Ako liečiť štítnu žľazu

Obsah
  6. Štítna žľaza sa nachádza priamo pred priedušnicou, akoby zakrývala jej prednú a bočnú plochu. Orgán malej veľkosti produkuje hormóny štítnej žľazy potrebné na aktívne fungovanie všetkých životne dôležitých systémov. Preto aj najmenšie porušenia jej práce vyvolávajú výrazné zhoršenie ľudského blaha.

  Miera zmien metabolických procesov, práca gastrointestinálneho traktu a genitourinárneho systému je narušená. Pred liečbou patológií štítnej žľazy sa budú vyžadovať biochemické a inštrumentálne štúdie. Toto určí druh ochorenia, štádium jeho priebehu, ako aj načrtne správny terapeutický režim.

  Začiatok liečby

  Bez diagnózy je liečba štítnej žľazy doma nielen nepraktická, ale aj nebezpečná. Faktom je, že existuje niekoľko druhov choroby a ich liečebné metódy sa výrazne líšia. V počiatočnej fáze patológie endokrinológovia uprednostňujú liečbu bez toho, aby predpisovali pacientom závažné farmakologické prípravky. V závažných prípadoch sa odporúča celoživotná hormonálna substitučná terapia.

  Pred začatím liečby je potrebné oboznámiť sa s výsledkami vyšetrenia:

  • euthyroidizmus. Ochorenie sa vyskytuje vo vnútri štítnej žľazy bez toho, aby ovplyvňovalo tvorbu hormónov. Táto funkcia by sa mala zohľadniť pri vykonávaní úpravobvyklý spôsob života;
  • hypotyreóza. Patológia sa vyznačuje nedostatočnou produkciou hormónov a musí používať lieky, ktoré tvoria deficit;
  • hypertyreóza. Ochorenie je sprevádzané zvýšenou produkciou hormónov, preto liečiaci endokrinológ používa lieky na liečbu normalizácie výslednej nerovnováhy.

  Správne vybrané ľudové liečivá sa môžu použiť iba ako symptomatická liečba. Napríklad struma je dobre zavedená, čo má priaznivý vplyv na funkciu štítnej žľazy. Môže mierne zvýšiť terapeutický účinok liekov a urýchliť regeneráciu. V niektorých prípadoch lieky vyrobené podľa receptov tradičných liečiteľov môžu znížiť dávkovanie tabliet so značným počtom vedľajších účinkov. Liečba ľudovými prostriedkami bez súhlasu endokrinológa je však prísne zakázaná.

  Účinnosť liečby a rýchlosť zotavenia závisí od včasnej diagnostiky chorôb štítnej žľazy

  Správny prístup k liečbe

  Liečbu štítnej žľazy pomôžu nielen lieky, ale aj správny spôsob života. Všetky formy tohto ochorenia sa prejavujú mnohými príznakmi, ktoré vám umožňujú rýchlo diagnostikovať. Napríklad hypertyreóza sa vyznačuje výraznou zmenou nálady, emočnou nestabilitou. Lekári okrem hlavnej liečby odporúčajú, aby pacienti užívali sedatíva a sedatíva.drogy:

  • infúzie valeriány, materskej vody, hypericum;
  • Persen, Deprim.

  Pri hypertyreóze u ľudí sa často zvyšuje krvný tlak, preto je potrebné užívať diuretiká alebo betablokátory. Pri užívaní hormonálnych liekov by ste mali vziať do úvahy vlastnosti priebehu liečby. Aby bola terapeutická koncentrácia týchto biologicky aktívnych látok v krvi konštantná, musia sa dodržiavať určité pravidlá:

  • užívať tablety súčasne;
  • užívajú lieky podľa stravovacieho plánu - pred jedlom alebo po jedle.

  Tvorba uzlov na štítnej žľaze narušuje metabolické procesy. V krvi a tkanivách sa hromadí významné množstvo toxínu, z ktorých mnohé majú toxický účinok. Rýchle odstránenie zlúčenín z tela pomôže upraviť režim pitia. Musíte piť najmenej 2 litre čistej stojatej vody denne. Pri každom vyprázdňovaní močového mechúra sa eliminuje konečný a stredný rozklad metabolizmu proteínov, tukov, uhľohydrátov. Nápoje môžete používať s liečivými bylinami - vývar z ruží, harmančekový čaj.

  V prípadoch ochorenia štítnej žľazy nie sú neobvyklé problémy so zažívacím traktom a peristaltikou. Pomalé trávenie vyvoláva vývoj procesov rozkladu a fermentácie. Osoba trpí nadmernou tvorbou plynu, grganím, nepohodlím v bruchu. V závislosti od závažnosti príznakov môže lekár odporučiťpacienti liečení takýmito drogami:

  • antacidá - Gastal, Rennie, Maalox;
  • tráviace enzýmy - Festal, Mezim forte, Panzinorm forte;
  • odpeňovacie činidlá - Espumisan, Sub Simplex;
  • antispasmodiká - Duspatalin, Buscopan;
  • lieky, ktoré zlepšujú gastrointestinálnu motilitu - Motilium, Domperidon, Passasix.

  Probiotiká s laktobacilmi a bifidobaktériami pomôžu zmierniť priebeh choroby. Odstránia nielen príznaky dysbiózy, ale tiež zlepší metabolizmus. Užívanie drog so živými mikroorganizmami tiež pomáha posilňovať imunitu.

  Sedatíva sa často používajú pri liečbe ochorení štítnej žľazy

  Odporúčania endokrinológa

  Dôležitou súčasťou liečby štítnej žľazy je vyvážená strava. Práve s výrobkami vstupujú zlúčeniny jódu, mikroelementu potrebného na produkciu tyroxínu a trijódtyronínu, do ľudského tela. Správne zostavené denné menu vám umožňuje tento proces ovládať, v prípade potreby ho upraviť. Veľa jódu sa nachádza v morských riasach, vajciach, tvarohu, kyslej smotane, plnotučnom mlieku. Ak je diagnostikovaná hypotyreóza u mužov alebo žien, potom by sa malo používanie takýchto výrobkov zvýšiť. Pomôže to znížiť dávkovanie liekov bez toho, aby to poškodilo zdravie pacienta.

  Pri nadmernej produkcii hormónov štítnou žľazou je potrebné postupovať presne naopak. Potraviny s vysokou koncentráciou jódu by sa mali vylúčiť zo stravy.pacient. Zanedbanie tohto pravidla spôsobí predávkovanie drogami, rozvoj nebezpečných komplikácií. Aké ďalšie odporúčania dávajú odborníci na výživu a endokrinológovia:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako sa zbaviť hrče v hrdle
  • Nadmerná soľ v potravinách spomaľuje vylučovanie toxínov z tela. Potraviny by sa nemali soliť a pri hypotyreóze sa môže použiť jodizovaná soľ;
  • pri chorobách štítnej žľazy musíte jesť iba teplé jedlo. Horúce alebo studené jedlo negatívne ovplyvňuje stav endokrinného orgánu;
  • Kofeinované nápoje by sa nemali nachádzať na stole osoby s ochorením endokrinnej žľazy. Táto biologicky aktívna zlúčenina spôsobuje opuch a bráni vstupu liečivých látok do tela.

  S nedostatkom zlúčenín jódu rastie v tele štítna žľaza, čo vedie k vzniku určitého typu strumy. Iba vylúčením určitých potravín (sója, kapusta) z denného menu sa môžete vyhnúť vývoju udalostí v takom negatívnom scenári bez operácie. Pri diagnostike hypotyreózy a endemického strumy by sa malo vyhnúť použitiu týchto rastlinných plodín. Kapusta a potraviny s vysokým obsahom sóje sú dobré pre hypertyreózu.

  Farmakologická liečba

  Autoimunitné ochorenia štítnej žľazy sa v počiatočnej fáze vyznačujú latentnými príznakmi, takže včasná liečba je niekedy nemožná. aleak sa zistí patológia, endokrinológovia začnú okamžite liečiť. Endemický struma vyžaduje konzervatívny av komplikovaných prípadoch chirurgické metódy liečby. Ako liečiť štítnu žľazu u žien alebo mužov, určuje endokrinológ na základe výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií, vzhľadom na typ choroby a štádium jej priebehu.

  Hypotyreóza

  V rôznych formách tohto ochorenia endokrinológ predpisuje substitučnú terapiu. Je potrebné obnoviť nedostatok hormónov, ktoré štítna žľaza produkuje v nedostatočných množstvách. Cieľom terapie je predovšetkým odstránenie negatívnych symptómov patológie, zmiernenie stavu pacienta a zlepšenie jeho kvality života. Výber liekov a ich dávkovanie sú individuálne pre každú osobu. Aké tablety liečia hypotyreózu:

  • levotyroxín sodný;
  • tyroxín;
  • trijódtyronín;
  • Tyreoidín.

  Ak je u pacienta diagnostikovaná periférna hypotyreóza, lekár predpíše kombináciu liekov alebo viaczložkových liekov:

  • pevnosť Thyrotom;
  • Thyrecomb;
  • Podľa Thyrotome.

  Nebezpečenstvo samoliečby predstavuje prehodnotenie terapeutického účinku jódu. Tento mikroelement slúži ako „surovina“ na produkciu hormónov, ale v prípade poruchy funkcie štítnej žľazy nebude problém nijako vyriešený ani jeho veľkým množstvom. Patológia mužov a žien bude odstránená iba integrovaným prístupom k liečeniu - podávaniu liečebných postupovdrogy a používanie výrobkov obsahujúcich jód.

  Lieky na nahradenie hormónov sa používajú pri liečbe štítnej žľazy

  Hypertyreóza

  Liečba štítnej žľazy u žien a mužov s hypertyreózou vždy začína s užívaním liekov, ktoré majú schopnosť eliminovať príčinu patológie. Drogová terapia je zameraná na zníženie produkcie a (alebo) a uvoľňovania hormónov. Z tohto dôvodu sa pacientom odporúča, aby užívali tyreostatiká v kurze:

  • Tyrosol;
  • Merkazolil;
  • Metizol;
  • tiamazol;
  • Propyltiouracil.

  V niektorých prípadoch sa používajú tablety, ktoré narúšajú absorpciu a akumuláciu jódu. Takáto terapia sa uskutočňuje súčasne s dodržiavaním nevyhnutnej diéty. Liečebný režim môže zahŕňať betablokátory:

  • Atenolol (Khaipoten, Tenolol);
  • Bisoprolol (Coronal, Bisogamma);
  • Betaxolol (Lokren, Betoptic);
  • metoprolol (Corvitol, Logimax);
  • Nebivolol (Nebilet, Nebivator).

  Tieto farmakologické prípravky sa používajú nielen na zníženie závažnosti symptómov u detí a dospelých, ale tiež na zabránenie negatívnym účinkom nadmerných hormónov na ľudský organizmus. Napriek dlhým dobám užívania tabliet môže dôjsť k ich relapsu po zrušení. V tejto situácii sa pacientom predpisuje rádiojódová terapia alebo sa podrobujú operácii na odstránenie štítnej žľazy.

  Liečba rádiojódom

  Táto technika sa používa na liečbu určitých druhovendokrinnej rakoviny ako adjuvans. Ak je u pacienta diagnostikovaná malígna neoplazma, indikuje sa liečba rádiojódom až po chirurgickom zákroku. Rádio-jódová terapia je tiež jednou z hlavných metód liečby:

  • difúzny toxický struma;
  • adenómy štítnej žľazy;
  • ďalšie patológie, ktoré sprevádzajú nadmernú činnosť štítnej žľazy.

  Štítna žľaza sa môže liečiť prijatím roztokov a kapsúl s rádioaktívnym jódom. Po akumulácii zlúčeniny v endokrinnej žľaze dochádza k bunkovej smrti. V poškodených oblastiach sa vytvára spojivové tkanivo, ktoré umožňuje znížiť produkciu hormónov. Závažnosť klinického obrazu hypertyreózy je po niekoľkých týždňoch rádiojódovej terapie výrazne znížená. V niektorých prípadoch je potrebné eliminovať zvýšenú produkciu hormónov v niekoľkých fázach. Táto liečebná technika vyžaduje celoživotnú hormonálnu substitučnú terapiu.

  Rádiojódová terapia je jednou z hlavných metód liečby chorôb štítnej žľazy

  Chirurgia

  Všetky typy operácie štítnej žľazy sú vysoko komplexné.

  Využívajú sa v extrémnych prípadoch, keď konzervatívne metódy neprinášajú očakávaný výsledok. Vďaka moderným medicínskym technológiám sa podiel chirurgických zákrokov postupne znižuje, ale niekedy je možné liečené formované uzliny liečiť a odstraňovať zarastené tkanivá iba pomocou ich pomoci.

  Pri výbere spôsobu operácie sa berie do úvahy počet žľazových tkanív endokrinného orgánu, ktorý sa má vyrezať:

  • Hemithyroidektómia. Počas chirurgického zákroku dochádza k úľave jedného laloku štítnej žľazy;
  • Tyreoidektómia. Počas operácie sa folikulárne tkanivo endokrinného orgánu odstráni;
  • Resekcia žľazy. Chirurgický zákrok je čiastočnou excíziou postihnutých oblastí. Týmto spôsobom sa odstráni cysta akejkoľvek genézy.

  Tandem vysoko špecializovaných lekárov: chirurg, endokrinológ, rozhoduje o tom, ako vykonávať operácie s pacientmi. V prípade potreby sú k liečbe pripojení kardiológ a neuropatológ.

  Je možné rýchlo liečiť ochorenie štítnej žľazy? Toto je jeden z problémov, ktorý znepokojujú endokrinológov. Všetky patológie spojené s nesprávnou produkciou hormónov vyžadujú dlhodobú liečbu. Dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní týkajúcich sa užívania liekov a vyváženej stravy však bude mať pozitívny vplyv na pohodu človeka a urýchli uzdravenie.