Ako liečiť ucho doma

Obsah

  Pravdepodobne jedným z najnepríjemnejších pocitov je bolesť v uchu. Každá osoba sa s takým príznakom stretla aspoň raz v živote. Povaha nepohodlia sa môže líšiť: streľba, ostrá, boľavá, dávať hlave a čeľusti. Dôvodov môže byť veľa, počnúc banálnou podchladou až po vážne choroby. Ako sa pomôžeme zbaviť sa tohto príznaku pred návštevou lekára doma, sa budeme zaoberať podrobnejšie.

  Ak popri bolesti dochádza aj k preťaženiu

  Prechladnutia sú často sprevádzané nielen bolesťou v uchu, ale aj ich napchaním.

  Hlavným dôvodom tohto patologického stavu je narušené fungovanie Eustachovej trubice, ktorá je spojením stredného ucha s ústnou dutinou. Výsledkom je pokles tlaku, ktorý ovplyvňuje ušné bubienko. Terapia v tomto prípade je zameraná na vyrovnanie narušeného tlaku.

  Pri upchatých ušiach spôsobených katarálnou chorobou sa môže použiť niekoľko jednoduchých techník:

 1. otvorte ústa čo najširšie a vystrčte čo najviac jazyk;
 2. zívanie je ďalší spôsob odstránenia preťaženia;
 3. zatvorením nosných priechodov prstami sa pokúste vydýchnuť vzduch cez nos;
 4. žuvačka pomôže zbaviť sa upchatia;
 5. prehltnúť sliny tak často, ako je to možné;
 6. Pite vodu iba v malých dúškoch a často.
 7. 19. Pohodlie spôsobené sírou sviečkou alebo cudzím predmetom

  Ak existuje podozrenie na prítomnosť sírovej zátky v uchu, môžete vykonať niektoré terapeutické kroky, ktoré prispejú k jej rozpusteniu. Takže môžete vziať horúci kúpeľ, predtým ako kvapká zahriaty olej alebo glycerín do boľavého ucha (1 - 2 kvapky). Pomôže to k rozpusteniu novotvaru, a potom ho môžete samostatne odstrániť vatovým tampónom. Odporúča sa postupovať opatrne, aby sa zástrčka nevtlačila hlbšie do ucha.

  Možno použiť peroxid vodíka, ktorý je schopný rozpúšťať sírovú zátku. V tomto prípade sa musí do ušného kanálika vpraviť 1 až 2 kvapky liečiva, po ktorom interaguje síra s aktívnymi zložkami peroxidu a uvoľňuje sa biela pena, s ktorou vychádza rozpustený korok. Po ukončení reakcie sa môže manipulácia opakovať, aby sa odstránili zvyšky nádoru.

  Ďalším spôsobom, ako odstrániť síru v domácnosti, je použitie špeciálnych ušných koncoviek, ktoré je možné kúpiť v lekárni. Priebeh manipulácie je nasledujúci:

  • zaujať ležiacu polohu na opačnej strane ako bolesť v uchu;
  • vložte sviečku do zvukovodu tak, aby bol kolmý na os tela;
  • zapáliť sviečku. Podtlak prispieva k bezbolestnému pohybu sírovej zátky von.

  Neodporúča sa, aby ste siňovú zátku vytiahli sami, aby ste situáciu nezhoršili

  .

  Ak sa cudzí predmet, napríklad hmyz alebo malý kamienok, dostane do zvukovodu, môžete ho skúsiť vytiahnuť.sami. To je možné iba vtedy, ak cudzie teleso preniklo na plytké povrchy a nie je silne zachytené v priechode. Môžete použiť rastlinný olej, ktorý je predhriaty a vkvapkaný do ucha pomocou pipety. Podľa fyzikálnych zákonov musí vzniknúť cudzí predmet.

  Aby sa situácia nezhoršila a aby sa zabránilo negatívnym následkom, je lepšie poradiť sa s lekárom, ktorý dokáže rýchlo a bezpečne odstrániť sírovú zátku alebo cudzie teleso.

  Ľudové lieky pomôžu zmierniť intenzitu bolesti.

  Ak je ucho zablokované alebo ochorie, nemali by ste okamžite ísť do lekárne na anestéziu. Na záchranu prídu ľudové lieky, ktoré nie sú o nič menej účinné pri liečbe tohto príznaku. Ako teda zaobchádzať s uchom doma:

  • pri absencii zvýšenej teploty a hnisania je dôležitou podmienkou, ktorá sa musí dodržať, tepelný režim, to znamená, že choré ucho by malo byť vždy teplé a nevystavené prievanu;
  • ďalším odporúčaním odborníkov je dodržiavať režim pitia a primeraný príjem produktov, ako sú med a citrón, ktoré pomáhajú zvyšovať stav imunitného systému, a tým znižujú intenzitu symptómu (ušné kvapky možno z týchto zložiek vyrobiť rozpustením medu v citrónová šťava v rovnakých pomeroch);
  • je možné pripraviť infúziu propolisu a alkoholu rozpustením zložiek v rovnakom objeme;
  • vynikajúceliek proti bolesti - obklad vyrobený z vodky alebo gáfru, v ktorom je vatový tampón navlhčený a vložený do zvukovodu;
  • ucho, ktoré bolí, sa môže umyť infúziou vyrobenou z harmančeka: 1 lyžica. l. sušené kvety sa nalejú vriacou vodou v objeme 0,5 la nechajú sa vylúhovať 1 hodinu;
  • ak je bolesť neznesiteľná, napríklad spôsobená závažnou formou zápalu stredného ucha, kompresia vyrobená z aloe šťavy pomôže znížiť intenzitu príznaku;
  • odborníci odporúčajú pochovať klinček alebo mandľový olej v uchu, čo je účinné pri liečbe bolesti;
  • Môžete si vyrobiť obklad z Kalanchoe: nasekané listy sú zabalené do segmentu gázy a vložené ako turunda do ušného kanálika;
  • Ďalším účinným prostriedkom je obklad cibule alebo cesnaku: nakrájajte akúkoľvek prísadu, zabalte ju do gázy a vložte do ušného kanálika (cibuľu je možné zmiešať s predhriatym maslom).
  • ​​

  Za zmienku stojí, že liečba ľudovými liekmi nie vždy pomôže zbaviť sa bolesti. Okrem toho, aj keď bolesť zmizla, neznamená to, že príčina príznaku bola odstránená. Nezávislé zaobchádzanie často spôsobuje negatívne následky, medzi inými - úplnú stratu sluchovej funkcie. Preto by ste nemali terapiu doma zneužívať, ale v tejto otázke je lepšie kontaktovať odborníka.

  Čo robiť, keď je ucho dieťaťa choré

  Liečba ucha dieťaťa, najmä malého, je sama osebe zakázaná. Vzhľadom na krehký imunitný systém tela dieťaťadokonca aj tie ľudové lieky, ktoré sú bezpečné pre dospelých, môžu byť škodlivé. Len lekár môže určiť príčinu bolesti ucha a predpísať najúčinnejšiu liečbu.

  Pred návštevou lekára môže byť dieťaťu podané anestetikum, napríklad Nurofen

  .

  Každá matka musí vedieť, ako zmierniť stav dieťaťa pred návštevou lekára, najmä ak sa v noci vyskytne strach:

  • môžete dať svojmu dieťaťu pitie akýchkoľvek liekov proti bolesti, ktoré sú vhodné pre vek (spravidla je to relevantné, ak sa tento príznak predbieha v noci a neexistuje spôsob, ako sa poradiť so špecialistom);
  • obklady na báze alkoholu pomôžu zbaviť sa bolesti ucha u dospelých aj u dieťaťa;
  • v prípade horúčky a strachu sa odporúča, aby sa dieťaťu podávalo antipyretikum;
  • Turunda máčaná v kyseline boritej sa môže vložiť do zvukovodu;
  • pitný režim je dôležitý stav, ktorý sa odporúča pri bolesti ucha;
  • Ak sa takýto príznak neobjaví prvýkrát, použite ušné kvapky predpísané lekárom (napríklad Otinum, Otipaks, Anauran atď.).

  Rodičia nemusia panikáriť, kričať na dieťa, ale naopak, je potrebné nejakým spôsobom odvádzať pozornosť dieťaťa od rušivých príznakov (čítajte knihu spolu, sledujte karikatúru atď.).

  Lieky

  Lieky si môžete doma liečiť doma. Pre každú chorobu, ktorá je sprevádzanápri syndróme bolesti je nevyhnutné používať rôzne lieky.

  Ak je bolesť ucha spôsobená bakteriálnou zápalom stredného ucha, môžu sa použiť miestne látky obsahujúce hormonálne látky a antibakteriálne zložky. Patria sem Otof, lieky Sofradex. Vďaka látkam obsiahnutým v ich zložení je možné dosiahnuť smrť patogénnych mikroorganizmov a zmierniť bolesť. Kvapky Otipaxu obsahujúce lidokaín majú tiež analgetický účinok.

  Ak je earache spôsobená hubovou infekciou (otomykóza), antibakteriálne lieky budú neúčinné. V tomto prípade sa vyžaduje použitie špeciálnych miestnych antimykotík. Patria sem klotrimazol, nitrofungín.

  Zápalový proces sa môžete vyrovnať pomocou liekov, ako sú Otof a Otipaks

  .

  V hnisavej forme zápalu stredného ucha, ktorý prebieha v akútnej forme, sa môžu použiť lieky, ako sú Sinupret, Erespal, Gelomirtol. Vyžaduje tiež použitie intranazálnych dekongestantov a antihistamínov, medzi ktoré patrí Nazivín, Otrivín, Tizín. Pri silnej bolesti budú účinné protizápalové lieky (napríklad Nimesulid, Ketanov).

  Masáž

  Táto technika liečby bolesti ucha je vhodná pre deti aj dospelých. Masáž, ako spôsob liečby chorôb v tejto oblasti, samozrejme nie je populárna a niektorí lekári dokonca namietajú proti jej používaniu. Napriek tomu vám táto technika umožňuje dosiahnuť dobré výsledky. Prebieha spracovaniemanipulácia nastáva podráždenie špeciálnych bodov, ktoré prispievajú k prenosu signálov do mozgu a na začiatku procesu obnovy.

  Masáž uší môže vylúčiť bolesť, zápal, opuchy a zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti. Pred masážou je potrebné ruky poriadne zahriať, aby neboli chladné (môžete ich intenzívne otrieť), po ktorých už môžete konať v určitých bodoch:

  • uchopte oblasť uší palcami, zvyšok položte na ušné kanály; drhnite si uši aktívnymi pohybmi v kruhovej masáži, až kým „nespália“;
  • zoberte ušné ušká palcom a ukazovákom a mierne ich potiahnite;
  • dvoma prstami uchopte ucho v strede a vykonávajte pohyby nahor a nadol;
  • v rovnakej polohe, urobte kruhové pohyby.

  Každá manipulácia sa vykonáva najmenej 10-krát. Masáž uší sa odporúča vykonávať dvakrát denne. Pri zákroku môžete použiť aj krk, plecia, šije, frontotemporálnu zónu, čo je zvlášť účinné pri vývoji zápalu stredného ucha.

  Takáto terapeutická manipulácia je zakázaná, ak sa vyvinie médium na akútnu hnisavú zápal stredného ucha, a najmä ak sa uvoľní krvavý exsudát. Masáž sa tiež neodporúča pri perforácii ušného bubienka.

  V každom prípade len odborník môže určiť, ako liečiť bolesť ucha a iné príznaky. Predtým, ako sa uskutoční terapiapotrebné diagnostické opatrenia, ktorých výsledky určujú najúčinnejšiu liečbu.