Ako liečiť tok doma

Obsah

  Opuchnutá ďasná nad zubom, bolesť na jednej strane čeľuste a nepríjemné pocity pri žuvaní jedla vo väčšine prípadov naznačujú, že u človeka sa vyvinul tok. Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku prenikania patogénnej mikroflóry medzi ďasná a koreň zubu. Stáva sa to z rôznych dôvodov - hrubé vypĺňanie zubov, exacerbácia zápalu ďasien a mnoho ďalších dôvodov.

  Nie je čas, aby pacient porozumel príčinám - obáva sa o bolesť ďasien, takže sa chce človek zbaviť choroby. Lekári neodporúčajú liečbu toku doma, ale podľa prieskumov pacientov, s menšou hnisavosťou a včasnou domácou liečbou, sa tok môže eliminovať bez komplikácií. Hlavnou vecou je vykonávať perzistentnú liečbu všetkými prostriedkami, aby sa zabránilo progresii patológie. Ak je líca výrazne opuchnutá a tok sa po 2-3 dňoch liečby nezmenší, stále musíte navštíviť lekára.

  Lieky

  Flux sa vždy objavuje náhle. Vo večerných hodinách bolo u človeka všetko normálne a ráno sa prebudil s opuchnutou tvárou, čo je typický akútny priebeh zápalového procesu, pri ktorom tok ovplyvňuje tkanivo ďasien. Horšie je, ak tok dosiahne koreň zubu, ale zvyčajne sa to stáva v pokročilých prípadoch. V počiatočnej fáze môže byť zápal riešený doma bez okamžitého otvorenia hnisavej dutiny. Ako rýchlo a efektívne liečiť tok,V tomto článku sa uvedie .

  Ak sa vyskytnú všetky príznaky toku, je potrebné kúpiť celý rad liekov, ktoré pacient bude potrebovať. Liečba bude cielená a veľmi aktívna - iba v tomto prípade môžete potlačiť hnisanie. Hlavnými kategóriami liekov, ktoré bude pacient používať, sú protizápalové lieky a antibakteriálne lieky. Protizápalové lieky pôsobia tak, že eliminujú bolestivé príznaky zápalu a opuchu a antibiotiká budú bojovať proti množiacej sa patogénnej mikroflóre.

  Protizápalové tablety

  Jednou z najpopulárnejších „zubných“ tabliet je Nimesil.

  Používajú sa aj v prípade detekcie toku. Liek má výrazné analgetické vlastnosti, preto už v počiatočnej fáze pacient rozhodne s Nimesilom o hlavnom probléme - bolesť v čeľusti. Na účinné pôsobenie liečiva na telo postačujú dve tablety Nimesil denne. Dospelí s osobitnými prípadmi môžu užívať ďalšiu tabletku navyše, ak bolesť nezmizne. Okrem bolestivosti sa liek dokonale vyrovnáva s opuchom.

  Diazolín nie je pre nás iba zvyčajným antialergickým liekom. Liek má vynikajúci dekongestívny účinok, preto sa pri užívaní tablety diazolínu zhutnenie a opuch ďasien výrazne zníži. Diazolin môžete použiť trikrát denne, jednu tabletu, pričom sledujete dynamiku v oblasti zápalu.

  VýkonnýDiklofenak je protizápalový. Ak ju užijete na pozadí tavidla, môžete výrazne znížiť bolesť v čeľusti a zmierniť opuch. Účinok lieku zvyčajne trvá 12 hodín, musí sa užívať dvakrát denne. Pri silnej bolesti je povinné užívať liek v noci.

  Opláchnutie prúdom

  Pitie tabliet pri hnisaní ďasien nebude stačiť, preto lekári vždy predpisujú miestnu liečbu pacientom - ošetrenie ústnej dutiny rôznymi drogami, výplach. Ak chcete liečiť tok doma, je potrebné tieto prostriedky využívať čo najčastejšie. Pomôže to riadiť hnisavý proces a zabrániť jeho napredovaniu.

  Vyplachovanie pomocou rotokanálu by sa malo vykonávať každé tri hodiny, aby sa zastavil zápalový proces

  .

  „Zlatý“ štandard medzi oplachovacími roztokmi je roztok sódy. Hydrogenuhličitan sodný, konkrétne takzvaný syčací biely prášok, je doma pre každú domácnosť, takže môžete rýchlo variť takýto nástroj bez toho, aby ste išli do lekárne. Na prípravu roztoku sódy budete potrebovať pohár teplej vody, kde budete musieť hodiť čajovú lyžičku so sklíčkom zo sódy.

  Pôsobenie roztoku môžete zvýšiť niekoľkými kvapkami jódu. To pomôže odstrániť opuchy zubov, zastaviť zápalový proces a zmierniť bolestivé bolesti, ktoré najviac znepokojujú pacienta s vývojom toku. Odporúča sa vypláchnuť ústa každé dve hodiny, nakloniť hlavu smerom k toku a dôkladneoplachovanie presne z tejto strany. Ak tok klesá a opuch je omnoho menší, oplachovací postup sa môže znížiť na štyrikrát denne, ak sa použijú iné terapeutické látky.

  Prepláchnutie Rotokanom tiež pomôže zabrániť rozvoju hnisavého procesu. Rotokan je alkoholická infúzia liečivých bylín, ktorej hlavným účinkom je protizápalový účinok. Rotokan zahŕňa rebríček, harmanček a nechtík. Pri vypláchnutí ústnej dutiny tokom poskytne rotokan antiseptický účinok, ktorý je mimoriadne dôležitý pri hnisavých patológiách.

  Podobný článok: Ako odstrániť kamene zo zubov

  S pomocou Rotokan sa tiež môžete zbaviť bolesti a opuchov. Vypláchnutie ústnej dutiny by sa malo vykonať nasledovne: 5 ml liečiva sa zriedi v pohári vody, pokiaľ možno teplé, a potom každé tri hodiny vypláchne ústa. Ak sa zápal začne zmenšovať, môže sa oplach aplikovať trikrát denne.

  Malavit je ďalším vynikajúcim liekom na kontrolu zápalových procesov v ústnej dutine. Liečivo vo svojej podstate obsahuje aj prírodné zložky liečivých bylín s protizápalovým účinkom, ale jeho hlavnou výhodou je obsah iónov striebra. Vďaka tomu má výrobok vynikajúci antibakteriálny účinok, analgetický účinok a tiež pomáha zmierniť opuch mäkkých tkanív v priebehu niekoľkých hodín.

  Vďaka takejto silnej terapii je možné zastaviťprogresiu hnisania ďasien. Ak chcete použiť oplachovanie, musíte rozpustiť desať kvapiek Malavity v pohári vody a vypláchnuť ústa tak často, ako je to možné. V ideálnom prípade musíte opláchnuť každých 1,5 - 2 hodiny, aby ste výrazne zlepšili stav. Akonáhle sa tok začne zmenšovať, môže sa pláchanie s Malavitom robiť menej často - každé tri hodiny, ale neprerušujte liečbu, kým príznaky toku úplne nezmiznú.

  Známy chlórrhidín je schopný bojovať s mnohými skupinami patogénnych mikroorganizmov, a preto sa stane vynikajúcim pomocníkom v boji proti toku. Lokálne použitie chlórhexidínu má nielen antimikrobiálny, ale aj dekongesívny účinok. Na vypláchnutie ústnej dutiny bude potrebné kúpiť 0,5% roztok účinnej látky vo farmácii a vypláchnuť ústnu dutinu štyrikrát denne, kým pozitívny účinok nebude pretrvávať.

  Ďalším dobrým liekom na zápalové ochorenia ústnej dutiny je betadín. Liek obsahuje vo svojom zložení jód, má preto významný antimikrobiálny a dekongestantný účinok. S pomocou Betadinu môžete spomaliť progresiu zápalu v oblasti vymývania zuba, zmierniť opuchy a zbaviť pacienta bolesti. Betadine sa veľmi ľahko používa. Čajová lyžička jedného percenta produktu sa zriedi v pohári vody a prepláchne sa ústami 3-4 krát denne.

  Furacilín má tiež výrazný antibakteriálny účinok. Používanie tabliet je veľmi jednoduché - potrebujete pohár vodyrozdrvte a pridajte 1 - 2 tablety, aby ste získali slabo žltý roztok. Vypláchnite si ústa každé dve hodiny, kým príznaky toku nezmiznú.

  Antibakteriálne lieky

  Ak sa v tele aktivuje patogénna mikroflóra, takmer nikdy nie je možné urobiť antibiotickú liečbu. Toto pravidlo platí aj pre tok. Používanie antibakteriálnych liekov má terapeutický cieľ v ktorejkoľvek fáze ich použitia, takže sa musíte pripraviť na dôkladné ošetrenie. V počiatočnom štádiu používania antibakteriálnych liekov môžu inhibovať vývoj hnisavého procesu, zmierniť zápal, a ak sa hnisavá dutina na zube už vytvorila, potom antibiotiká budú pôsobiť ako prevencia infekcie po lekárskych manipuláciách.

  S vývojom taviva by ste nemali kupovať najdrahšie a inzerované lieky - pomôžu vám štandardné antibakteriálne látky Amoxicilín, Amoxiclav, Ciprofloxacin, Flemoxin, Biseptol. Antibiotiká sa používajú najmenej päť dní nielen na zastavenie hnisania, ale aj na položenie základov prevencie. V opačnom prípade sa tok môže opäť vrátiť, ale už patogénna mikroflóra bude menej citlivá na nástroj, ktorý sa predtým používal. Preto by sa mala liečba antibiotikami ukončiť.

  Používanie mastí a gélov

  Čím viac prostriedkov bude pôsobiť na miestnej úrovni, tým skôr sa bude môcť tok zbaviť. Na liečbu bolesti zubov, opuchov a zápalov môžetepoužívať mazanie hnisavého povrchu a aplikácie na ďasno. Aj keď to nie je vždy vhodné, musíte sa pokúsiť dostať sa k najvzdialenejšiemu zubu, ak je to ten, kto je zapálený, a pokúsiť sa pripojiť drogu gázovým tampónom.

  Masť Vishnevsky sa môže používať na ošetrenie taviva, ale v obmedzených množstvách. Na gázu sa aplikuje iba malý hrach a aplikuje sa ako aplikácia. Pomôže to zastaviť hnisanie, zmierniť opuchy a zbaviť sa bolesti. Zloženie masti obsahuje brezový decht, ktorý aktivuje krvný obeh v postihnutých tkanivách a ricínový olej zvyšuje účinok prieniku liečiv.

  Masť sa používa v počiatočnom štádiu hnisania, ak neexistujú príznaky obmedzenej hnisavej dutiny, ako aj ak sa absces otvoril sám. Niekedy sa stáva, že hnisanie prebieha rýchlo a za niekoľko hodín sa malý opuch v oblasti ďasien zmení na svetlo žltú guľu naplnenú hnisom. K vlastnému rozlíšeniu zvyčajne dochádza veľmi rýchlo a hnis vyjde. Višnevského masť je v tejto chvíli užitočná. Nanáša sa na gázu po predbežnom očistení zuba antiseptickým roztokom.

  Metrogil Denta vo forme gélu má tiež dobrý účinok. Hlavnými zložkami lieku sú chlorhexidín a metronidazol, ktoré majú antibakteriálny účinok. Účinné látky rýchlo prenikajú do oblasti zápalu, eliminujú opuchy, bolesť, sú prevenciouvývoj hnisavého abscesu. Dentov metrogil sa musí aplikovať na povrch zápalovej ďasná, po ktorej sa neodporúča piť ani jesť najmenej ďalšiu pol hodinu. Povrch sliznice namažte trikrát denne.

  Metrogil Denta - liek vytvorený špeciálne na použitie v oblasti zubného lekárstva

  Ak bol tok otvorený nezávisle a vyplynul hnisavý obsah, je potrebné najskôr vypláchnuť ústnu dutinu od zvyškov hnisu pomocou Rotokan alebo Malavit. Potom naneste na tavidlo gázový obväz s masťou Levomekol. Tento nástroj pomôže zbaviť sa zvyškov patogénnych mikroorganizmov. Preto je najlepšie nanášať masť čo najhlbšie za žuvačku a potom dodatočne kontrolovať povrch ďasien gázovým tampónom s masťou, aby sa nezačalo opätovné zápal.

  Je potrebné liečiť tok ďasien Levomekolom až do úplného vymiznutia príznakov zápalu. Ak je ďasná ľahšia, bolesť sa zastavila a opuchol, čo znamená, že patogénne mikroorganizmy nevykonávajú svoj účinok, potom sa Levomekol môže zrušiť.

  Obklady a pleťové vody na ošetrenie tavidla

  Okrem toho sa v intervaloch medzi oplachom a mastimi môže tavidlo doma liečiť obkladmi a pleťovými vodami. Lokálna expozícia tokom zlepší celkový terapeutický účinok a pomôže aktívne bojovať proti patogénnym mikroorganizmom.

  Obklad s dimexidom má vynikajúce protizápalové vlastnosti. Je potrebná medicínazrieďte v teplej vode na základe 80 ml vody, pridajte 20 ml tekutiny, potom sa gázový tampón ponorí do výsledného roztoku a aplikuje sa na miesto zápalu. Môžete tiež robiť obklady na líci. Liek sa zriedi v rovnakom pomere. Expozícia obkladov trvá 1 - 2 hodiny, tento postup musíte opakovať najmenej dvakrát denne.

  Sodové vody tiež zmierňujú zápal. Medzi oplachmi sódy môžu byť aplikované sodové vody. Aby ste to dosiahli, musíte zložiť tenká fazuľa do niekoľkých vrstiev, naliať do stredu sódy a zabaliť tak, aby sa získala taška. Môže sa mierne posypať vodou a umiestniť na niekoľko hodín do oblasti hnisania. Pomôže to zmierniť bolesť a opuch. Takéto vrecká na sódu aplikujte niekoľkokrát denne.

  Soľ tiež pomôže zmierniť zápal ďasien efektívne a rýchlo. Aby ste to dosiahli, musíte vytvoriť silný soľný roztok, ktorý zriedi niekoľko polievkových lyžíc soli v pohári vody, potom sa do výslednej kvapaliny namočí gázový tampón a aplikuje sa na miesto hnisania. Taký obklad sa musí vymieňať každé dve hodiny. Najlepší účinok má morská soľ. Vo vzťahu k jemnej sliznici pôsobí jemnejšie, ale ak tam nie je morská soľ, môžete použiť obvyklú stolovú soľ.

  Odporúčané ošetrenie tavidla doma je pod dohľadom zubného lekára. Mýty, že všetci lekári preferujú okamžité rezanie ďasien a zostávajú na úrovni mýtov - v mnohých prípadoch je možné tok eliminovať bez chirurgického zákrokupretrvávajúce konzervatívne liečenie. Lekár pri predpisovaní vezme do úvahy príčiny hnisania, závažnosť toku a bude riadiť dynamiku procesu. Uchýlia sa k operácii v extrémnych prípadoch, keď tok hrozí vážnymi komplikáciami.