Ako liečiť var v oku alebo nohe?

Varenie alebo jeho lekárske synonymum - varenie je hnisavý zápalový proces, ktorý ovplyvňuje vlasové folikuly a priľahlé tkanivá, v dôsledku ktorých sa na ľudskom tele objavujú zvláštne vyrážky, veľmi podobné obyčajnej pupienku.

V prípadoch, keď sú takéto útvary na koži mnohonásobné, je zvyčajné hovoriť o infekčnom ochorení nazývanom furunkulosa.

Najbežnejšou príčinou tejto patológie je stafylokok aureus (zlatý alebo biely).

Ako liečiť vary? Vy sami alebo hľadáte pomoc u lekára? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie populárne otázky týkajúce sa varu nájdete v tomto článku.

Dôvody objavenia sa varu (varenie)

Je obvyklé zisťovať miestne a všeobecné príčiny rozvoja furunkuózy.

Hlavnou miestnou príčinoupre vznik furunkuózy je prienik infekčného patogénu (stafylokok) do kože a jeho následná aktívna reprodukcia v koži. Spravidla sa to uľahčí prítomnosťou viacerých mikrotraumas v určitej oblasti ľudskej kože. Výsledkom je hnisavý nekrotický proces, ktorý ovplyvňuje nielen vlasovú cibuľku samotnú, ale aj tkanivá, ktoré k nej susedia;

10. Okrem toho je tvorba jedného alebo viacerých varov na ľudskom tele takmer vždy jasným znakom zníženia aktivity jeho imunitného systému. Príčinou takýchto systémových porúch v tele môže byť:

 • Všeobecnechoroby vírusovej alebo bakteriálnej etiológie;
 • Obehové poruchy;
 • Endokrinné poruchy;
 • pretrvávajúce napätie;
 • Psychoemotorické alebo fyzické prepracovanie.

Príznaky varu

Var sa vyvíja v niekoľkých fázach:

 • tvorba infiltrátu;
 • 21. Čistenie a nekróza;
 • Liečenie.

Najprv sa v určitej oblasti kože okolo vlasového folikulu vytvára malá pevná masa, ktorá pripomína obyčajný pupienok. V priebehu času, aj s ľahkým nádychom, sa začína prejavovať jeho bolesť. V dôsledku nárastu infiltrátu sa vytvára zvláštny nádor, ktorý ešte viac bolí. Po 2 až 3 dňoch sa vo vnútri tohto útvaru vytvorí hnisavá tyč. Var má tvar kužeľa a pokožka okolo neho začína silno sčervenať a niekedy dokonca žiariť. Vyvíja sa opuch všetkých okolitých tkanív.

Začiatok druhého stupňa je charakterizovaný silnou bolesťou a vysokou telesnou teplotou (38,5 - 39,5 ° C).

Tento stav môže pretrvávať dostatočne dlho, a to až do okamihu, keď sa var varí samostatne alebo ak mu lekár pomôže.

Úplné uzdravenie zvyčajne nastane do 3 až 5 dní. Prvý deň po otvorení je zvyčajne sprevádzaný hojným výtokom hnisu s prímesou krvi. 2-3 dni spravidla prchavá hůlka opúšťa a bolesť sa postupne ustupuje. Teplota tiež klesá. Piaty deň sa výsledná rana úplne utiahne.

Varenie na chodidle je úplne normálne. A môže sa objaviť v nose alebo uchu? Takéto prípady sú skutočné a nezabudnite na to. Koniec koncov, var sa môže tvoriť takmer na ktorejkoľvek časti tela. Výnimkou sú iba chodidlá a dlane - na nich nie sú žiadne vlasové folikuly.

Je varenie nebezpečné?

Určite áno! Var je hnisavý zápal, ktorý sa môže dobre šíriť do ďalších častí tela a dokonca môže spôsobiť sepsu (otravu krvi).

Po zbytočných pokusoch o vyliečenie varu sa stav pacienta častejšie zhoršuje.

Komplikácia s furunkulosou:

 • meningitída;
 • encefalitída;
 • Cavernous sinus trombóza;
 • karbunkulosa;
 • sepse.

Diagnóza furunkulózy

Diagnózu obvykle stanoví lekár na základe vyšetrenia pacienta a jeho celkového krvného obrazu (leukocytóza, zvýšená ESR). V niektorých prípadoch sú však predpísané tieto preskúmania:

 • Konzultácie s ORL lekárom, oftalmológom alebo urológom;
 • Biochemická analýza krvi;
 • ultrazvuk vnútorných orgánov;
 • Analýza moču.

Ako liečiť var?

​​

Mnoho ľudí je presvedčených, že zbavenie sa varu je dosť ľahké. Je to však vážna mylná predstava. Koniec koncov, proste vytlačenie takého „pupienku“ nefunguje, aby sa zbavilo choroby. Okrem toho sa takýto neopatrný prístup k tejto chorobe môže stať tragédiou pre človeka alebo dokonca smrťou.

Pretoak sa na tele nájde dokonca aj malý bolestivý absces, je potrebné poradiť sa s lekárom o potrebnej liečbe. To platí najmä v prípadoch, keď musíte liečiť var na oku, hlave alebo tvári.

Ak sa lekárovi podarí presne určiť prítomnosť varu u pacienta v jeho ranom štádiu tvorby, potom predpisuje konzervatívnu liečbu. Ale niekedy je už neskoro - purulentne nekrotické jadro je jasne definované vo vare. V takýchto prípadoch je chirurgický otvor a následné dôkladné vyčistenie varnej dutiny jednoducho nevyhnutné.

Miestne ošetrenie

Aká masť na ošetrenie varu? Páči sa mi to alebo nie, ale hlavná liečba furunkuulózy je chirurgická. A žiadne masti tu nepomôžu, ba naopak, pomôžu šíreniu infekcie do okolitých tkanív. V skutočnosti, aby sme si poradili s touto patológiou, mali by sme sa najprv zbaviť zamerania zápalu. A takmer vždy sa to dá dosiahnuť iba otvorením abscesu v lokálnej anestézii (iba v 5 - 7% prípadov sa varí samodestrukuje).

Na konci liečby rany sa dutina predchádzajúceho varu vypustí. Ichthyol sa nanáša na zapálené oblasti v blízkosti a navrch sa nanáša gázový tampón navlhčený antiseptickým roztokom. Okrem toho lekár na účely rýchleho hojenia rany ďalej predpisuje tieto fyzioterapeutické postupy:

 • UHF;
 • Darsonvalizácia;
 • Infračervené žiarenie;
 • Elektroforéza.

Všeobecné zaobchádzanie

Závažnéprípady, keď furunkulosa vykazuje nadmernú aktivitu (viacnásobné a veľké formácie sprevádzané závažnou intoxikáciou tela), všeobecná terapia sa vykonáva súčasne s lokálnou. Spravidla obsahuje injekčné antibiotiká, proteíny, vitamíny a ďalšie imunomodulátory.

Autohematoterapia sa niekedy používa úspešne, čo je použitie vlastnej žilovej krvi, ktorá sa podáva intramuskulárne podľa osobitnej schémy, na liečbu pacienta. Aj keď mechanizmus účinku tohto spôsobu liečby ešte nebol zverejnený, jeho úžasná účinnosť v boji proti zápalovým ochoreniam kože je všeobecne známa.

Aby ste sa zbavili varu rýchlejšie, musíte dodržiavať určitú stravu: prísne je zakázané piť alkohol v akejkoľvek forme, musíte tiež obmedziť používanie sladkostí a pekárskych výrobkov, ako aj úplne opustiť nadmerne korenené a mastné jedlá.

Lekári v záujme boja proti tejto patológii tiež odporúčajú používanie bylinných liekov. Spomedzi širokej škály liečivých bylín na prípravu odvarov je lepšie použiť napríklad šnúrku, žihľavu, ľubovník bodkovaný, harmančekové kvety a nechtík.

Prevencia

Základnou podmienkou je dodržiavanie všetkých pravidiel osobnej hygieny. Navyše aj tie najmenšie odreniny, škrabance alebo odrezky by sa mali vždy liečiť antiseptickými látkami (chlórhexidín, jód).

Je tiež potrebné viesť zdravý životný štýl a snažiť sa mať pravdujesť. V budúcnosti sa toto všetko vyhne varu.