Ako liečiť upchatie nosa počas tehotenstva

Obsah

  Počas nosenia dieťaťa je ženské telo vystavené mnohým stresom. Vyskytujú sa dyspeptické poruchy, zadržiavanie tekutín, imunita sa výrazne znižuje. Tehotenstvo je často komplikované chronickým upchatím nosa v dôsledku zmeneného hormonálneho pozadia. Tento stav reverzibilne a úplne zmizne okamžite po narodení dieťaťa. Problémy s dýchaním však môžu mať patologické príčiny - alergie, vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest. Pred liečením nazálnej kongescie v tehotenstve otolaryngológ predpíše sériu laboratórnych testov, ktorých výsledky pomôžu identifikovať faktor, ktorý vyvolal negatívny stav.

  Potreba liečby

  Akékoľvek zhoršenie zdravia počas tehotenstva by malo byť signálom na vyhľadanie kvalifikovanej lekárskej pomoci. Nosné preťaženie nie je výnimkou. Zníženie odolnosti organizmu proti alergickým a infekčným agensom vytvára priaznivú pôdu pre ich prienik do horných a dolných dýchacích ciest. Počas tehotenstva je veľa farmakologických prípravkov zakázané, preto sa v terapii používa celá škála opatrení na normalizáciu dýchania ženy:

  • silné pitie;
  • pohodlná vnútorná mikroklíma;
  • fyzioterapeutické postupy;
  • masáž;
  • príjem vitamínov, makro a mikroelementov.

  Ak je ženaNeustále napcháva nos, to negatívne ovplyvňuje nielen jej pohodu, ale aj rast a vývoj dieťaťa. Začína mať nedostatok molekulárneho kyslíka, ktorý je potrebný pre metabolické procesy. Problémy s dýchaním často spôsobujú stratu chuti do jedla a problémy so zaspávaním. Plod dostáva nedostatočné množstvo živín a biologicky aktívnych látok, ktoré negatívne ovplyvňujú jeho rast a vývoj. Preto otolaryngológovia odporúčajú, aby ženy užívali multivitamíny počas tehotenstva - Sorbifer, Pregnavit, Vitrum Prenatal. Ich kurzový príjem minimalizuje následky nazálnej kongescie, poskytuje dieťaťu užitočné látky.

  Správny prístup k liečbe

  Väčšina žien je diagnostikovaná s chronickým upchatím nosa pri narodení dieťaťa. V dôsledku zvýšenia hladiny pohlavných hormónov v systémovej cirkulácii sa začnú zväčšovať sliznice nosohltanu. Priemer nosových kanálikov sa zužuje, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Táto forma rinitídy nevyžaduje použitie závažných farmakologických prípravkov a je ľahko eliminovateľná doma. Čo robiť, keď tehotné ženy majú upchatie nosa:

   19. pravidelne vetrajte priestory na čerstvý vzduch. Pomôže to normalizovať krvný obeh slizníc a zastaviť ich opuch;
  • Udržujte teplotu medzi 20 - 22 ° C. Pohodlná teplota zabraňuje vysušeniu slizníc nosa,sa stáva vynikajúcou profylaxiou infekčných chorôb dýchacích ciest;
  • Zvýšenie vlhkosti vzduchu. U väčšiny tehotných žien je optimálne nazálne dýchanie obnovené okamžite po zvýšení koncentrácie vodnej pary v okolitom priestore. Môžete použiť prenosné zvlhčovače vzduchu alebo jednoducho položiť navlhčenú látku na radiátory.

  Rýchle odstránenie upchatia nosa pomáha piť veľa tekutín. Bohužiaľ, mnoho žien v tehotenstve je náchylných na opuch tváre, rúk, nôh a členkov. Preto je potrebné poradiť sa s gynekológom o vhodnosti zmeny vášho pitného režimu. Ak nastávajúca matka netrpí opuchom alebo sú mierne výrazné, mali by ste vypiť asi dva litre tekutiny denne. Môže to byť čistá voda, kompóty, ovocné nápoje, želé z kyslého ovocia a bobúľ.

  Na zvýšenie terapeutickej aktivity vyššie uvedených opatrení je potrebné vylúčiť z potravy potraviny nasýtené soľou a korením. Vyvolávajú zadržiavanie tekutín v tele a opuchy slizníc nosohltanu. Avšak čerstvá zelenina a ovocie majú diuretickú aktivitu. Ich časté používanie vám umožňuje udržiavať optimálnu rovnováhu voda-soľ v tele tehotnej ženy.

  Prirodzené počas tehotenstva je preťaženie dutín dobre odstránené prechádzkami na čerstvom vzduchu, fyzioterapeutickými cvičeniami alebo gymnastikou, kurzami jogy. Zlepšuje sa počas tréningumikrocirkulácia v nosnej dutine, molekulárny kyslík, živiny a biologicky aktívne látky vstupujú do tkanív. To vám umožní zbaviť sa opuchov a urýchliť hojenie poranení spôsobených suchou nosovou sliznicou.

  Chôdza na čerstvom vzduchu a cvičenie jogy môžu pomôcť tehotnej žene liečiť upchatie nosa

  .

  Liečba vírusovej rinitídy

  Ak je kongescia sprevádzaná tokom z nosa, otolaryngológ vo veľkej väčšine prípadov zistí u pacienta infekčnú rinitídu. Vyskytuje sa na pozadí bakteriálneho alebo vírusového ochorenia horných a dolných dýchacích ciest - bronchitída, angína, tracheitída, sínusitída. Takéto preťaženie si vyžaduje okamžité ošetrenie z dôvodu pravdepodobnosti komplikácií. Skúsení lekári zriedka používajú antivírusové látky pri liečbe, ak je príčinou infekcie adenovírus.

  Účinnosť mnohých liekov je extrémne nízka a tie, ktoré môžu skutočne pomôcť, sa používajú iba v počiatočnom štádiu choroby. Preto sa liečba tehotných žien nelíši od liečby bežných pacientov s vírusovými patológiami:

  • časté vypláchnutie nosovej dutiny fyziologickým roztokom;
  • inhalácia s mukolytikami (Fluimucil), izotonický roztok chloridu sodného, ​​bylinné infúzie;
  • zabezpečenie optimálnej teploty a vlhkosti;
  • silné pitie;
  • príjem vyvážených vitamínových komplexov.

  Ak je upchatie nosa komplikovanépríznaky všeobecnej intoxikácie, lekár môže predpísať paracetamol v sirupe alebo tabliet na odstránenie horúčky a bolesti hlavy, ako aj na zastavenie zápalového procesu. Grippferon je bezpečné antivírusové imunomodulačné činidlo pre tehotné ženy. Výrobcovia ho vyrábajú v dvoch dávkových formách - vo forme nosných kvapiek a spreja.

  Kvapky Grippferonu účinne zmierňujú nastávajúcu matku nazálnej kongescie spôsobenej vírusmi

  Terapia nazálnej kongescie spôsobenej patogénnymi baktériami

  Pri diagnostike nádchy alebo nosovej kongescie bakteriálneho pôvodu môže otolaryngológ predpísať antibiotiká. Všetky tehotné ženy počuli o svojich vedľajších účinkoch, preto často liečbu odmietajú. Moderné antibakteriálne lieky (Flemoklav, Amoksiklav) nemajú široký zoznam kontraindikácií a teratogénnych účinkov, preto sa často používajú na liečbu tehotných žien. Lekár vyberie individuálne jemné dávky, ktoré nie sú schopné dieťaťu ublížiť. Keď má žena upchatý nos, ale už sa neobjavuje bakteriálna infekcia, na liečbu sa používajú lokálne antibiotiká:

  • Bioparox,
  • Vibracil,
  • Isofra.
  • ​​

  Účinné látky takýchto nosných sprejov prenikajú do krvi v malých koncentráciách. Na rozdiel od systémových antibiotík nevyvolávajú dysbiózu a znižujú imunitu. Denné a jednotlivé dávky, ako ajtrvanie používania lokálnych antibakteriálnych liekov určuje iba ošetrujúci lekár.

  Liečba alergickej nádchy

  Pretože rezistencia tela voči alergickým činidlám u tehotných žien klesá, môže dôjsť k nazálnej kongescii v dôsledku senzibilizačnej reakcie. Alergie sú tiež indikované veľkým slzením, neustálym kýchaním, začervenaním a vyrážkami na koži. Pri tejto forme nazálnej kongescie uprednostňuje lekár použitie miestnych finančných prostriedkov. Medzi najbezpečnejšie lieky na nosenie dieťaťa patria nasledujúce nosné kvapky a spreje:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť bolesť hrdla počas tehotenstva
  • Cromohexal,
  • Lecrolin,
  • Tizin Alergi,
  • Cromoglin.

  V poznámke k týmto liekom je gravidita označená ako kontraindikácia. Lekár posúdi prínosy pre matku a riziko pre zdravie dieťaťa predtým, ako žena odporučí liek v jemných dávkach. Nazálne antihistamínové kvapky a spreje sa môžu tiež používať ako profylaktické v období kvitnutia ambrózie. Alergici predpisujú lieky s glukokortikoidmi - Nazonex, Flixonase, Avamis, len s vážnym ohrozením zdravia tehotnej ženy.

  Časté prepláchnutie nosa roztokmi morskej soli, zvýšenie vlhkosti vzduchu a odstránenie alergénu z obvyklého životného štýlu pomôže zbaviť sa alergického upchatia nosa. Aspoň dočasne odstráňte ozdobné vankúše z miestnosti akoberce, ťažké záclony. Hromadný prach v nich často vyvoláva alergiu. Na minimalizáciu pravdepodobnosti upchatia nosa pomôže denné mokré čistenie bez použitia domácich chemikálií.

  Antihistamíny sa používajú na liečbu alergického nazálneho preťaženia tehotných žien

  .

  Výplach nosa

  Takéto liečebné postupy sú najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom liečby nazálneho preťaženia počas tehotenstva. Otolaryngológovia odporúčajú na umývanie používať slané roztoky. Prostriedky sa vymývajú z nosovej dutiny infekčných a alergických látok, zastavujú opuchy a zápaly, zvlhčujú sliznice. Roztok sa môže pripraviť podľa tohto receptu:

  1. Varte liter filtrovanej vody a zrieďte v nej lyžičku stolovej soli, najlepšie morskej soli.
  2. Roztok sa ochladí a filtruje sa cez niekoľko vrstiev obväzu alebo gázy.

  Postupy by sa mali vykonávať najmenej 4-5 krát denne. V takom prípade sa neodporúča používať injekčnú striekačku z dôvodu rizika zápalu stredného ucha. Aby ste ušetrili čas, môžete si na pranie kúpiť 0,9% roztok chloridu sodného. Liek sa predáva v lekárňach a je lacný, fľaša prešla sterilizáciou. Časté splachovanie eliminuje nielen preťaženie, ale aj pridružený výtok z nosa. Roztoky morskej soli vo forme sprejov sú veľmi vhodné na použitie počas tehotenstva:

  • Aqua Maris,
  • rinosol,
  • Physiomer,
  • Aqualor,
  • Morenazol.

  Sú absolútne bezpečné pre zdravie matky a dieťaťa, dlho udržiavajú vlhkú sliznicu. Na vypláchnutie nosovej dutiny počas nosenia dieťaťa v tradičnej medicíne sa používajú odvary liečivých rastlín - harmanček, šalvia, nechtík, struna, ľubovník bodkovaný. Ich chemické zloženie zahŕňa éterické oleje, bioflavonoidy, organické kyseliny, prchavé látky a triesloviny. Tieto biologicky aktívne zlúčeniny prispievajú k hojeniu nosovej sliznice, zmierňujú opuchy a obnovujú správne dýchanie.

  Časté oplachovanie nosa prípravkami z morskej vody umožní tehotným ženám po dlhú dobu sa zbaviť nazálnej kongescie

  vazokonstrikčné spreje a kvapky

  V prípade nazálnej kongescie spôsobenej fluktuáciami hormonálnych hladín je použitie vazokonstriktorov nielen nepraktické, ale aj nebezpečné. Nepríjemné ochorenie často sprevádza celé tehotenstvo a lieky na uľahčenie dýchania sa môžu používať maximálne 5 dní. Prekročenie tohto obdobia spôsobí rozvoj drogovej rinitídy - fyzickej a niekedy psychologickej závislosti od vazokonstriktorov.

  Otorinolaryngológ predpisuje kvapky a spreje iba pri diagnostikovaní infekčnej rinitídy, keď sú nosové kanáliky upchané hustým hlienom. Najúčinnejšie lieky sú:

  • Tizin Bio,
  • Rinonorm,
  • Xylometazolin,
  • Sanorin.

  Tehotné ženy radšej používajú vazokonstriktory v roku 2006bezpečnejšie dávky pre deti, nezabúdajúc na časté preplachovanie nosa soľnými roztokmi. Vypchatý nos bude ľahšie dýchať po instilácii Pinosolu, nazálneho prípravku s prírodným zložením, čo je dôležité počas tehotenstva dieťaťa. Kvapky obsahujú éterické oleje borovice a eukalyptu, ktoré majú antimikrobiálne, protizápalové, zvlhčujúce účinky. Trvanie použitia Pinosolu však nesmie byť dlhšie ako päť dní.

  Vdychovanie doma

  Okrem pravidelných výplachov sú inhalácie jednou z účinných metód, ako sa zbaviť preťaženia. Na uľahčenie dýchania počas tehotenstva pomôžu postupy vykonávané pomocou rozprašovača. Jeho princíp účinku je založený na premene liekových roztokov na jemne rozptýlenú paru. Je rovnomerne distribuovaný na slizniciach, zvlhčuje ich a spôsobuje, že sú menej citlivé na patogénne vírusy a baktérie. Nebulizéry sa líšia nielen zariadením a nákladmi, ale aj schopnosťou používať rôzne skupiny riešení.

  Odporúča sa kúpiť si inhalátor, do ktorého môžete vložiť:

  • izotonický soľný roztok;
  • mukolytiká;
  • infúzie liečivých rastlín;
  • emulzie éterických olejov;
  • alkalické minerálne vody.

  Tehotná žena by mala vdýchnuť výpary nasýtené užitočnými látkami 3-4 krát denne počas 10-15 minút.

  Toto nielen eliminuje upchatie nosa, ale tiež zabráni jeho vzhľadu. A kedyInhalačná rinitída je užitočná pri inhalácii, pri ktorej sa používa iba veľká kapacita a froté uterák. Pri absencii individuálnej citlivosti odporúčajú otolaryngológovia pridávať do horúcej vody éterické oleje z tymiánu, fialky, levandule, borievky a palmarózy. Vlhkosť horných dýchacích ciest zvlhčuje infúzie liečivých bylín a listov:

  • eukalyptus
  • oregano,
  • medovka,
  • šalvia,
  • harmanček.

  Na prípravu infúzie je 5 lyžíc. lyžice suchých rastlinných materiálov uvarili 2 litre vriacej vody a nechali pol hodiny pôsobiť. Po zákroku si ľahnite a prikryte sa teplou prikrývkou. Pri diagnostike akútneho zápalového procesu v dýchacích cestách alebo pri zvýšenej telesnej teplote je prísne zakázané vdýchnutie.

  Vdychovanie éterickými olejmi sa používa na liečbu preťaženia tehotných žien na zvlhčenie nosnej sliznice

  .

  Zahrievanie

  Počas pôrodu je možné vyliečiť akýkoľvek druh nádchy pomocou detských mastí a balzamov so slabým otepľovacím účinkom - Badger, Doctor Mom, Suprima Plus. Aplikujú sa na chodidlá, chrbát, krídla nosa po dobu 2 až 3 hodín. Pod vplyvom gáfru a kombinácie éterických olejov sa normalizuje krvný obeh, zrýchlia sa metabolické procesy, obnoví sa optimálne dýchanie z nosa. Zahrievanie krídiel z nosa počas 15 až 20 minút pomôže urýchliť odstránenie hlienu z nosohltanu. Čo sa môže použiť pre postup:

  • varené kuracie vajcia;
  • ľanové vrecia s vyhrievanou morskou soľou, ľanové semená, drvené obilniny.

  Počas tehotenstva sa nemôžu používať horčičné omietky, masti na zohrievanie lekární a kúpeľy na nohy. Takéto postupy nepriaznivo ovplyvňujú hladkú svalovinu maternice a môžu spôsobiť potrat a predčasný pôrod.

  Prekrvenie nosa, ku ktorému dochádza počas tehotenstva, si nevyžaduje liečbu, ale je potrebné zlepšiť pohodu ženy. Otorinolaryngológ ponúkne niekoľko účinných metód, ktoré umožnia žene viesť aktívny životný štýl, nezažíva nepríjemné pocity. A ak sa zistí patologická príčina nádchy, lekár odporučí najbezpečnejším prostriedkom pre budúcu matku a dieťa.