Ako liečiť úpal

Obsah

  Je ťažké nájsť osobu, ktorá aspoň raz za život neobdržala popáleniny kvôli dlhému pobytu na priamom slnečnom svetle. Po hodine pokožka zčervená a keď sa jej dotknete, objaví sa silná bolesť a pocit pálenia. Obzvlášť postihnuté sú deti, u ktorých je patologický stav často komplikovaný symptómami celkovej intoxikácie tela - zvýšením teploty, dyspeptickými poruchami. Ako liečiť úpal doma, je dobre známe odborníkom na tradičnú a úradnú medicínu. V terapii sa používajú farmaceutické prípravky, infúzie liečivých rastlín, včelárske výrobky.

  Prvá pomoc

  Nie je možné okamžite určiť, aká vysoká je intenzita popálenia, aké následky vzniknú, a preto je potrebné okamžite prijať opatrenia na zastavenie zápalu, opuchov a bolesti. Ak máte nepríjemný pocit pálenia, mali by ste rýchlo nájsť úkryt pred slnkom. Ak v blízkosti nie je chladná miestnosť, musíte hľadať rozľahlý strom alebo baldachýn. Teraz stojí za to primerane posúdiť vašu pohodu alebo stav zranenej osoby v okolí. Platí to najmä pre malé dieťa, ktoré nedokáže opísať svoj stav, je neposlušné alebo plače. Aké môžu byť ďalšie kroky:

  • pri pocite horúčky, zimnice, bolesti hlavy, závratov, slabosti a nevoľnosti existuje vysoká pravdepodobnosť úpalu. V takom prípade zavolajte pohotovostnú službu.pomôcť “alebo sa čo najskôr dostať do najbližšieho nemocničného zariadenia;
  • s uspokojivým zdravím je potrebné zapálenú pokožku ochladiť handrou navlhčenou v studenej (nie ľadovej) vode. Môže to byť plachta, uterák alebo sterilné utierky. Postup by sa mal opakovať okamžite po vysušení. Neustále chladenie eliminuje nielen silnú bolesť, ale tiež bráni ďalším deštruktívnym zmenám vo všetkých vrstvách epidermy;
  • Ak sú k dispozícii vhodné podmienky, bude chladnou kúpeľňou alebo sprchou dobrá alternatíva k mokrému tkanivu. Ak je ktorákoľvek časť tela, ako napríklad chodidlo, poškodená slnkom, malá nádoba naplnená vodou pomôže znížiť intenzitu bolesti, do ktorej je spálená končatina ponorená;
  • na urýchlenie regenerácie je potrebné vypiť veľa chladnej tekutiny - čistú neperlivú minerálnu vodu, kyslé šťavy a ovocné nápoje, infúziu šípkového alebo harmančekového čaju;
  • Na odstránenie bolestivých pocitov si môžete vziať tabletu analgetického, antispasmodického alebo nesteroidného protizápalového lieku - ibuprofénu, analgínu, spazmalgónu, baralgínu, nimesulidu. Pre dieťa je lepšie podať liek vo forme suspenzie - Nurofen, Efferalgan, Ibufen.
  • Pri silnom opuchnutí, sčervenaní veľkých častí tela, výskyte zimnice a horúčke musíte vziať tabletu akéhokoľvek antihistamínu - Loratadínu, Suprastínu, Tsetrínu, Tavegilu, Zodaka. Ak príznaky spálenia od slnka úplne zmiznú po 10 až 12 hodinách, potomnie je potrebné žiadne ďalšie ošetrenie. Hydratačný prípravok alebo toner, ktorý neobsahuje alkohol, stačí pravidelne votrieť do pokožky a tiež by ste sa mali vyhýbať kontaktu s pokožkou.

  Chladná sprcha, kúpeľ alebo vlhký zábal pomôžu zmierniť bolesť spôsobenú spálením slnkom

  .

  Liečba drogami

  Najrýchlejšími a najúčinnejšími liekmi na liečbu spálenia od slnka sú gély, spreje, krémy s dexpanthenolom. Je to skupina vitamínu B, derivát kyseliny pantoténovej, ktorý sa používa na obnovu pleti v prípade poškodenia. V sortimente lekární je veľa externých výrobkov s dexpanthenolom od rôznych výrobcov: dexpanthenol, bepanten, panthenol, de-panthenol.

  Na ošetrenie spálenia od slnka by sa mali uprednostniť prípravky obsahujúce rôzne zvlhčujúce zložky, napríklad extrakt z aloe alebo uhorky.

  Mnoho vonkajších liekov dexpanthenolu obsahuje organické zlúčeniny, ktoré majú rôzny pozitívny účinok na poškodenú pokožku:

  • linolové a linolénové mastné kyseliny, ktoré zmäkčujú epidermálne tkanivá;
  • alantoín, urýchľujúci regeneráciu;
  • glycyrrhizát draselný, ktorý vykazuje hojenie rán a protizápalový účinok.

  Lieky s dexpanthenolom by sa mali nanášať na poškodenú pokožku niekoľkokrát denne až do úplného zotavenia. Ak chcete urýchliť regeneráciu pred ošetrením spálením spálenými drogami na vonkajšie použitie,musíte liečiť poškodené tkanivo antiseptickým roztokom - furacilínom, Miramistinom (chlorhexidínom).

  Olazolový sprej, ktorého jednou z aktívnych zložiek je prírodný rakytníkový olej, sa v terapii etabloval. A benzokaín, ktorý je súčasťou lieku, rýchlo znižuje intenzitu bolesti. Pri silnom spálení od slnka lekári predpisujú pacientom masti alebo gély Solcoseryl, Actovegin. Vyznačujú sa výraznými regeneračnými vlastnosťami v dôsledku zrýchleného delenia buniek a tvorby mladých zdravých epitelových tkanív.

  Na liečbu popálenín od slnka sa používajú lieky s dexpanthenolom, ktoré rýchlo eliminujú bolesť, opuchy a zápaly

  .

  Predpisy pre tradičnú medicínu

  Dieťa, najmä malé dieťa, sa musí preukázať lekárovi. Toto pravidlo platí aj pre dospelých, u ktorých je výrazný povrch pokožky ovplyvnený spálením od slnka. Ak je sčervenanie malé, nespôsobuje silnú bolesť, potom bude liečba doma ľudovou liečbou veľmi účinná.

  Kyslé mliečne výrobky

  Pri ošetrovaní spálenia od slnka sa vždy používali kyslé mliečne výrobky s nízkou tukovou hmotnosťou - varenety, jogurt, kefír.

  Prírodný jogurt bez farbív a konzervačných látok výrazne upokojuje pokožku, nasýti ju vlhkosťou, živinami a biologickými látkami. Fermentované mliečne výrobky obsahujú veľké množstvo polynenasýtených mastných kyselín, ktoré sa vyznačujú vysokou regeneráciouAktivitu. Vitamíny rozpustné vo vode a tuku, ako je pyridoxín, kyselina listová, tiamín, ergokalciferol, retinol, tokoferol, zlepšujú hojenie poškodených tkanív. Mastné mliečne výrobky, napríklad kyslá smotana, by sa nemali používať na liečebné účely. To povedie k zablokovaniu pórov kože, progresii zápalového procesu a možnej infekcii tkanív patogénnymi baktériami.

  Liečivé byliny

  Odporúčané čítanie: Ako odstrániť peeling po opaľovaní

  Jednou z najúčinnejších metód liečby spálenia spálením doma je otrieť zasiahnutú pokožku bylinnými infúziami. Na ich prípravu by mali byť 2 lyžice. polievkové lyžice suchého rastlinného materiálu, nalejte 1,5 šálky vriacej vody a nechajte pod vekom 2-3 hodiny. Po prefiltrovaní a ochladení môžete pokožku utrieť infúziou alebo navlhčiť sterilnú handričku a aplikovať na začervenané oblasti pokožky.
  Mincovňa, harmanček, ľubovník bodkovaný, nechtíka lekárska a šalvia majú protizápalové, odkrvovacie a sedatívne účinky.

  Táto schopnosť poskytuje jedinečné chemické zloženie, ktoré zahŕňa prchavé látky, triesloviny, flavonoidy a organické kyseliny. Pri liečbe môžete použiť jeden druh rastlinného materiálu alebo ich kombináciu. Viaczložkové infúzie sa vyznačujú vyššou terapeutickou účinnosťou.

  Aloe a kvetinový med

  Aloe šťava sa používa nielen ako kozmetický výrobok na zlepšenie stavu pokožky a zníženie hĺbky vrások.Obsahuje vysoké koncentrácie bioflavonoidov, organických zlúčenín, ktoré urýchľujú krvný obeh v tkanivách. Po spálení od slnka sa poškodili nielen všetky vrstvy epidermy, ale aj kapiláry, ktoré ich zásobujú krvou. Po aplikácii studenej hustej šťavy z aloe na pokožku sa vďaka normalizácii mikrocirkulácie rýchlo začínajú regeneračné procesy. Eliminuje deficit molekulárneho kyslíka, živín, vitamínov, mikro a makro prvkov.

  Tradiční liečitelia odporúčajú jednoducho rezať veľkú vrstvu aloe a utrieť ju spálením od slnka. A môžete šťavu vytlačiť a zmiešať s malým množstvom hustého medu. Výsledná zmes sa používa na pleťové vody, obklady a trie pokožku. Pri malých popáleninách sa použitie tohto rastlinného lieku zbaví začervenania, pálenia a bolesti za 1-2 dni.

  ​​

  Šťava z aloe obsahuje veľa biologicky aktívnych látok, ktoré pomáhajú obnoviť pokožku po spálení od slnka

  Čo sa nedá urobiť

  Možno, že každá rodina má svoje vlastné spôsoby, ako vylúčiť bolesť a zápal po silnom spálení od slnka. V zásade je ich princíp účinku založený na dočasnom ochladení pokožky, ktoré osobe prináša úľavu po dobu 20 - 30 minút. Mnohé z týchto metód nielen urýchľujú zotavenie, ale môžu tiež zhoršiť patologický stav. Dermatológovia kategoricky neodporúčajú použitie nasledujúcej „liečby“ spálenia od slnka:

  • drhnutie kože kockami ľadu. To spôsobí odumretie hornej vrstvy.epidermis, ktorá počas popálenia stratila značné množstvo vlhkosti. Obdobie zotavenia sa spomalí a na pokožke môžu zostať kozmetické defekty vo forme depigmentovaných plôch;
  • použitie alkalického mydla, krovín, žínok. Ich použitie spôsobí ešte väčšiu dehydratáciu a poškodenie pokožky. Macerácia nielen podporí zápalový proces, ale môže tiež vyvolať prichytenie bakteriálnej infekcie;
  • použitie utierok alebo obkladov z vodky. Akékoľvek tekutiny obsahujúce alkohol absorbujú aj malé množstvo vlhkosti, ktorá zostáva v epiderme;
  • ošetrenie vazelínovými masťami. Po aplikácii mastnej látky dôjde k utesneniu pórov a dôjde k narušeniu mikrocirkulácie. V zapálenej pokožke teplota stúpa ešte viac a spôsobuje nové deštruktívne zmeny.

  Nepoužívajte živočíšne tuky, rastlinné oleje, vosky v žiadnom štádiu ošetrenia spálením od slnka. Ak sa na pokožke počas niekoľkých hodín vytvoria pľuzgiere naplnené tekutým obsahom, je prísne zakázané ich prepichnúť. V dôsledku narušenia ich integrity sa vytvorí otvorený povrch rany, na ktorý rýchlo prenikajú patogénne baktérie a (alebo) patogénne huby. Neznižujte tiež intenzitu bolesti pri alkoholických nápojoch s výraznými diuretickými vlastnosťami. Diuretická aktivita je tiež charakteristická pre silnú kávu a čaj, takže je lepšie vylúčiť ich z dennej stravy počas liečby.

  Farmakologické prípravky a ľudové liečivá môžu doma rýchlo opáliť, najmä ak zaberajú malé časti tela. Ak sa zdravotný stav osoby zhorší, prudký nárast telesnej teploty, mdloby, silné bolesti hlavy, treba sa poradiť s lekárom. Toto sú charakteristické príznaky tepelnej mŕtvice - patológia, pri ktorej dospelý a dieťa potrebujú kvalifikovanú lekársku starostlivosť.