Ako liečiť stomatitídu u dieťaťa

Obsah

  Hlavné príznaky vývoja stomatitídy u malých detí: odmietnutie jesť, problémy so spánkom a prudké zvýšenie teploty. Pozorné matky a otcovia čoskoro objavia svoju príčinu - malé vredy a začervenanie na vnútornej strane líc, pier, jazyka. U detí nie je imunita dostatočne vysoká na to, aby odolávala patogénnym mikroorganizmom, a preto sa zriedka diagnostikuje stomatitída u dieťaťa.

  Rodičia by mali okamžite ukázať dieťaťu pediatrovi av prípade potreby lekárovi špecializácie - endokrinológovi, zubárovi alebo gastroenterológovi. Pred liečbou stomatitídy u detí lekár určí príčinu bolestivých vyrážok a navrhne optimálny terapeutický režim.

  Správny prístup k liečbe

  Deti ochorejú častejšie ako dospelí, a to nielen z dôvodu nízkej imunity. Priepustnosť krvných ciev u dieťaťa sa zvyšuje, čo prispieva k rýchlemu šíreniu infekčných patogénov. Ľudské sliny obsahujú mnoho enzýmov, ktoré majú antiseptické vlastnosti. U malých detí však stále nie je dostatok takýchto biologicky aktívnych látok. Vzhľadom na zvedavosť dieťaťa, ktoré skúša všetko nové „po kúsku“, by sme nemali byť prekvapení frekvenciou recidív stomatitídy.

  Prístup k liečbe patológie je komplexný, zameraný na odstránenie jeho príčin a zlepšenie pohody malého pacienta. Dodržiavanie lekárskych odporúčaní pomôže rýchlo vyliečiť stomatitídu u dieťaťa:

  • u starších detí by sa jedlo nemalo vylúčiť z denného menu, počas ktorého prípravy sa používalo korenie a korenie, najmä ocot a čierne korenie;
  • Deti by mali dostávať nápoje častejšie. Pre batoľatá je najlepším riešením materské mlieko a voda a staršie deti môžu používať nekyslé džúsy a ovocné nápoje;
  • je potrebné drviť jedlo pre batoľatá; nemalo by byť horúce ani studené, ale iba teplé;
  • Vaše dieťa sa často nemôžete kúpať ani umyť. Počas liečby stomatitídy sa masti a gély používajú na rýchlu tvorbu kôr a ďalšiu regeneráciu tkanív. Voda vytvára nasiaknuté filmy, čo výrazne spomaľuje regeneráciu;
  • Bradavky a fľaše sa musia sterilizovať po každom kŕmení dieťaťa.

  Počas liečby by sa mali všetky hračky, ktoré si dieťa môže vložiť do úst, udržiavať čisté. Je to potrebné na zabránenie opätovnej infekcie, keď baktérie, vírusy alebo kvasinky vstupujú do slizníc ústnej dutiny.

  Liečba plesňovej patológie

  Pri liečbe antimykotík je často potrebná liečba stomatitídy u dojčiat. Ide o plesňovú patológiu, ktorá sa u detí najčastejšie diagnostikuje. Malé množstvo týchto mikroorganizmov vždy žije v ústnej dutine bez akýchkoľvek prejavov. Avšak pod vplyvom nepriaznivých faktorov, napríklad pri podchladení alebo akútnych vírusových infekciách dýchacích ciest, je imunita dieťaťa znížená. Patogénne huby začínajú aktívne rásť a množiť sa, zakrývajúce jazyk bielym poťahom adetské ďasná. Na zničenie pôvodcov kandidovej stomatitídy sa lieky používajú na lokálne aj interné použitie.

  Liečba ústnej dutiny

  Na liečbu stomatitídy na ďasnách a jazyku dieťaťa je potrebné používať roztoky s protizápalovými a dezinfekčnými účinkami. Takéto lieky nedovoľujú rozširovanie húb do zdravých tkanivových oblastí a prispievajú k rýchlemu vytváraniu kôr. Rodičia a dojčatá ošetrujú infekčné ložiská vatovým tampónom. Staršie dieťa môže samostatne vypláchnuť ústa pripraveným riedením.

  Aké lieky odporúčajú pediatri:

  • roztok sódy (5 polievkových lyžíc na liter teplej prevarenej vody);
  • 2% roztok kyseliny boritej;
  • 0,02% roztok furatsilínu (1 tableta na 100 ml horúcej vody);
  • ľahko ružový roztok manganistanu draselného.

  Infúzie liečivých bylín, ako sú šalvia, nechtík a harmanček, majú antiseptický účinok. U detí do jedného roka ich však nemožno liečiť plesňovou stomatitídou. Infúzie z rastlín sa používajú iba na vypláchnutie úst u starších detí, pretože u dojčiat sa často vyvinú alergické reakcie na bylinné liečivá.

  Na liečbu stomatitídy vypláchnite ústa dieťaťa slabým roztokom furatsilínu

  .

  Dokonca aj po jednorazovej aplikácii antimykotických roztokov a mastí sa zníži počet húb v ústnej dutine dieťaťa. Patogénne mikroorganizmy sa hromadia hlavne na ďasnách a vnútornýchlícne povrchy. Pri manipulácii s poškodením je potrebné venovať osobitnú pozornosť týmto oblastiam. Ako liečiť stomatitídu u detí v ústach:

  • pimafucínový krém;
  • masť z nystatínu;
  • roztok Candidu;
  • masť clotrimazolu.

  Silný protiplesňový účinok liekov vám umožňuje zbaviť sa choroby po 5-7 dňoch. Aby sa predišlo recidíve, mali by rodičia používať roztoky a masti ďalšie 1-2 dni. Počas liečby týmito liekmi je potrebné prísne dodržiavať lekárske odporúčania a v žiadnom prípade nesmie prerušiť terapeutický priebeh. Patogénne huby si rýchlo vyvinú rezistenciu na účinné látky liečiv, ktoré si budú vyžadovať nežiaduce použitie silnejších liekov.

  Prípravky na interné použitie

  Kandidózia stomatitída často prebieha na pozadí zvyšovania telesnej teploty dieťaťa. Ak nepresiahne hodnoty subfebríl (38 ° C), je lepšie zdržať sa používania antipyretík. Rodičia sa však musia sústrediť na blaho dieťaťa - nedostatok chuti do jedla a ospalosť naznačujú zhoršenie jeho stavu. Lieky s protizápalovými, antipyretickými a analgetickými účinkami pomôžu zbaviť sa hypertermie a zimnice:

  • Nurofen;
  • paracetamol;
  • Panadol.

  Na zníženie teploty u dojčiat je lepšie použiť rektálne čapíky - Efferalgan alebo Cefecon. Na liečbu plesňovej stomatitídy u dieťaťa staršieho ako 4 rokyantimykotiká na vnútorné použitie, ktorých účinnou látkou je flukonazol. Denná dávka týchto liečiv obvykle nepresahuje jednu kapsulu.

  Prípravky na zvýšenie odolnosti tela voči infekčným patogénom pomôžu urýchliť regeneráciu detí. Imunostimulanty a imunomodulátory sa používajú zriedkavo kvôli vedľajším účinkom. Pediatri uprednostňujú deťom predpisovanie vitamínových komplexov so stopovými prvkami:

  • Multi-karty;
  • Supradín;
  • Abeceda;
  • Centrum.

  Na regáloch lekární v širokom sortimente sa nachádza rad vitamínov Pikovit. Od roku 2010 je liek vo forme sladkého sirupu vhodný pre deti a žuvacie tablety možno kúpiť na posilnenie imunity u staršieho dieťaťa. V liekoch pre dojčatá neexistuje cukor, ktorý je veľmi dôležitý pri liečbe kandidovej stomatitídy. Patogénne huby rastú a množia sa aktívnejšie v uhľohydrátovom prostredí. Preto by sa sladkosti a jemné pečivo mali z potravy vylúčiť až do úplného zotavenia.

  Liečba vírusového ochorenia

  Herpetická stomatitída sa zvyčajne diagnostikuje u jednoročného dieťaťa a oveľa menej často u detí starších ako tri roky. V tomto vekovom rozmedzí protilátky prijaté od matky nestačia na boj proti herpes vírusu a ich vlastné plazmatické proteíny sa produkujú v nedostatočných množstvách. Ochorenie sa vyznačuje závažnými príznakmi - horúčka, náhle skoky teploty, všeobecnéintoxikácia tela. Ale u niektorých detí môže byť patológia asymptomatická, s výnimkou lézií ústnej sliznice.

  Na základe týchto znakov lekári tiež liečia vírusovú stomatitídu u detí. U niektorých detí je patológia tak závažná, že musia byť hospitalizovaní v nemocnici kvôli detoxikačnej terapii. Herpetické ochorenie si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe pomocou liekov na miestne a vnútorné použitie. Najskôr by však z detskej stravy mali byť vylúčené kyslé potraviny, ako aj jedlá s množstvom korenia a soli. Na rany v ústach spôsobujú silnú bolesť.

  Antiseptické lieky

  Vírusová (herpetická) stomatitída u starších detí sa môže liečiť šťavou z Kalanchoe, ktorá má silné protizápalové vlastnosti. Nástroj sa nepoužíva ako oplach, ale iba na namazanie infekčných ohnísk vatovým tampónom alebo diskom. Na zníženie závažnosti nepohodlia sa používajú infúzie nechtíka, šnúry a šalvie. V lekárňach sa predávajú špeciálne detské poplatky, ktoré zahŕňajú tieto liečivé rastliny. Nasledujúce lieky sa používajú aj na liečbu lézií na jazyku, ďasnách a vo vnútri tváre:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť diatézu u dieťaťa
  • Stomatodyne. Liečivo má lokálne antiseptické analgetické a protizápalové účinky. Vlastníschopnosť urýchliť hojenie a inhibovať produkciu biologicky aktívnych látok potrebných na množenie mikroorganizmov. Použitie liečiva je zvlášť dôležité pri pripájaní sekundárnej bakteriálnej infekcie;
  • Chlórhexidín. Liek sa používa ako antiseptikum na odstránenie zápalu a vylúhovania patogénov z ústnej dutiny. Je tiež nevyhnutná pri liečbe rúk pri starostlivosti o choré dieťa;
  • Hexoral Tabs. Hexoral Tabs Classic obsahuje niekoľko zložiek, má preto široké terapeutické spektrum. Jeho antibakteriálny účinok je spojený s prítomnosťou chlórhexidínu v kompozícii a anestetikum na lokálne použitie benzokaínu znižuje závažnosť bolesti.

  Na urýchlenie regenerácie sliznice môžete použiť prírodné rakytníkové a šípkové oleje. Tieto bylinné liečivá majú tiež protizápalové a antispasmodické účinky.

  Chlorhexidínový roztok sa používa na liečbu stomatitídy u detí

  Antivírusové látky

  Na liečbu vírusovej detskej stomatitídy sa používajú masti a gély s antiherpetickými účinkami. Liečivá sú účinné v počiatočných štádiách patológie, až kým sa nevyvinú vezikuly a vezikuly.

  Pri predpisovaní antivírusových látok lekár zohľadňuje parametre laboratórnych testov a vek malých pacientov. Najlepší výsledok pri liečbe herpetickej stomatitídy sa preukázal týmito masťami:

  • Oxolínová. Toto činidlo má antivírusový účinok založený na schopnosti blokovať väzobné miesta vírusov bunkovými membránami. Liek nepreniká do systémového obehu, čo umožňuje jeho použitie pri liečbe najmenších detí;
  • Acyclovir (Zovirax). Droga inhibuje rast a reprodukciu vírusov, stáva sa príčinou ich smrti. Používa sa u dojčiat iba podľa predpisu lekára a v ním vypočítaných individuálnych dávkach. Určuje, ako dlho bude trvať terapia stomatitídy;
  • Tebrofen. Liečivo má výrazný antivírusový a imunostimulačný účinok. Masť je vysoko aktívna proti kmeňom herpes simplex 1 až 2 typov, ako aj proti adenovírusom. Tento nástroj sa používa na liečbu stomatitídy na perách a ďasnách dieťaťa, pretože sa nemôže hromadiť v tkanivách a prenikať do krvného obehu.

  Ak sa u dieťaťa často vyskytujú exacerbácie vírusovej infekcie, nie je možné upustiť od perorálneho podávania antivírusových liekov. Tablety Valtrex a Acyclovir majú najvyššiu terapeutickú účinnosť.

  Acyklovir sa používa na liečbu herpetickej stomatitídy u detí

  Liečba patologickej afty

  Lekári sa snažia pred liečením aftóznej stomatitídy u dojčiat a starších detí zistiť príčinu jej rozvoja. A to je dosť ťažké, pretože etiológia a patogenéza choroby nie sú úplne pochopené. Niektorí odborníci majú sklon k alergickému pôvodu aftóznej stomatitídy ainí veria, že vírusy vyvolali poškodenie slizníc. U dieťaťa je patologická terapia zložitá práve kvôli definícii patogénu.

  Špecializovaní lekári sa často podieľajú na liečbe aftóznej stomatitídy - gastroenterológ, endokrinológ, alergológ a zubár. Ak príčinou vzniku ochorenia bola porucha gastrointestinálneho traktu, predpísali sa malým pacientom eubiotiká, odpeňovače, enzymatické prípravky. Obnovenie prospešnej mikroflóry v tele novonarodeného alebo staršieho dieťaťa zvyčajne znižuje závažnosť zápalového procesu.

  Antihistamíny

  Apthousová stomatitída vyvolaná penetráciou alergického činidla je najjednoduchšia diagnostika. Poškodenie slizníc ústnej dutiny je iba jedným z jej príznakov. Ochorenie je často sprevádzané ďalšími príznakmi alergickej reakcie - kýchanie, suchý kašeľ, slzenie.

  Antihistamíny sa predpisujú pre malé deti na liečbu tejto formy stomatitídy:

  • loratadín;
  • Cetrin;
  • Claritin;
  • Cetirizín;
  • Zodiac.

  Tieto kvapky, sirupy a tablety sú najnovšou generáciou antialergických liekov. Zriedkavo spôsobujú ospalosť a letargiu, takže ich deti dobre tolerujú a pomáhajú rýchlo sa zotaviť zo stomatitídy.

  Bylinná kompozícia Rotokan sa používa na liečbu dojčiat v ústach so stomatitídou

  Prípravy na miestneAplikácie

  Zubní lekári odporúčajú ošetrovať afty roztokom sódy, kyseliny boritej a teplým riedením furatsilínu.

  Infúzie liečivých rastlín sa doma používajú na oplachovanie starších detí a dospievajúcich kvôli ich schopnosti zmenšiť oblasť zápalu.

  Ak príčina aftóznej stomatitídy nebola úplne objasnená, potom sa na liečbu ústnej dutiny používa široká škála liekov:

  • Lugolov sprej;
  • sprej alebo tableta na resorpciu hexoralu;
  • rotokan;
  • Miramistínový roztok alebo sprej;
  • Shostakovsky Balm;
  • jodinol;
  • roztok metylénovej modrej.

  Prípravky majú výrazné antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti, urýchľujú hojenie poškodených tkanív. Ľudové lieky sa pri liečbe detí nepoužívajú, s výnimkou oplachovania. Účinnosť liečby stomatitídy závisí od určenia možného pôvodcu orálnej patológie. To umožňuje použitie liekov, ktoré priamo ovplyvňujú príčinu choroby. Volanie lekára v počiatočnej fáze vývoja stomatitídy výrazne urýchli zotavenie.

  Ako liečiť stomatitídu doma, je možné si prečítať v tomto článku.