Ako liečiť toxoplazmózu

Obsah

  Toxoplazmóza je infekčné ochorenie spôsobené parazitmi Toxoplasma gondii. Sú rozšírené v prírode a ovplyvňujú nielen ľudské telo. Parazity žijú v tele zvierat. Keďže mačky sú konečným hostiteľom nebezpečných mikroorganizmov, toxoplazmóza je obzvlášť nebezpečná pre ľudí. V dôsledku infekcie v tele trpia zrakový a nervový systém, orgány gastrointestinálneho traktu. Ochorenie má negatívny vplyv na svaly a lymfatické uzliny. Je dôležité vedieť, ako liečiť toxoplazmózu a ako zabrániť vážnym následkom pre organizmus.

  Toxoplazmóza sa môže infikovať bez ohľadu na vek a pohlavie. Príznaky závisia od charakteru priebehu choroby. Niekedy choroba nemá výrazné príznaky a osoba po dlhú dobu nemusí byť vedomá prítomnosti infekcie v tele. V iných prípadoch sa príznaky infekcie objavujú v skorých štádiách infekcie. Ak je toxoplazmóza diagnostikovaná u žien v čase tehotenstva, je potrebné lekárom dôkladne sledovať celé obdobie liečby a plodenia dieťaťa.

  Toxoplazmy majú zložitý vývojový cyklus. Ich rozmnožovanie sa uskutočňuje v tele zvierat sexuálne aj asexuálne. Väčšina ľudských infekcií sa vyskytuje po kontakte s mačkami. Toxoplazmy sa v tele reprodukujú sexuálne a predstavujú nebezpečenstvo pre nichľudí. Nie je to však jediný spôsob, ako sa infekcia dostane do tela. Milovníci surového alebo zle vyprážaného mäsa majú vysokú šancu na nákazu. Nesprávne umyté ovocie a zelenina, ako aj zelenina, môžu byť zdrojom infekcie.

  Počas operácií v dôsledku transfúzie krvi a transplantácie orgánov pacienta s ľudskou toxoplazmou je pravdepodobnosť vstupu toxoplazmy do tela vysoká. Keďže nedochádza k očkovaniu proti infekcii, ktokoľvek môže byť potenciálnym pacientom parazitológa.

  Mnoho ľudí sa zaujíma o otázku, či je možné úplne sa zotaviť z toxoplazmózy. Liečba bohužiaľ nezaručuje úplné odstránenie parazitov. Jeho cieľom je skôr zabrániť rozvoju choroby a vyhnúť sa nebezpečným následkom.

  O tom, ako a kde sa má infekcia liečiť, lekár rozhodne na základe výsledkov testov a umiestnenia parazita. Ak máte podozrenie na toxoplazmózu, musíte sa najprv poradiť s terapeutom a pediatrom, ak sa choroba týka dieťaťa. Lekár nariadi pacientovi, aby urobil testy. Ak sa podozrenie potvrdí, je potrebná pomoc užších špecialistov - parazitológa, špecialistu na infekčné choroby, gastroenterológa atď.

  Metóda liečby toxoplazmózy u ľudí závisí od formy choroby: akútna alebo chronické

  Liečba akútnej formy toxoplazmózy

  Lieky s chemoterapeutickými účinkami, najmä antimalariká, sú účinné v tejto forme toxoplazmózy.ktoré majú škodlivý vplyv na parazity. Tieto lieky sa používajú na liečbu toxoplazmózy u detí a dospelých.

  Pri užívaní lieku si musíte pozorne prečítať pokyny, pretože liečba sa vykonáva pomocou odlišnej dávky v závislosti od veku pacienta. Stanovuje sa maximálna dávka lieku, ktorá sa môže počas dňa konzumovať, a vedľajšie účinky.

  Liečba akútnej toxoplazmózy je možná pomocou týchto liekov:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť žalúdočnú chrípku
  • Chloridín (Daraprim). Droga musí byť použitá do 5 dní, potom si urobte prestávku na 7-10 dní a znova zopakujte príjem.
  • Sulfadiazín. Liek obvykle predpisovaný v kombinácii s chlóridínom na zvýšenie terapeutického účinku.
  • Fansidar. Keď hlavná rana dopadne na nervový systém, predpisuje sa súbežne s antibiotikom spiramycín.
  • Aminochinol. Príjem sa uskutočňuje v troch cykloch, z ktorých každý je 7 dní na prijatie a 10 až 14 dní - prestávka.

  Pri liečení týmito liekmi je dôležité monitorovať stav krvi. Preto je na obnovu buniek tkaniva kostnej drene potrebná kyselina listová, je preto dôležité brať ju paralelne od začiatku liečby. V niektorých prípadoch je potrebné brať spolu s hlavnými liekmi antibiotiká (tetracyklíny, sulfonamidy), ktoré inhibujú patogénne mikroorganizmy.

  Pri predpisovaní liečby akútnej toxoplazmózy u tehotných žien to nie je len dôležitévyliečiť infekciu v nastávajúcej matke, ale v prvom rade zabrániť vývoju vrodenej patológie u dieťaťa. Na tento účel sa zvyčajne predpisuje Rovamycín, ktorý sa môže užívať po 16. týždni tehotenstva.

  Liečba chronickej formy toxoplazmózy

  V chronickej forme choroby sú antibakteriálne a antimalarické lieky neúčinné. Preto sa nepoužívajú na liečbu akútnych infekcií.

  Nahrádzajú sa imunostimulačnými liečivami, antialergickou liečbou, liečbou toxoplazmínom, ultrafialovým žiarením.

  Imunostimulačná terapia má pozitívny vplyv na ochranné funkcie tela a významne zvyšuje imunitu.

  Z tejto skupiny liekov ako súčasti komplexnej liečby možno použiť Likopid, Taktivin, Cycloferon, Timogen. Ako antialergické lieky sa používajú diazolín, suprastín a tavegil. Zabraňujú nielen rozvoju alergií, ale majú aj tonizujúci účinok.

  Chloridín alebo aminochinol možno predpísať ako preventívne opatrenia

  .

  Podávanie toxoplazmínu si vyžaduje predbežné vykonanie troch alergických testov pri nízkej koncentrácii látky. Výsledok sa sleduje za deň. Ak telesná reakcia chýba, podáva sa koncentrovanejšia dávka. Po dni sa postup opakuje v štyroch rôznych bodoch.

  Zdá sa, že je potrebné reagovať. Hneď ako klesne, je zavedená znovazvýšená koncentrácia látky, ale už pri zvýšenom počte bodov (do 10). Takáto terapia je možná v neprítomnosti chorôb spojených s vizuálnou funkciou tela.

  Ultrafialové ožarovanie sa vykonáva aj v dávkach, počnúc štvrtou časťou požadovaného množstva. Po jednom dni sa dávka zvyšuje o štvrtinu, zatiaľ čo výskyt kožnej reakcie je kontrolovaný.

  Keď sa u človeka objavia prvé príznaky toxoplazmózy, je dôležité čo najskôr sa poradiť s lekárom. Len včasná liečba môže zmierniť negatívne komplikácie.