Ako liečiť stafylokok

Obsah
  6. Ľudské telo je obývané stovkami druhov baktérií, ktoré s hostiteľom pokojne existujú, za predpokladu, že hostiteľ má silnú imunitu. Jedným z najproblematickejších patogénov je stafylokok aureus. Žije tiež na slizniciach, ale je aktivovaný prechladnutím, poškodením tela inými infekciami, oslabením obrany. V tomto prípade sa stáva otázkou, ako liečiť stafylokok a ako sa zbaviť príznakov bakteriálnej infekcie.

  Tieto krásne zhluky na fotografii sú kolóniami koky. Sú to oni, ktorí sa stanú najaktívnejšími, keď imunity klesne a môžu spôsobiť bakteriálne poškodenie kože, čriev, slizníc. Streptokoky a stafylokoky sú zvlášť nebezpečné pre novorodencov a dojčatá.

  Liečba infekcie u detí a dospelých

  Ak existuje podozrenie na bakteriálnu infekciu, lekár vykoná očkovanie, v ktorom je izolovaná patogénna mikroflóra, ktorá spôsobuje túto chorobu. Je veľmi dôležité zvoliť si správne lieky proti patogénu, inak bude liečba nezaostrená a márne.

  Stafylokoková infekcia sa lieči rôznymi skupinami liekov a jednotlivými liekmi, medzi ktoré patria bakteriálne lyzáty, stafylokokový toxoid, stafylokokový antifagín, komplexné imunoglobulínové prípravky a iné rovnako účinné látky proti patogénnej mikroflóre.

  Bakteriálne lyzáty

  Bakteriálne látkylyzáty sú multibakteriálne kultúry, ktoré obsahujú častice samotného stafylokoka, ale v neaktívnom stave. Pri požití nie sú lyzáty schopné spôsobiť infekciu a infekciu v klasickom slova zmysle. Lyzáty sú však schopné formovať adekvátnu imunitnú odpoveď tela. V reakcii na prienik baktérií s narušenou štruktúrou, ktorá ich robí úplne bezpečnými, ľudské telo začína produkovať protilátky, ktoré môžu bojovať so skutočným stafylokokom. Medzi účinné lieky tejto skupiny patrí Respibron, Imudon, IRS-19, Bronchomunal.

  Stafylokokový toxoid a antifagín

  Stafylokokový toxoid a stafylokokový antifagín sa používajú pomerne zriedka. Sú to injekčné tekutiny, ktoré dávajú priebeh 10 injekcií. V dôsledku zavedenia toxoidu a antifagínu u ľudí sa vytvára reakcia na patogénnu mikroflóru - mierne zvýšenie teploty. Opuch a bolesť v mieste vpichu, hyperémia, ale po určitom čase negatívne následky zmiznú, ale v tele vytvára stabilnú imunitu proti stafylokokovej infekcii. Účinok injekcií nechráni človeka na celý život pred stafylokokom, takže po chvíli by sa priebeh mal opakovať, keď obrana oslabí. Tento spôsob formovania imunity sa prejavuje iba u dospelých, stafylokok u dieťaťa nie je liečený injekciami. Účinok injekcií nechráni človeka na celý život pred stafylokokom, takže po chvíli by sa priebeh mal opakovať, keď obrana oslabí.

  Terapeutická vakcína je dobrý spôsob, ako vybudovať imunitu, injekcie sa však používajú iba u dospelých

  .

  Komplexné imunoglobulínové prípravky sa vyrábajú z darovanej krvi. ktoré obsahujú protilátky typu A, M a G. Tiež predstavujú formu injekcie, ale ich vlastnosti sú omnoho lepšie ako toxoid a antifagín. Protilátky tohto typu sú schopné zvládnuť salmonelu, shigelu, stafylokoky, Escherichiu, ktoré vážne ohrozujú zdravie ľudí.

  Vďaka pôsobeniu protilátok menej ovplyvňujú baktérie bunky tela, ich schopnosť rozmnožovania je výrazne znížená a neutralizujú sa aj toxíny produkované patogénnymi mikroorganizmami.

  Komplexné imunoglobulínové prípravky majú veľa pozitívnych vlastností:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť gastritídu u dieťaťa
  • sú univerzálne;
  • majú komplexný účinok;
  • nemajú kontraindikácie;
  • takéto lieky sa podávajú perorálne, takže nie je potrebné podávať injekcie.

  Ľudský anti-stafylokokový imunoglobulín sa tiež pripravuje z krvi darcu, ktorý mal stafylokok. Pôsobenie tohto liečiva je podobné komplexným imunoglobulínom, avšak v tomto prípade sa anti-stafylokokový imunoglobulín vyznačuje úzkym zameraním a telo pri užívaní lieku nevytvára svoje vlastné ochranné protilátky. Je predpísaná počas obdobia závažného ochorenia, napríklad pri endokarditíde, pneumónii alebosepsa a je dočasnou podporou tela v boji proti patogénnej mikroflóre.

  Drogy s aloe

  Drogy s bylinnou zložkou aloe tiež pomôžu v boji proti infekcii staph. Biologická aktivita aloe je pomerne vysoká, rastlina pomáha posilňovať ľudský imunitný systém a liečiť infekciu, ktorá sa usadila na rôznych miestach ľudského tela. Pomocou prípravkov aloe vera - gélov, mastí, rôznych roztokov a sirupov - je možné významne zlepšiť pohodu pacienta trpiaceho stafylokokom v aktívnom štádiu. Lekári aktívne používajú aloe na rôzne patológie. Príkladom s furunkulozou spôsobenou stafylokokom je pozoruhodné - pri subkutánnom podaní roztoku aloe vera ustupuje zápalový proces, opuchy v postihnutej oblasti, hyperémia a bolesť.

  Prírodné biostimulanty, ako je aloe, môžu pomôcť posilniť imunitu a prinútiť telo samé bojovať s infekciou

  .

  Aloe by sa mal používať opatrne, pretože je jedným z najsilnejších biostimulantov a má svoje kontraindikácie. Liečba aloe sa neodporúča u tehotných žien, u žien s cievnymi problémami, patológií ženských pohlavných orgánov (polycystických vaječníkov, endometriózy). Vzhľadom na to, že aloe stimuluje krvný obeh, sa môže u pacientov s kontraindikáciami na užívanie lieku otvoriť vnútorné krvácanie. Opatrnosť pri aloe je tiež potrebná pre tých, ktorí trpia tráviacimi problémami - vredžalúdok, pankreatitída, pretože aloe je schopná aktivovať aktivitu endokrinných žliaz.

  Terapia chlorofylliptom

  Eukalyptus je tiež silným prírodným liekom v boji proti stafylokokom.

  Na základe tejto rastliny bol vytvorený liek chlorofyllipt, ktorý obsahuje alkoholovú časť a roztok eukalyptového oleja. Liečba chlorofylliptom je vynikajúci spôsob boja proti infekcii. Pri lokalizácii stafylokokovej infekcie v črevách sa pacientom predpisuje alkoholický roztok liečiva nariedený vodou, ktorý sa vypije podľa schémy vypracovanej lekárom. Na lokalizáciu infekcie v ústach, na nosnej sliznici, v hrdle sa tiež používa roztok chlorofyliptínu.

  Chlorofyllipt vo forme spreja pomáha zbaviť sa stafylokoka, ktorý sa usadil v hrdle

  Epidermálny stafylokok sa lieči koncentrovaným roztokom chlorofylínu, dobre sa vyrovnáva s kožnými abscesmi, vredmi, fistulami a varom. Liek sa niekedy môže použiť ako injekcia na ťažké bakteriálne poškodenie tela, napríklad s peritonitídou alebo pľúcnym abscesom. Zvyčajne je liek dobre tolerovaný pacientmi, ale lekári stále radšej kontrolujú alergickú reakciu a až po jej predpísaní. Týmto spôsobom je možné liečiť stafylokok u dospelých, ale u detí mladších ako 12 rokov je liek kontraindikovaný.

  Mupirocín, baneocín, fusidín

  Ďalšou liečbou stafylokoka jemupirocín. Toto je názov účinnej látky, ktorá je súčasťou terapeutických antibakteriálnych mastí. Výnimočnosťou mupirocínu je, že liek dobre zvláda rôzne typy patogénnej mikroflóry - je účinný proti stafylokokom, pneumokokom, gonokokom. Na liečbu infekcie Staph lekári predpisujú masti obsahujúce mupirocín.

  K dispozícii sú dva druhy liekov, ktoré sa líšia koncentráciou mupirocínu v látke. Masť nanášajte niekoľkokrát denne, maľte postihnuté miesta na koži a masť sa môže nanášať aj na sliznicu, napríklad, ak do nosa zasiahli stafylokoky. Droga zvyčajne nevyvoláva alergické reakcie, ale lekári ju nepredpisujú deťom mladším ako šesť rokov.

  Baneocín je pre mnohých záchranárom. Baneocin je dostupný vo forme masti a vo forme prášku. Masť maže postihnuté povrchy, ale rany a odreniny spôsobené infekciou sú pokryté práškom. Liek je založený na dvoch aktívnych antibakteriálnych liekoch - bacitracín a neomycín. Obaja odolávajú stafylokokovej infekcii, v tandeme sa stretávajú nielen so stafylokoky, ale aj s inými patogénnymi mikroflórami. Okrem toho, liek nie je takmer návykový.

  Pri používaní baneocínu je možné poznamenať, že liek sa neabsorbuje do krvi, dostáva sa tam iba zanedbateľná časť. To zaisťuje jeho vysokú koncentráciu v postihnutej oblasti. Napriek tomu sa oplatí používať produkt bez účelu a na veľkých plochách, pretožeU pacienta sa môžu vyvinúť také nebezpečné komplikácie, ako sú problémy so sluchom a zrakom, zhoršené fungovanie močových orgánov, problémy so zhoršenými svalovými impulzmi.

  Baneocínový prášok je veľmi vhodný na rany a odreniny ako profylaxia hnisania

  .

  Drogy môžu užívať dospelí aj deti, ale lekári ju nepredpisujú tehotným ženám a dojčiacim matkám z dôvodu rizika prenikania plodu antibiotikami. Jedným z najaktívnejších antibiotík proti stafylokokovej infekcii je fusidín. Táto látka je prítomná v masti, ktorá obsahuje 2% kyseliny fusidovej, ktorá má škodlivý vplyv na patogénne mikroorganizmy.

  Liek je určený na miestnu liečbu, napríklad môže účinne liečiť stafylokok na tvári, ale lekári ho neodporúčajú aplikovať na sliznicu kvôli riziku alergickej reakcie. Lekári veľmi často predpisujú liek na liečbu akné, ak existuje bakteriálna infekcia. Symptómy choroby zmiznú do konca prvého týždňa a na konci druhého sa dosiahne stabilná remisia choroby. Účinnosť krému Fusiderm vo vzťahu k hnisavým vyrážkam na pokožke je asi 93 percent, čo dáva nádej aj v najťažších prípadoch.

  Ak pacient nemá alergickú reakciu na liek, potom ho môžu liečiť dospelí aj deti. Fusiderm krém sa predpisuje na liečenie stafylokokov u dojčiat, pretože liek sa neabsorbuje do krvného riečišťa a nemá žiadne vedľajšie účinky.

  Dexon

  Ak stafylokok neovplyvnil kožu, ale vybral si miesto v očiach alebo ušiach, potom je možné použiť látku Dexon na boj proti patogénnym mikroorganizmom. Dostupné vo forme tabliet, injekčných roztokov a kvapiek. Zloženie kvapiek Dexonu obsahuje silnú látku neomycín a dexametazón, ktoré dokonale zvládajú prejavy choroby. Musíte použiť liek trikrát až štyrikrát denne, nakvapkaním jednej alebo dvoch kvapiek do postihnutého ucha alebo očí. Droga má pomerne široký zoznam vedľajších účinkov, takže lekári pred predpísaním lieku dôkladne preštudujú individuálne charakteristiky pacienta. Dexon sa môže používať u dospelých aj detí.

  Galavit

  Galavit je imunomodulátor najnovšej generácie a nie je priamo indikovaný na liečbu stafylokokovej infekcie. Avšak prax predpisovania lieku Galavit na infekčné choroby naznačuje, že liek má vynikajúci imunomodulačný účinok a má tiež baktericídny účinok, vďaka čomu je jedinečný pri liečbe bakteriálnych infekcií v ľudskom tele. Galavit je dostupný vo veľmi výhodných formách - vo forme tabliet na resorpciu pod jazyk, injekčný roztok a čapíky. Galavit sa používa u dospelých a detí, ale nie je predpísaný pre tehotné ženy a matky počas dojčenia.

  Liečba infekcie bakteriofágom

  Bakteriofág je bioaktívna látka, ktorá môže pôsobiť proti uvoľňovaným toxínom.patogénne mikroorganizmy. Okrem toho bakteriofág dokonale stimuluje obranyschopnosť tela a núti ho bojovať proti stafylokokom vlastnými silami. Bakteriofág sa používa ako na liečenie, tak na prevenciu hnisavých chorôb vyvolaných stafylokokom.

  Stafylokokový bakteriofág sa aktívne používa pri závažných formách choroby

  Výrobok sa dá kúpiť vo forme masti, aerosólu, vo forme tabliet a v tekutej forme. Priebeh liečby bakteriofágom závisí od rozsahu lézie a môže trvať až päť alebo pätnásť dní. V prípade relapsov lekári odporúčajú opakovať liečbu. Aplikujte nástroj priamo na léziu. Pri patológii kože sa používajú masti alebo pleťové vody, ak je zápal ucha alebo nosu, liek by sa mal vštepiť dovnútra. Pri furunkuulóze sa roztok bakteriofágu vstrekuje denne po dobu piatich dní. V závažných prípadoch sa bakteriofág zavádza aj do vnútra, napríklad keď je infekcia lokalizovaná v pleurálnej dutine, v brušnej dutine.

  Ak sa v moči nachádza stafylokok, bakteriofág sa zavádza katétrom priamo do močového mechúra. Droga je tak dobre tolerovaná pacientmi a nemá žiadne kontraindikácie, že dokážu liečiť stafylokok u detí od prvých dní života.

  Liečba infekcie u novorodencov

  U novorodencov sa infekcia prenáša hlavne z matky na mlieko dojčením, zriedka, ale stále je možné nakaziť sa v dôsledku nehygienických podmienok v pôrodnici. Ak je infekcia diagnostikovanánovorodenca (dieťa mladšie ako 1 mesiac), potom lekári ošetrujú tieto deti v nemocnici, pretože existuje vysoké riziko komplikácií, ktoré si môžu vyžadovať okamžitú lekársku pomoc. Z tohto dôvodu sú v akútnom období detí do jedného mesiaca hospitalizované stafylokokom.

  Staphylococcus aureus často postihuje pokožku dojčiat s oslabenou imunitou

  Vývoj infekcie u novorodencov má svoje vlastné charakteristiky. Pri infekcii je ochrana materskej imunity často úplne vyrovnaná, deti sú rýchlo zakryté šíriacou sa infekciou, takže od pokožky sa dá očakávať, že poškodí črevá, podšívku, nosnú sliznicu.

  Menovanie ošetrujúceho lekára pre novorodenca závisí od rozsahu lézie, stavu zdravia dieťaťa a symptómov spojených s patológiou. Lekári väčšinou uprednostňujú liečbu bezpečnejšími sériami cefalosporínov, ale v závažných prípadoch, napríklad pri poškodení meningov, musí byť liečba posilnená množstvom antibakteriálnych penicilínov. Okrem antibiotík je dieťaťu predpisované liečivo na aktívne odstraňovanie toxínov z tela. Pretože to sú oni, ktorí začínajú od určitého momentu hrať hlavnú ohrozujúcu úlohu pre zdravie omrvín. Deti dostávajú kvapkadlá so soľným roztokom, dostávajú glukózu, čo je prostriedok na potlačenie aktivity patogénneho mikroorganizmu. Zavádza sa tiež antistafylokok.imunoglobulín a toxoid, vymenovanie multivitamínových látok je povinné.

  V prípade lézie tráviaceho traktu sa predpisujú výplachy žalúdka a prípravky na obnovu mikroflóry v čreve. Na zmiernenie závažných intoxikačných symptómov - bolesti tela, horúčka, bolesť svalov - sa deťom podáva Paracetamol, Ibuprofen, Nurofen v odporúčaných dávkach podľa veku. Pretože imunita novorodencov infikovaných stafylokokovou infekciou je extrémne oslabená, lekári predpisujú lieky opatrne a dávajú lieky s vysokou účinnosťou.

  Liečba ľudovými metódami

  Pred liečbou ľudskými metódami stafylokokom, najmä u detí, je potrebné poradiť sa s lekárom. Táto infekcia je jednou z najzávažnejších, predstavuje pre deti osobitné nebezpečenstvo. Pri nesprávnej liečbe, oneskorenej liečbe, môže infekcia preniknúť do krvného riečišťa a spôsobiť sepsu. Z tohto dôvodu môžu ľudové lieky liečiť nekomplikované ochorenie iba vtedy, keď je rozsah lézie malý. Zvyčajne sa takáto liečba vykonáva doma, z času na čas na návšteve kliniky, kde sa dozviete informácie o dynamike patológie.

  Na odstránenie infekcie môžete použiť tieto recepty:

  • v rovnakom pomere pomiešajte listy lopúcha a hliadky, potom dobre premiešajte suchú zmes a nalievajte vriacu vodu po dobu 15 minút. Po infúzii sa produkt ochladí na teplotu miestnosti a trikrát denne sa užíva. V prípade potreby listy lopúcha spolu sprodukt sa môže aplikovať na postihnutý povrch kože;
  • Čierne ríbezle nie sú dobré iba pre potraviny, ale aktívne bojujú aj proti bakteriálnym infekciám. Aby ste sa zbavili stafylokokov, je potrebné jesť čo najviac bobúľ čiernych ríbezlí spolu s použitím antibakteriálnych liekov. Lekári zistili, že bobule ríbezlí zvyšujú účinok antibakteriálnych liekov, ako sú biomycín a tetracyklín, takže sa aktívne predpisujú spolu s bobuľami čiernych ríbezlí. V deň, keď potrebujete jesť tri stredné poháre bobúľ, zjesť ich po každom jedle;
  • s cieľom liečiť epidermálny stafylokok sa môžete kúpať s octom jablčného muštu. Do vody pri izbovej teplote pridajte 50 ml octu jablčného muštu. Potom sa odporúča pacient ležať v kúpeľni 15 minút. Denne by sa mali robiť tri takéto kúpeľa. Ak nie je alergia na ocot na kožné lézie, môžu sa obklady aplikovať aj priamo na postihnuté miesto. Za týmto účelom rozpustite 2 lyžice v pohári teplej vody. l. jablčný ocot. Potom naneste na pokožku obklad.

  Liečba stafylokokom by sa mala začať okamžite a všetky menovania by mal robiť lekár, pričom lieky vyberá výlučne individuálne. Nevyťahujte sa pri návšteve lekára s malými deťmi, ktorých patológia je závažná, s rizikom závažných komplikácií.