktoré pôsobia liečivo aj profylakticky. Po doplnení potrebného objemu draslíka a horčíka v tele je možné znížiť podráždenosť, pocit úzkosti a zvýšiť pracovnú kapacitu. Prípravky obsahujúce takéto stopové prvky v zložení: Magne B6, Magnelis, Magnnerot, Asparkam.

  Môžete si vziať vitamínové komplexy, ktoré obsahujú ďalšie užitočné látky. Okrem normalizácie činnosti nervového systému pomôžu vitamíny posilniť imunitu a zvýšiť jej odolnosť proti infekčným chorobám. Môže to byť Complivit, Supradin, Neuromultivitída atď.

  Psychoterapia

  Mnohí sa zaujímajú o otázku, či je možné liečiť VVD psychoterapeutickými sedeniami. Táto technika je pomerne účinná, ale iba vtedy, ak sa človek obrátil na špecialistu v ranom štádiu vývoja vegetatívnej vaskulárnej dystónie.

  Hlavným cieľom terapie je obnoviť rovnováhu duševnej sily človeka, normalizáciu duševnej rovnováhy. Úlohou lekára je nájsť hlavnú príčinu narušenia emocionálneho stavu, ktorý spôsobil nepríjemné príznaky, a naučiť osobu, ako ju zvládnuť.

  Terapeut alebo psychológ môže pomôcť zbaviť sa príznakov VVD

  Aktívne používajú dychové cvičenia,kontrastná sprcha, relaxačná masáž a niektoré psychologické techniky. Medzi tieto patria:

  • psychoanalýza (odborník zistí príčinu psychických porúch a pokúsi sa ju odstrániť pomocou metódy návrhu);
  • analýza správania (príčina dystónie sa hľadá v súčasnom živote človeka a nie v minulosti a eliminuje sa metódou zmeny postojov k nemu);
  • Gestaltová liečba (lekár vysvetľuje a inšpiruje osobu, že vo svojom živote je hlavné a sekundárne a druhou možnosťou je kauzálna situácia, ktorá spôsobila psychologické poruchy);
  • hypnóza (v procese ľudskej liečby sa zavádza do ľahkého tranzu).

  Terapeut tiež vysvetľuje osobe, ako sa vysporiadať s útokom. V žiadnom prípade nepanikárte, pretože patológia neohrozuje život. Pokiaľ je to možné, je potrebné ísť na čerstvý vzduch, odstrániť a uvoľniť zovreté časti odevu (kravata, gombíky atď.). Môžete si ľahnúť, ale len tak, aby hlava bola pod úrovňou nôh. Pomôže to zaistiť prietok krvi do mozgu. Môžete vykonávať liečbu ľudovými liekmi, napríklad riešením takých komponentov, ako sú napríklad Valocordin, tinktúra pivónie, valeriána, hloh v 0,5 lyžičky.

  Ťažko sa dá povedať, do akej miery táto choroba prechádza. Všetko záleží na nálade pacienta. V každom prípade, hoci vegetovaskulárna dystónia nie je zdraviu škodlivá, nestojí za to zneužívať domácu liečbu. Kto, ak nie je špecialista, bude schopný správne predpísať najúčinnejšiu liečbu.