Ako liečiť štipnutý nerv

Obsah

  Štipnutý nerv je spôsobený kompresiou koreňov nervov susednými stavcami alebo inou prekážkou, napríklad prietrž, spastické svaly, šľachy, chrupavky a nádor. V každom prípade takáto patológia pokračuje so syndrómom silnej bolesti, ktorý dáva osobe veľa nepríjemností. Ako zaobchádzať so zovretým nervom, budeme analyzovať podrobnejšie.

  Charakteristiky liečby

  Ak je nerv zaseknutý, cieľom liečby je predovšetkým zníženie intenzity syndrómu bolesti. Aj keď tento príznak zmizne po prvom liečebnom postupe, nemalo by to spôsobiť prerušenie ďalšej liečby, pretože hlavný dôvod nebol odstránený.
  Narušenie nervov je možné vyliečiť postupnou terapiou:

  • Zabezpečenie poškodeného oddychového priestoru.
  • Vykonávať špeciálne cvičenia na posilnenie svalov.
  • Niekedy je potrebná úplná imobilizácia poškodenej oblasti.
  • Užívanie protizápalových a analgetických liekov na odstránenie príznakov bolesti.

  Zlomený nerv v dolnej časti chrbta alebo v inej časti je sprevádzaný podráždením a poškodením. Okrem syndrómu bolesti sa môže vyskytnúť zápalový proces v oblasti porušenia predpisov. V tomto prípade lekár predpisuje špeciálne lieky, ktoré pomáhajú so zvieraním, a to protizápalové s analgetickým účinkom.

  Ak je bolesť silná, tablety môžu byť neúčinné. V tejto situácii je potrebné uviesť úvodinjekčné anestetiká. Napríklad, silná bolesť môže nastať, ak je nerv zaseknutý v krčnej alebo hrudnej medzistavcovej prietrži. Okrem toho môžete použiť lokálne lieky, a to masti, krémy, gély s protizápalovými a analgetickými účinkami.

  V kombinácii s liekmi sa vyžaduje aj masáž. Ak sa vykonáva správne, je možné znížiť intenzitu syndrómu bolesti a tlak v oblasti so stlačeným nervom. Masáž tiež zvyšuje krvný obeh a návrat prirodzenej motorickej aktivity.

  Každodenným masírovaním štípacej plochy sa môže regenerácia urýchliť

  .

  Odborníci radia vykonávať fyzické cvičenia, ktoré nie sú o nič menej účinné pri riešení porušenia predpisov. Cvičebnú terapiu by mal predpísať lekár. Každé cvičenie je zamerané na posilnenie svalovej hmoty, ktorá pomôže zmierniť príznaky zovretia nervového vlákna.

  Lieky

  Nesteroidné protizápalové lieky sa môžu používať na liečbu štípaných nervov v cervikálnej oblasti alebo v ktorejkoľvek inej časti chrbtice. Môže to byť dobre známy univerzálny liek nazývaný diklofenak, ktorý sa môže používať vo forme injekcií vo forme tabliet, mastí alebo gélu. Táto skupina liekov zahŕňa Nise, liečivo vo forme tabliet, suspenzií a gélu. Takéto lieky pomôžu znížiť intenzitu syndrómu bolesti a závažnosť zápalového procesu.

  Eliminuje opuchy stavcovalebo v inej oblasti, kde sa objavil štípaný nerv, môžete použiť diuretiká. Takéto prostriedky sa môžu použiť ako vo forme tabliet, tak aj vo forme injekcií. Účinnosť týchto aj iných liekov je rovnako vysoká.

  Zovreté nervy, najmä v ramennom kĺbe a na zápästí, sa vyskytujú obzvlášť často v dôsledku ich vysokej pohyblivosti. Silná bolesť bráni osobe viesť známy životný štýl a vykonávať pohyby. Ak je bolesť taká silná, že aj nesteroidné lieky neposkytujú úľavu, lekár predpisuje steroidné hormóny. Môže to byť prednisolón alebo diprospán, ktorý sa používa vo forme injekcií.

  Steroidné hormonálne lieky všeobecne pomáhajú odstraňovať svalové kŕče, bolesť a zápal. Finančné prostriedky sa spravidla predpisujú na obdobie nie dlhšie ako 10 dní. To je dostatočné na aktiváciu obrany imunitného systému. Nemali by ste ich trvať dlhšie, pretože môžete spôsobiť hormonálne zlyhanie.

  Je možné liečiť štípané nervy v oblasti nôh, chrbta alebo v inej časti pomocou miestnych liekov vo forme mastí a gélov. Majú rýchly a výrazný terapeutický účinok, zahrievajú a uvoľňujú postihnutú oblasť. Napríklad môžete použiť mletý Menovazin, ktorý obsahuje anestetiká.

  Ďalším miestnym liekom, ktorý môže anestetizovať zovreté miesto, je Finalgon.

  Takéto liečivo pomáha zvyšovať krvný obeh, pôsobí dráždivo a zohrieva. Analógový FinalgonCapsicam možno nazvať - ​​liek, ktorý má rovnaký účinok. Miestne fondy sa aplikujú na postihnutú oblasť niekoľkokrát denne.

  Liek Menovazin má prijateľné náklady pre každú osobu, ale nie je o nič menej účinný pri liečbe štípania

  .

  Aký je spôsob liečby zvierania nervu ramena, lúča alebo iného kĺbu (oblasti), ak je spôsobený svalovým kŕčom? Na záchranu prichádzajú svalové relaxanciá, ktoré prispievajú k relaxácii spazmodických svalov a používajú sa v kombinácii s nesteroidnými drogami. Táto skupina drog zahŕňa Sirdalud, Midakalm. Napriek vysokej účinnosti môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ako je všeobecná nevoľnosť, únava, zhoršené močenie, sucho v ústach a gastrointestinálne ťažkosti.

  Cvičenie a masáž

  Aj napriek bolesti je potrebné urobiť fyzickú terapiu alebo jogu. Ak sa vyskytne silná bolesť a lumbago sa neustále objavuje, cvičebná terapia sa začína pohodlnými pózami relaxačnej povahy. Cvičenia dynamickej povahy sa prejavujú v štádiu remisie symptómov, keď pominuli výrazné klinické prejavy. Môže to byť plávanie, svižná chôdza, cvičenie na bicykli atď.

  Spolu s vykonávaním fyzických cvičení je potrebné masírovať aj postihnuté miesto, čo pomáha znižovať intenzitu syndrómu bolesti, uvoľňuje svalové napätie. V prípade zovretého nervu sa odporúča, aby masážne pohyby neboliiba tam, kde je pozorovaná patológia, ale aj v celom tele.

  Liečba ľudovými prostriedkami

  Doma sa môže vykonávať liečba ľudovými prostriedkami. V takom prípade budú účinné masti a oleje vyrobené z prírodných prísad:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako zaobchádzať s sedacím nervom doma
  • bobkový list a borievka (odoberte ihly a bobkový list v pomere 1: 6, pomelte sa na prášok, zmiešajte a pridajte maslo; s výsledným produktom trite zasiahnuté miesto niekoľkokrát denne);
  • ​​
  • chmeľové šištičky (1 polievková lyžica) z drvených kužeľov zmiešaných s rovnakým množstvom masla, ktoré sa potom používajú ako drvenie boľavých škvŕn);
  • puky šeřík (1 polievková lyžica L. púčiky nalejeme vriacu vodu a nechajte vylúhovať 1 hodinu, potom zmiešajte s bravčovým tukom a použite ako drvina).

  Môžete si tiež pripraviť dekorácie pridané do kúpeľa:

  • na základe koreňov kalamitu (sušené korene nalejte do zväzku 1 šálky vody (3 l), zapálte a pol hodiny varte);
  • na báze dubovej kôry (kilogram kôry sa vyleje vodou v objeme 5 l, vloží sa do ohňa a pol hodiny sa varí);
  • na báze gaštanu konského (ovocie nasekajte, pridajte vriacu vodu v pomere 1: 5 a pol hodiny varte).

  Kíby sa môžu otrieť bravčovým tukom a pridať do neho trochu soli

  .

  Ak môže byť potrebný chirurgický zákrok

  V ťažkej situácii,ak konzervatívne metódy liečby štípania neprinášajú pozitívny výsledok, je predpísaný chirurgický zákrok. Medzi priame indikácie patrí narušené fungovanie čreva a močového mechúra, kompresia nervového koreňa medzistavcovej prietrže.

  Lekár môže predpísať jednu z týchto operácií:

  • mikrodisektómia, ktorá spočíva v odstránení medzistavcovej prietrže, ak má štípaný nerv práve takúto etiológiu;
  • laminektómia, počas ktorej sa odstráni malá časť stavcovej kosti umiestnenej nad zovretým koreňom nervu, ako aj časť medzistavcového disku, ktorá je lokalizovaná pod poškodeným nervom (v tomto prípade môžete rozšíriť priestor okolo nervu, zmierniť podráždenie a obnoviť normálny krvný obeh);
  • vysokofrekvenčná termálna anloplastika (počas jej vykonávania sú spojené vonkajšie tkanivá medzistavcových platničiek, čo pomáha odstraňovať diery, v ktorých sa môže vytvoriť prietrž);
  • punkčná laserová discektómia, počas ktorej chirurg odstráni časť prietrže, aby znížil tlak na nerv;
  • perkutánna automatizovaná diskektómia, počas ktorej sa odstráni vyrezané tkanivo medzistavcových platničiek, čo je nevyhnutné, ak sa pozoruje vyčnievanie disku do dutiny miechy;
  • Facetektómia, ktorá je potrebná na odstránenie medzistavcových kĺbov.

  V každom prípade bude možné len určiť, ktorá technika úpravy bude najúčinnejšia.špecialista. Samostatné podávanie terapie môže mať nezvratné následky.