Ako liečiť trichomoniázu

Obsah

  Trichomoniáza sa považuje za pohlavne prenosné ochorenie, ktoré sa vyznačuje vývojom zápalových procesov v genitourinárnom systéme. Cesta infekcie je sexuálna. S predčasným začiatkom liečby alebo nedostatočnou liečbou sa patológia stáva chronickou, čo má nebezpečné následky. Ako liečiť trichomoniázu, budeme analyzovať podrobnejšie.

  Vlastnosti liečby choroby

  Príznaky choroby je možné navždy odstrániť iba pomocou antibiotík.

  Najčastejšie z nich sú Nistanin a Trichopolum. Samoliečba je v tomto prípade prísne zakázaná. Dávkovanie a celkové trvanie liečby má určiť iba odborník.

  Toto ochorenie si vyžaduje komplexnú liečbu a spolu s antibiotikami sa predpisujú antiprotozoálne lieky, ktoré sa uvoľňujú vo forme perorálnych liekov. Patria sem napríklad ornidazol a metetridazol. V spojení s liečbou liekmi je tiež potrebná fyzioterapia a imunoterapia.

  Na liečbu takejto choroby sa často používajú miestne lieky. Napríklad to môžu byť douching, vaginálne čapíky. Dá sa týmto spôsobom vyliečiť trichomoniáza? Samozrejme, že nie. Lokálna terapia je zameraná iba na odstránenie nepríjemných symptómov. Úplná likvidácia infekčných agens nastáva iba v prípade komplexnej liečby.

  Na kontrolu- obsah Trichomonas v tele, sú potrebné príslušné analýzy, pretože vymiznutie jasne vyjadrených príznakov neznamená, že sa osoba z choroby úplne zotavila. V každom prípade musia byť terapie vykonávané oboma partnermi, aj keď jeden z nich nemá klinické príznaky. Niekedy dokonca aj po ukončení celého liečebného cyklu sa príznaky znovu objavia. To sa stáva dôvodom opakovaného liečenia trichomoniázy.

  V prípade neúčinnosti liekov predpísaných lekárom sa predpisujú iné lieky. V tomto prípade môžeme hovoriť o necitlivosti Trichomonas na účinky užívaných liekov.

  Antibiotiká

  Pri liečbe tohto ochorenia odborníci odporúčajú, aby ste sa počas tohto obdobia vyhýbali pohlavnému styku. Ak budete postupovať podľa tohto pravidla, ako aj podľa iných ustanovení a predpisov ošetrujúceho lekára, môžete dosiahnuť úplné zotavenie z patológie v krátkom časovom období. Nedodržanie odporúčaní odborníka zvyšuje riziko komplikácií, napríklad vo forme cystitídy, pyelonefritídy, prostatitídy. Na pozadí trichomoniázy sa často vyskytujú rakoviny.

  Tablety

  V súlade s najnovšími odporúčaniami WHO by sa liečba choroby mala vykonávať v kombinácii s podávaním liekov založených na derivátoch 5-nitromidazolu. Takéto lieky sú zahrnuté v antiparazitickej skupine a majú široké spektrum účinku.

  Metronidazol sa môže používať buď vo forme tabliet alebo vo forme injekcií.

  Na liečbu trichomoniázy vo forme tabliet sa často predpisujú tieto antibiotické lieky:

  • Metronidazol (braný v celkovom trvaní 10 dní niekoľkokrát denne v množstve 1 tableta naraz);
  • Tinidazol a ornidazol sú lieky, ktoré sa predpisujú, ak sa pozoruje individuálna precitlivenosť na zložky metronidazolu (liek užívajte 7 dní v množstve dvoch tabliet denne, rozdelených do niekoľkých dávok).

  Okrem toho možno predpísať ďalšie antibiotiká, napríklad doxycyklín alebo furazolidón.

  Miestne lieky

  Trichomoniáza u mužov sa môže liečiť antibakteriálnymi čapíkmi obsahujúcimi látku metronidazol. Sú dodávané vo forme tenkej tyčinky, ktorá sa musí vložiť do močovej trubice. Stanovenie a použitie iných miestnych liekov, napríklad antibakteriálnych masťov, ako je hexikon, klotrimazol, metrogil. Zriedkavo sa používajú aj intramuskulárne injekcie (napríklad liek Ceftriaxon), ktoré sú účinné pri relapsoch patológie a pri pokročilom trichomoniáze.

  Trichomoniázu je možné liečiť u žien v kombinácii s vaginálnymi čapíkmi, aerosólmi, ktoré sa musia používať až po menštruácii. Patria sem:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť kvapavku
  • čapíky Metronidazol (trvanie liečby - 10 dní, 1 čapík denne);
  • vaginálne tablety Ornidazolu (trvanie liečby - 5dni; spôsob aplikácie je totožný s predchádzajúcim);
  • vaginálny čapík alebo aerosól nazývaný Nitazol (1 čapík alebo 1-3 g aerosólu sa podáva vaginálne v noci);
  • čapík Klion-D (1 čapík sa podáva cez noc počas 10 dní);
  • vaginálne tablety Ginalgin (musia sa podávať počas 7 dní).

  Presné dávkovanie každého lieku určuje ošetrujúci lekár v závislosti od celkového zdravotného stavu.

  Fyzioterapia

  Chronická a rýchlo sa opakujúca trichomoniáza sa lieči tiež pomocou fyzioterapeutických postupov. Napríklad to môže byť hardvérová fyzioterapia. V tomto prípade je predpísané ožarovanie ultrafialovými lúčmi vonkajších genitálií, najmä segmentová zóna (7-8 relácií každý deň). Terapia tohto ochorenia u žien sa vykonáva v spojení s použitím parafínových vaginálnych výterov alebo blato.

  Induktermia je jednou z najúčinnejších fyzioterapeutických metód v liečbe trichomoniázy

  Často vykonávajú ASC - induktotermiu solárneho plexu, ktorá zabezpečuje zvýšenú hormonálnu funkciu vaječníkov a normalizáciu vodnej rovnováhy vo vagíne. Táto fyzioterapeutická technika je indikovaná v prípade súbežného vývoja špecifických zápalových procesov, napríklad endometriózy alebo salpingooforitídy.

  Ako liečiť trichomoniázu u žien a mužov? V takýchto prípadoch bude tiež účinná laserová terapia, ktorá pomáha zlepšovať lokálnu hemodynamiku, poskytuje tkanivový trofizmusprotizápalový účinok. Liečbu tohto ochorenia u mužov je možné doplniť masážou prostaty a liečbou UHF.

  Imunoterapia

  V prípade, že trichomoniáza má ťažký priebeh alebo je sprevádzaná komplikáciami, ktoré inhibujú aktivitu imunitného systému, predpisuje sa imunomodulačná liečba. Napríklad to môže byť injekcia lieku, ako je SolkoTrihovak. V takom prípade je predpísané intramuskulárne podanie.

  Keď liek vstúpi do tela, zintenzívni sa produkcia protilátok proti trichomonádam a iným patogénnym mikroorganizmom. V tomto prípade dochádza k zrýchleniu rastu prospešných baktérií a vytváraniu nepriaznivých podmienok pre život patogénnych patogénov (v našom prípade Trichomonas).

  Dávka podávaného lieku SolkoTrihovak sa určuje iba na základe poverenia ošetrujúceho lekára

  Prvé pozitívne výsledky sú viditeľné až po 2 týždňoch po podaní lieku. Ak je to potrebné, preočkovanie sa uskutoční po 1-2 rokoch. Ak je SolkoTrihovak neúčinný, predpisujú sa iné imunomodulátory, napríklad Cycloferon alebo Genferon. Okrem toho sa často používajú iné lieky s podobným účinkom:

  • multivitamínové prípravky;
  • Pyrogeal;
  • Tinktúra Eleutherococcus.

  Ľudové lieky

  Okrem tradičného zaobchádzania sa ľudové lieky môžu používať aj doma. Pomocou nich sa pripravujú liečivé infúzie a odvarypre výkopy a požitie:

  • cesnak (vylisovaná šťava z niekoľkých klinčekov, podáva sa ústne niekoľkokrát denne v množstve 1 čajovej lyžičky);
  • cibuľa a cesnak (polovica cibule a 3 strúčiky cesnaku sa nastrúhajú a miešajú, až kým sa nedosiahne homogénna hmota: po vyrobení tampónu dajte zmes na kúsok gázy, vložte ho do vagíny na 5 minút a vykonajte postup pre 1 týždeň);
  • 68) aloe (nasekané 1 listy rastliny, rozotierané na segmente gázy, vytlačená šťava; získaná šťava sa podáva perorálne v množstve 1 čajovej lyžičky niekoľkokrát denne);
  • liečivý harmanček (infúzia z takejto rastliny sa podáva perorálne niekoľkokrát denne, každá po 100 ml a je pripravená takto: 10 polievkových lyžíc rastliny sa naleje vriacou vodou v objeme 1 liter a nechá sa vylúhovať niekoľko hodín);
  • Zber liekov: rebríček, žihľava, mäta, uzlovka, nesmrteľka (ingrediencie sa zmiešajú v rovnakom objeme a nalejú sa vriacou vodou v pomere 1:10 po 30 minútach infúzie; hotový produkt sa môže užívať perorálne v objeme 250 ml). ráno a večer);
  • Zbierka liekov: harmanček, nechtík, šalvia, dub alebo lipa, harmanček, rozmarín (zložky sa zmiešajú v rovnakých množstvách a naleje sa vriaca voda v pomere 1:10; po trvalom trvaní 30 minút sa raz zabalia hotovým výrobkom 1krát za deň).

  Je možné vyliečiť chorobu iba pomocou ľudových liekov? Samozrejme, že nie. Tieto iba zvyšujú účinokhlavné ošetrenie, ale nepomáhajú úplne zbaviť infekcie.