Ako liečiť syndróm tunela

Obsah
  6. Syndróm tunela alebo syndróm karpálneho tunela je progresívny stav, pri ktorom sa vyskytuje bolesť v karpálnej oblasti. Dôvodom je kompresia stredného nervu v tejto oblasti okolitými tkanivami. Syndróm tunela je potrebné liečiť liekmi, inými metódami zameranými na spomalenie progresie choroby a zmiernenie príznakov.

  Všeobecné odporúčania

  Ak prestanete vystavovať provokujúci faktor, môžete to urobiť bez liečby. V takom prípade dôjde k zlepšeniu v priebehu 2 - 3 mesiacov. Priaznivá prognóza sa pozoruje u pacientov mladších ako 30 rokov, ako aj u žien počas tehotenstva.

  Všeobecný stav možno zmierniť dodržiavaním týchto odporúčaní:

  • poskytnutie zápästia s odpočinkom: čím dlhší je zvyšok, tým ľahšie sa stáva pre osobu, symptóm sa znižuje intenzitou a nakoniec úplne zmizne;
  • 12. použitie studených obkladov: keď sa syndróm bolesti zintenzívni, na postihnutú oblasť možno aplikovať akýkoľvek studený predmet, ktorý sa predtým zabalil do tkaniva, aby sa nezískal omrzlina;
  • počas monotónnej práce s rukou je potrebné z času na čas prestávky;
  • Môžete navštíviť lekára, ktorý vám povie, ako doma vykonávať opakujúce sa pohyby kefy rôznymi spôsobmi;
  • Používanie špeciálnych pneumatík pri práci s rukou pomáha udržať ich v normálnej polohe a zabrániť patologickému ohybu.

  Dôležité!Pokiaľ ide o ortopedické konštrukcie, zariadenia sa môžu nosiť nepretržite (počas dňa aj počas spánku). Pneumatiku si môžete kúpiť v lekárni. Lekár vám pomôže zvoliť najvhodnejšiu možnosť.

  Pokiaľ ide o sekundárny charakter choroby, ak sa syndróm vyvinul na pozadí inej patológie, vyžaduje sa jeho korekcia. Medzi primárne choroby patrí diabetes mellitus, endokrinné choroby, burzitída, osteochondróza.

  Ak je príčinou syndrómu hypovitaminóza, predpisuje sa špeciálna strava a vitamínové doplnky. Ak je hormonálne pozadie narušené, používajú sa náhradné lieky. Diabetes mellitus je korigovaný liekmi obsahujúcimi inzulín. Artritída, burzitída, osteochondróza sa liečia protizápalovými liekmi a chondroprotektormi.

  Lieky

  Na liečbu syndrómu karpálneho tunela sa používajú symptomatické lieky. Pomáhajú znižovať intenzitu syndrómu bolesti a závažnosť zápalového procesu. Základom liekovej terapie sú nesteroidné protizápalové lieky. Táto skupina zahŕňa Movalis, Diclofenac, Nurofen, Ibuprofen, Nimesil.

  Diuretiká pomáhajú eliminovať lokálny opuch. Hormonálne lieky vyberie iba lekár, pretože nesprávna liečba ako taká môže zhoršiť situáciu a spôsobiť ďalšie poškodenie zdravia. Okrem toho ukazuje príjem svalových relaxancií, ktoré zmierňujú svalové napätie, a vazodilatačných liekov.

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť zovretý nerv v nohe

  Na zvýšenie ochrannej funkcie tela a zlepšenie celkového stavu kĺbového aparátu sa predpisujú vitamínové komplexy. Prispievajú k urýchleniu regenerácie, zlepšujú metabolické procesy. Pri tunelovom syndróme budú užitočné vitamíny skupiny B a kyselina askorbová:

  • B6: poskytuje obnovenie nervových zakončení, zmierňuje príznaky bolesti a opuchy v postihnutej oblasti;
  • B12: zvyšuje stav imunity, obnovuje poškodené nervy;
  • C: normalizuje hematopoetickú funkciu, má protizápalové, posilňujúce účinky.

  V prípade neúčinnosti orálnych liekov je predpísané miestne podávanie liekov do postihnutej oblasti. To je nevyhnutné na obnovenie funkcie zápästia. V tomto prípade budú účinné kortikosteroidy a anestetiká: Lidokaín, Novokaín, Diprospán, Hydrokortizón.

  Z hormónov je uprednostňovaný hydrokortizón

  .

  Dokonca aj po prvej injekcii lieku je možné pozorovať zníženie závažnosti symptómov. Druhá injekcia sa podáva asi po 14 dňoch, tretia - po 21 dňoch. Postup sa častejšie neodporúča, pretože hormonálne lieky môžu spôsobovať vedľajšie účinky.

  Je možné rýchlejšie sa zbaviť patológie, ak sa lieková terapia kombinuje s racionálnou fyzickou aktivitou, správnym spôsobom života a špeciálnou stravou. Pri identifikácii choroby v počiatočnej fáze vývojakonzervatívna liečba eliminuje nepríjemné príznaky do 1-2 týždňov.

  Fyzioterapia

  Pri syndróme tunela je možné absolvovať kurzy fyzioterapie, ktoré pomôžu eliminovať nepríjemné klinické prejavy a znížiť závažnosť zápalového procesu. Napríklad relácie môžu pomôcť zmierniť príznaky bolesti:

  • transkraniálna elektroanalgézia;
  • elektroforéza s použitím analgetík a anestetík;
  • kryoterapia (liečba chladom);
  • fluktuácia.

  Poznámka!Závažnosť opuchov a zápalových procesov pri vystavení ultrafrekvenčnej liečbe a elektroforéze protizápalovými liekmi je znížená.

  ​​

  Nasledujúce kurzy fyzioterapie pomôžu zlepšiť mikrocirkuláciu a výživu v postihnutej oblasti:

  • vysokofrekvenčná magnetoterapia;
  • elektroforéza s použitím vazodilatačných liekov;
  • miestna darsonvalizácia;
  • vibračná terapia;
  • ultratonoterapia;
  • terapeutická masáž.

  Ultrazvuk, laserová terapia, liečba ozokeritom a blato pomáhajú urýchliť regeneráciu tkanív. Na zlepšenie neuromuskulárneho vedenia sa predpisuje neuroelektimulácia.

  Cvičenie a masáž

  Pri liečbe syndrómu tunela sa používa cvičebná terapia - špeciálne cvičenia, ktoré vám umožňujú rozvinúť postihnutú časť a tým urýchliť regeneráciu. Okrem toho musí byť rameno v správnej polohe. Ak potrebujete byť pri počítači, štetecmala by byť na myši pod uhlom 90 stupňov. Loketné opierky by mali byť na stoličke alebo stoličke, optimálne, ak sú vybavené špeciálnym vydutím pre zápästie.

  Doma vykonajte tieto cvičenia:

  • zdvihnutie končatiny, zaťatie a uvoľnenie kefy do pästi;
  • v rovnakej východiskovej polohe pretrepte uvoľnenou kefou;
  • 65) vo vysunutej polohe končatín vykonávajte rotačné pohyby rúk;
  • v ohnutej polohe, stlačte a uvoľnite prsty rúk.

  Opakujte každý pohyb 5-6 krát. Dopĺňajte terapiu fyzickými cvičeniami, masážami. Procedúra sa môže vykonávať nezávisle doma, hnetením a trením postihnutej oblasti.

  Výživa a iné metódy liečby

  Toto ochorenie možno vyliečiť len komplexným spôsobom. Spolu s liečbou liekom je indikovaná špeciálna strava. Jeho terapeutický účinok je viac zameraný na primárnu patológiu, ktorá bola príčinou vývoja syndrómu.

  Mastné a vyprážané sú počas obdobia liečby zakázané

  Takže s nadmernou hmotnosťou, ktorá často sprevádza ochorenie, je dôležité upraviť stravu, ktorá pomôže kontrolovať telesnú hmotnosť a stav kĺbového aparátu. V tomto prípade sa vyžaduje výnimka zo stravy rafinovaných potravín, cukroviniek a mastných mäsov. Naopak, je užitočné jesť morské plody, morčacie a kuracie mäso, orechy, avokádo.

  Akupunktúra, akupunktúra, bude účinná pri syndróme tunela.Jóga. Ide o netradičné liečby, ktoré sa v úradnom lekárstve neuznávajú ako metódy liečby choroby. Tieto však často prinášajú pozitívne výsledky. Napríklad pomocou cvičení jogy môžete obnoviť pohyblivosť kĺbov, posilniť celé telo.

  Ľudové lieky

  Liečbu doma možno vykonávať pomocou ľudových liekov, ale iba v kombinácii s hlavnou liečbou predpísanou lekárom. Napríklad uhorka a paprika červená budú účinné:

  • 3 uhorky sa nakrájajú na malé kúsky;
  • zmiešané s červenou paprikou (3 struky);
  • nalejte vodku v objeme 0,5 l;
  • nechajú trvať 7 dní v tmavom rohu miestnosti, kde slnečné lúče neprepúšťajú.

  Tekvica - produkt, ktorý je užitočný pri syndróme tunela, ktorý môže zmierniť príznaky bolesti. Tekvica sa uvarí, z nej sa vyrobí kaša, ktorá sa aplikuje na postihnutú oblasť, pripevní sa plastovým vreckom a navrchu sa vytvorí teplá handrička. Kompresia sa uchováva každý deň 2 hodiny.

  Syndrómom sa môžete zbaviť korením a olejom:

  • vezme sa 100 g čierneho korenia;
  • pridá sa 1 liter rastlinného oleja;
  • zapálený a pol hodiny varený;
  • Po ochladení a prefiltrovaní sa produkt vtiera do postihnutej oblasti niekoľkokrát denne.

  Rakytník nie je o nič menej účinný, čo pomáha odstraňovať bolesť. Bobule sa hnetú, voda sa pridá do polotekutého stavu a zahrieva sa vo vodnom kúpeli. Výsledný nástroj sa používa napoužitie obkladov, ktoré trvajú jednu hodinu. Vykonajte postup trikrát denne.

  Ak je potrebný chirurgický zákrok

  Chirurgia sa predpisuje, ak je konzervatívna liečba neúčinná a nepríjemné príznaky pretrvávajú najmenej 6 mesiacov. Priame indikácie pre chirurgický zákrok sú:

  • neúčinnosť paraneurálnych injekcií steroidných liekov;
  • narušenie citlivosti v postihnutej oblasti, výskyt svalovej atrofie;
  • opakovaný relaps choroby za posledných 6 mesiacov;
  • vývoj syndrómu proti zlomenine zápästnej kosti, vyznačujúci sa premiestnením kostných prvkov.

  Počas operácie sa pri reze kože stredný nerv dekomprimuje, potom sa rana zošije a oddelenie sa zafixuje vo zvislej polohe počas 1-2 dní.

  Dôležité!Počas regeneračného obdobia sú predpísané záťažové terapie, masáže a tepelné procedúry. Okrem toho je potrebné brať lieky, najmä vitamíny, ktoré pomáhajú urýchliť regeneráciu.

  Medzi komplikácie po operácii patrí hematóm, ktorý sa môže vytvoriť v chirurgickej oblasti. Po operácii sa na zápästie aplikuje tlaková bandáž, aby sa zabránilo jeho výskytu. Na prevenciu zápalových procesov sa predpisujú antibiotiká, na tvorbu adhézií a zmeny jaziev sa predpisujú prípravky s rezolučným účinkom.

  Záver

  Syndróm tunela je nebezpečná choroba,ktoré, ak sa nelieči, môžu spôsobiť negatívne následky vrátane úplnej straty citlivosti postihnutej oblasti. Preto nezabudnite na cestu k lekárovi a pri prvých alarmujúcich príznakoch musíte ísť do nemocnice.