Ako liečiť tromboflebitídu

Obsah

  Tromboflebitída je vaskulárne ochorenie žilového systému, ktoré sa vyznačuje tvorbou krvných zrazenín vo vnútornom priestore žily. Tromboflebitída povrchových skôr než hlbokých žíl dolných končatín sa často vyvíja. Ako liečiť takúto chorobu a predchádzať nezvratným následkom, budeme podrobnejšie analyzovať.

  Lieky na liečbu povrchovej tromboflebitidy žíl

  V počiatočnom štádiu vývoja sa choroba vyskytuje v povrchových cievach. Ak nezačnete včasnú liečbu tromboflebitíd alebo ak to neurobíte nesprávne, prejde na hlboké žily, čo si vyžaduje seriózne ošetrenie. Z tohto dôvodu je potrebné čo najskôr diagnostikovať patológiu a začať primeranú liečbu.

  V počiatočnom štádiu patológie sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky.

  Ich hlavným účinkom je potláčanie tvorby prostaglandínových látok v tele, ktoré spôsobujú rozvoj bolesti a opuchov. Nesteroidné lieky tiež môžu eliminovať zápalový proces a znížiť celkovú teplotu, ak sú zvýšené.

  Môže ísť o masť diklofenaku, ktorá sa používa na liečbu zápalových plôch. V pokročilom prípade je predpísané použitie rektálnych čapíkov s rovnakým názvom, tabliet alebo injekcií. S takou hlavnou účinnou látkou, ako je diklofenak, existujú ďalšie lieky, napríklad gél Diclac, gél Voltaren, ortofen, atď.podobné lieky.

  Ketoprofén, ktorý má protizápalový a analgetický účinok a má tiež antiagregačný účinok, sa považuje za ďalší prostriedok pri liečbe tromboflebitíd na nohách. Inými slovami, liek so svojím účinkom na telo znižuje tendenciu k trombóze a riedi krv. Ak sa objaví povrchová tromboflebitída, použite lokálnu formu lieku a pri hlbokých tabletách.

  Iné lieky s totožnou hlavnou zložkou, tj ketoprofén, sa považujú za ketón, gél Bystrum, gél Fastum atď. Lekár môže predpísať použitie jedného nesteroidného lieku alebo viacerých liekov v kombinácii.

  Okrem protizápalových liekov je potrebné brať aj enzýmy, ktoré sú účinné aj pri zmierňovaní zápalu a opuchov. Okrem toho majú fibrinolytický účinok, to znamená, že pomáhajú rozpúšťať krvné zrazeniny. Môže to byť liek Fibrinolyzín, ktorý je dostupný vo forme injekčných roztokov podávaných intravenózne. Ďalší enzým sa môže nazývať Wobenzym, dostupný vo forme tabliet.

  Čo ešte možno liečiť pre tromboflebitídu povrchových žíl? Angioprotektory, ktoré pomáhajú obnoviť normálne fungovanie krvných ciev, normalizovať priepustnosť kapilár, zvyšovať ich tonus, odstraňovať opuchy a zápalový proces, prídu k záchrane. Táto skupina liekov môže zahŕňať napríklad troxevasin, troxerutin, venorutin.

  Menej bežne predpisované antibakteriálne látkylieky, keď sa v kombinácii s tvorbou krvných zrazenín vyvinie v cievach sekundárna infekcia. Predpíšte antibiotiká a ak choroba pokračuje s horúčkou.

  Gel Diclofenac je komplexný liek, ktorý sa používa aj na tromboflebitídu

  .

  Lieky na liečbu hlbokej žilovej tromboflebitidy

  Odporúčame vám prečítať si: Alternatívna liečba kužeľov na nohách

  Ako liečiť tromboflebitídu, ak ovplyvňuje hlboké žily? V takom prípade predpíšte podávanie antikoagulancií v kombinácii s dodržaním zvýšenej polohy končatiny. Účelom tejto terapie je zabrániť rozvoju pľúcnej embólie. Vykonáva sa v nemocnici.

  Najbežnejšie predpísaným antikoagulantom je Ximelagatran, ktorý robí prvé pozitívne zmeny aktivity žíl druhý deň po použití. V spojení s antikoagulantom lekár predpisuje príjem akéhokoľvek trombolytického liečiva, ktoré podporuje resorpciu trombu. Vďaka nemu je možné skrátiť trvanie liečby choroby, ale zvýšiť riziko krvných zrazenín a embólie.

  Medzi trombolytické lieky, ktoré môžu vyliečiť patológiu žilových ciev, možno rozlišovať Lovenox. Takéto činidlo sa podáva subkutánne alebo intravenózne.

  Tlakové prádlo

  V kombinácii s lekárskym ošetrením je potrebné nosiť kompresné prádlo alebo skôr špeciálne pančuchy alebo golfy. Môžu sa tiež nosiťprevencia rozvoja choroby. Kompresné spodné prádlo pomáha chrániť žily pred nadmerným napínaním a v dôsledku toho pred vaskulárnou deformáciou. Takýto problém môže spôsobiť rozvoj nielen fyzického nepohodlia, ale aj estetického charakteru, pretože napnuté žily vyzerajú neatraktívne.

  Kompresné pančuchy sú účinné pri povrchovej aj hlbokej žilovej trombóze

  .

  Kompresná bielizeň tiež pomáha obnoviť zhoršenú cirkuláciu. Kŕčové žily a trombóza spôsobujú, že epiderma a hlboko umiestnené tkanivá prijímajú užitočné stopové prvky a kyslík v plnom rozsahu. Z tohto dôvodu je tromboflebitída často sprevádzaná trofickými vredmi, ktoré je možné eliminovať iba antibiotikami alebo chirurgickým zákrokom. Dlhodobý nedostatok kyslíka spôsobuje oslabenie obranyschopnosti tela a zvýšené riziko infekčných procesov.

  Tlakové prádlo funguje profylakticky a minimalizuje pravdepodobnosť trombózy. Porucha krvného obehu a preťaženie tela zvyšujú zrážanlivosť krvi. Trombogenéza spôsobuje nielen zúženie medzier v cievach, ale môže viesť aj k smrti. V niektorých prípadoch a pod vplyvom vhodných faktorov môže krvná zrazenina odtrhnúť od steny a ísť ďalej cez telo, čo spôsobuje zástavu srdca alebo akútne zlyhanie pľúc.

  Fyzioterapia

  Môže byť liečba vylúčená?fyzioterapeutické procedúry počas liečby tromboflebitidy, stanovené ošetrujúcim lekárom. Je však potrebné poznamenať, že takáto liečba má niekoľko výhod a môže znížiť intenzitu symptómov choroby.

  Ošetrujúci lekár môže nariadiť:

  • elektroforéza, počas ktorej je zapojený elektrický prúd a liečivá, napríklad kyselina acetylsalicylová alebo heparín (elektroforéza môže vylúčiť zápal a trombózu);
  • magnetoterapia, pri ktorej je oblasť so zápalom ovplyvnená magnetickými poľami (pomáha odstraňovať bolesť, opuchy a zápaly);
  • postupy UHF, pri ktorých sa používajú elektrické vlny, ktoré pôsobia na oblasť so zápalom (v tomto prípade sa môže normalizovať krvný obeh v postihnutej oblasti, znížiť sa môže lymfatická drenáž, bolesť a opuch);
  • parafínové kúpele (predpísané, ak sú na pokožke trofické vredy).

  Diéta a ľudové liečivá

  Doma môžete dodržiavať špeciálnu diétu zameranú na zníženie zrážania krvi v krvných cievach a riedenie krvi.

  ​​

  Odborníci odporúčajú konzumovať čo najviac rastlinných olejov, semien, cibule a cesnaku, paradajok, repy, melónov, melónu a tekvice, ovsených vločiek, citrónov. Škodlivé pre stav plavidiel budú mäsové výrobky a masť.

  Kalanchoe je univerzálna liečba mnohých chorôb

  .

  Okrem súladusprávna výživa, môžete vykonávať liečbu ľudovými liekmi. Napríklad môžete použiť múmovú tinktúru (20 kvapiek pred jedlom), odvar zo zložiek, ako je žihľava alebo octový jablčný mušt (15 kvapiek trikrát denne pred jedlom).

  Môžete pripravovať infúzie z liečivých zložiek používaných na utretie postihnutej oblasti, napríklad z Kalanchoe. Listy rastliny sa musia vložiť do chladničky na 2 dni, potom sa miesia, kým nie je svalnatý stav, a nalejú vodku v pomere 2 polievkové lyžice. l. rastliny na pohári vodky. Po trvaní 7 dní sa hotový produkt vtiera do pokožky niekoľkokrát denne. Kalanchoe možno nahradiť agátom alebo horským popolom.

  S rozvojom tromboflebitídy je prísne zakázané horúci kúpeľ, pretože vystavenie tela vysokým teplotám zvyšuje zápalový proces. Do kúpeľa môžete pridávať liečivé infúzie a odvary založené na takých zložkách, ako je dubová kôra, kôra vŕby, žihľava, gaštan konský, ženšen.

  Chirurgický zákrok

  V prípade pokročilého priebehu tromboflebitídy konzervatívne metódy liečby neprinášajú úľavu. V tomto prípade často vznikajú rôzne komplikácie, takže jediným východiskom je operácia. Absolútnou indikáciou na účel operácie (krížová krivka, miniflebektómia atď.) Je rozvoj hlbokej žilovej trombózy. V pooperačnom období je potrebné vykonať cvičebnú terapiu, ľahkú masáž, ktorá zabránirozvoj preťaženia v tele.

  V žiadnom prípade sa neliečte sami, pretože trombóza je pomerne nebezpečné ochorenie a najmenšia odchýlka od liečby predpísaná lekárom môže spôsobiť nezvratné následky.