Ako liečiť tachykardiu

Obsah
  6. Tachykardia sa nazýva narušením funkcie srdca alebo skôr zlyhaním srdcového rytmu, keď jeho frekvencia dosiahne 90 alebo viac úderov za minútu. Tento patologický stav sa považuje za jeden z typov arytmie. Vo väčšine prípadov sa tachykardia vyskytuje na pozadí častých emocionálnych zážitkov, zvýšenej fyzickej aktivity, užívania určitých druhov liekov a chorôb odlišnej etiológie. O tom, ako liečiť tachykardiu a aké metódy tradičnej terapie existujú, viac v článku.

  Konzervatívna terapia

  Vzhľadom na typ a príčinu vývoja takéhoto ochorenia je možné liečiť tachykardiu srdca (napríklad sínusovú dutinu alebo paroxyzmál) buď konzervatívnymi alebo chirurgickými prostriedkami. Lieky pomôžu obnoviť normálny srdcový rytmus, ak jeho zmena nie je spojená so sprievodnými ochoreniami tohto orgánu. V druhom prípade je vhodné podstúpiť operáciu.

  Ďalšou výhodou použitia liekov je možnosť eliminácie záchvatov paroxyzmálneho typu choroby a zabránenie ich výskytu v budúcnosti. Akékoľvek lieky by mal predpisovať iba špecializovaný lekár, berúc do úvahy výsledky diagnostických opatrení.

  Normalizácia rytmu pri vysokom krvnom tlaku

  V prípade, že sa arytmia s rýchlym tlkotom srdca objaví so zvýšením krvného tlaku, predpisujú sa tieto lieky:

  • Diroton(aktívne zložky liečiva pomáhajú pri expanzii ciev v čase zvýšenia tlaku, čím sa zabezpečí jej zníženie na normálne hodnoty);
  • Enap (liek pomáha zlepšovať fungovanie srdcových svalov a normalizovať krvný tlak, odporúča sa používať liek v kombinácii s diuretikami);
  • Verapamil (jeden z najúčinnejších prostriedkov pri liečbe tachykardie, ktorý sa vyskytuje so symptómami, ako sú vysoký krvný tlak, nevoľnosť atď.);
  • Corinfal (týka sa blokátorov vápnikových kanálov; predpísaných pri zvýšenom tlaku na stabilizáciu srdcového rytmu);
  • Normodipín (prichádzajúce látky pomáhajú rozširovať koronárne a periférne tepny, a tým vyvolávať hypotenzný účinok).

  Nasledujúce lieky pomôžu eliminovať arytmiu pri nízkom tlaku a normalizujú ju:

  • Valerián (tinktúra takejto rastliny má antispazmodický účinok, zbavuje človeka zvýšenej nervovej vzrušivosti, a tým normalizuje krvný tlak);
  • Valocordin (pomáha znižovať svalové kŕče, normalizuje činnosť centrálneho nervového systému a vzorce spánku);
  • Grandaxín (má psycho-vegetatívny účinok, pomáha odstraňovať neurózu a normalizovať krvný tlak).

  Tinktúra valeriánu je časom testovaný liek na stres a nervové napätie

  .

  Srdcová arytmia spôsobená zvýšenímkrvný tlak sa ľahko upravuje pomocou lieku, ako je fenazepam. Tento nástroj znižuje nervovú vzrušivosť, má antikonvulzívne a svalové relaxačné účinky.

  Vitamínové prípravky na liečbu choroby

  Nie je možné natrvalo sa zbaviť tachykardie u detí aj dospelých bez toho, aby sa doplnil nedostatok vitamínov v tele. Sú potrebné nielen pre správne fungovanie kardiovaskulárneho systému, ale aj pre celý organizmus. Ich nedostatočný obsah v tele je zdrojom rozvoja patológií CNS, čo prispieva k výskytu častej neurózy a stresu. Prehlbovanie situácie môže byť nedodržanie správnej výživy.

  Aká je úloha vitamínov pri vývoji tachykardie:

  Odporúčame prečítať si: Liečba vegetatívno-vaskulárnej dystónie
  • na normalizáciu metabolických procesov a zníženie rizika tvorby krvných zrazenín (trombóza) odborníci odporúčajú doplniť telo normálnym množstvom horčíka;
  • S cieľom zabrániť skokom srdcovej frekvencie je dôležité konzumovať čo najviac potravín obsahujúcich vápnik;
  • selén má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, chráni vaskulárne steny a tkanivá orgánu;
  • Fungovanie nervových impulzov je možné normalizovať pomocou dostatočného príjmu výrobkov obsahujúcich draslík a fosfor.

  Je potrebné poznamenať, že pri dodržiavaní správnej a výživnej výživy je stále nemožné blokovať denný režimpotreba vitamínov, ktoré sú také nevyhnutné pre normálne fungovanie srdca. Z tohto dôvodu sa odporúča užívať vitamínové lieky navyše.

  Blokátory

  Tachykardiu u dospelých a detí je potrebné liečiť takým spôsobom, ak sa vyvinie na pozadí iných kardiovaskulárnych patológií. Typy blokátorov používaných pri tejto chorobe zahŕňajú:

  • alfa a beta adrenergné blokátory (prvé z nich sú účinné pri súbežnom vývoji hypertenzie a druhé blokujú p1-adrenergné receptory, ktoré pomáhajú znižovať srdcový rytmus);
  • blokátory vápnikových kanálov (používané na zastavenie útoku na tachykardiu, rozširovanie a relaxáciu krvných ciev);
  • blokátory sodíkových kanálov (zabezpečujú blokovanie sodíkových kanálov, inhibujú tok látok a tým normalizujú srdcový rytmus).

  Adrenoblokátory zahŕňajú lieky, ako je Alfuzolin, Polpressin, Metoprolol, Timol a iné Blokátory vápnikového a sodíkového kanála zahŕňajú Veracard, Caveril a Chinidín s Cardil.

  Srdcové glykozidy

  Liečivá sa zvyčajne predpisujú, ak sa tachykardia vyvíja na pozadí srdcového zlyhania, ktoré sa vyskytuje so sprievodnými príznakmi, ako sú pocit nedostatku vzduchu, sipot, opuchy končatín, splenomegália atď. majú rastlinný aj syntetický pôvod. Ale ani jeden, ani druhý nie sú v roku horšieúčinnosť navzájom.

  Lieky možno rozdeliť na rýchlo pôsobiace a dlhodobo pôsobiace. Prvá skupina liekov zahŕňa:

  • strofantín (podávaný intravenózne; terapeutický účinok je viditeľný po 5 minútach);
  • Korglikon (má mierny kardiotonický účinok a používa sa tiež vo forme roztoku).

  Druhá skupina drog zahŕňa:

  • digoxín a celanid (zníženie intenzity symptómov nastáva niekoľko hodín po zavedení lieku do tela);
  • Digitoxín a metyldigitoxín (majú dlhšie trvanie účinku - najviac 3 dni).

  Lieky, ktoré pôsobia rýchlo a dlhodobo, by mal predpisovať iba lekár. Inak môžu vzniknúť negatívne následky a vznik vedľajších účinkov.

  Ľudové lieky

  Je možné vyliečiť tachykardiu pomocou ľudových liekov? Samozrejme, že nie. Táto liečebná technika sa považuje iba za doplnok k hlavnej liečbe predpísanej ošetrujúcim lekárom.

  Vlašské orechy a med sú účinnými terapeutickými látkami nielen pri tachykardii, ale aj pri mnohých ďalších chorobách

  .

  Liečba tachykardie srdca doma zahŕňa zmenu stravovania, používanie rôznych infúzií a odvarov, ako aj prijímanie iných liekov. Musíte jesť pravidelne, najlepšie každý deň v rovnakom čase a po malých dávkach. Prejedanie negatívne ovplyvňuje stav srdca a zvyšuje riziko útoku.

  Špecialisti odporúčajú obmedziť sa na spotrebu potravín, ako sú čaj a káva, alkohol, korenené a slané jedlá. Naopak, je potrebné doplniť stravu čerstvým ovocím a bobuľami, napríklad horským popolom, brusnicami a kalinami, zeleninou, medom, sušenými marhuľami. Byliny sa môžu použiť aj na liečbu tachykardie:

   68) valeriána a materská sladina (v rovnakom objeme bylín zmiešajte a vylejte vriacu vodu v pomere 1: 2; po trvalom trvaní jednej hodiny sa liek užíva perorálne počas dňa, vždy 100 ml);
  • mäta, rasca, fenikel, harmanček (v rovnakých množstvách sa zložky nalejú vriacou vodou a trvajú jednu hodinu; hotový výrobok sa používa podobne ako predchádzajúca metóda);
  • materská sladina, hloh, strúhaná dogróza, zelený čaj s veľkými listami (zložky sa nalejú vriacou vodou v rovnakých pomeroch, trvajú hodinu a spotrebujú sa 100 ml 2-krát denne).

  Jedným z bežných prostriedkov používaných na liečbu tachykardie doma je med kombinovaný s orechmi. Pripravte si liek takto:

  • 2 vlašské orechy sa olúpajú a vnútorný obsah sa melie;
  • sa ďalej zmiešajú s 2 lyžičkami. med a šťava z jedného citrónového plátku;
  • hotový výrobok sa musí žuť pomaly po umytí čistou vodou bez plynu.

  Odporúča sa konzumovať takúto zmes v noci po poslednom jedle v množstve 1 čajovej lyžičky naraz. A samozrejme, základné pravidlo, ktoré sa musí dodržiavať počas liečby tachykardie, je úplnéokrem stresových situácií, zážitkov, emočného preťaženia.

  Ak je nutný chirurgický zákrok

  Ak liečba tradičnými a ľudovými liečivami neprináša požadované zotavenie, využite chirurgický zákrok. Je to potrebné, ak sa záchvaty stávajú častejšie alebo intenzifikujú. Operácia pomôže predchádzať vážnym a nezvratným účinkom tachykardie.

  V závislosti od typu choroby a charakteristík jej vývoja možno predpísať jeden z nasledujúcich chirurgických zákrokov:

   82) minimálne invazívna technika;
  • implantácia kardiostimulátora;
  • otvorená technológia.

  Počas minimálne invazívneho chirurgického zákroku sa nepoužíva všeobecná anestézia.

  Ohnisko choroby sa koriguje katétrom, ktorý sa zavádza do žily malým vpichom na koži. Na obrazovke röntgenového prístroja sa zobrazí pôvodný obraz postupu operácie. Po zistení postihnutej oblasti je ohnisko zápalu vyvolané vysokofrekvenčným prúdom.

  Implantácia kardiostimulátora je fixácia špeciálneho zariadenia, ktoré pomôže zabrániť vzniku záchvatov. Po inštalácii takého zariadenia bude musieť obsluhovaný pacient čas od času navštíviť odborníka, aby skontroloval jeho použiteľnosť.

  Otvorená operácia sa vždy vykonáva pomocou všeobecnej anestézie a prevedenia osoby na kardiopulmonálny obtok. Operácia, pri ktorej sa odstráni poškodená arytmiagrafy vykonané na otvorenom srdci. Takýto zásah poskytuje úľavu od záchvatov na dostatočne dlhú dobu.

  Len lekár môže v konkrétnom prípade rozhodnúť, ako liečiť tachykardiu. Pri určovaní taktiky sa zohľadňujú údaje o všetkých prijatých diagnostických opatreniach.