Ako liečiť stagnáciu žlče

Obsah

  Stagnácia žlče alebo cholestázy je nebezpečný patologický stav, ktorý predstavuje zablokovanie toku žlče do dvanástnika. Medzi nepríjemné príznaky patrí horkosť v ústach, strata chuti do jedla, nepohodlie v pravej hypochondrii. Ako sa týchto prejavov zbaviť a akým spôsobom liečiť stagnáciu žlče - viac v článku.

  Charakteristiky liečby

  Najprv je predpísaná konzervatívna liečba, ktorá vo väčšine prípadov pomáha zbaviť sa stagnujúceho procesu. Je ukázaná strava, čo znamená obmedzenie používania neutrálnych tukov a zahrnutie rastlinných tukov do stravy. Tieto sa absorbujú v tele bez použitia žlčovej kyseliny.

  Vyžaduje sa aj liečba drogami. U pacientov s cholestázou sa predpisujú lieky s kyselinou ursodeoxycholovou, hepatoprotektory a cytostatiká. Medzi symptomatické látky sa používajú antihistaminiká, vitamínové komplexy a antioxidanty.

  Ak je konzervatívna liečba neúčinná, je predpísaný chirurgický zákrok. Na odstránenie príčiny stagnujúceho procesu je potrebné chirurgické ošetrenie. Môže to byť vonkajšia drenáž žlčovodu, uvalenie cholecystodigestívnych a choledochastogénnych anastomóz, otvorenie žlčníka, cholecystektómia.

  Ak došlo k stagnácii žlče v dôsledku tvorby kameňov alebo iných kameňov v potrubí, vykonáva sa chirurgický zákrok na ich odstránenie,ktorý rozšíri potrubie a obnoví normálny odtok žlčovej tekutiny.

  Dôležité!Počas rehabilitačného obdobia sú predpísané fyzioterapeutické procedúry, cvičebná terapia a masážne kurzy. Takéto techniky pomáhajú stimulovať prirodzenú obranu tela.

  Po vyliečení cholestázy je možné dosiahnuť stabilnú remisiu, pri dodržaní správnej výživy s výnimkou korenených, vyprážaných, živočíšnych tukov, alkoholických nápojov. Okrem toho je potrebné liečiť choroby, ktoré včas vyvolávajú stagnujúce procesy.

  Výživa

  Výživová liečba je na prvom mieste v liečbe cholestázy. Na korekciu stagnujúceho procesu sa používa strava podľa Pevznera - č. 5. Hlavným účelom tejto výživy je znížiť zaťaženie žlčových ciest, najmä žlčníka a pečene.

  Princípy stravovania č. 5 sú:

  Odporúčame tiež, aby ste si prečítali: Ako zaobchádzať so žlčníkom
  • frakčná výživa - až 7-krát denne v malých porciách a súčasne;
  • je zakázaný dlhodobý hlad a prejedanie;
  • 26. vylúčenie vyprážaných a mastných potravín;
  • obmedzenie príjmu teplých a studených potravín (teplota jedál by nemala byť vyššia ako 60 stupňov a nie nižšia ako 45 stupňov);
  • varenie - iba dusené a v peci, dusením a varením;
  • 29. ak sa po upečení produktu vytvorí kôra, je odstránená a nespotrebovaná;
  • vylúčenie alkoholických a sýtených nápojov zo stravy;
  • Fermentované mliečne výrobky sa môžu konzumovať ibaktorý má nízky obsah tuku.

  Strava by mala byť úplná a vyvážená. Ľahké občerstvenie na cestách, zneužívanie nezdravého jedla (nezdravé jedlo) - faktory, ktoré môžu spôsobiť zhoršenie choroby. Na kontrolu priebehu cholestázy môžete začať denník, v ktorom sa odporúča zaznamenať produkty zavedené do stravy a reakciu tela na ich použitie.

  Zakázané jedlo

  Ak zanedbáte zásady zdravej výživy so stagnáciou žlče, lieky neprinášajú požadované zotavenie. Z potravy sa odporúča úplne vylúčiť tieto potraviny:

  • čerstvý chlieb, pekárske výrobky, cukrovinky;
  • čokoláda a výrobky vyrobené po jej pridaní, zmrzlina;
  • jedlý olej;
  • šťaveľ, cesnak, cibuľa;
  • mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku;
  • bohatá vývar z mäsa, rýb a húb;
  • čisté huby (vyprážané, dusené, dusené), strukoviny;
  • tvrdý a korenený syr;
  • údené mäso, konzervované ryby;
  • mastné mäso, ryby;
  • reďkovky a reďkovky;
  • zelenina a ovocie s kyslou chuťou;
  • korenie, horúca omáčka;
  • ​​
  • káva a čaj vysokej sily;
  • kapusta;
  • párky, párky a párky.

  Napriek tak veľkému zoznamu zakázaných potravín existuje mnoho užitočných potravín, ktoré majú pozitívny vplyv na organizmus a priebeh choroby.

  Povolené jedlo

  Strava pacienta s cholestázou je individuálne. Zohľadnite nielenznaky vývoja základného ochorenia, ale tiež pridružené patologické stavy v tele spojené s žlčovými kanálikmi.

  Mäso je povolené iba odtučnené

  V potrave by mali prevládať tieto potraviny:

  • prírodná šťava, kompot, káva s mliekom, sypaný čaj, želé;
  • zeleninová polievka s cestovinami a obilninami;
  • chudé mäso (hydina atď.);
  • ovocie a zelenina (okrem zakázaných);
  • med, džem;
  • nízkotučné syry, nízkotučné tvarohové syry, kyslá smotana v malom množstve;
  • chlieb vyrobený z raže alebo pšeničnej múky (jedlé cesto).

  Ak dodržiavate správnu výživu, v komplexe užívajte lieky predpísané lekárom, môžete sa v krátkom čase zbaviť stagnujúceho procesu v žlčových cestách.

  Lieky

  Drogová terapia je rozdelená na etiotropnú a symptomatickú. Prvým je brať lieky, ktoré ovplyvňujú príčinu stagnujúcich procesov v žlčovom trakte. Symptomatické lieky pomáhajú zbaviť sa klinických prejavov cholestázy.

  Etiotropné

  Lieky ako kyselina ursodeoxycholová, Heptral, Silimar ovplyvňujú patogenézu choroby. Prvý liek redukuje hydrofóbne žlčové kyseliny vo svojej produkcii a obehu, čo pomáha predchádzať toxickým účinkom na hepatocyty a žlčové cesty.

  Droga Heptral so stagnáciou žlče a inými difúznymi ochoreniami pečene (cirhóza,hepatitída) sa podieľa na znižovaní závažnosti vonkajších prejavov patológie (svrbenie na koži atď.). Má choleretický a hepatoprotektívny účinok, ktorý pretrváva 2 - 3 mesiace po ukončení liečby.

  Hepatoprotektor Silymar je rastlinného pôvodu. Kompozícia obsahuje extrakt z rastliny, ako je bodliak mliečny. Liek má inhibíciu indikátorových enzýmov, zvýšenú aktivitu cytochrómov a obnovuje permeabilitu bunkovej membrány.

  Ďalším účinným hepatoprotektorom, ktorý má tiež choleretický účinok v komplexe, je Hofitol, ktorý je tiež založený na rastlinnej zložke - listoch poľných artičokov. Okrem toho sa vyskytuje diuretický účinok, objem kyseliny močovej v krvi klesá.

  Priradiť činidlá na cholestázu, ktoré stimulujú tvorbu žlčovej tekutiny. Toto je Holacid, Ursosan, Ursofalk. V komplexe tieto lieky prispievajú k skvapalneniu hustých zrazenín a stimulujú rozpustenie prítomných kameňov. Lieky, ktoré zlepšujú vylučovanie žlče z tela, zahŕňajú Hofitol, Allohol, Hepatosan.

  Symptomatická

  Symptomatická terapia stagnujúceho procesu v žlčovom trakte zahŕňa urýchlenie vylučovania veľkého objemu bilirubínu z tela, zníženie intenzity klinických prejavov choroby (svrbenie atď.).

  Vzhľadom na závažnosť príznakov predpisujte perorálne lieky alebo lokálne lieky (gély, masti,krémy s lanolínom, mentolom, anestetikami). Často predpisované antihistaminiká zo skupiny 1. generácie, ktoré majú antipruritické a sedatívne účinky.

  Poznámka!Na doplnenie chýbajúceho množstva vitamínov sú potrebné špeciálne komplexy so zahrnutím prvkov K, vápnik, E alebo iných látok.

  Sú uvedené symptomatické prípravky s antispasmodickým účinkom (drotaverín, mebeverín atď.), Ktoré neutralizujú spastické. zúženie žlčových ciest. V niektorých prípadoch sa používajú prokinetika (metoklopramid a iné), ktoré majú opačný účinok - stimulujú redukciu žlčových ciest, zvyšujú tón potrebný na normalizáciu výstupu žlčovej tekutiny.

  Zbavte sa porúch tráviaceho traktu enzymatickými látkami. Ak sa pripojí sekundárna infekcia, na zabránenie tomuto procesu sa používajú antibiotiká.

  Operácia

  Chirurgia sa vykonáva s neúčinnosťou konzervatívnej liečby a závažných patológií, ktoré spôsobili stagnujúci proces v močovom trakte. Zohľadnite celkový stav pacienta.

  Ak sa cholestáza vyskytuje v dôsledku urolitiázy, keď sa kamienky netvoria iba vo žlčníku, ale aj v žlčovodoch, predpisuje sa endoskopická papillofinkerotómia a odstránenie kameňa.

  Ak sa vyskytne obštrukcia žlčových ciest na pozadí prítomnosti zhubného nádoru, uskutoční sa excízia patologického nádoru. Ak to nie je možnév určitom okamihu sa žlčový trakt vypustí endoprotézou. Ako alternatívu možno uviesť biliodigestívne anastomózy.

  Pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom sa vyžaduje príprava pacienta, ktorého správna implementácia znižuje riziko pooperačných komplikácií. Ak je narušená zrážanlivosť krvi osoby, podáva sa parenterálne vitamín K. Aby sa zabránilo dehydratácii a hypotenzii, predpisuje sa intravenózny chlorid sodný. Na zníženie rizika pooperačnej sepsy sa podáva antibakteriálne liečivo.

  Ľudové liečivá

  Podľa určenia ošetrujúceho lekára doma sa môže vykonať alternatívna liečba. Jedným z týchto postupov je slepá trubica alebo sondáž, ktorá zaisťuje šetrné umývanie žlčníka, jeho kanálikov, pečene, čo prispieva k vylučovaniu žlčovej tekutiny. Na lačný žalúdok (ráno po prebudení) musíte vypiť 300 ml odplynenej minerálnej vody.

  Po podaní tekutiny osoba leží na svojej pravej strane a na pečeň položí vyhrievaciu podložku. Táto pozícia trvá 1 hodinu. Terapeutické opatrenie pomáha posilniť kontrakciu žlčníka, odstraňuje nielen zmenenú žlč z tela, ale aj cholesterolové soli, mikróby.

  Takéto ošetrenie sa odporúča raz za 4 dni. V priebehu času sa frekvencia znižuje. V každom prípade by lekár mal predpísať trvanie liečby a jej potrebu. V niektorých prípadoch je postup zakázaný (pri súčasnom vývoji žlčových kameňov)choroby atď.).

  Infúzia listov brezy je vynikajúcim diuretikom

  Nasledujúce ľudové liečivá vynikajúco pôsobia na stagnujúce procesy v močovom trakte:

  • breza: 2 lyžice. l. sušené a nakrájané listy nalejú 200 ml horúcej vody, nechajú sa vylúhovať 1 hodinu, filtrujú sa, vyberajú sa dovnútra 100 ml dvakrát denne;
  • Ľubovník bodkovaný, nesmrteľka, kukuričné ​​stigmy: zložky sa zmiešajú v rovnakom množstve, vylejú sa horúcou vodou v pomere 1 polievková lyžica. l. 200 ml tekutiny, trvať jednu hodinu, filtrovať, pred jedlom spotrebovať 100 ml;
  • med, mäta mäty piepornej: 1 lyžica. l. včelársky produkt zmiešaný s olejom v objeme 3 kvapiek, užitý trikrát denne;
  • šťava z červenej repy: podávaná perorálne ráno na lačný žalúdok v dávke 200 ml.

  Môžete si pripraviť masážny krém, ktorý sa používa na trenie kože v pečeni: zmiešajte 100 ml olivového oleja s rozmarínom v objeme 10 kvapiek, mätu v objeme 7 kvapiek, ruže v objeme 5 kvapiek, citrón a cyprus v objeme 5 kvapky. Masáž sa vykonáva každý deň po dobu 2 týždňov.

  Liečba komplikácií

  Chronická cholestáza je často sprevádzaná komplikáciami, ako je osteoporóza a nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch. Liečba prvého negatívneho účinku spočíva predovšetkým v korekcii životného štýlu, s výnimkou zlých návykov (napríklad fajčenie), normalizácie fyzickej aktivity. U žien môže byť potrebná hormonálna substitučná terapia.

  Liečba osteoporózy liekmi spočíva v nepretržitom podávaní liekov vápnikom a vitamínom D. Ak je pozorovaná silná bolesť kostí, glukonát vápenatý sa predpisuje parenterálnym podávaním. Pri ťažkej osteoporóze sa vyžaduje použitie bisfosfonátov (Alendronát a iné).

  Dôležité!Ak je koncentrácia vitamínov A, E, K v krvi nízka, predpisujú sa perorálne lieky s ich obsahom. Na zníženie rizika krvácania je potrebné parenterálne podanie prvku K.

  Záver

  Stagnácia žlče alebo cholestázy je nebezpečný stav, ktorý, ak je predčasne odstránený, môže viesť k nebezpečným následkom (zlyhanie obličiek, cirhóza pečene, krvácanie atď.). Nezabudnite na cestu lekára pri prvých alarmujúcich príznakoch, pretože moderná medicína má veľa metód, ktoré vám umožňujú zbaviť sa patológie v čo najkratšom čase.