Ako liečiť srdcovú arytmiu

Obsah

  Porušenie frekvencie, postupnosti a rytmu kontrakcií srdcového svalu je arytmia. S takouto poruchou cíti človek zrejmé prerušenia práce tohto dôležitého orgánu. Môžu sa prejaviť ostrými vyblednutím alebo chaotickými kontrakciami.

  Dôvody, ktoré vyvolávajú túto podmienku, sa môžu líšiť. Arytmia sa niekedy vyskytuje v dôsledku skorého srdcového ochorenia. Niekedy sa to stane po komplikovanej infekcii, s poruchou hormonálneho pozadia, ako aj na pozadí vrodených chýb. V niektorých prípadoch je arytmia výsledkom silného emocionálneho výbuchu alebo reakcie tela na stresovú situáciu. Takže každý môže čeliť takému ochoreniu a jeho príznakom vo forme slabosti, závratov, bolesti na hrudníku a straty vedomia. A aby ste nevyvolávali komplikácie spojené s prácou srdca, musíte presne pochopiť, ako liečiť nástup arytmie.

  Základné zásady liečby

  Predtým, ako budete pokračovať v liečbe tohto ochorenia, musíte pochopiť, čo je to arytmia a proti ktorej vzniká.

  Každý špecialista uvedie, že nejde iba o zvláštnu reakciu tela, ale o patológiu, ktorá môže súvisieť s mnohými inými chorobami. Preto prvá vec, ktorú lekár zistí, je hlavná príčina, ktorá vyvolala porušenie srdca. Po prvé, liečba bude založená na boji proti hlavnému faktoru, ktorý ovplyvnil nástup arytmie. Okrem tohoPridelia sa tieto odporúčania:

  • stanovenie správnej výživy;
  • užívanie drog, ktoré bojujú s krvnými zrazeninami;
  • používanie liekov na posilnenie srdca;
  • 16. použitie vitamínov obsahujúcich horčík.

  V niektorých prípadoch sa odporúča vykonať ľahké fyzické cvičenia, ktoré prispievajú k obohateniu tela ďalšou dávkou kyslíka. Mnoho odborníkov sa snaží liečiť srdcovú arytmiu bez použitia liekov, ktoré nemajú vždy pozitívny vplyv na celkový stav tela. Potom je terapia založená na takých metódach, ako sú:

   19. recepty na tradičné lekárstvo;
  • po špeciálnej strave;
  • injekcie na rastlinnej báze;
  • dychové cvičenia;
  • homeopatia;
  • akupresúra.

  Niekedy sa používa chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa kauterizáciu tkanív srdcového svalu

  .

  Liečba liekmi

  Pri arytmii je narušená srdcová frekvencia av niektorých častiach srdca sa začína hromadiť krv, čím sa zvyšuje riziko krvných zrazenín. Preto sú niektoré z prvých predpísaných liekov také, ktoré podporujú riedenie krvi (Warfarin, Aspirin). Dávku a frekvenciu podávania určí lekár.

  Liečba má tiež pozitívny vplyv na stav srdcového svalu. Jedným z nich je riboxín, ktorý chráni bunky myokardu pred hladovaním kyslíkom a urýchľuje ich regeneráciu.Kardiológ musí predpisovať antiarytmiká:

  1. Blokátory sodíkových kanálov.
  2. Lokalizátory vápnikových kanálov.
  3. Beta-andrenoblokátory.

  Blokátory sodíkových kanálov znižujú frekvenciu kontrakcií srdcového svalu, pevne ovplyvňujú bunkové membrány tohto orgánu a znižujú ich vzrušivosť. Medzi ne patrí lidokaín, propafenón, chinidín.

  Blokátory vápnikových kanálov interferujú s transportom iónov, ktoré sú zodpovedné za zrýchlené srdcové kontrakcie. Najbežnejšie predpísané sú diltiazem a verapamil. Beta-adrenergné blokátory významne znižujú srdcový rytmus. Toto je Anaprilin, Concor, Metoprolol, Nebilet. Posledný liek patrí do skupiny liekov novej generácie, vďaka ktorým bude stačiť užiť ho jedenkrát denne a súčasne bude mať dlhodobý účinok.

  Okrem navrhovanej liekovej terapie môže byť v osobitných prípadoch potrebná konzultácia s pulmonológom, endokrinológom a gynekológom. A títo špecialisti môžu tiež predpísať svoj zoznam liekov po stanovení diagnózy. Ak dôjde k závažnej degradácii srdcového svalového tkaniva, potom sa uchýli k chirurgickému zákroku.

  Pri bradykardii bude liečba závisieť od závažnosti samotnej choroby

  .

  Liečba arytmie v závislosti od príčiny jej výskytu

  Liečba srdcovej arytmie sa môže v skupine liekov a základných odporúčaniach líšiť v závislosti odchoroba, proti ktorej sa vyvíja. Ak hovoríme o tachykardii, potom nie je predpísaná žiadna špeciálna terapia. Pacientovi sa odporúča opustiť zlé návyky, viac sa uvoľniť a vyhnúť sa jedlám a nápojom vrátane kofeínu. Z prípravkov je možné predpísať Corvalol, Rythylén alebo Verapamil.

  Pri bradykardii bude liečba závisieť od závažnosti samotnej choroby. Ak sa počas obdobia ochorenia znížia srdcové kontrakcie na 50 úderov za sekundu, potom sú lieky, ako je Alupent, Atropín, Eufillin, predpísané. Mali by sa však užívať iba pod prísnym dohľadom lekára. V pokročilom štádiu sa pacientovi môže predpísať implantácia kardiostimulátora. Toto zariadenie vďaka svojim elektronickým pulzom zvyšuje počet kontrakcií srdca na ich normálnu rýchlosť.

  Výskyt extrasystolu je vždy založený na nervovom rozklade alebo prítomnosti sprievodného ochorenia. Preto sa ako liečba predpisujú sedatívne lieky, beta-andrenoblokátory a doplnky Sotalol a Amiodaron.

  Podstata fibrilácie predsiení

  ​​

  Fibriácia predsiení má tiež svoje vlastné vlastnosti. Vyznačuje sa prerušením činnosti srdca a porušením rytmu pulzu. Tento stav má tiež druhé meno - fibriláciu predsiení. Počas záchvatu sa srdcový sval zrýchli a potom spomaľuje svoju prácu. A momenty úderya môže zmiznúť na jednu alebo dve sekundy.

  Tento stav sa zvyčajne vyskytuje, keď je predsieňová funkcia vážne narušená. A namiesto toho, aby sa krv sťahovala a tlačila ďalej, táto oblasť sa začne chvieť. Zároveň človek pociťuje veľmi nepríjemné pocity. Bolesť na hrudi, hrudka v hrdle je cítiť, panika rastie.

  V tejto súvislosti by sa mala fibrilácia predsiení liečiť rôznymi kombináciami antiarytmík, ktoré môžu obnoviť narušený srdcový rytmus. Môže to byť chinidín a amiodarón, allapinín a etatsizín, sotalol a propafenón. V každom prípade špecialista vyberie lieky individuálne. Úlohou takejto terapie nie je len obnoviť normálny rytmus a eliminovať blikanie, ale tiež zabrániť opakovaniu nového útoku.

  Ak takéto ošetrenie neprináša pozitívny výsledok, môže sa použiť elektrická kardioverzia. Tento postup pomáha obnoviť normálny srdcový rytmus vystavením elektrickým výbojom dodávaným do tohto orgánu. Kardioverzia môže byť externá alebo interná. Pri vonkajšej expozícii sa elektródy umiestňujú na hrudník pacienta a pri vnútornej expozícii sa impulzy prenášajú elektródami pripojenými k žilám.

  Znaky liečby sínusovej arytmie

  Sínusová arytmia je charakterizovaná zmenou dĺžky intervalov, ktoré sa vyskytujú medzi kontrakciou srdcového svalu. Tento typ arytmie sa môže spustiť.vonkajšie nepriaznivé faktory (stres, konzumácia alkoholu), fyziologický stav tela (tehotenstvo, hormonálne zmeny) a niektoré choroby (ischémia, astma, srdcový infarkt).

  Ak je stupeň prejavu sínusovej arytmie slabý alebo mierny, nie je predpísaná žiadna osobitná liečba a osobe sa jednoducho odporúča zmeniť svoj životný štýl a zbaviť sa zlých návykov.

  Ak je takáto porucha založená na srdcových ochoreniach, potom je liečba zameraná na ich odstránenie. Ďalej môže byť liečba predpísaná neurológom alebo psychoterapeutom, najmä ak má srdcová arytmia pod sebou neurologickú alebo psychologickú poruchu.

  Intenzívna sínusová arytmia, ktorá sa prejavuje pravidelnými záchvatmi po dlhú dobu, si vyžaduje komplexnú liečbu. Zahŕňa:

  • lieky;
  • fyzioterapia;
  • inštalácia kardiostimulátora;
  • rádiofrekvenčná ablácia (postup, ktorý ničí štruktúry, ktoré spôsobili patológiu).

  Používanie tradičnej medicíny

  Okrem užívania liekov môžete vyskúšať liečbu arytmie pomocou ľudových liekov. Môžete použiť recepty, ako napríklad:

  • citrónová tinktúra;
  • odvar nechtíka;
  • bylinná infúzia;
  • Nápoj z hloh.

  Citrónová tinktúra má terapeutický účinok na arytmie

  Na výrobu citrónovej tinktúry si zoberte pol kilogramuovocie, opláchnite vodou a jemne nasekajte, potom nalejte 500 g tekutého medu. Zložky sa spolu dôkladne premiešajú a stále sa pridá 20 mandlí. Výsledná kompozícia musí trvať päť hodín, potom sa môže konzumovať jednu polievkovú lyžicu ráno a večer. Trvanie celej liečby je 10 dní. Ak má osoba alergickú reakciu na med, bude musieť túto metódu liečby odmietnuť.

  Dobrý výsledok s arytmiou vedie k odfarbeniu nechtíka. Na jej prípravu potrebujete lyžicu kvetov tejto rastliny, ktorá sa naleje dvoma pohármi vriacej vody. Nádoba sa uzavrie vekom, prikryje sa uterákom a v tomto stave sa ponechá jednu hodinu. Potom sa vývar filtruje a berie trikrát denne, 120 ml 20 minút pred jedlom. Liečba trvá dva týždne.

  Srdcové arytmie je možné liečiť doma pomocou bylinnej infúzie, ktorá sa pripravuje z lekárenských tinktúr materskej, valeriálnej a hlohovej. Všetky zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch, zmiešajú sa a nalejú sa do tmavej fľaše. Výsledný liek sa užíva každý deň ráno v 5 ml počas jedného týždňa. Najlepšie sa to dá pred raňajkami.

  Hawthorn pomôže poraziť arytmiu v známych domácich podmienkach. Normalizuje rytmus kontrakcií, stimuluje činnosť srdcového svalu, zrýchľuje krvný obeh a vyrovnáva sa s tachykardiou. Nápoj z hlohu upokojuje nervový systém.Je to pripravené jednoducho. Na tento účel by sa polievková lyžica listov a kvetov tejto rastliny mala naliať pohárom vriacej vody, trvať na tom dve hodiny, filtrovať a piť v štyroch prístupoch.

  Recepty s upokojujúcim účinkom

  Srdcová arytmia tak či onak súvisí so všeobecným stavom osoby a jej nervového systému. Eliminujte hlavné príznaky a upokojte sa, čo povedie k normalizácii rytmu srdcového svalu, Melissa pomôže. Jedna lyžica tejto rastliny by sa mala variť v 500 ml vriacej vody. Nechajte bujón variť, potom ho pretlačte a trikrát denne odoberte 150 ml. A aby bol účinok výraznejší, mali by ste pred jedlom piť balzam citróna. Trvanie takejto terapie je tri mesiace, po ktorých musíte urobiť desaťdennú prestávku.

  Melissa normalizuje rytmus srdcového svalu

  Ak sa spánok zhoršuje s arytmiou a búšením srdca, potom sa balzam s citrónom môže zmiešať s koreňom valeriánu (zložky sa berú v rovnakých pomeroch). K týmto prísadám sa pridá trochu rebríčka, zbierka sa naleje do pohára studenej vody. Infúzia by mala stáť tri hodiny, potom musí byť stmavnutá vo vodnom kúpeli po dobu 25 minút. Pripravený bujón je filtrovaný a odoberaný v niekoľkých dúškoch po celý deň.

  Ak sa osoba počas srdcových arytmií stretne s nespavosťou a zvýšeným tlakom, tinktúra eukalyptu pomôže vyriešiť problém, ako tento stav liečiť. Má sa užívať 20 kvapiek trikrát denne počas dvoch týždňov.

  Akarytmia sa vyskytuje u detí, potom pri liečbe predpísanej ošetrujúcim lekárom môžete pripojiť príjem takých stopových prvkov, ako je horčík. Pomáha normalizovať funkcie srdcového a cievneho systému. Horčík sa nachádza v dostatočnom množstve v vlašských orechoch, semenách, pšeničných otrubách a klíčenej pšenici.

  Ak sa vyskytnú arytmie na pozadí ischemickej choroby, ktorá je nebezpečná pre jej prejavy, žíhané medené platne majú pozitívny výsledok, ktoré sa používajú ako aplikácie v oblasti goliera alebo subklaviánu. Prichytávajú štyri dni, po ktorých arytmia zmizne.

  Tvárou v tvár srdcovej arytmii, ktorá sa dá rozpoznať určitými príznakmi, by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom. Po úplnej diagnóze a identifikácii hlavného faktora, ktorý ovplyvnil srdcové abnormality, je predpísaná lieková terapia. Ak niekto premýšľa, či je možné vyliečiť srdcovú arytmiu iba pomocou tradičnej medicíny, potom by ste sa sami nemali touto metódou uchýliť. Je lepšie kontaktovať lekára a získať jeho súhlas, po ktorom môžete k hlavnej terapii pripojiť užitočné odvary a infúzie.