Ako liečiť Staphylococcus aureus

Obsah

  Stafylokok je nebezpečné bakteriologické ochorenie, ktoré sa ťažko lieči. Ovplyvňuje deti aj dospelých. Ak sa zistí patogén, liečba by sa mala začať čo najskôr, pretože infekcia môže postupovať a ovplyvňovať vnútorné orgány.

  Antibiotická liečba

  Staphylococcus aureus sa môže liečiť pomocou antibakteriálnych liekov, ak sa s ním včas konzultuje odborník. Predtým, ako začnete užívať lieky, je dôležité presne určiť diagnózu a zložiť sériu testov. Na základe všetkých vykonaných testov bude odborník schopný predpísať vhodné lieky.

  Lekár predpisuje antibiotiká, ak očakávaný prínos proti patogénu prevyšuje poškodenie drogami. Osobitnú starostlivosť musia venovať tehotné a dojčiace matky. Antibakteriálna terapia je potrebná, ak infekcia prenikla do krvného obehu a rozšírila sa do celého tela. Na odstránenie miestnych prejavov postačuje miestne ošetrenie. Kožné prejavy Staphylococcus aureus sa úspešne liečia masťami obsahujúcimi antibiotiká.

  Niektorí pacienti sa zdráhajú užívať také silné lieky, preto sa pýtajú, či je možné stafylokok liečiť tradičnou medicínou alebo inými liekmi. Lekári môžu predpísať podpornú terapiu zameranú na posilnenie imunitného systému a zlepšenie reakcie tela. To vám umožní nezávisle vyvíjať protilátky v boji proti infekcii.Nevýhodou je, že to bude trvať dlho.

  Mnohí odborníci naopak namietajú proti užívaniu antibiotík počas liečby stafylokokom a tvrdia, že:

  1. Z tohto ochorenia nie je možné úplne zotaviť. Akonáhle je v tele baktéria usadená navždy, je rozumné posilniť imunitnú odpoveď, aby v budúcnosti neexistovali žiadne zápalové procesy.
  2. Antibiotiká sú účinné iba dočasne. Pôvodca je pomerne perzistentný, takže nie je známe, ako dlho bude účinok liekov trvať.
  3. Takéto antimikrobiálne látky narúšajú črevnú mikroflóru a ničia prirodzené baktérie tela, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú zdravie.

  Najlepšie lieky na boj proti tejto chorobe

  Ako liečiť Staphylococcus aureus? Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi, ale skôr ako začnete užívať lieky, musíte sa uistiť, že je diagnóza správna. Bez antibiotík nebude možné baktériu vylúčiť, preto je dôležité okamžite zistiť, ktorý liek bude optimálny.

  Najúčinnejšie a najbezpečnejšie antibiotiká, ktoré dokážu rýchlo prekonať infekciu, sú dostatočne silné lieky, preto by sa mali užívať iba v súlade s lekárskym predpisom, pričom je potrebné dodržiavať dávkovanie a frekvenciu podávania. Samoliečba je v tomto prípade prísne zakázaná, pretože nesprávne zvolený liek môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov. Osobitne dôležité je zaobchádzanie s deťmi. Pred vymenovaním detský lekármusí overiť diagnózu a predpísať sériu testov.

  Ako teda liečiť pacientov? Tu je zoznam najpopulárnejších liekov:

  • lyzáty;
  • anatoxín;
  • prístrojové vybavenie;
  • Vakcína;
  • Imunoglobulín zo stafylokoka;
  • baneocín;
  • mupirocín;
  • Fusidín.

  Bakteriálne lyzáty

  Do tejto skupiny patria lieky s komplexným zložením. Obsahujú multibakteriálnu kultúru a množstvo aktívnych zložiek zameraných na zvýšenie účinku liečiva. Častice baktérií pri prenikaní hlboko do tela nie sú schopné okamžite vyvolať infekčný zápal, ale môžu sa vypočítať reakciou protilátok. Počas obdobia remisie choroby je možné udržiavať normálne zdravie pomocou lyzátov.

  Populárny liek na stafylokoky

  Lieky v tejto skupine nie sú návykové, bezpečné pre pacienta a nemajú vedľajšie účinky. Môžu byť brané podľa potreby, nielen kurzov. Lyzáty sú veľmi drahé. Najobľúbenejšie lieky v tejto skupine: imudon, bronchomunal, respibron, IRS-19.

  Anatoxín pochádzajúci z baktérií Staph

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť bolesť uší

  Takéto liečivo je vhodné iba na liečbu stafylokokov u dospelých. Je kontraindikovaný u detí kvôli svojej agresívnej povahe. Toxoid sa vyrába vytvorením jedu pre baktérie. V laboratórnych podmienkach sa pestujú stafylokoky, ich toxín sa čistí a je pre ľudí bezpečný. obdržanéliek sa naleje do ampúl s objemom 1 ml, balených po 10 kusoch. Toto množstvo látky stačí na celý priebeh. Po liečbe pacient dostáva stabilnú imunitnú odpoveď na ochorenie.

  Podávanie čisteného toxínu sa vykonáva v nemocnici. Trvanie liečby je 10 dní. Látka sa vstrekuje striedavo do lopatiek. Celé obdobie zdravotníckeho personálu monitoruje celkové zdravie pacienta. Je dôležité pacienta pozorovať prvú pol hodinu po podaní toxoidu. Keďže liek je dostatočne silný, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky vo forme alergických reakcií. Počas užívania lieku môže mať pacient horúčku, žihľavku na koži.

  Prístroje

  Komplexný imunoglobulínový prípravok sa predpisuje pacientom s potvrdenou diagnózou. Nástroj sa vykonáva sušením krvi darcu a odoberaním bielkovinových zložiek a protilátok z nej. Lieky tejto skupiny sa úplne liečia akútnou formou Staphylococcus aureus. Prístrojové vybavenie obsahuje tri typy protilátok: IgA, IgM, IgG, vďaka ktorým je lídrom medzi imunoglobulínovými liekmi. Liek je balený v ampulkách po 5 ml.

  Balenie prístrojov

  Tento výrobok účinne odstraňuje stafné baktérie a ich odpadové produkty (toxíny) ​​a účinné látky látky bojujú proti iným črevným infekciám a podmienečne patogénnej mikroflóre a zabraňujú šíreniu a rastu baktérií. Počas liečby sa v tele vytvára dostatočný počet makrofágov (protilátok), ktorézvýšiť imunitnú odpoveď a zničiť chorobu.

  CIP je teda univerzálny komplexne pôsobiaci liek. Nemá žiadne vedľajšie účinky a je vhodný pre pacientov všetkých vekových skupín. Berie sa ústne.

  Vakcína

  Antifagín sa vytvára vytvorením bezpečného lieku založeného na toxoide. Je vyrobený z hotových antigénov, ktoré sú odolné proti zmenám teploty a sú schopné zvládnuť všetky typy stafylokokov. Táto vakcína je dostupná v rovnakom obale ako toxoid. Môže sa používať najskôr po šiestich mesiacoch veku, výnimka je povolená iba na odporúčanie lekára a ak telesná hmotnosť dieťaťa presahuje 2,5 kg.

  Stafylokokový antifagín poskytuje imunitnú odpoveď a produkciu špecifických protilátok, takže ich prítomnosť v krvi zabezpečí odolnosť tela voči baktériám. Odporúča sa každý rok podstúpiť posilňovací proces, pretože imunitná reakcia sa časom oslabuje. Táto vakcína nie je uvedená na zozname povinných látok, odporúča sa však posilniť imunitu a zabrániť vzniku tohto nepríjemného ochorenia. Je vhodný aj pre novorodencov.

  Imunoglobulín zo stafylokoka

  Bielkovinový prášok, ktorý sa vyrába z krvi darcu. Na rozdiel od CIP má iba jeden typ protilátky - IgA. Liek poskytuje pacientovi potrebnú imunitnú odpoveď, ale nemá trvalý účinok. Tento liek je užitočný pri liečbe Staphylococcus aureus v hrdle. Lokálne pôsobí na lézie, aktívne bojujes infekciou.

  V priebehu liečby imunoglobulínom sa nevytvárajú vlastné protilátky, preto by sa mala užívať v kombinácii s inými liekmi. Pri ťažkých formách tohto ochorenia sa tento liek podáva intravenózne, aby telo vytvorilo podmienky, aby odolával baktériám. Je nevyhnutný na rozvoj sepsy, pneumónie a iných komplikácií. Liek je schválený pre pacientov starších ako 12 rokov.

  Mupirocín

  Antibiotikum, ktoré je súčasťou niektorých mastí: Supirocín, Bondeom atď. Výhodou tohto lieku je široké spektrum pôsobenia proti rôznym baktériám. Tento nástroj je vhodný na lokálnu liečbu, pretože zastavuje vývoj infekcie a ničí patogénne mikróby. Mupirocínové masti sú vhodné na boj proti Staphylococcus aureus v dutinách a hltane. Liečba sa môže používať od 6 rokov kvôli absencii vedľajších účinkov. V zriedkavých prípadoch to môže spôsobiť alergie. Len ošetrujúci lekár môže predpísať vhodný liek.

  Mupirocín je účinné liečivo

  Baneocin

  Špeciálna masť, ktorá obsahuje antibiotiká: bacitracín a neomycín. Liečivo je určené na vonkajšie použitie, preto je indikované na odstránenie Staphylococcus aureus na koži. Aktívne zložky môžu úspešne bojovať s touto chorobou, zatiaľ čo u baktérií sa nevyvíja rezistencia na antibiotiká.

  V priebehu liečby sa eliminuje nielen patogén, ale aj príznaky. Masť môže zvýšiť regeneráciu pokožky. Už neskôrtýždeň lieči vredy, varí a abscesy, liek zmierňuje zápal. Jeho nevýhodou je množstvo vedľajších účinkov: zníženie zrakovej ostrosti a sluchu, zaťaženie obličiek, zníženie reakcie nervových zakončení.

  Liek sa vydáva bez lekárskeho predpisu.

  Je predpísané iba vtedy, ak plocha postihnutá infekciou nepresahuje 1% povrchu tela. Neodporúča sa používať tento liek pre ženy počas tehotenstva a laktácie (u dojčiat sa môže objaviť vyrážka).

  Fusidín

  Fusidát sodný je antibiotikum, ktoré úspešne bojuje s takmer všetkými kmeňmi stafylokokov. Je vhodný na vonkajšie použitie ako súčasť mastí a krémov a tiež pomáha odstraňovať ochorenie nosohltanu (dostupné vo forme spreja). Fusidínové masti sú vhodné na liečenie detí. Sú bezpečné a nemajú žiadne kontraindikácie. Liečba trvá 14 dní.

  Fusidín je účinné antibiotikum

  Liečba hormónmi

  Nebezpečenstvom liekov obsahujúcich hormóny je neschopnosť odstrániť príčinu zápalu, patogénnu baktériu. Goyukokortikoidy (lieky odvodené od kortikosteroidných hormónov) môžu zabrániť rozvoju akéhokoľvek zápalu. Nevýhodou tejto liečby je, že tieto prostriedky eliminujú iba príznaky choroby, ale nie príčinu. Masti na báze hormónov: prednison, triamtsmnolon atď. prerušiť prirodzenú reakciu tela na infekciu, ktorá zastaví množenie bielych krviniek, a tým aj niekoľko ďalšíchnepríjemné príznaky (abscesy, horúčka, bolesť).

  Hormonálna terapia je možná iba v kombinácii s inými liekmi, ktoré môžu eliminovať stafylokok. Vo svojej čistej forme tieto lieky iba zmierňujú príznaky, čím bránia rozvoju protilátok, ktoré telo pred ochorením neozbrojia. Je prijateľné používať masti obsahujúce glukokortikoidy v kombinácii s antibiotikami. Je prísne zakázané interne brať hormóny v prítomnosti bakteriálnej infekcie.

  Bylinná medicína

  Vždy existuje bezpečná alternatíva k konzervatívnej medicíne. Ľudové lieky tak môžu úspešne a bezpečne prekonať baktérie. Existuje mnoho rastlín s baktericídnymi vlastnosťami, ktoré vám pomôžu zbaviť sa stafylokoka.

  Aloe

  Aloe extrakt je nevyhnutný na tvorbu mastí, gélov, injekčných roztokov, sirupov. Biologické zložky rastliny poskytujú posilnenie imunity, uľahčujú celkový stav. Aloe (bežne označované ako „agáve“) zmierňuje zápal, normalizuje teplotu a upokojuje. Ak sa choroba lokalizuje vo vnútri, má sa odobrať v malom kúsku na lačný žalúdok a mal by sa tiež používať ako brúska na kožné prejavy choroby.

  Aloe pomôže vyrovnať sa s touto chorobou

  Rastlina je nevyhnutná pri vytváraní lieku na boj proti Staphylococcus aureus u dojčiat. Deti ťažko tolerujú antibiotiká a hormonálna liečba je pre rastúce telo neprijateľná. Uľahčiť deťomantimikrobiálne látky, aloe sa pridáva do zloženia liekov.

  Kontraindikácie pri použití agáve: tehotenstvo, menštruácia, prítomnosť chorôb reprodukčného systému u žien, vredy, pankreatitída. Na bezpečné použitie rastliny na liečebné účely je potrebná konzultácia s lekárom. Extrakt už môže byť súčasťou pridelených liekov, takže nemusíte robiť tinktúru z čerstvých listov.

  Odvar mladiny ľubovníka

  Ak sa stafylokok usadil v čreve, takýto čaj pomôže v boji proti nemu: lyžica mladiny ľubovníka a dve polievkové lyžice harmančeka nalejú 400 g vriacej vody a nechajú sa pôsobiť 2 hodiny. Výsledný vývar prefiltrujte pred jedlom v pohári.

  Chlorofyllipt

  Droga sa vyrába na základe eukalyptu. Roztok môže byť na báze alkoholu alebo oleja. Prvý sa často používa na odstránenie infekcie tráviaceho traktu. Koncentrovaný prípravok sa používa na ošetrenie postihnutých oblastí pokožky. Eukalyptus má analgetický účinok, pomáha tkanivám rýchlo sa zotaviť. Chlorofyllipt sa často používa na odstránenie vredov, varov spôsobených rastom Staph baktérií. V zriedkavých prípadoch sa liek môže podávať intravenózne (odstránenie sepsy, peritonitídy).

  Ak je potrebné odstrániť nos Staphylococcus aureus v nose, je lepšie použiť olejový roztok. Je dôležité zabezpečiť, aby pacient nebol alergický na tento liek. Chlorofyllipt je predpísaný pre dospelých a deti staršie ako 2 roky.

  Stafylokok, najmä „zlatý“ kmeň, sa ťažko lieči, preto je dôležité včasnavštívte lekára. Po potvrdení diagnózy bude predpísaná komplexná liečba podľa veku pacienta a charakteristík jeho zdravia.