Ako liečiť vaskulitídu

Obsah

  Vaskulitída je autoimunitná reakcia na ľudské tkanivá v stave zápalových procesov v stenách krvných ciev. Ochorenie postihuje rôzne cievy - veľké cievy a tepny, drobné venuly a arterioly. V závislosti od toho, ktorá cieva je postihnutá, sa rozlišujú artérie, flebitída, arteriolitída a kapillaritída, ale v praktickej medicíne sa takéto oddelenie zriedkavo uskutočňuje kombináciou patológie do vaskulitídy.

  Názov choroby zahŕňa patologické procesy rôznych typov, všetky sa však vyznačujú poruchami, ako je narušená normálna cirkulácia krvných ciev a nekróza tkanív. Vaskulitída je primárna a sekundárna a vzniká na pozadí nejakého druhu patológie, napríklad cukrovky. Je mimoriadne dôležité stanoviť správnu diagnózu a súvislosť s inými patológiami, aby bolo možné vedieť, ako liečiť vaskulitídu a ako čeliť zhoršovaniu príznakov choroby.

  Vaskulitída postihuje veľké aj malé plavidlá. Pri porážke hlboko položených žíl a tepien sa nemusia objaviť príznaky vaskulitídy po dlhú dobu, ale vaskulitída na tele a končatinách dáva charakteristické červené škvrny, ktoré neprechádzajú. Lézie akýchkoľvek ciev však majú vážne následky, preto sa musí vaskulitída liečiť čo najskôr.

  Keď sa objavia príznaky vaskulitídy, veľa pacientov nevie, kde treba liečbu liečiť, s ktorým špecialistom by sa malo poradiť. Ak existuje podozrenie na vaskulitídu, je potrebná konzultácia.flebolog - špecialista na plavidlá. Ošetrujúci lekár pacienta vyšetrí a po potvrdení diagnózy pacienta ďalej povedie. Možné sú konzultácie terapeuta, dermatológa, reumatológa, špecialistu na infekčné choroby.

  Mierna vaskulitída sa obvykle lieči ambulantne, ale v závažných prípadoch sú pacienti hospitalizovaní. Lekári tiež trvajú na hospitalizácii detí, tehotných žien, pacientov s hemoragickou vaskulitídou a vaskulitídou v počiatočnom štádiu, aby sledovali dynamiku patológie.

  Trvanie liečby závisí od stupňa choroby. Ak je choroba zastavená v počiatočnom štádiu, potom liečba môže trvať asi dva mesiace, priemerná závažnosť sa lieči asi šesť mesiacov a závažná vaskulitída sa musí liečiť asi rok alebo viac.

  Drogová liečba hemoragickej a alergickej vaskulitídy

  Lekári poskytujú povzbudzujúce predpovede v liečbe choroby až v počiatočnom štádiu jej vývoja, keď terapia prinesie hmatateľné výsledky. Bohužiaľ, pokročilá vaskulitída sa ťažko lieči. S pomocou pacientov s touto patológiou je vyriešených niekoľko základných problémov:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť bolesť kolena
  • dosiahnutie trvalej remisie choroby;
  • skrátenie obdobia relapsov;
  • prevencia nekrotických zmien v tkanivách;
  • predchádzanie komplikáciám;
  • zvýšenie kvality života a jeho trvania.

  Konzervatívna liečba vaskulitídy naznačuje systémové predĺženieliečenie choroby. Vylúčenie iba symptómov patológie je príliš málo na to, aby sa pacient považoval za zdravého. Je možné vyliečiť vaskulitídu? Pacienti, ktorí sa prvýkrát stretávajú s podobnou diagnózou, sa čudujú.

  Bohužiaľ, ani pri moderných technológiách nie je možné úplne potlačiť autoimunitné procesy, pretože to predstavuje ďalšie, závažnejšie komplikácie. Vaskulitída však nie je trestom smrti, hoci je prakticky nevyliečiteľný. Vaskulitída, ktorá sa zistí v ranom štádiu, sa dá zvládnuť, ak sa budú dodržiavať všetky odporúčania lekárov. Najdôležitejšou vecou pre pacientov s vaskulitídou je dosiahnutie dlhodobej remisie tak, aby sa príznaky patológie zhoršili čo najmenej.

  Pri liečení patológie sa väčšinou používajú imunosupresívne lieky.

  Ide o lieky, ktoré potláčajú imunitný systém a bránia mu v ničení buniek jeho vlastného tela. Pretože telo je pri potlačovaní imunity bezbranné proti rôznym infekčným patológiám, predpisujú sa súčasne s imunosupresívami glukokortikosteroidy a cytostatiká.

  Prednizolón a dexametazón patria medzi bežne predpisované lieky proti vaskulitíde. Vďaka pôsobeniu týchto liekov sa eliminuje opuch tkanív a krvných ciev, riziko ischemického syndrómu sa výrazne znižuje. V akútnej fáze sa podáva úvodná dávka týchto liekov a dávka sa počíta individuálne. Ale v prípade potrebyudržiavacia terapia, malé dávky lieku môžu predĺžiť dobu remisie a zabrániť deštruktívnym procesom vo vaskulárnych stenách.

  V skupine cytostatík sa pozoruje dobrý účinok pri liečbe vaskulitídy u cyklofosfamidu. Rovnaký liek je súčasťou chemoterapie rakoviny, pretože mechanizmy rozvoja patologických zmien sú veľmi podobné. Ak je ochorenie závažné, terapia cyklofosfamidom sa doplní prednisolonom. Pacienti by si mali zároveň vziať prostriedky na rozšírenie lúmenu ciev - je to sťažovateľ, dicinón, venorutón, prodektín alebo kyselina nikotínová. Aby sa predišlo trombóze, budú užitočné Curantil, Heparin, Fraxiparin a Trental.

  Trombóza s vaskulitídou v cievach akéhokoľvek kalibru je mimoriadne závažnou komplikáciou patológie

  .

  Ak má vaskulitída alergickú etiológiu, k uvedeným fondom sa pridajú desenzibilizujúce činidlá, napríklad injekcie chloridu vápenatého každý druhý deň, antihistamíny. Medzi antihistaminikami sa stal široko známy Zirtek, Erius, Claritin, Clarotadin. Drogy sa vyberajú prísne individuálne, pretože štandardné dávky nepomáhajú všetkým pacientom. Doteraz používané diazolíny a suprastíny sa dnes prakticky neodporúčajú, pretože ich účinok je veľmi slabý.

  Spolu s liečbou alergickej vaskulitídy liekom by pacienti mali dodržiavať diétu a tieto výrobky odstrániť.ktoré sú pre nich alergény. Za zmienku stojí, že alergény môžu byť nielen jedlo, ale aj lieky. Napríklad vaskulitída môže byť spôsobená linkomycínom, zeporínom, erytromycínom. V tomto prípade lekári rozhodujú o zrušení týchto liekov ao vymenovaní analógov.

  Pri liečbe imunosupresívnych liekov je veľmi dôležité vykonávať udržiavaciu liečbu. Preto lekári predpisujú vitamíny - rutín, kyselinu askorbovú, biotín.

  Liečebné režimy pre rôzne stupne závažnosti patológie

  Je potrebné liečiť angiitídu rôznej závažnosti podľa rôznych schém. Prvá závažnosť ochorenia je charakterizovaná vaskulárnymi léziami a výskytom povrchových symptomatických pigmentových škvŕn. Koža je obmedzeným spôsobom ovplyvnená malými vyrážkami, pri ktorých sa teplota nezvyšuje, nedochádza k bolestiam svalov a kĺbov. Krvný test s prvým stupňom poškodenia poskytuje normálne hodnoty s výnimkou sedimentácie erytrocytov, ktorá je zvýšená.

  U pacientov, ktorí trpia týmto typom choroby, sú uvedené nesteroidné protizápalové lieky, medzi ktorými možno zaznamenať nimesulid, indometacín, meloxikam. Antibakteriálne lieky na liečbu tohto ochorenia sú doxycyklín, ciprofloxacín, azitromycín.

  S cieľom zničiť mikróby sa uvádzajú chinolíny - chlórchín, hydroxychlorochín - a desloratadín, levocetirizín a fexofenadín sa označujú ako antihistamíny.

  V druhom stupni závažnosti patológiestav pacientov sa vyznačuje výrazným zhoršením. Koža už nie je postihnutá lokálne, ale všade. Telesná teplota je vyššia ako subfebril a krvné testy dávajú východisko z prípustných limitov väčšiny ukazovateľov. Pacienti trpia slabosťou, bolesťami svalov a kĺbov, je pozorovaná neuropatia. Pri tomto stupni ochorenia je liečebný režim zložitejší, predpisuje sa viac liekov z rôznych skupín.

  Pacientom sa predpisujú systémové glukokortikoidy - betametazón, prednizolón a inhibítory protónovej pumpy sa používajú na zníženie škodlivých účinkov týchto liekov na organizmus, medzi ktorými je dôležitý omeprazol. Rovnako ako v miernych prípadoch by pacienti mali užívať nimesulid, doxycyklín alebo meloxikam. Antibakteriálne lieky pre pacientov so závažnou vaskulitídou sú azitromycín, Ofloxacín a Amoxicilín.

  Antibiotiká sú nevyhnutné pri liečbe vaskulitídy

  .

  Pentoxifylín, Anavenol, Diosmin, Hesperidín sú uvedené ako angioprotektory. Spomedzi antihistaminík lekári odporúčajú cetirizín, ebastín, levocetirizín. Na odstránenie toxínov sa používa liek Dextran.

  Lokálna liečba vaskulitídy

  Vonkajšia úprava povrchu pokožky pri vaskulitíde je založená na použití mastí a krémov na zlepšenie stavu krvných ciev. Medzi ne patrí Troxevasin, Troxerutin, Iruksol, Solcoseryl. Užitočné aplikácie Dimexidum.

  V prvom stupni postačujú kožné léziepoužívajte masti betametazón, mometazón furoát, metylprednizolón aceponát. Druhý stupeň poškodenia kože by sa mal liečiť prostriedkami ako Levomekol, Solcoseryl, Dexamethasone, Actovegin. Ak sa vyskytnú rany, odporúča sa vaskulitída na nohách, pažiach a tele s dvoma percentami sulfatiazolu strieborného. Užitočné budú pleťové vody obsahujúce trypsín a Chymotrypsín.

  Ďalšie metódy liečby vaskulitídy

  Lekári sa okrem konzervatívnych liekov snažia pomôcť pacientom s vaskulitídou rôznymi spôsobmi. Nedávno sa pri liečení patológie používali nielen lieky, ale aj ďalšie liečebné metódy, ako napríklad plazmaferéza, UV ožarovanie krvi a hemoxigenácia - saturácia krvi kyslíkom.

  Mimotelová hemokorekcia poskytuje pozitívne výsledky pri liečbe vaskulitídy. Vďaka tejto technike je možné vyčistiť krv pacientov od rôznych toxických látok a alergénov, ktoré spôsobujú vaskulitídu. Počas hemosorpcie sa krv čistí pomocou sorbentov. Z tohto dôvodu sa krv odoberá zo žily a prechádza cez filtre v špeciálnom prístroji, ktorý obsahuje sorbenty. Krv sa tak vyčistí a vráti do krvného obehu pacienta. Po zákroku sa výrazne zlepší zdravie pacientov, stimuluje sa krvný obeh a výživa aj na najvzdialenejších miestach tkaniva.

  Pri použití hemosorpcie sú pacienti schopní dosiahnuť dlhodobú remisiu

  Táto terapia sa tiež líšiimunoadsorpce. Princíp postupu je rovnaký, ale krv sa čistí imunosorbentom, ktorý odstraňuje z krvi svoje vlastné protilátky a komplexy, ktoré vyvolávajú samodeštrukciu stien ciev.

  S použitím plazmaferézy sa pacienti podrobujú purifikácii krvi separáciou plazmy a krvi. Krvné bunky sa vracajú do krvného obehu s časťou darcovskej plazmy a potom sa zavedie ich vlastná čistená plazma, ktorá prechádza cez membránu.

  Diétna výživa pri vaskulitíde

  Je dôležité, aby pacienti trpiaci na vaskulitídu obmedzili svoju výživu, najmä aby zo stravy vylúčili všetky potraviny, ktoré môžu spôsobiť zápal alebo zhoršiť stav pacienta. Lekári venujú osobitnú pozornosť korekcii výživy - musíte jesť v malých dávkach šesťkrát denne, aby telo malo čas na spracovanie prijatých produktov a odstránenie produktov ich rozpadu. Z tohto dôvodu by malo byť množstvo tekutiny dodané za deň najmenej dva litre (ak nie sú ovplyvnené obličky). S cieľom zlepšiť odtok moču je príjem soli obmedzený.

  Pri vaskulitíde sú pacienti z veľkej časti zbavení zásob vápnika. Na jej doplnenie budú užitočné fermentované mliečne výrobky s nízkym a stredným obsahom tuku. Aby nedošlo k nedostatku draslíka, je potrebné jesť sušené ovocie - hrozienka, sušené slivky a sušené marhule. Tieto výrobky môžu byť zakázané, iba ak je u pacienta diagnostikovaná porucha obličiek.

  Dusené jedlá sa odporúčajú na spotrebu, najmä zeleninová, mliečna kaša, varenáryby a mäso s nízkym obsahom tuku, vajcia, bobule a ovocie v akejkoľvek forme. Zakázaný alkohol, káva, silný čaj, konzervované potraviny, vyprážané, kyslé a korenené jedlá.

  Terapeutické lieky tradičnej medicíny

  Vaskulitídu samozrejme nemožno liečiť iba ľudovými prostriedkami. Toto komplexné autoimunitné ochorenie vyžaduje liečbu množstvom farmaceutických prípravkov, čo však neznamená, že ľudové liečivá sa nemôžu používať spolu s nimi. Pred liečením alternatívnymi metódami je potrebné túto skutočnosť koordinovať s lekárom, prípadne lekár túto liečbu napraví alebo predpíše potrebné odvar a infúzie.

  Na zlepšenie zrážanlivosti krvi pomôžu metódy bylín, ktoré obsahujú dostatočné množstvo vitamínu K. Zrážanie je vďaka tomu lepšie, nedôjde k subkutánnemu krvácaniu. Ako ošetrenie sú vhodné bujóny žihľavy dvojdomej, horolezca, kvetov arniky, pastierskej kabelky, rebríčka a ľubovníka bodkovaného. Nie je potrebné byť príliš horlivý pri užívaní týchto liekov a prekročiť dávku, pretože to môže viesť k trombóze, upchatiu ciev a zhoršeniu zápalových procesov, čo je oveľa horšie pre pacienta s vaskulitídou.

  Pri liečbe vaskulitídy by sa vitamín K nemal konzumovať príliš veľa - pacienti by mali platiť za jedlo, ktoré konzumujú

  Na odstránenie zápalového procesu je potrebné variť a robiť tinktúry z riasy, brusnice, čierneho ríbezle, elecampanu, nechtíka, koreňa sladkého drievka. Na posilnenie stien plavidiel sú odvarmiaromatický koreň, brusnica, ríbezle. Užitočný zelený čaj a šípkový čaj, ako aj kompot z arónie. V zložení šalátov na tento účel môžete pridať bielu kapustu. Ak je vaskulitída alergickej povahy alebo je sprevádzaná alergiou, odporúča sa pacientom odvar z oregana, meduňky, ľubovníka bodkovaného, ​​čierneho bazy, dvojdomej žihľavy, materskej mladiny, vyhýbajúcej sa pivonky.

  Prejavy vaskulitídy na koži sa dajú odstrániť pomocou aplikácií z bylinných infúzií. Užitočné budú prasničky z Yarrow, mäty, bazy a poľa. Bavlnená látka sa ponorí do odvarov rastlín a aplikuje sa na postihnuté oblasti najmenej pol hodiny. V noci môžete ukladať brezy, mleté ​​v múke, s nutrilovým tukom. Libra tuku sa roztaví do tekutého stavu, umiestni sa do nej pohár suchej trecej obličky, a tak sa zmes mieša do hladka. Potom sa zmes nechá v rúre na miernom ohni tri hodiny sedem dní. Výsledný produkt sa môže použiť nasledujúci deň a namazať povrch pokožky v noci pod obväzom.

  Liečba vaskulitídy je mimoriadne zložitý a zdĺhavý proces. Nie všetci pacienti dokážu dosiahnuť stabilnú remisiu, ale už ju možno považovať za obrovský úspech pri liečbe tohto ochorenia. To znamená, že telo maximálne kompenzovalo svoje sily za normálne zabezpečenie životne dôležitých procesov a spomaľovalo deštruktívne procesy v stenách krvných ciev.