Ako liečiť trigeminálny nerv

Obsah

  Najčastejšou príčinou bolesti tváre je zápal trigeminálneho nervu. Nebezpečenstvo patológie spočíva v miernych príznakoch v počiatočnej fáze. Človek má bolesti na zuby alebo bolesti hlavy a topí sa analgetikami alebo antispasmodikami. Pri absencii lekárskeho zásahu sa zápalový proces šíri rýchlo.

  Intenzita nepríjemných pocitov sa zvyšuje - syndróm akútnej bolesti sa vyskytuje jednoducho s ľahkým dotykom na tvár. Zápal trigeminálneho nervu môže liečiť iba lekár po určení príčiny choroby. V niektorých prípadoch je na odstránenie bolesti potrebný chirurgický zákrok.

  Správny prístup k liečbe

  Pri diagnostike musí lekár určiť štádium patologického procesu. Faktom je, že v počiatočnom štádiu je zvyčajne ovplyvnená iba jedna vetva nervu tváre, preto sú lieky v malých dávkach zahrnuté do primerane vypracovanej terapeutickej schémy. Tým sa zabráni užívaniu silných liekov s mnohými vedľajšími účinkami.

  Choroba zistená v poslednom štádiu vyžaduje iný prístup k liečbe. Ošetrenie injekčných roztokov a používanie upokojujúcich prostriedkov neunikne. Terapia patológie je zameraná nielen na zastavenie zápalového procesu a bolesti.

  Je potrebné dosiahnuť komplexný a dlhodobý charakterúčinok:

  • zabrániť výskytu hormonálnych porúch spôsobených poruchou humorálnej a nervovej regulácie;
  • znižujú pravdepodobnosť komplikácií, ktoré často ovplyvňujú fungovanie kardiovaskulárneho systému;
  • na obnovenie motorickej aktivity svalov tváre;
  • 16. predchádzanie výskytu bolesti, minimalizovanie rizika recidívy;
  • zabrániť vzniku symptómov VVD;
  • na zlepšenie psychického stavu pacientov, odstránenie možnej emočnej nestability;
  • zvyšujú odolnosť tela voči vyvolávajúcim faktorom, zlepšujú celkové zdravie;
  • znižujú pravdepodobnosť vývoja senzibilizačných reakcií, ako aj tvorby zhubných nádorov.

  Patológie sú najčastejšie postihnuté ženy staršie ako 55 rokov. Trendeminálny nerv sa zapáli po dentálnom ošetrení v dôsledku tvorby nádoru alebo poruchy endokrinného systému. Často sa vyskytuje silná bolesť, ak má žena studenú tvár kvôli dlhodobému vystaveniu chladu. Stanovením príčiny trigeminálnej neuralgie môžete výrazne urýchliť zotavenie a zabrániť vzniku závažnejších komplikácií.

  Liečba liekmi

  Zapálené trigeminálne nervy je možné liečiť doma pomocou farmakologických prípravkov predpísaných lekárom. Všetky lieky používané v terapii majú výrazný vplyv na ľudské telo a niektoré sa získavajú až po predložení lekárskeho predpisu.formulár. Ak farmakologické prípravky a fyzioterapeutické manipulácie nepriniesli hmatateľné výsledky, vykoná sa chirurgický zákrok. Prednosť sa dáva invazívnym technikám, pri ktorých sú pokožka a mäkké tkanivá mierne poškodené.

  Antikonvulzíva

  Odporúča sa začať liečbu karbamazepínom (Finlepsin).

  Liek blokuje bolestivé vzrušenie v nervových bunkách zodpovedných za paroxyzmálnu aktivitu. Jednorazové a denné dávky, ako aj trvanie liečebného postupu určuje lekár. Množstvo spotrebovaného karbamazepínu sa spravidla zvyšuje a potom tiež postupne klesá.

  Finlepsín a jeho analógy sú vysoko toxické lieky, ktorým trpia:

  • pečeňové bunky;
  • orgány močového systému;
  • prieduškový strom.

  Droga vyvoláva rozvoj mnohých vedľajších účinkov: mentálne poruchy, zhoršená pamäť a pozornosť, narušená koordinácia pohybov. Karbamazepín sa nepoužíva na liečbu tehotných žien kvôli dokázanému teratogénnemu účinku. Kontraindikácie lieku zahŕňajú glaukóm, srdcový blok, ochorenia krvi. V prípade výskytu takýchto patológií sa pacientom s trigeminálnou neuralgiou predpisujú iné antikonvulzíva - Gabantin, Difenin, Lyric. Tieto lieky sa vydávajú z lekární iba na lekársky predpis.

  Liečba trigeminálnej neuralgiezačína karbamazepínom

  Svalové relaxanty

  Svalové relaxanty, lieky, ktoré zmierňujú svalové napätie, pomáhajú liečiť zapálené trigeminálne nervy. Lieky bežne predpisované na neuralgiu zahŕňajú baklosan, ktorý stimuluje produkciu neurotransmiterov kyseliny gama-aminomaslovej. Použitie svalového relaxanta v kurze:

  • inhibuje excitabilitu nervových vlákien;
  • zmierňuje bolesť a bráni jej rozvoju;
  • odstraňuje svalové kŕče.

  Baklosan a jeho analógy sú viazané na lekársky predpis a predpisujú sa v dávkach odporúčaných lekárom. Ak je trvanie liečebného cyklu prekročené, často sa vytvára trvalá psychická a fyzická závislosť. Liečivom prvej voľby pri liečení trigeminálnej neuralgie môže byť Midokalm, ktorý nie je návykový.

  ​​

  Pôsobí priamo na axóny a stabilizuje draslíkovo-sodíkové kanály ich membrán. Inervácia nervových impulzov je inhibovaná a prechod vápnika do synoptických štrbín sa spomaľuje. Nepochybnou výhodou Midokalmu je zlepšenie krvného obehu v poškodených oblastiach hlavy.

  Antihistamíny

  Na liečenie zápalu tváre sú potrebné lieky určené na zmiernenie alergických reakcií. Ale s touto patológiou sa používajú na zvýšenie terapeutického účinkukarbamazepínová alebo finlepsínová aktivita. Lekári najčastejšie predpisujú Pipalfen alebo difenhydramín vo forme roztokov na parenterálne podávanie pacientom. Antihistaminiká majú tiež schopnosť rýchlo eliminovať opuchy, ktoré sa často vyskytujú pri zápalových procesoch, a zabrániť vývoju alergií v užívaní veľkého množstva účinných liekov.

  Vitamíny

  Kyselina askorbová a vitamíny B urýchľujú opravu poškodených nervových buniek počas trigeminálneho zápalu. Je dokázaná vysoká účinnosť liekov v injekčných roztokoch v rôznych štádiách patológie. Vitamíny zlepšujú inerváciu v degeneratívnych a deštruktívnych procesoch. Počas rehabilitačného obdobia lekári predpisujú pacientom lieky v tabletách, tabletách a kapsulách:

  • Pentovit;
  • Milgamma;
  • neuromultivitída;
  • Neurobion;
  • Combilipen.

  Používanie vitamínov v priebehu štúdia pomáha znižovať negatívne účinky vonkajších faktorov na nervové tkanivá a postupne obnovovať axiálne myelínové pošvy. Zvyšuje sa aj funkčná aktivita centrálneho a autonómneho nervového systému a zápalový proces sa zastavuje. Terapeutický režim často zahrnuje liečivá s nenasýtenými mastnými kyselinami, ktoré sa aktívne podieľajú na regenerácii nervových buniek.

  Vitamíny skupiny B pomôžu opraviť poškodené trigeminálne bunky

  .

  Nesteroidné protizápalové lieky

  NSAIDsa používajú ako súčasť komplexnej liečby neuralgie, keď je trigeminálny nerv silne zapálený. Patologický proces je vždy sprevádzaný bolestivými pocitmi a vznikom rozsiahlych opuchov. Aby sa zabránilo šíreniu zápalu do susedných oblastí, používajú sa nesteroidné protizápalové lieky vo forme intramuskulárnych injekcií. Ako liečiť zápal vetiev trigeminálneho nervu:

  • diklofenak;
  • Voltaren;
  • Movalis;
  • Arthrosan;
  • Meloxikam.

  Po ústupe bolesti lekári predpisujú pacientom lieky NSAID v kapsulách alebo tabletách. Kontraindikácie zahŕňajú vredy a gastritídu. Aby sliznica gastrointestinálneho traktu neutrpela poškodenie pri dlhodobej expozícii NSAID, sú kombinované s inhibítormi protónovej pumpy Ultop, Omez, Nolpaza. Tieto lieky interferujú s tvorbou kyseliny chlorovodíkovej glandulárnymi stenami žalúdka.

  Antidepresíva a sedatíva

  Pred liečením zapáleného alebo stlačeného trigeminálneho nervu lekár vyhodnotí stav pacienta. Faktom je, že bolesti vyplývajúce z tejto patológie sú také závažné, že človek nie je schopný ani kričať ani plakať. Jednoducho zamrzne, bojí sa dýchať alebo sa pohybovať. Nie je prekvapujúce, že niekedy sú u pacientov diagnostikované závažné neurologické poruchy a depresia. Na prevenciu a liečbu takýchto porúch sa používajú sedatíva a antidepresíva:

  • amitriptylín;
  • Aminazín;
  • Diazepam.

  Blokujú receptory, ktoré sa podieľajú na inervácii. To vám umožňuje dosiahnuť sedatívny účinok a znížiť závažnosť psychotických reakcií. Akútna psychóza je zastavená liekmi v injekčnej forme a kapsuly sú vhodné pre chronickú patológiu. Napriek miernemu kumulatívnemu účinku glycínu je tiež schopný liečiť trigeminálnu neuralgiu. Po priebehu sublingválnych tabliet pacient normalizuje spánok, zlepšuje psychologický stav.

  Amitriptylín sa používa na liečbu zapáleného trigeminálneho nervu na zmiernenie bolesti

  Fyzioterapeutické metódy

  Pri liečbe trigeminálnej neuralgie sú pacientom indikované okrem použitia antikonvulzív a svalových relaxancií aj fyzioterapeutické postupy. S ich pomocou môžete rýchlo odstrániť bolesť, opuchy a tiež znížiť závažnosť zápalového procesu. Pri výbere fyzioterapeutickej manipulácie lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia pacienta, celkový zdravotný stav a prítomnosť iných ochorení v anamnéze.

  Medzi najúčinnejšie metódy patria:

   89) ultrafialové žiarenie. Počas procedúry sa uvoľňujú neurotransmitery, ktoré inhibujú excitáciu nervových vlákien. Výsledkom je rýchle odstránenie bolesti a spomalenie šírenia zápalu;
  • laserová terapia.Fyzioterapeutická manipulácia spomaľuje vedenie impulzov v trigeminálnom nerve. Špecialisti používajúci laser pôsobia na oblasti, kde sú lokalizované nervové vetvy a uzly, čo prispieva k inhibícii citlivosti nervových vlákien;
  • ultra vysoké frekvencie. Tento postup sa používa na zmiernenie bolesti a zlepšenie krvného obehu v oblastiach, kde sa diagnostikuje poškodenie. UHF sú najdôležitejšie pri liečbe pacientov, u ktorých došlo k atrofii tváre a žuvacích svalov. V procese manipulácie tkanivá absorbujú energiu a generujú teplo, čo urýchľuje lymfatický tok a krvný obeh. Kálium-sodíkové kanály v membránach nervových buniek zodpovedných za inerváciu sú tiež normalizované;
  • elektroforéza. U pacientov je indikovaná fyzioterapeutická procedúra na uvoľnenie svalových vlákien a zníženie závažnosti bolesti. Bavlnené tampóny navlhčené v roztoku novokaínu, difenhydramínu a platifilínu sa nanášajú na ľudské telo. Na ich vrchu sú kovové dosky, cez ktoré prechádza elektrický prúd. Lieky majú schopnosť blokovať prenos impulzov v trigeminálnom nerve. Elektroforéza sa používa aj na zavádzanie vitamínov, ktoré zlepšujú výživu nervových buniek a regenerujú myelínové pošvy;
  • diadynamické prúdy. Na tvári pacienta sú elektródy inštalované v oblasti vetiev trojklaného nervu vrátane sliznice nosa. K úplnému odstráneniu prispieva vedenie Bernardových elektrických prúdovbolestivé pocity a výrazne predlžuje obdobia remisie. Je vhodné kombinovať túto manipuláciu s inými fyzioterapeutickými postupmi;
  • terapeutická masáž. Je predpísaný na prevenciu a liečbu pacientov, ktorí majú atrofované svaly tváre a žuvanie. Procedúra sa vykonáva opatrne a snaží sa nevyvolať nepríjemný pocit, masíruje tvár, hlavu a krk. V dôsledku zlepšeného krvného obehu sú svaly zásobované živinami a biologicky účinnými látkami. Fyzioterapeutická manipulácia sa vykonáva iba počas rehabilitačného obdobia.

  Masáž sa používa pri liečení trigeminálneho zápalu iba počas rehabilitačného obdobia

  Akupunktúra sa môže používať na liečbu trigeminálnej neuralgie. Počas postupu špecialista nastavuje ihly na krátke alebo pomerne dlhé obdobie. Pri akupunktúre sa prenášajú nervové receptory, ktoré prenášajú impulzy do nervových buniek.

  Použitie infúzií a odvarov bylín len oddiali návštevu lekára a spôsobí vážne následky. Ľudové lieky sa môžu liečiť iba počas obdobia zotavenia po hlavnej terapii. Zahrievanie, často vykonávané postupy doma, umožní zápalovému procesu obísť stredné štádium patológie a rýchlo prejsť do nebezpečného tretieho štádia. Včasná návšteva u lekára sa rýchlo zbaví bolesti a eliminuje zápal.