Ako liečiť úplavicu

Obsah

  Dysentérie (shigelóza) je choroba infekčnej povahy, ktorej vývoj postihuje gastrointestinálny trakt, konkrétne hrubé črevo. Dôvodom je vplyv baktérií Shigella na organizmus, ktoré sa za priaznivých podmienok aktívne množia v potravinách (môže ísť o vinaigrette, šaláty, varené mäso, mleté ​​mäso, ryby, mliečne výrobky, dusené ovocie, želé atď.). Ako liečiť úplavicu, sa určuje v závislosti od závažnosti vývoja patológie. Terapia je založená na špeciálnej diéte.

  Funkcie liečby

  Niekedy sa stáva, že človek má nesprávnu diagnózu a je zamieňaný s chorobou, ako je amébia, s konvenčnou úplavičnosťou. Okamžite stojí za zmienku, že ide o úplne odlišné patológie: prvá sa vyskytuje pri poškodení proximálneho čreva a druhá - pri poškodení distálneho hrubého čreva. Ďalším rozdielom je lokalizácia bolesti: pri úplavici je to ľavá strana brucha a amébiasis - pravá strana. Rôzne patogény navyše spôsobujú améebickú úplavicu a častú úplavicu.

  Liečba shigelózy sa určuje prísne individuálne. Ak choroba pokračuje v ťažkej forme, pacient sa bude musieť držať odpočinku a ak je mierny, bude potrebné vykonať fyzioterapeutické cvičenia a dodržiavanie režimu na oddelení.

  Hlavnú úlohu pri liečbe choroby zohráva výživa pacienta s úplavicami. Pri akútnom priebehu patológie a výraznom potlačeníčinnosť čreva, je osobe predpísaná tabuľka číslo 4. V prípade zlepšenia a stabilizácie celkového stavu (výskyt zdravej chuti do jedla, zníženie gastrointestinálnej dysfunkcie) je pacient prevedený do tabuľky č. 2.

  V kombinácii s diétou sú potrebné lieky. V prvom rade ide o antibiotiká, ktoré sa vyberajú prísne individuálne vzhľadom na citlivosť baktérií na liečivo. Kombinovaná terapia s antibakteriálnymi liekmi sa predpisuje veľmi zriedka a iba v závažnom prípade.

  Strava

  Dodržiavaním správnej výživy je možné urýchliť vylučovanie toxických látok z tela, zvýšiť stav imunitného systému a obnoviť rovnováhu voda-soľ. Ak si vyberiete správnu stravu, môžete prekonať bakteriálnu infekciu v krátkom čase, znížiť syndróm intoxikácie a zabrániť chronickosti zápalového procesu.

  Nutričné ​​ošetrenie by malo byť ukončené.

  Telo počas vývoja úplavice by malo dostávať dostatočné množstvo živín, vitamínov a minerálov. Nemôžete odolať dlhej hladovej pauze a dlhej striktnej strave.

  Pre dospelých

  Ak je patológia závažná, vracanie je prítomné, prvý deň sa smie používať iba slabo sladený silný čaj, minerálna voda a ryžový vývar. Ak nedochádza k zvracaniu, pôst nie je potrebný. Na druhý deň sa do stravy pridávajú slizničné polievky na slabom vývare, pričom sa pridáva krupica alebo ovsená múka, ryža. Už je to možnéjesť strúhané surové alebo pečené jablká, šípkový vývar.

  Vynikajúcim fixačným činidlom je ryžový vývar

  .

  Akonáhle sa príznaky všeobecnej intoxikácie začali zhoršovať a celkový stav sa zlepšil, osoba bola presunutá do tabuľky č. 4. Celkové množstvo denných kalórií by sa malo rovnať 2100 kcal. Je dôležité regulovať dávkovanie vody: denne by množstvo spotrebovanej tekutiny nemalo byť menšie ako 1 liter, ale nie viac ako 2 litre. Jedlo by malo byť frakčné: lepšie po malých porciách, ale často.

  Povolené sú tieto potraviny:

  • mäsové a rybie vývar (odtučnené), s prídavkom mäsových guličiek alebo strúhaného mäsa /rýb;
  • obilniny varené vo vode (ryža, pohánka, ovos, krupica) alebo dusené;
  • mäsové placky vyrobené z králičieho mäsa, hovädzieho mäsa, kuracieho mäsa, moriek alebo rýb (treska, šťuka, ostriež, kapor sú povolené);
  • dusená omeleta alebo vajcia s mäkkým varom;
  • sušienky pšenice;
  • maslo;
  • želé a želé;
  • cukor (najviac 40 g za deň);
  • čerstvý tvaroh a zatuchnutý kefír.

  Postupne je potrebné zvyšovať obsah kalórií v potravinách, ale stále vylúčiť použitie horúceho, údeného, ​​vyprážaného, ​​konzervovaného a ochucovadla.

  Pre deti

  Strava pre úplavicu u dieťaťa sa prakticky nelíši od stravy poskytovanej dospelým pacientom. Nenúťte dieťa jesť. Keď telobude pripravený stráviť jedlo, požiada o jedlo. Aj keď je vo všeobecnom stave zreteľná úľava, nemali by ste okamžite preniesť dieťa na spoločný stôl. Počas obdobia predpísaného lekárom sa bude musieť riadiť šetrnou stravou s výnimkou mlieka, strukovín, repy, uhoriek, kapusty, hnedého chleba.

  Je nevyhnutné prestať jesť mastné, vyprážané a sladké jedlá. Patria sem aj rýchle občerstvenie. Pitie by malo byť hojné, okrem šumivých vôd a nápojov, prírodných štiav. Je povolené používať kompoty, ovocné nápoje, minerálnu vodu.

  Lieky

  Jediná a najúčinnejšia liečba shigelózy je založená na použití antibakteriálnych liekov. Bohužiaľ, nie vždy sú užitočné. V niektorých prípadoch môžu zhoršiť celkový stav človeka a spôsobiť dysbiózu. Z tohto dôvodu by si antibiotiká mali vyberať iba špecialisti, pričom by sa mali brať do úvahy charakteristiky vývoja choroby a úroveň citlivosti baktérií na konkrétne agens.

  Jedným z najúčinnejších liekov na úplavicu je doxycyklín

  .

  Okrem antibiotickej liečby možno predpísať aj iné lieky, ktoré pomáhajú obnoviť mikroflóru v črevnom prostredí, ako aj lieky, ktoré zmierňujú nepríjemné príznaky choroby.

  Antibiotiká

  V krátkom čase to pomôže eliminovať zdroj choroby, tj dysenterické baktérie (Shigella). Môže to byť nástrojako furazolidón vo forme tabliet. V malej dávke bude mať liek bakteriostatický účinok, to znamená, inhibuje rast baktérií a pri zvýšenej dávke spôsobí smrť patogénov.

  Ďalším antibiotikom používaným pri liečbe úplavice je kyselina nalidixová, syntetické liečivo. Je vysoko účinný proti gramnegatívnym baktériám, dysenterickým baktériám. Rovnako ako furazolidón, aj kyselina má iný účinok, vzhľadom na dávku liečiva. Antibiotikum sa dokonale vstrebáva v zažívacom trakte a vylučuje sa močom.

  Často predpisované antibiotiká zahrnuté do skupiny tetracyklínov, ktoré sú účinné proti gramnegatívnym aj grampozitívnym baktériám. Takéto látky majú škodlivý účinok na baktérie, ktoré sú vysoko citlivé na penicilín a erytromycín. Pri liečbe shigelózy sa zvyčajne používa droga doxycyklín.

  Ďalšie lieky

  V prípade, že sa shigelóza vyvíja v akútnej forme, samotné antibiotiká nepomôžu pri liečbe choroby. Okrem hlavného smeru bude menovanie liekov, ktoré prispievajú k odstraňovaniu toxických látok z krvi a čriev. Môže to byť:

  • enterosorbenty, ktoré rýchlo vylučujú životne dôležité produkty patogénnych mikroorganizmov (napríklad Atoxil alebo Enterosgel);
  • fyziologický roztok a látky zvyšujúce hladinu glukózy, ktoré zvyšujú normalizáciu obličkovej filtrácieintravaskulárny systém, prispieva k odstráneniu príznakov dehydratácie (napríklad Regidron);
  • koloidné roztoky, ktoré sú určené na intravenóznu injekciu a pomáhajú urýchliť detoxikačný proces (nepoužívajte na príznaky dehydratácie).

  Liek Atoxil pomôže odstrániť toxické látky z tela

  Na zvýšenie funkčných schopností imunitného systému, najmä ak má úplavica predĺžený a akútny priebeh, sa vyžadujú vhodné lieky. V prvom rade ide o imunomodulačné lieky, pomocou ktorých môžete zvýšiť ochrannú funkciu tela a tým urýchliť regeneráciu. Na obnovenie črevnej mikroflóry po dlhodobom používaní antibiotík lekár predpisuje príjem probiotických látok, aby normalizoval tráviaci systém a zlepšil absorpciu probiotík enzýmovými prípravkami v gastrointestinálnom trakte.

  Ľudové lieky

  Infúzie sa môžu pripraviť z týchto zložiek:

  • rozmarínové, marshmallow korene, oregano (bylinky sa zmiešajú v rovnakom objeme, zoberú 20 g surovín, nalejú 250 ml horúcej vody a nechajú sa vylúhovať jednu hodinu; liek pripravený na okamžité použitie sa berie ústne 25 ml s každým jedlom);
  • 68) Čučoriedky (suché bobule v objeme 250 g sa nalejú do litra vriacej vody a nechajú sa vylúhovať 2 hodiny; liek pripravený na použitie sa užíva perorálne 50 g trikrát denne);
  • Jitrocel, horolezec, marshmallow root (prísady sa miešajú v rovnakom objeme a nalievajú savriaca voda s výpočtom 1: 2; po hodinovom trvaní sa liek užíva perorálne v pol pohári trikrát denne pred jedlom).

  Pri liečení úplavice je účinná šťava lopúcha, ktorá sa podáva ústne za 1 lyžičku. trikrát alebo štyrikrát denne pred jedlom. Na zníženie závažnosti nepríjemných symptómov sa používa propolis, alebo skôr jeho alkoholový extrakt. Tento nástroj je možné zakúpiť v lekárni. Pripravte a použite takto: 1 lyžička. zriedené v 450 ml vody a perorálne vzaté do polovice pohára trikrát denne.

  Ak pacient nie je alergický na produkty včelárstva, malé množstvo prírodného medu sa môže jesť po celý deň. Takýto nástroj pomáha urýchliť elimináciu patogénnych baktérií z tela spolu so stolicami.

  Samozrejme, doma môžete používať ľudové liečivá, ale iba v kombinácii s hlavným ošetrením predpísaným špecialistom. Iba v tomto prípade bude tradičná medicína účinná a pomôže dosiahnuť rýchle uzdravenie.