Ako liečiť tonzilitídu u detí

Obsah

  Angína alebo akútna tonzilitída sa vzťahuje na infekčné patológie dýchacích ciest, ktoré sa vyznačujú akútnym priebehom. Ráno môže byť dieťa veselé a aktívne a večer jeho teplota prudko stúpa, vracia sa a objaví sa bolesť hlavy. Liečba angíny u detí, najmä u dojčiat, by sa mala vykonávať v nemocnici. Infekčné ochorenie je zákerné, schopné vyvolať závažné, často nezvratné komplikácie postihujúce kardiovaskulárny a močový systém. Ako liečiť bolesť v krku u detí, len lekár vie. Vykoná vyšetrenie dieťaťa, predpíše niekoľko laboratórnych testov, vypracuje primeraný terapeutický režim.

  Základné zásady liečby

  Na vyliečenie bolesti v krku dieťaťa je potrebné stanoviť druh patogénneho pôvodcu, ktorý ho spôsobil. U detí mladších ako päť rokov sa vírusy stávajú bežnou príčinou akútnej tonzitídy a potom je na prvom mieste bakteriálna infekcia. Lekári varujú rodičov, že angínu nie je možné liečiť ľudovými liekmi kvôli ich nedostatočnej antivírusovej a antibakteriálnej aktivite. To isté nebude účinné s farmakologickými liečivami, ktoré sa kupujú na základe rady farmaceuta v lekárni alebo spolupracovníkov.

  Pri vyšetrení dieťaťa si pediatr odoberie z hrdla výter na analýzu. Podľa jeho výsledkov budú lieky predpísané individuálne pre malého pacienta. Pri zostavovaní liečebného režimulekár zhodnotí celkový zdravotný stav dieťaťa a stanovenie denných a jednorazových dávok sa vykonáva s prihliadnutím na telesnú hmotnosť a vek. Pediatr trvá na naliehavej hospitalizácii v týchto prípadoch:

  • prítomnosť sprievodných patológií: zlyhanie obličiek, diabetes mellitus, poruchy krvácania;
  • 12. diagnostika už rozvinutých komplikácií: reumatické ochorenie srdca, abscesy;
  • výskyt závažných príznakov všeobecnej intoxikácie: tras alebo kŕče, dyspeptické poruchy, zmätenosť, poruchy dýchania;
  • Antipyretické lieky nie sú schopné znižovať teplo.

  Je celkom možné vyliečiť bolesť hrdla bez toho, aby ste si doma antibiotiká zobrali. Ale iba pod podmienkou, že bol vyvolaný vírusmi. A to môže dokázať iba detský lekár, a preto aj pri absencii výrazných príznakov sa návšteva lekára stáva kľúčom k rýchlemu uzdraveniu. Pri akútnej bakteriálnej tonzilitíde je potrebné používať antibakteriálne lieky. Antibiotická terapia v počiatočnom štádiu pomôže predchádzať všeobecnej intoxikácii tela, nástupu nežiaducich následkov na zdravie dieťaťa.

  Pri liečbe angíny sa lekári niekedy musia uchýliť k operácii, pri ktorej sa mandle odstraňujú. Takýto vývoj udalostí môže byť vyvolaný nesprávne vykonanou antibiotickou terapiou doma. Správny prístup k odstráneniu akútnej angíny u malých detí je prísne dodržiavaťodporúčania ošetrujúceho lekára týkajúce sa dávok predpísaných liekov a trvania ich podávania.

  Počas liečby vírusovej alebo bakteriálnej tonzilitídy je pre malé deti určený odpočinok na lôžku

  .

  Charakteristiky liečby novorodencov a dojčiat

  Je ťažšie liečiť vírusovú, bakteriálnu alebo hubovú tonzilitídu u detí mladších ako dva roky ako u starších detí. Faktom je, že pri liečbe dojčiat sa nepoužívajú takmer všetky lieky na vonkajšie použitie. Jednou z najúčinnejších metód liečby akútnej angíny je časté kloktanie. Z dôvodu nedostatku potrebných zručností u malého dieťaťa sa táto metóda neuplatňuje. Pediatri tiež nepredpisujú spreje na hrdlo, pretože silný prúd môže spôsobiť nebezpečný bronchospazmus.

  Lekári sa musia pri perorálnom podaní spoliehať iba na pomoc s liekmi:

  • sirupy,
  • suspenzie,
  • dispergovateľné tablety.

  V niektorých prípadoch, napríklad pri rýchlom zhoršení blaha dieťaťa, je použitie intramuskulárnych injekčných roztokov, na ktoré telo reaguje dosť tvrdo. Z tohto dôvodu pri liečbe tonzilitídy akejkoľvek etiológie u jednoročného dieťaťa nemá správny prístup k starostlivosti o dieťa a po dodržiavaní všetkých rád lekára malý význam.

  Lekárske odporúčania

  Ak dieťa nebolo hospitalizované a liečba infekčných chorôb sa vykonáva doma, potom lekárske odporúčania pomôžu urýchliť uzdravenie.starostlivosti. Hlavnou zárukou rýchlej a účinnej liečby je odpočinok na lôžku. Malé deti sú aktívne a ani zlé zdravie, ani vysoká teplota ich nedokáže udržať v posteli. Je potrebné venovať pozornosť dieťaťu od vonkajších hier, pretože zvyšuje pravdepodobnosť komplikácií spôsobených preťažením orgánov kardiovaskulárneho a močového systému. Detskí lekári môžu vstávať z postele 3 - 4 dni za predpokladu, že sa celkový stav zlepší. Čo ešte pediatri odporúčajú rodičom malých detí:

  • pravidelné vetranie miestnosti. Čerstvý vzduch má priaznivý vplyv na horné a dolné dýchacie cesty, dodáva dieťaťu taký kyslík potrebný na regeneráciu;
  • zvýšená vlhkosť. Pomocou domáceho zariadenia môžete zvýšiť koncentráciu vodnej pary vo vzduchu. V prípade jej neprítomnosti bude mokrou alternatívou mokré čistenie 2-3 krát počas dňa. Suchý vzduch je priaznivým prostredím na šírenie vírusov a baktérií, takže toto lekárske odporúčanie možno považovať aj za preventívne opatrenie proti infekcii všetkých členov rodiny;
  • chodí na čerstvý vzduch. Po 4-5 dňoch sa musí zotavujúce sa dieťa začať chodiť v najbližšom parku alebo na námestí. To normalizuje imunitný systém a rýchlo sa vyrovná so zostávajúcimi patogénnymi mikroorganizmami v tele.

  Rodičom, ktorí sa starajú o choré dieťa, hrozí výskyt akútnej angíny. infekčnépatogény sa ľahko prenášajú vzduchovými kvapkami, takže mamičky a oteckovia musia byť v lekárskej bandáži v blízkosti detskej postele. Herpes alebo bakteriálne bolesti v krku sa nebudú šíriť, ak počas liečebného obdobia na oddelenie detských uterákov a riadu nedokončíte zvyšný kompot ani ovocný čaj.

  Dôležitou súčasťou liečby angíny je použitie veľkého množstva ovocných nápojov z bobúľ ovocia a ovocných kompotov

  .

  Výživa počas liečby akútnej tonzilitídy

  Ak je vírusová alebo bakteriálna tonzilitída sprevádzaná symptómami celkovej intoxikácie (horúčka, nevoľnosť, vracanie), potom u malých detí chýba chuť do jedla. Opúšťajú predtým milované dobroty a rodičia sa začínajú vážne báť, že dieťa schudne. Je lepšie trvať na tom, aby sme nenútili dieťa jesť silou. Namiesto boja proti patogénnym vírusom a baktériám bude telo zaneprázdnené trávením a prispôsobovaním potravín.

  Krmivo by sa malo dieťaťu podávať v malých porciách, ale často. Pri zostavovaní denného menu pre choré dieťa by sa do nich malo zahrnúť také jedlo:

  • číre mäsové vývary a šťouchané polievky;
  • ​​
  • pečená alebo varená zelenina;
  • kuracie prsia, králičie mäso, teľacie mäso dusené v malom množstve vody;
  • dusené ryby s nízkym obsahom tuku;
  • čerstvé ovocie a bobule;
  • biele sladké sušienky namočené do mlieka;
  • viskózne obilniny z pohánky, proso, krupiceobilniny.

  Správne uvarené jedlo by nemalo obsahovať pevné kúsky, ktoré by mohli poškodiť bolesť hrdla. To spôsobí prenikanie húb, vírusov, baktérií do hlbších tkanív. Jedlo by nemalo byť horúce alebo studené, ale iba teplé. Existuje rozšírený názor na výhody tepla pre bolesti v krku. Pediatri varujú pred nebezpečenstvom takejto metódy liečby malých detí kvôli vysokej priepustnosti ich krvných ciev. Horúce jedlo alebo nápoje zvýšia opuch sliznice a urýchlia šírenie zápalu.

  Ak malé deti odmietnu čerstvé ovocie a zeleninu, musíte im dať multivitamíny s mikro a makro prvkami. Na pultoch lekární je široká škála vyvážených komplexov vo forme pastiliek, tabliet, žuvacích marmelád - Vitamishki, Multitabs, Vitrum, Abeceda pre deti, Centrum. Pre dieťa do jedného roka si môžete kúpiť sirup Pikovit s praktickou odmernou lyžičkou.

  Rektálne čapíky sa môžu používať na zníženie horúčky u malých detí počas liečby bolestí v krku

  .

  Pite veľa vody

  Pediatri odporúčajú piť dieťa čo najčastejšie. Pomôže to odstrániť vírusy, huby a baktérie zo zápalových ložísk. V procese svojho života emitujú obrovské množstvo toxických zlúčenín, ktoré vyvolávajú dyspeptické poruchy a zhoršujú celkovú pohodu dieťaťa. Čo možno použiť akosilné pitie:

  • kompóty z kyslého ovocia - čerešňová slivka, slivky, jablká;
  • ovocné nápoje z jahôd, brusníc, brusníc, brusníc, brusníc;
  • teplé beztukové mlieko;
  • nesolená minerálna voda - Nagut, Smirnov, Slavyanov, Borjomi;
  • čistá nesýtená voda.

  Zdravé nápoje normalizujú močenie, odstraňujú patogénne vírusy a mikróby z tela, zrýchľujú látkovú výmenu a regenerujú poškodenú sliznicu hrdla. V takom prípade rodičia musia dieťa „vypiť“. Deti by mali dostať vodu tak často, ako je to možné, ale v malom množstve - každá polievková lyžica. Pri intenzívnom potení, silnom zvracaní a hnačke stráca detské telo veľa minerálnych látok potrebných na správny metabolizmus. Pediatri predpisujú perorálne roztoky - Hydrovit, Regidron, Trisol - na doplnenie minerálnych rezerv.

  Liečba vírusového ochorenia

  Herpetická angína pectoris je spôsobená vírusom rovnakého mena, ktorého nositeľom je prevažná väčšina obyvateľov sveta. Zvyčajne nemá žiadny vplyv na ľudské telo, ale s prudkým poklesom imunity sa rýchlo aktivuje. Rodičia by si mali uvedomiť, že antibiotiká sa nepoužívajú na liečbu akútnej vírusovej tonzitídy z dôvodu ich neúčinnosti. Antibakteriálne lieky môže predpísať iba detský lekár, keď je diagnostikovaný.adherentná bakteriálna infekcia. Pediatri zvyčajne odporúčajú tieto antivírusové látky:

  • Arbidol,
  • Anaferon,
  • Kagocel,
  • Ingaverin,
  • Tsitovir v sirupoch, suspenziách alebo tabletách.

  Je potrebné okamžite varovať rodičov, že neexistuje dôkazná základňa o účinnosti týchto liekov, pretože klinické skúšky sa neuskutočnili. Nedávno bolo syntetizovaných niekoľko antivírusových činidiel (Tamiflu, Relenza), ktoré dokážu liečiť bolesť hrdla oparu. Nanešťastie vykazujú terapeutickú aktivitu iba v prvých dňoch choroby a ich použitie je prísne obmedzené.
  Lekári odporúčajú vypiť veľa tekutín, často kloktať, a udržiavať pokoj v posteli, aby sa urýchlilo zotavenie.

  Na mobilizáciu tela dojčiat na boj proti vírusom sa používajú imunomodulátory - rektálne čapíky Viferon, nosový sprej a kvapky Grippferonu, Interferón vo forme suchého lyofilizátu. Takéto látky majú zriedkavo vedľajšie účinky a môžu sa použiť na liečenie akútnej angíny u novorodencov.

  Kvapky s interferónom sa používajú na liečbu vírusovej angíny, aby sa posilnila imunita dojčiat

  Terapia bakteriálnej patológie

  Liečenie bakteriálnej tonzitídy bez antibiotík u dieťaťa je dosť problematické. Ak rodičia z nejakého dôvodu nechcú tieto prostriedky použiť, potom bude vymáhanie prinajlepšom odložené na neurčito. V najhoršom prípade - najťažšie sa rýchlo prejaviakomplikácií a závažnosti symptómov sa výrazne zvýši. Prípravky penicilínovej skupiny, ktoré sa najčastejšie predpisujú amoxicilín, sa stávajú antibiotikami prvej voľby. Nedávno sa praktizovalo používanie kombinovaných penicilínov:

  • Amoxiclav,
  • Panclave,
  • Augmentin,
  • Flemoklav.

  Okrem amoxicilínu tieto látky zahŕňajú kyselinu klavulanovú, ktorá chráni účinnú zložku pred škodlivými účinkami enzýmov produkovaných patogénnymi baktériami. Ak sa zistí, že dieťa je citlivé na penicilíny, antibiotická liečba sa vykonáva pomocou cefalosporínov druhej alebo tretej generácie:

  • Ceftriaxón,
  • Cefuroxim,
  • Cefotaxím,
  • Cefixim.

  Antibiotiká zo skupiny makrolidov, najmä azitromycín a jeho dovážaný analóg Sumamed, sa osvedčili pri liečbe akútnej tonzilitídy u dojčiat. Sú vysoko účinné a ich toxické vlastnosti sú slabo vyjadrené.

  Rodičia by si mali pamätať, že liečba antibiotikami v bolestiach v krku trvá, kým sa úplne nezotavia.

  Dĺžka trvania kurzu je zvyčajne 5 až 7 dní. Po dobu troch dní sa používajú iba makrolidy. Ak prestanete užívať antibiotiká v dôsledku zlepšenia pohody dieťaťa, potom sa po niekoľkých dňoch vyliečená patológia vráti, ale závažnosť jej príznakov bude oveľa silnejšia.

  Antibakteriálne lieky rýchlo ničia patogénybaktérie, ale, bohužiaľ, ich baktericídna aktivita môže spôsobiť dysbiózu v dôsledku smrti prospešnej mikroflóry v čreve. Preto je potrebné ihneď po antibiotickej liečbe podať probiotiká a prebiotiká počas 7-10 dní. Medzi najúčinnejšie eubiotiká pre malé deti patria Linex, Hilak forte, Acipol, Bifidumbacterin, Lactobacterin.

  Antimykotiká sú predpisované na liečbu dieťaťa pri diagnostike plesňovej tonzitídy

  Ako sa zbaviť plesňovej infekcie

  Patogené kvasinky sú najčastejšie postihnuté mandlí u malých detí. Tento typ patológie je veľmi zriedkavo diagnostikovaný na pozadí prudkého zníženia rezistencie tela voči infekčným agensom. Pri liečení plesňovej tonzitídy sa lieky s antimykotickým účinkom používajú na vnútorné použitie vo forme tabliet alebo dražé. Aké antimykotiká sa používajú na liečbu akútnej angíny:

  • levorín,
  • flukonazol,
  • ketokonazol,
  • itrakonazol,
  • nystatín.

  Denné a jednotlivé dávky, ako aj trvanie liečby antimykotikami určuje ošetrujúci pediater. Zohľadňuje všeobecné zdravie dieťaťa, výsledky laboratórnych testov, prítomnosť sprievodných chorôb. Antimykotiká sa nepoužívajú súčasne s antibiotikami kvôli ich úplnej nekompatibilite. Ak konzervatívna terapia nepriniesla požadovaný výsledok, je to indikovanéchirurgický zákrok na odstránenie zapálených mandlí.

  Antipyretické lieky

  Používanie týchto liekov je relevantné pri liečbe malých detí, pretože herpetická, bakteriálna a hubová tonzilitída sa vyznačuje hypertermiou. Pediatri odporúčajú znížiť teplotu, iba ak jej hodnoty prekračujú 38,5 ° C. Existujú však výnimky. Niektorým deťom je veľmi ťažké tolerovať aj ľahkú hypertermiu, môžu sa vyskytnúť zmätenosti alebo dokonca kŕče. V takom prípade by rodičia mali okamžite znížiť teplotu jedným z týchto liekov:

  • Nurofen,
  • Ibuprofen,
  • Panadol,
  • Efferalgan,
  • Paracetamol.

  Na zníženie teploty dojčiat možno doma používať rektálne čapíky, ako sú Nurofen, Cefekon a Efferalgan. Hypertermia je ochranná reakcia tela dieťaťa na prienik patogénnych patogénov respiračných chorôb. Pod vplyvom vysokej teploty rýchlo umierajú, takže ju neznižujte na hodnoty subfebrilu. Časté utieranie vlhkou utierkou a pohodlnou mikroklímou v miestnosti pomôže zmierniť stav dieťaťa. V žiadnom prípade by ste nemali odstraňovať hypertermiu alkoholom alebo octom. Agresívne látky rýchlo prenikajú do systémového obehu a vyvolávajú otravu u dieťaťa do jedného roku veku.

  Použitie Ingalipt pri liečbe angíny u detí vylučuje bolesti v krku azápal

  Lokálne prípravky

  Lokálne prípravky sa používajú na liečbu bábätiek starších ako dva roky. Pomáhajú rýchlo zastaviť zápalový proces, ktorý sprevádza bolesti krku lakunárneho a katarálneho bolesti. Lieky na lokálne použitie predpisujú pediatri len ako dodatočný spôsob liečby. Urýchlené zotavenie umožňuje časté kloktanie s roztokmi antiseptickej a protizápalovej aktivity:

  • furacilín;
  • peroxid vodíka;
  • mierne ružové riedenie manganistanu draselného;
  • chlórhexidín alebo miramistín.

  Ak dieťa vie, ako správne kloktať, bez prehltnutia časti roztoku, potom je možné pri tomto postupe použiť infúzie a odvary liečivých rastlín:

  • šalvia,
  • mäta pieporná a citrónová mäta, séria
  • ,
  • tymián,
  • harmanček.

  Časté kloktanie je potrebné na mechanické čistenie bieleho plaku na mandlích - hromadenie patogénnych mikroorganizmov, húb alebo vírusov. Pre staršie deti pediatri predpisujú spreje s analgetickými a antimikrobiálnymi účinkami:

  • Lugol
  • Tantum Verde,
  • Ingalipt,
  • Cameton,
  • Hexoral.

  Resorpčné prípravky vo forme tabliet, pastiliek, dražé a pastiliek majú podobnú aktivitu. Mali by sa však podávať iba deťom, ktoré sú schopné správne používať liek. Ak je dieťažuť cukrovinky alebo ich prehltnúť, najlepšie je použiť na odstránenie bolesti a zápalu sprejov. Takéto resorpčné prípravky pomôžu liečiť infekčnú patológiu:

  • Faringosept,
  • Septolete,
  • Strepsils,
  • Anti-angín,
  • Falimint.

  Každý z týchto prostriedkov nápravy má vekové obmedzenia, preto by ste sa pri samostatnej kúpe lieku mali oboznámiť s priloženou anotáciou. Napríklad všeobecne propagované cukríky Doctor Mom sa nemôžu používať do veku 18 rokov.

  Iba detský lekár vie, ako a ako zaobchádzať s akoukoľvek formou angíny u dojčiat. Ak trvá na hospitalizácii, potom stojí za to počúvať jeho odporúčania. Akútna tonzilitída u dieťaťa je oveľa komplikovanejšia ako u dospelých a často spôsobuje vážne následky.