Ako liečiť stomatitídu doma

Obsah

  Stomatitída je zápalový proces na slizniciach ústnej dutiny, ktorý spôsobuje ich viditeľné poškodenie. Ochorenie sa vyvíja v dôsledku negatívnych účinkov patogénnych húb, baktérií, vírusov alebo alergických látok. Pred liečbou stomatitídy doma je potrebné zistiť jej príčinu. Inak terapia neprináša požadovaný výsledok alebo ochorenie nadobudne pomalú chronickú formu.

  Po rozlúštení výsledkov laboratórnych testov môže pôvodca stomatitídy určiť iba lekár. Po stanovení diagnózy a predpisovaní liekov sa patológia lieči v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami.

  Ako začať liečbu

  Iba správne ošetrenie zápalových ložísk a dodržiavanie osobnej hygieny pomôžu rýchlo a účinne liečiť stomatitídu. V prípade častého relapsu patológie alebo jej prechodu na závažnú formu je potrebné informovať ošetrujúceho lekára. Vývoj udalostí v takom negatívnom scenári naznačuje prítomnosť chorôb gastrointestinálneho traktu alebo poruchu endokrinných žliaz. Po dôkladnom vyšetrení budú pacientovi predpísané farmakologické prípravky, ktoré odstránia nielen stomatitídu, ale aj príčinu jej výskytu.

  Zubní lekári okrem vypracovania terapeutického režimu dávajú aj niekoľko odporúčaní, na základe ktorých sa výrazne urýchli zotavenie. Za účelominfekcia sa nerozšírila do susedných zdravých oblastí, je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

  • prestať fajčiť alebo obmedziť počet cigariet najmenej počas trvania liečby. Nikotín obsiahnutý v tabaku zasychá sliznice ďasien, vnútorný povrch líc a spomaľuje ich regeneráciu;
  • pite veľa čistej stojatej vody. Na umývanie baktérií, vírusov a húb z ústnej dutiny, ako aj toxických produktov ich životne dôležitých funkcií je potrebný dostatok nápojov;
  • nepite alkohol. Etylalkohol narúša farmakologický účinok takmer všetkých liekov, čo spôsobuje početné komplikácie;
  • 15. pripravovať jedlo bez korenia a korenia s minimálnym množstvom soli. Tieto príchute silne dráždia zapálenú sliznicu ďasien a jazyka, a keď sa jedlo dostane do otvorených rán, osoba zažije silnú bolesť;
  • získavajú zubnú pastu s bylinnými bylinkami a minimálnym množstvom chemických zlúčenín. Laurylsulfát sodný, ktorý sa nachádza v mnohých hygienických výrobkoch, často vyvoláva nadmerné sucho v ústach a spôsobuje stomatitídu.

  Táto patológia sa často vyvíja s kolísaním hladiny hormónov v tele počas menopauzy, tehotenstva alebo menštruačného cyklu. Po vyšetrení celkového stavu ženy lekár predpíše lieky na hormonálnu substitučnú liečbu alebo poskytne všeobecné odporúčania na prevenciu stomatitídy.

  Ošetrenielieky doma

  Stomatitída sa môže liečiť doma pomocou farmaceutických mastí, tabliet a roztokov. Lekári často ako liečivé oplachovacie prostriedky odporúčajú používať výrobky vyrobené podľa receptov tradičných liečiteľov na báze medu, zeleninových štiav a infúzií z bylín a koreňov. Nevyhnutnou podmienkou pre rýchle uzdravenie je silná imunita, preto sa pacientom pri predpisovaní protiplesňových alebo antivírusových mastí predpisujú imunostimulačné lieky.

  Lieky s analgetickými účinkami

  Rozvoj stomatitídy akejkoľvek etiológie významne znižuje kvalitu života dospelých aj detí. Človek sa jednoducho bojí jesť nejaké jedlo, aby znovu nezažil bolestivé pocity. Tento stav je zvlášť charakteristický pre ulceratívnu formu patológie, keď poškodenie ovplyvnilo sliznicu ústnej dutiny a hlbšie tkanivá. Na zlepšenie pohody pacienta a odstránenie bolesti zubári predpisujú takéto lieky:

  • Cameton a Ingalipt. Tieto spreje sú určené nielen na liečenie hrdla, ale tiež na ošetrenie ústnej dutiny stomatitídou rôzneho pôvodu. Esenciálne oleje z eukalyptu a mäty, ktoré sú súčasťou kompozície, majú analgetický účinok a tiež spomaľujú šírenie zápalového procesu;
  • Lidokaín. Nedávno sa na policiach lekární objavila lieková forma lidokaínu vo forme spreja od rôznych výrobcov. Pohodlná dýza umožňuje postrekprúd liečiva priamo do oblastí, kde sa vyskytuje bolesť;
  • Kamistad. Kombinované liečivo obsahuje lidokaín, ktorý má lokálne anestetické účinky. Extrakt z harmančeka má silné protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Liečivo je dostupné vo forme gélu, takže sa ľahko vstrebáva orálnou sliznicou;
  • Instillagel. Viaczložkový s antiseptickými a analgetickými účinkami. Chlórhexidín je účinný proti kvasinkovým, grampozitívnym a gramnegatívnym mikroorganizmom. Anestetický účinok sa prejavuje 5-10 minút po použití lieku.

  Okrem analgetického účinku majú uvedené spreje a gély tiež antiseptický účinok. To neumožňuje ich použitie na dlhodobé ošetrenie, pretože môžu nadmerne vysušiť sliznice líc, ďasien, podnebia a jazyka.

  Inhalát eliminuje zápaly pri liečbe stomatitídy doma

  .

  Prostriedky na liečenie ústnej dutiny

  Pri absencii lekárskeho zákroku alebo pri použití liekov, ktoré nie sú určené na liečbu konkrétneho typu stomatitídy, sa malé rany a trhliny zväčšujú a menia sa na rozsiahle zápalové ložiská. A s ulceróznou formou choroby dochádza takmer okamžite k významnému poškodeniu ďasien a vnútorných častí líc. Patogénne baktérie rýchlo prenikajú do oblastí nechránených sliznicou,komplikuje priebeh vírusovej a plesňovej stomatitídy.

  Oblasti so zápalom a vredmi by sa mali pravidelne čistiť od bakteriálneho plaku. Látky použité na tento účel ničia nielen patogénne mikroorganizmy, ale tiež prispievajú k rýchlemu hojeniu zranení. Na liečbu ústnej dutiny sa odporúča, aby dospelý človek používal takéto masti a roztoky:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť ochorenie ďasien doma
  • Miramistín vo forme roztoku alebo aerosólu. Liečivo má protizápalové, antimikrobiálne a lokálne imunoadjuvantné účinky. Antiseptikum je schopné ničiť rôzne patogénne mikroorganizmy - vírusy, prvoky, huby a baktérie. Miramistin ničí škrupiny mikróbov a urýchľuje ich smrť. Liek aktivuje fagocytárne bunky, čím pomáha posilňovať lokálnu imunitu;
  • Lugolový sprej. Antiseptikum má výrazný hojivý účinok, urýchľuje regeneráciu ústnej sliznice. Zloženie liečiva zahrnuje molekulárny jód, na ktorý sú patogénne baktérie a kvasinky citlivé. Lugol spray tiež obsahuje glycerín, ktorý zjemňuje a zvlhčuje vnútorný povrch líc, poschodia a ďasien;
  • peroxid vodíka. Antiseptikum patrí do skupiny antioxidantov. Keď liek vstúpi do kontaktu s poškodenými sliznicami, uvoľní sa aktívny kyslík. Pod vplyvom nekrotických tkanivových miest zmäknú a oddelia, ako aj zrazeniny hnisu a krvi.

  Na spracovaniedo ústnej dutiny, môžete použiť osvedčený ľudový liek - roztok pitnej sódy. Na jej prípravu je potrebné rozpustiť lyžicu prášku v pohári teplej vody. Opláchnutie by sa malo používať najmenej 5-6 krát denne. Roztok sódy pomáha urýchľovať regeneráciu slizníc, znižuje závažnosť zápalového procesu a nepohodlie.

  Všetky antimikrobiálne látky sú dosť agresívne. Prekročenie doby liečby odporúčanej lekárom často spôsobuje stmavnutie zubnej skloviny a popáleniny. Zvyčajný terapeutický priebeh stomatitídy akejkoľvek genézy netrvá dlhšie ako 10 - 14 dní. Ak počas tohto obdobia nedošlo k žiadnym závažným zlepšeniam, je potrebné zrušiť používanie antimikrobiálnych látok a poradiť sa s lekárom. Vymení masti a riešenia inými účinnejšími prostriedkami.

  Stomatitída sa môže liečiť doma pomocou roztoku sódy

  .

  Ako liečiť plesňovú patológiu

  Pľúcna (kandidóza) stomatitída sa častejšie diagnostikuje u malých detí, ale postihuje aj dospelých s nízkou imunitou. Táto forma choroby dobre reaguje na liečbu doma, najmä podľa určitých pravidiel.

  Lekári odporúčajú, aby pacienti zo svojej stravy vylúčili potraviny s vysokým obsahom cukru. Akékoľvek uhľohydráty slúžia ako priaznivé prostredie pre množenie patogénnych kvasinkových húb.

  Úplné využitie sa dosiahne o týždeň, keď sa použijú tieto lieky:

  • Roztok clotrimazolu a masť;
  • Roztok a masť Candide.

  Na terapeutické oplachovanie sa môže použiť 2% roztok kyseliny boritej alebo 0,02% zriedenie furatsilínu. Je tiež potrebné niekoľkokrát denne liečiť chlorhexidín a infúzie liečivých bylín ústnou dutinou.

  Ako rýchlo vyliečiť vírusové ochorenie

  Liečba herpetickej stomatitídy pomocou domácich liekov nebude fungovať. Patológiu je možné odstrániť iba pomocou špeciálnych antivírusových mastí, gélov av prípade potreby tabliet:

  • krém a tablety z acykloviru (Zovirax);
  • masť Tebrofen;
  • masť interferónu;
  • oxolínová masť;
  • Viru-merz-serolová masť.

  Vírusová stomatitída sa vždy vyvíja na pozadí poklesu rezistencie tela voči infekčným patogénom. Posilnenie imunity pomôže tinktúre Echinacea, Imunal, Amiksin a vitamínov so stopovými prvkami - Vitrum, Supradin, Complivit, Centrum.

  Liečba bakteriálnych lézií v ústnej dutine

  Bakteriálnu stomatitídu je možné ošetrovať doma pomocou sprejov, tabliet a roztokov s antimikrobiálnymi a antiseptickými vlastnosťami. Lieky majú schopnosť ničiť vonkajšie bunkové membrány, čo zabraňuje rastu a množeniu baktérií. Medzi tieto lieky patria:

  • resorpčné tablety Dr. Theise Sage;
  • Cameton, Ingalipt, Hexoral vo forme aerosólov;
  • Šesťhranné tablety na resorpciu;
  • gély Kholisal a Kamistad;
  • Olejový roztok chlorofylliptis.
  74. Ľudoví liečitelia radianamažte ďasná a vnútorný povrch líca rakytníkovým rakom a divokým ružovým olejom. Zahŕňajú mnoho biologicky aktívnych látok, ktoré ničia patogénne baktérie a urýchľujú regeneráciu ústnej sliznice.

  Holisal pomáha doma rýchlo vyliečiť bakteriálnu stomatitídu

  Čo pomáha pri aftóznej patológii

  Aftózna stomatitída sa dá vyliečiť až po určení príčiny. A to je dosť ťažké, pretože mechanizmus rozvoja choroby nie je úplne pochopený. Väčšina odborníkov má sklon k verzii o alergickom pôvode patológie, existuje však názor na vírusovú etiológiu. Pri liečení aftóznej stomatitídy sa používajú tieto lieky:

  • antihistaminiká - Zyrtec, Suprastin, Tavegil, Loratadine;
  • na ošetrenie ústnej dutiny - karotolín, Lugol spray, roztok Tantum Verde a aerosól;
  • antivírusové - Zovirax, Acyclovir, Bonaphton;
  • antibakteriálne látky - miramistín, chlorhexidín, jódinol;
  • imunostimulanty a vitamíny - Centrum, Abeceda, Selmevit, Immunal, ženšenová tinktúra.

  Ľudové liečivá sú tiež účinné pri liečení aftóznej patológie. Znižuje závažnosť zápalu, odstraňuje nepríjemné pocity, pomáha kvetovému medu. Sliznice sliznice v ústach je potrebné namazať 2-3 krát denne.

  Recepty tradičnej medicíny

  Pred začatím liečby stomatitídy ľudovými liečivami je dôležité stanoviť infekčný agens. Ak je pacientpri diagnóze katarálnej bakteriálnej choroby je často potrebné vypláchnuť ústnu dutinu. Na tento účel môžete použiť teplú vodu alebo silný čierny čaj. Osvedčili sa pri liečbe rôznych foriem výplachu stomatitídy zeleninovými šťavami, napríklad kapustou alebo mrkvou.

  Tradiční liečitelia odporúčajú ich riedenie rovnakým množstvom vody alebo 3% peroxidu vodíka. Čerstvo vytlačené šťavy pomáhajú:

  • znižujú agresivitu antimikrobiálneho liečiva;
  • urýchľujú hojenie poškodených slizníc.

  Doma sa dá stomatitída liečiť oplachovaním liečivých bylín

  Na odstránenie opuchov tkanív a bolestivých pocitov tradičná medicína navrhuje použitie strúhaných surových zemiakov. Musí sa umiestniť do bandáže alebo gázy a aplikovať na zapálené ďasná. Liečitelia tiež odporúčajú používať na oplachovanie roztok domácej jogurty a propolisovej tinktúry.

  Infúzie a odvarky liečivých rastlín pomáhajú urýchliť regeneráciu vďaka jej protizápalovým účinkom. Najefektívnejšie sú:

  • harmanček;
  • šalvia;
  • nechtíky lekárske;
  • eukalyptus;
  • Ľubovník bodkovaný.

  Dospelý môže používať zmes bylín alebo ich variť jednotlivo. Ak chcete pripraviť terapeutické oplachovanie, nalejte lyžicu sušeného rastlinného materiálu pohárom vriacej vody a nechajte asi hodinu. Hotové rastlinné prípravky predávané v lekárňachna ošetrenie ústnej dutiny. Žuvačky a vnútro líc ​​by sa mali ihneď po opláchnutí namazať medom.

  Ľanové semeno má obalené, antiseptické a liečivé vlastnosti.

  Na prípravu domáceho plákania 3 lyžice. lyžice rastlinnej suroviny rozdrvené v mlynčeku na kávu, nalejeme 0,5 l vriacej vody a trváme 3-4 hodiny pod vekom. Kmeň, vytlačte zvyšok a vypláchnite ústa niekoľkokrát denne po každom jedle.

  Podľa všetkých lekárskych odporúčaní zmizne bolesť a zápal bez stopy po 7-14 dňoch. Liečba stomatitídy ľudovými liekmi by sa mala vykonávať súčasne s použitím farmakologických prípravkov. Tým sa výrazne urýchli zotavenie a pomôže sa vyhnúť prechodu choroby do chronickej formy, ktorú je ťažké liečiť.