Ako liečiť strabizmus

Obsah

  Strabismus je patológia, pri ktorej sa vizuálna os jedného oka líši od bodu vzájomného upevnenia očí. Vizuálne to vyzerá, že oči vyzerajú rôznymi smermi. Pri prvom vyšetrení bude oftalmológ schopný určiť, že osoba má takúto patológiu. Ako liečiť strabizmus a je možné ho úplne zbaviť? Poďme sa podrobnejšie zaoberať v článku.

  Oklúzia

  Hlavnou liečbou tejto choroby je oklúzia. Účelom tejto terapie je obnoviť normálne fungovanie postihnutého oka a zabrániť výskytu patológie u zdravého oka.

  Podľa tejto techniky musí pacient so strabizmom nosiť na zdravom oku šiltovku, ktorá pomáha zvyšovať záťaž patologického oka. To pomáha vytvoriť spojenie medzi mozgom a strabizmom. Bandáž sa neodstráni po celý deň.

  Mozog neustále vníma asymetrické vizuálne informácie a začína sa neskoršia terapia tohto patologického stavu, čím ťažšie bude zbaviť sa ho. Okrem toho samotná operácia nebude stačiť. Predtým, ako je to potrebné, je potrebné zničiť alebo maximálne oslabiť zvyk oka pozerať sa na nesprávnu os. Oklúzia v tom pomôže.

  Je dôležité poznamenať, že by ste nemali prerušiť liečbu a dokonca odstrániť obväz na niekoľko minút počas dňa. Aj tentokrát to bude stačiťobnoviť neobvyklé videnie a prečiarknuť výsledky liečby. Na obnovenie vizuálnej funkcie je dôležité dokončiť celý kurz, ktorého trvanie môže dosiahnuť 5 - 6 rokov.

  Obvaz sa mení striedavo pre každé oko, berúc do úvahy zrakovú ostrosť:

  • ak je videnie oboch očí rovnaké, šátek sa musí denne meniť, aby sa blokovalo pravé oko, napríklad v párnych dňoch, avľavo v nepárne dni;
  • Ak nie je videnie oboch očí rovnaké, je šupinaté oko blokované dlhšie, napríklad 3 po 1 dni.

  Zakazuje sa oklúzia na to isté oko po dobu dlhšiu ako 2 týždne.

  Okuliare a šošovky

  Strabizmus je možné vyliečiť pomocou špeciálnych šošoviek a okuliarov. Pred nákupom zdravotníckych pomôcok je potrebné poradiť sa s odborníkom. Lekár vám vzhľadom na vlastnosti vizuálneho problému pomôže zvoliť správnu voľbu.

  Na liečbu strabizmu sa môžu používať tieto zariadenia:

  • prizmatické šošovky, ktoré pomáhajú korigovať zorný uhol a posilňujú vnútroočné svaly;
  • Fresnelov hranol je zariadenie, ktoré pomáha transformovať koherentné svetelné lúče;
  • Sidorenkove okuliare, ktoré prispievajú k normalizácii vizuálnej funkcie;
  • okuliare s červeno-modrými filtrami sa používajú na to, aby na počítačovom monitore videli choré aj zdravé oko rôzne obrázky.

  Sidorenkove okuliare tiež pomáhajú posilňovať pokožku viečok

  .

  Ak nielenšupinatosť, ale aj poškodenie oka, je pacientovi predpísané, aby nosil okuliare nepretržite. Táto technika je účinná pri liečbe strabizmu u detí. Pre dieťa sú k dispozícii špeciálne plastové okuliare, ktoré sú úplne bezpečné.

  Prístrojová terapia

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť doma, ak vaše uši strieľajú

  Nútenie chorého oka zamerať sa na správnu os sa môže vykonať pomocou metód hardvérovej terapie. Najjednoduchšie je nosenie bifokálnych okuliarov, ktorých šošovky môžu mať rôzne aproximácie (stupne). Pomáha to zvyknúť obidve oči, aby videli obraz pred nimi na rovnakej úrovni, a tiež to pomôže mozgu znovu zjednotiť spojenie medzi nimi.

  Na liečbu strabizmu sú predpísané špeciálne zariadenia a stoly. Prispievajú k normalizácii aktivity šilhavého oka a zvyšujú zrakovú ostrosť. Existujú 2 metódy hardvérovej terapie: pleoptic a orthoptic.

  Pleoptická technika

  Technika pleoptickej liečby spočíva v magnetostimulácii (zlepšuje prietok krvi v postihnutej oblasti), laserovej stimulácii (stimuluje sietnicu), stimulácii svetla (používa sa svetelný tok), elektrickej stimulácii (zlepšuje metabolické procesy).
  Lekár môže predpísať elektroforézu a reflexológiu. Okrem toho sa vyžaduje konzultácia s neurológom.

  Ortoptická technika

  Strabizmus u dospelých a detí sa môže liečiť ortoptickými technikami, ktorévyjadrené nosením stimulačných okuliarov z tekutých kryštálov a používaním počítačových programov, ktoré posilňujú binokulárne videnie.

  Sinoptofor - jedno z hlavných zariadení na liečbu strabizmu

  Používajú tiež synoptofór, špeciálne zariadenie, ktoré dokáže zvládnuť strabizmus. Prístroj umožňuje kombinovať 2 obrázky do jedného celku, pretože strabizmus je sprevádzaný porušením tejto funkcie.

  Chirurgický zákrok

  Ak sa strabizmus u dieťaťa môže liečiť nechirurgickými metódami, potom choroba dospelých často vyžaduje chirurgický zásah. Účelom každej operácie je obnoviť normálne videnie v šilhavom oku, normalizovať aktivitu svalov zapojených do pohybu orgánu.

  Chirurgia na odstránenie strabizmu sa vykonáva iba radikálnou technikou. Laserová terapia v takýchto prípadoch nie je k dispozícii. Počas manipulácie lekár disekuje svaly a laserom to nie je možné. Medzi výhody operácie patrí nízka morbidita, zachovanie štruktúry orgánu, absencia závažných negatívnych následkov a krátkodobá rehabilitácia.

  V oftalmologickej praxi sa na korekciu strabizmu používajú tieto typy operácií:

   54) recesia, ktorá spočíva v posune miesta pripojenia svalu na jeho začiatok;
  • myoektómia, ktorá spočíva v odstránení svalu z oblasti, kde je pripevnená;
  • recesia, po ktorej je vytesnený sval zošitý do skléry,mierne za oblasťou, na ktorej je pripevnená;
  • resekcia, počas ktorej je vyrezaná špecifická oblasť oslabeného svalu jeho ďalšou fixáciou;
  • tenorografia, počas ktorej sa sval skracuje, čím sa vytvorí záhyb svalovej šľachy;
  • antepozícia, počas ktorej sa mení miesto pripojenia oslabeného svalu.

  Chirurgický zákrok neposkytuje 100% záruku, že človek bude úplne vyliečený zo strabizmu, ale jeho šance sú dosť vysoké. Ak operácia nepomohla eliminovať patológiu, lekár ju môže predpísať znova, najskôr však po 6 mesiacoch.

  Terapeutické cvičenia pre deti a dospelých

  Strabizmus sa môže liečiť doma pomocou špeciálnych terapeutických cvičení. So systematickým a správnym vykonávaním cvikov je možné normalizovať vizuálnu funkciu šilhavého oka a pri komplexnej terapii inými metódami, a to aj na najkratší možný čas.

  S ceruzkou v ruke môžete vykonávať rôzne pohyby a sústrediť na ne svoje oči

  V prípade, že sa príznaky patológie vyskytujú iba pri nadmernom strese alebo relaxácii, je možné vykonať tieto cvičenia:

  • položte pred seba predmet, zatvorte svoje zdravé oko rukou a pomaly otáčajte hlavou v smere, v ktorom šmýka druhé oko;
  • v rovnakej polohe môžete monitorovať pohybujúce sa objekty alebo osoby;
  • natiahnite ruku, do ktorej chcete umiestniť ceruzkualebo pero, sústredte sa na objekt striedavo oboma očami a držte ho 5 až 6 sekúnd;
  • v tej istej polohe sa ceruzka (alebo pero) pomaly pohybuje doprava a doľava, pričom sa naďalej sústreďuje na objekt.

  Každý pohyb sa vykonáva striedavo s oboma očami, pričom cvičenia sa vykonávajú desaťkrát.

  Podľa Zhdanova existuje špeciálna gymnastika, ktorá sa používa na liečbu strabizmu. To má niekoľko spôsobov implementácie. Prvý z nich je dlaní:

   77. východisková poloha - sedenie, maximálne relaxácia tela;
  • zatvárať dlane, netlačiť, ale snažiť sa, aby k nim prišlo čo najmenej svetla;
  • Po 5-6 minútach odstráňte dlane a otvorte viečka.

  Ďalšia technika podľa Zhdanov je mentálna. Pacient musí myslieť na niečo príjemné, predstaviť si pekný obraz vo svojich myšlienkach. Takéto cvičenie sa môže vykonať v spojení s predchádzajúcim.

  Treťou metódou podľa Zhdanova je solizácia. Východisková poloha - keď sedeli pri stole, postavili pred seba lampu alebo zapálenú sviečku. Postup sa vykonáva v tme, ostatné zdroje svetla sú vypnuté. Bez zamerania očí na lampu (alebo sviečku) otočte hlavu doprava a doľava a opakujte 15 až 20 krát.

  Je možné vyliečiť strabizmus? To je možné iba vtedy, ak sa choroba vyvíja u dieťaťa. Eliminácia patológie u dospelých je pomerne ťažká a nepravdepodobná.