Ako liečiť vazomotorickú rinitídu

Obsah

  Vasomotorická rinitída je komplexná patológia orgánov ORL, ktorá je spojená s problémami regulácie vaskulárneho tonusu umiestneného v nose kapilár. Povrch sliznice nosných priechodov je vybavený hustou sieťou krvných ciev. Ak je u človeka tiež vyvolaná vazomotorická rinitída, je narušené plnenie týchto kapilár krvou. V dôsledku ochorenia dochádza k opuchu nosovej koncha a objavujú sa typické príznaky choroby.

  Ľudia trpiaci touto patológiou majú často upchatie nosa, priehľadný výtok sliznice, hlas sa stáva nosovým a pocit zápachu sa znižuje. Hlien stekajúci po krku vyvoláva kašeľ. Zvyčajne sa príznaky patológie objavia bez zjavného dôvodu. Môže sa zhoršiť fyzickou námahou, s použitím alkoholických nápojov, klimatickými zmenami alebo alergiami. Väčšina pacientov nevie, ako liečiť vazomotorickú rinitídu, ľudia používajú vazokonstrikčné činidlá, ktoré neriešia problém s koreňom. Na uľahčenie priebehu choroby je potrebná pomoc odborníkov.

  Symptomatická liečba choroby

  Terapia choroby je komplexný súbor opatrení zameraných predovšetkým na symptomatickú liečbu patológie. Je mimoriadne ťažké vyrovnať sa s chorobou a vyliečiť ju navždy, preto je symptomatická liečba zameraná na používanie liekov svazokonstrikčný účinok. Pomáha to zmierniť bolestivé príznaky a už v prvej fáze významne pomáha pacientovi trpiacemu nádchou.

  Sanorín, efedrín a naftyzín, skúsený liek, ktorý sa osvedčil s pomocou pacientov s opuchom nosovej sliznice, možno označiť za sanitky. Lieky novej generácie majú sympatomimetickú aktivitu, medzi tieto účinné látky patria:

  • oxymetazolín, ktorý je súčasťou drog Nazol a Nazivin;
  • tetrahydrozolín hydrochlorid je dobre známym liekom Tizin;
  • hydrochlorid xylometazolínu - je hlavnou účinnou látkou v kvapkách xylometazolínu a xymelínu.

  Liečivo Sanorin výborne odstraňuje zápal nosovej sliznice v prvých minútach po použití lieku

  .

  Všetky lieky majú vazokonstrikčný účinok, a preto je možné výrazne znížiť opuch nosovej sliznice, zastaviť prejavy bežného prechladnutia a zmierniť začervenanie. Tieto lieky sú predpísané na akútnu rinopatiu alergickej a neurovegetatívnej povahy so sinusitídou a inými patológiami, ktoré sa zhoršujú na pozadí základného ochorenia. Lieky sa vyrábajú najvýhodnejšou formou - sú to aerosóly a kvapky. Dávku určí individuálne lekár, ale môžete prejsť pomocou anotácie k terapeutickému činidlu.

  Cieľom miestnej liečby tohto ochorenia je blokovať reťaz alergickej reakcie. Je to ona, ktorá je spoločníkom choroby a spôsobuje komplikáciepríznaky. Na lokálnu liečbu dospelých a detí môžete používať lieky vo forme nosných sprejov, roztokov alebo práškov.

  Účinná látka, hydrochlorid azelastínu, je vynikajúcim liekom na liečbu. Je súčasťou drogy Allergodil. Levocabastín má tiež vynikajúci účinok, ktorý sa môže používať nielen u dospelých, ale aj u detí od šiestich rokov. Allergodil je dostupný vo forme nazálneho spreja a tiež ako očné kvapky. Levocabastín má rovnakú formu uvoľnenia. Obidve tieto lieky môžu blokovať alergické reakcie, pretože majú antihistamínové účinky.

  Po podaní lieku do nosa príznaky alergickej nádchy rýchlo vymiznú, pacienti sa zbavia svrbenia v nosnej dutine, kýchajú a oddeľujú sa veľké množstvá hlienu. Nosné dýchanie sa obnovuje vďaka skutočnosti, že opuch nosovej sliznice je výrazne znížený. Ak je choroba komplikovaná sčervenaním očí a alergickou léziou spojivky, je potrebné použiť aj očné kvapky.

  V prípade komplikovanej nádchy vám pomôže sada nosových sprejov a očných kvapiek Allergodil

  .

  Allergodil vo forme spreja sa môže predpisovať dospelým aj deťom od 6 rokov. Terapeutická dávka - jedno zavlažovanie do každej nosovej dierky dvakrát denne. Ak je choroba komplikovaná hlavnými príznakmi, môžu deti od 4 rokov kvapkať očné kvapky, jednu kvapku dvakrát denne, až kým príznaky choroby úplne nezmiznú.

  Levocabastín sa tiež môže liečiťdospelí a deti - dve zavlažovanie v každej nosovej dierke dvakrát denne. Maximálne množstvo je štyrikrát, ak je choroba veľmi závažná. Taiss nosný aerosól súčasne pomôže obnoviť nazálne pasáže a zmierniť príznaky edému sliznice. Srdcom tohto spreja je účinná látka xylometazolín, ktorá má vazokonstrikčný účinok. Liek musí byť injikovaný do nosovej dierky pri vdýchnutí, striekaním do každej časti nosa jedno zavlažovanie 3-4 krát denne. Liečebný cyklus trvá najmenej dva týždne.

  Ak xylometazolín nie je vhodný, použite Nazivin. Vyrába sa vo forme sprejovej a nosovej instilačnej tekutiny. Tekutý roztok nazivínu je možné liečiť u pacientov všetkých vekových skupín. Jedna kvapka tekutiny sa kvapká do každej nosovej dierky trikrát denne a pri závažných príznakoch 2 kvapky liečiva.

  Tizin je k dispozícii aj vo forme kvapiek, aerosólu a gélu na vnútorné ošetrenie nazálnej dutiny. Pre dospelých pacientov a deti sa Tizin predpisuje 2 kvapkami do každej časti nosa, ale nie častejšie ako po 3 hodinách. Xymelín - látka, ktorá dokáže rýchlo zmierniť záchvaty choroby a zúžiť kapiláry - u dospelých a detí môžete štyrikrát denne odkvapkávať niekoľko kvapiek tekutiny. Prsia dostanú polpercentný roztok xymelínu do každej nosovej dierky, jednu alebo dve kvapky denne. Nosový sprej sa používa u pacientov starších ako 7 rokov. Xymelinom môžete nielen postriekať nos, ale môžete do roztoku položiť vatový tampón namočený v roztoku na niekoľko minút, aby sa zmiernil akútny záchvat choroby.

  Turundy ponorené do liečiva pomôžu zmierniť akútny záchvat

  .

  Okrem liekov na lokálnu liečbu nazálnej sliznice sa môžu použiť aj orálne lieky, ako na liečbu choroby. Medzi takéto fondy patrí astemizol. Indikácie na použitie tohto lieku sú alergická nádcha, konjunktivitída (sezónna aj celoročná), kožné alergie, angioedém a bronchiálna astma.

  Pri použití astemizolu u pacientov sa zistilo, že liek zvláda príznaky choroby. Musíte ho užívať na lačný žalúdok, jedenkrát denne pre 10 mg pre dospelých a pre malé deti od 6 do 12 rokov - 5 mg. Pre deti mladšie ako 6 rokov sa vypočíta dávka 2 mg na 10 kg telesnej hmotnosti. Maximálna doba liečby astemizolom je 10 dní.

  Pomôže zmierniť záchvaty patológie doma a loratadínu. Používa sa u dospelých v dávke 10 mg jedenkrát denne. Okrem toho môžete používať lieky Ketotifen, Clarisens, Clarinase, Gistalong. Lekári a steroidné lieky sa nezrušia, aj keď v zriedkavých komplikovaných prípadoch je predpísaná všeobecná steroidová terapia. Aby sa vyliečila chronická vazomotorická rinitída a zastavili útoky, má zmysel predpisovať lieky na závažné klinické prejavy choroby. V súčasnosti sa používajú glukokortikoidové lieky, ako je Bekonáza, Flixonáza a ďalšie.

  Fyzioterapeutická liečba

  Eliminácia symptómov patológie pomôže nielenkonzervatívna terapia, ale aj rôzne fyzioterapeutické techniky, ako aj chirurgická liečba. Za chirurgický zákrok je možné považovať mechanické alebo ultrazvukové submukózne zničenie plexu turbinátov. Potom dôjde k zjazveniu v tkanivách a oddeleniu hlienu, zastaví sa opuch nosovej sliznice.

  V závažných prípadoch môžu s vazomotorickou rinitídou pomôcť iba radikálne metódy

  .

  Ako fyzioterapia sa používajú miestne a vzdialené techniky. Účelom tohto ošetrenia je:

  • normalizácia práce oddelení autonómneho nervového systému;
  • zlepšenie krvného obehu;
  • aktivácia enzýmovej aktivity;
  • normalizácia bunkovej membránovej aktivity.

  Medzi tieto metódy miestnej terapie patrí ožarovanie laserom s nízkou energiou a vystavenie stabilnému magnetickému poľu. V praxi sa bežne používa technika Dr. A. Mamedova, ktorá zahŕňa vplyv magnetického poľa na špecifickú oblasť nosa a použitie laserového svetla zvnútra na ožarovanie reflexogénnych zón. K tejto liečbe sa pristupuje v zložitých prípadoch ochorenia, keď záchvaty už nie sú zastavené a konzervatívna terapia nemôže zmierniť stav pacienta.

  Na diaľkové ošetrenie sa používa laserové ožarovanie nosných zón a rôzne fyzioterapeutické opatrenia v golierovej zóne. Ak pacient trpí neurovegetatívnou formou choroby, potom sa liečištúdium neurovegetatívneho stavu a identifikácia príčin bežných neurologických porúch. V tomto prípade sa hodnotia pracovné a životné podmienky pacienta, prítomnosť zlých návykov, prítomnosť chronických ložísk zápalu v tele a závažné patológie vnútorných orgánov.

  V prípade alergického typu nádchy je potrebné nájsť alergén a určiť antigénne sérum. Teraz existuje mnoho liekov, ktoré sa odporúčajú na alergickú nádchu, v závislosti od toho, ktorý alergén je vybraný od pacienta.

  Pomoc pacientom s tradičnými metódami

  Pacientom trpiacim vazomotorickou rinitídou sa dá pomôcť nielen s tradičnými, ale aj s ľudovými liekmi.

  V súčasnosti sa v tradičnej medicíne používajú pomerne účinné metódy a pacienti sa pýtajú, či je možné túto chorobu vyliečiť ľudovými liekmi. Lieky samozrejme v mnohých prípadoch umožňujú pacientovi, aby sa cítil lepšie, ale netreba hovoriť o úplnom zotavení sa z vazomotorickej rinitídy.

  Morská soľ jemne a účinne čistí nosnú dutinu hlienu uvoľnenú počas choroby

  .

  Na odstránenie príznakov choroby sa môžu použiť tieto lieky:

  • na dezinfekciu nosovej dutiny môžete použiť slabý roztok morskej soli. Tento nástroj pomáha nielen odstraňovať vylučovaný hlien, ale tiež zastavuje jeho výrobu. Na prípravu liečivého roztoku potrebujete jednu čajovú lyžičku morskej soli, naliať 250 ml vriacej vodya miešajte, kým sa zrnká soli úplne nerozpustia vo vode. Hneď ako sa roztok ochladí na izbovú teplotu, umýva sliznicu dvakrát denne každý deň - ráno a večer;
  • Cukrová repa bola uznaná ako vynikajúci liek proti patológii. Môžete ho vytlačiť na pár dní a udržať na chladnom mieste - to je veľmi výhodné v podmienkach neustáleho zamestnávania. Cukrová šťava sa pipetuje trikrát denne niekoľkými kvapkami. Na dosiahnutie najlepšieho účinku môžete namočiť gázové tampóny do šťavy z cvikly a dať ich do nosa na pár hodín;
  • Brezová šťava je analógom šťavy z červenej repy. Vkladá sa tiež do nosovej dutiny 3-4 krát denne. Šťava je najvhodnejšia pre deti, pretože má nielen dobrú chuť a nespôsobuje podráždenie u detí, ale tiež pomáha obnoviť imunitu;
  • Byliny sa používajú aj na pranie. Jedna lyžička lastovičky sa musí naplniť pohárom vriacej vody a ochladiť na izbovú teplotu. Potom sa suchý zvyšok filtruje a nazálna sliznica sa premýva kvapalinou každú hodinu počas 3 až 4 hodín;
  • Narodniks poznamenáva, že červená hlina má na túto chorobu vynikajúci vplyv. Aby sa zmiernili príznaky, odporúča sa aplikovať hlinku: pol polievkovej lyžice teplej vody sa pridá do pol pohára suchej hliny, potom sa všetko dobre premieša a zahrieva vo vodnom kúpeli.

  Hlina musí byť zjemnená a roztiahnutá na gázu tak, aby zakrývala krídla nosa a šíri sanosový mostík. Hlinku musíte mať na nose, až kým úplne nevychladne, a nasledujúci deň môžete vykonať aplikáciu toho istého materiálu iba pridaním malého množstva vody.

  Takéto aplikácie pomôžu oveľa efektívnejšie, ak ich nahradíte zemiakmi. Zemiaková kaša sa varí a rovnakým spôsobom sa umiestni pod gázu na nose. Odporúča sa striedať postupy a vykonávať celkom 20 postupov.

  Je mimoriadne ťažké liečiť vazomotorickú rinitídu u pacientov, najmä vzhľadom na skutočnosť, že sú neustále pod vplyvom faktorov, ktoré zhoršujú priebeh choroby. Preto je včasné zmiernenie akútnych záchvatov choroby a dosiahnutie dlhodobej remisie považované za pozitívny úspech v liečbe.