Ako liečiť streptodermu

Obsah

  Streptoderma je zápalové kožné ochorenie spôsobené streptokokmi. Ochorenie sa častejšie diagnostikuje v detskom veku, ale prípady pre dospelých nie sú výnimkou. Ako liečiť streptodermu a je možné ju úplne zbaviť?

  Povinné podmienky, ktoré sa musia dodržiavať počas liečby choroby

  V každom prípade, aj pri vývoji miernej formy choroby, sa musí vykonať vhodné ošetrenie, pretože streptoderma sa môže prenášať z chorého na zdravého. Inými slovami, je to nákazlivé. Navyše, bez vhodnej terapie sa môže choroba šíriť do veľkých oblastí kože, čo bude vyžadovať vážnejšie ošetrenie.

  Jedným z predpokladov, ktoré sa musia pri liečbe choroby dodržiavať, je osobná hygiena. Tento faktor hrá dôležitú úlohu nielen pri liečbe streptodermy, ale aj pri jej prevencii, ktorá pomôže zabrániť šíreniu choroboplodných zárodkov na zdravého človeka. V opačnom prípade hlavná terapia neprináša výsledky a choroba sa bude predlžovať.

  Udržiavanie osobnej hygieny nie je vôbec ťažké, hlavnou vecou je dodržiavať niekoľko jednoduchých odporúčaní:

  • nenamáčajú postihnuté oblasti pokožky, nekúpu sa prvých 5 dní po vzniku patológie, ale umývajú sa iba určité časti tela (pohlavné orgány, nohy a tie, ktoré sa nezúčastňujú lézie);
  • pre vodné postupyje potrebné použiť vlhké obrúsky a uterák, v žiadnom prípade by ste nemali liať na vedro, aby ste zabránili striekajúcej vode na zapálenú oblasť);
  • ak existuje svrbivý syndróm, v žiadnom prípade by ste nemali česať pokožku a dotýkať sa postihnutej oblasti (aby ste zabránili rozvoju tohto syndrómu, môžete si vziať antihistaminikum predpísané lekárom);
  • uteráky a misky by mali byť prísne individuálne;
  • v prípade drobných zranení a škrabancov na koži sa musia ošetrovať každý deň antiseptikami.

  Okrem toho odborníci odporúčajú denné hygienické čistenie miestnosti, v ktorej pacient žije, častejšie pranie a žehlenie bielizne.

  Lieky

  Ako liečiť streptodermu, môže určiť iba lekár. V procese liečby sa používajú lieky a ľudové liečivá, vykonávajú sa fyzioterapeutické procedúry. Je tiež potrebné venovať pozornosť strave a dodržiavať určitú stravu.

  Miestne lieky na mierne ochorenie

  Streptoderma u detí a dospelých by sa mala liečiť lokálnymi drogami. Takéto prostriedky sú povinne predpísané ošetrujúcim lekárom, pretože ich pomocou je možné znížiť intenzitu zápalového procesu a vznikajúce príznaky. Aký druh finančných prostriedkov bude v konkrétnom prípade potrebný, závisí od závažnosti choroby.

  V každom prípade sa vyžaduje aplikácia obväzov sušiacich za mokrado postihnutej oblasti. V takom prípade použite resorcinol (vodný roztok 1 - 2%) alebo dusičnan strieborný (0,25%). Kus sterilnej gázy, niekoľkokrát zložený, sa navlhčí v roztoku a aplikuje sa na postihnuté miesta niekoľkokrát denne, pričom sa udržuje 1 hodinu.

  Ako antiseptikum si môžete vziať obvyklú spätnú väzbu

  .

  Vyžaduje sa aj použitie antiseptických a sušiacich prostriedkov. Napríklad to môže byť obyčajná brilantná zelená (brilantná zelená roztok) alebo droga nazývaná Fukortsin. Prostriedky utrite postihnutú oblasť 2-3 krát denne.

  V niektorých prípadoch a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára sa používajú steroidné (hormonálne) masti. Liečba streptodermou u dospelých a detí takýmito prostriedkami je potrebná opatrnosť, pretože ich použitie môže spôsobiť rozvoj závažných vedľajších príznakov a závažných komplikácií.

  Antibiotiká pre komplikovaný priebeh

  Streptodermu u detí je možné rýchlo liečiť pomocou antibakteriálnych liekov. Na ich vymenovanie sú potrebné osobitné indikácie, konkrétne rozsah lézie a priebeh choroby v pokročilom štádiu. Spravidla ide o lokálne masti obsahujúce antibiotikum, ktorých účinok je šetrnejší ako tablety:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť seborrhea
  • Gentaxan (antimikrobiálny liek má dlhú dobu pôsobenia; masť sa musí nanášať na zapálené oblasti tenkou vrstvou, pevne pripevnenú na vrchu obväzu; vedľajšie účinky zahŕňajú pruritusov syndróm,žihľavka, kontaktná dermatitída);
  • Bactroban (baktericídny prípravok vo forme masti sa môže aplikovať vatovým tampónom, ktorý rovnomerne maže postihnutú oblasť, ktorá je navrchu fixovaná obväzom);
  • Baneocín (obsahuje dvojzložkové lokálne antibiotikum a pôsobí hlavne na grampozitívnu mikroflóru; liek sa nanáša na zapálené oblasti niekoľkokrát denne tenkou vrstvou; masť je často sprevádzaná vedľajšími symptómami, konkrétne kožnou vyrážkou spôsobenou alergickou reakciou, suchou dermou ).

  Pre dospelých sú predpísané iné širokospektrálne antibiotiká, a to:

  • Amoxilav (denná dávka - 2 tablety, rozdelené do niekoľkých dávok; nie sú predpísané na vývoj hepatitídy, žltačky, individuálnej neznášanlivosti zložiek);
  • Augumentín (denná dávka - 1 tableta 2-krát denne alebo do 7 g, keď sa podáva intravenózne; liek nepredpíšte v prípade zhoršenej funkcie pečene, počas tehotenstva a precitlivenosti na zložky);
  • erytromycín (denná dávka - nie viac ako 2 g; nepredpisujte liek na individuálnu intoleranciu zložiek, choroby pečene a obličiek);
  • Ceftriaxón (používaný na intramuskulárne podanie v jednej dávke 0,5 g, zriedený v 2 ml vody; maximálna denná dávka lieku je 4 g; nie je predpísaná počas tehotenstva a laktácie, so zlyhaním pečene).

  Imunomodulátory a vitamínová terapia

  Môže byť menovaný ošetrujúci lekárimunomodulačné lieky, ktoré sa spravidla užívajú v prípade chronického priebehu choroby, ktorá sa vyvíja s relapsmi najmenej raz za 3 mesiace. Hlavnou indikáciou ich vymenovania je imunodeficiencia v tele. Imunomodulátory zahŕňajú timalin, tactivin, levamisol, polyoxidonium, meglumin a ďalšie.

  Na zvýšenie imunitnej obrany sa odporúča užívať multivitamíny

  .
  ​​

  Ak je diagnostikovaná chronická forma streptodermy alebo zdĺhavý priebeh, je potrebné užívať vitamínové prípravky, ktoré zahŕňajú kyselinu askorbovú (vitamín C) a vitamíny B. Na rozvoj akejkoľvek formy choroby sa odporúča užívať multivitamínové prípravky na niekoľko mesiacov. , Môže to byť Multitabs, Complivit, Vitrum alebo iné Na zlepšenie mikrocirkulácie predpíšte lieky, ako je Xantinol nikotinát alebo Pentaxofylín.

  Fyzioterapia

  Hneď ako sa zastavia akútne prejavy choroby, to znamená výrazné príznaky, sú predpísané fyzioterapeutické postupy. Pomáhajú posilňovať lokálnu a celkovú imunitu, regulujú metabolické procesy v tele a mikrocirkulujú krv. Tiež pomocou pravidelnej fyzioterapie môžete rýchlo zastaviť zápalový proces a regenerovať postihnutú vrstvu dermy.

  Najčastejšie predpísaná expozícia postihnutým oblastiam ultrafialovým lúčom (UV terapia), ako aj ožarovanie krvi. Nemenej efektívnalaserová terapia. Celkové trvanie liečby a presná dávka žiarenia určuje ošetrujúci lekár v závislosti od individuálnych charakteristík vývoja streptodermy.

  Ako správne jesť

  Liečba streptodermy u dieťaťa na tvári alebo u dospelých je potrebná aj dodržiavaním správnej výživy. Hlavným odporúčaním lekárov je obmedziť príjem potravín obsahujúcich uhľohydráty. Stojí za to sa vysporiadať a piť. Okrem bežnej vody sa odporúča konzumovať ovocné nápoje, rôzne kompóty, čerstvo vylisované šťavy.

  Spotrebné potraviny by sa mali saturovať bielkovinami.

  Stojí za to zahrnúť do stravy chudé mäso a ryby. Užitočnou bude konzumácia rôznych obilnín a zeleninových polievok. Denná strava musí obsahovať čerstvú zeleninu a ovocie, ale treba vylúčiť čokoládu, zmrzlinu, džem, pečivo. Mäso sa musí pred jedlom uvariť.

  V niektorých prípadoch sa do stravy nezahŕňa bielkovinová strava, najmä ak je alergická na ľudské telo (ryby, vaječné bielky atď.). Bielkoviny sa nachádzajú aj v produkte, ako je tvaroh.

  Namiesto cukru sa odporúčajú sladidlá

  .

  Namiesto cukru si vývoj streptodermy vyžaduje použitie sladidiel, ako je sorbitol alebo xylitol. Ten sa používa najčastejšie, pretože jeho chuť najpresnejšie kopíruje chuť pravého cukru a okrem toho má pozitívny vplyv na metabolizmus uhľohydrátov a tukov v tele bez toho, aby sa do tela zavádzalo.inzulínový proces.

  Je potrebné zahrnúť do stravy tie potraviny, ktoré sú bohaté na tuky. To možno vysvetliť skutočnosťou, že mliečny tuk a nerafinovaný olej obsahujú veľké množstvo vitamínov, ako sú A a E, ktoré prispievajú k rýchlemu hojeniu pokožky, a to aj streptodermou. Tieto vitamíny navyše zvyšujú odolnosť tela voči infekčným agensom a oslabujú alergickú reakciu.

  V prípade chronickej formy choroby, najmä počas období exacerbácie, je dôležité vylúčiť z potravy korenie a chuťové prísady, ktoré prispievajú k podráždeniu pokožky a zlepšujú zápalový proces.

  Ľudové liečivá

  V domácnosti sa streptoderma môže liečiť ľudovými liečivami, z ktorých sa pripravujú obklady, masti a prášky:

  • žalude alebo dubové listy (ktorákoľvek zo zložiek je skrútená v mlynčeku na mäso a aplikovaná na postihnutú oblasť, pripevnená sterilným obväzom navrchu; obklad vymieňajte každé 3 hodiny);
  • cesnaková šťava a čierne korenie (zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch, po ktorých sa výsledná hmota aplikuje na postihnutú oblasť počas 30 minút; postup sa vykonáva trikrát denne);
  • 74) med a granátové jablko (zložky sú zmiešané v rovnakých pomeroch, aplikované na zapálené oblasti počas 30 minút; postup sa musí vykonávať trikrát denne);
  • med a cesnak Dubrovnik (zmiešajte v rovnakom objeme, odparte pomocou vodného kúpeľa a výsledný produkt použite akomasť trikrát denne);
  • 76) dubové listy (listy sú dobre vysušené, rozdrvené na prášok a použité ako prášok na postihnutých plochách; postup sa vykonáva trikrát denne);
  • chlpatý jastrab (rastlina je sušená, mletá na prášok a zapálená koža niekoľkokrát denne);
  • malachitový prášok (zvlášť účinný pri plačovom ekzéme; použitie ako prášok počas celého dňa).

  Streptoderma, ktorá je sprevádzaná kožnými príznakmi, nie je nebezpečným ochorením, ktoré sa dá úplne eliminovať včasným začatím liečby.