Ako liečiť stomatitídu v ústach alebo jazyku

Pojem "stomatitída" sa vzťahuje na celú skupinu chorôb ústnej sliznice, ktoré sa od seba líšia čo sa týka pôvodu a klinických prejavov. Ani jeden človek nie je v bezpečí pred vývojom tejto choroby, či už ide o dieťa alebo starca. V tomto ohľade by mal každý vedieť, čo robiť s prvými príznakmi lézie a ako vyliečiť stomatitídu v ústach. V tomto článku sú zhrnuté všetky potrebné informácie.

3. Prečo sa v ústnej dutine vyvíja stomatitída?

Stomatitída sa môže rýchlo liečiť, iba ak bola spoľahlivo stanovená príčina jej pôvodu. Existuje však veľa faktorov, ktoré môžu vyvolať výskyt stomatitídy. V tejto súvislosti nie je vždy možné určiť presnú príčinu. Najbežnejšie sú však tieto:

  6. mechanické poškodenie;7. Zubné pasty alebo ústne čističe obsahujúce laurylsulfát sodný;8. psychoemocionálne otrasy a stres;
 • podvýživa a podvýživa (najčastejšie kvôli nedostatku vitamínov B, selénu, zinku, železa a kyseliny listovej);
 • Alergické reakcie a zvýšený prah citlivosti;
 • všetky druhy hormonálnych porúch;
 • Genetický faktor;
 • Ochorenia z minulosti;
 • Bakteriálne, plesňové a vírusové infekcie;
 • Nadmerné pitie, fajčenie.

Príznaky

Stomatitída v ústach by sa mala liečiť na základe klinického stavuprejavy choroby. Preto je veľmi dôležité pochopiť, ako sa táto choroba môže prejaviť.

Prvá vec, ktorá vás okamžite upúta, je zhoršenie celkového zdravotného stavu človeka. Z väčšej časti je tento stav spôsobený silnou bolesťou a odmietnutím piť a jesť. Navyše aj najmenšie vredy v ústach môžu spôsobiť prudký nárast telesnej teploty.

Hlavnými príznakmi rozvíjajúcej sa stomatitídy je výskyt malých, ale veľmi bolestivých oblastí sčervenania na jazyku, podnebí, ďasnách, oblúkoch alebo slizniciach líc. Navyše ich formy, množstvo sa môže úplne líšiť.

Existuje mnoho variácií stomatitídy. Aftózna stomatitída sa považuje za najbežnejšiu. Vyznačuje sa výskytom malých okrúhlych plytkých vredov, ktorých povrch je obvykle pokrytý sivou alebo slabo žltou vrstvou.

Ďalšou bežnou formou stomatitídy je infekčná infekcia. Spravidla je sprevádzaný výskytom mnohých vredov (priemer 1-5 mm) na jazyku a vo vnútri tváre, ktoré majú sivobiely spodok a červenkastý obvod. Takéto vredy sú mimoriadne bolestivé a spôsobujú nadmerné slinenie. Okrem toho sa pacient ťažko prehltne a stráca chuť do jedla. Tiež pozorované:

 • horúčka (môže predchádzať výskytu vredov);
 • Dráždivosť;
 • napučiavanie ďasien;
 • Bolesť v celej ústnej dutine.

Všetky ostatné odrody stomatitídy majú podobné príznaky, líšia sa iba lokalizáciou vredov a niektorýchďalšie menšie body. Osobitne je potrebné zdôrazniť iba ulceratívnu nekrotickú formu stomatitídy, ktorá je spravidla príznakom veľmi nebezpečných chorôb, ako je leukémia, otrava ťažkými kovmi, imunodeficiencia a ožarovanie.

Ako liečiť stomatitídu v ústach?

Spôsob liečby tohto ochorenia úplne závisí od dôvodov, ktoré vyvolali jeho vývoj. Iba lekár dokáže presne určiť typ stomatitídy. Liečba stomatitídy doma môže byť preto veľmi nebezpečná. Akékoľvek konanie, ktoré nie je v súlade s odborníkom, môže výrazne poškodiť ľudské zdravie.

Stomatitída chemického pôvodu

Prvým krokom je odstránenie škodlivého chemického činidla a poškodený povrch umyť neutralizačným roztokom. Pri kyslých popáleninách sa zvyčajne používa amoniak alebo mydlová voda. Ak je popálenie zásadité, použite kyselinu citrónovú alebo octovú. Ďalšie akcie sú zamerané na anestéziu a ošetrenie poškodených povrchov a okolitých tkanív (antiseptické roztoky, orálne kúpele, aplikácie).

Stomatitída spôsobená vírusom (opar, ovčie kiahne, adenovírus, parainfluenza atď.)

Základné zásady liečby vírusovej stomatitídy:

 • Neutralizácia vírusu. Na tento účel sa používajú antivírusové lieky (Oxolin, Acyclovir, Zovirax, Arbidol, atď.);
 • Eliminácia intoxikácie tela. Najčastejšie sa používajú antialergické a protizápalové lieky;
 • Zlepšenieimunita (lieky na vitamínovú terapiu a imunokorekčné lieky);
 • Anestézia a urýchlenie procesov hojenia vredov (fyzioterapia, karotolín, solcoseryl, vitamín A).

Erozívna stomatitída

Vo väčšine prípadov je možné upustiť od lokálnej expozície. Zahŕňa ošetrenie postihnutých oblastí antiseptickými a analgetickými liekmi (gély, masti, prášky, pasty). Odporúča sa používať aplikácie s epitelovými a protizápalovými liekmi.

Ďalej možno predpísať všeobecnú liečbu antibiotikami a sulfátmi.

Ulceratívna nekrotická stomatitída

Liečba tejto formy sa musí vykonávať v nemocnici, pretože prebieha dosť ťažko a často sa vyvinie do chronického štádia.

Hlavnou metódou boja proti takémuto ochoreniu je antibakteriálna terapia, ktorej úlohy zahŕňajú úplné zničenie fusospirochét. Na tento účel sa používajú tieto antibiotiká: lincomycín, kanamycín, ampiox, penicilín atď.

Protizápalová a antialergická liečba by sa mala vykonávať súčasne.

V prípade zistenia stomatitídy na jazyku sa vykoná masívna anestézia intravenóznou injekciou.

​​

Všetky poškodené povrchy sa ošetrujú antiseptickými a antibiotikami. Potom sa chirurgicky odstráni nekrotické tkanivo.

Následne sa predpisujú lieky na urýchlenie hojenia vredov.(Aloe, metacil, solcoseryl) a dezinfekcia ústnej dutiny sa vykonáva niekoľkokrát.

Alergická stomatitída

Hlavnou úlohou je čo najskôr odstrániť alergén (umelý chrup, výplňový materiál, liek atď.), Potom sa vykoná liečba antihistaminikami (tavegil, suprastín). Ak dôjde k erózii, odporúča sa doplniť liečbu keratoplastickými liečivami (vitamín A, olejový roztok).

Stomatitída pri systémových chorobách

V takýchto situáciách neexistuje jediný systém. Môžeme len povedať, že liečba by sa mala vykonávať spolu s odborníkom, ktorého kompetencia zahŕňa určitý rozsah systémových chorôb (terapeut, gastroenterológ, endokrinológ, onkológ atď.).

Je možné na liečbu stomatitídy použiť ľudové lieky?
Možno áno. Avšak iba po konzultácii s lekárom. V miernych prípadoch môže lekár odporučiť vypláchnutie ústnej dutiny infúziami liečivých bylín, ktoré majú dobrý protizápalový účinok (harmanček, eukalyptus, nechtík). Použitie iného tradičného lieku závisí od konkrétneho prípadu.