Ako liečiť spálenie jódu

Obsah

  Roztok jódu je každému známy ako dezinfekčný prostriedok a je k dispozícii takmer v každej lekárničke. Ak sa jód používa prísne podľa pokynov, nepoškodí sa. Ak ho však milovníci jódu používajú takmer vo všetkých prípadoch a na všetkých povrchoch, jód môže byť dosť agresívny a na tele spôsobuje popáleniny. Ako liečiť popáleniny jódom, ak k takým nepríjemnostiam došlo?

  Prvá pomoc pri popáleninách

  V prípade popálenín jódom, ako aj pri agresívnych účinkoch mnohých ďalších látok, môžete použiť pravidlá na pomoc popáleninám s chemikáliami. Popáleniny jódu sa zvyčajne dajú ľahko identifikovať - ​​po aplikácii tekutiny na pokožke zostane tmavo červená škvrna, ktorá dlho nezmizne. Takéto „jódové“ jódové listy sa nachádzajú v najcitlivejších častiach ľudského tela. Najmä viditeľné miesta na tvári. Tu jód po niekoľkých hodinách spôsobuje hyperémiu a pálenie a po niekoľkých dňoch sa povrch pokožky spálený jódom začína odlupovať. Ak jód niekoľkokrát klesne na to isté miesto, môže byť poškodenie hlbšie až do tretieho stupňa poškodenia kože.

  U pacientov sa zvyčajne vyskytujú povrchové popáleniny kože, pretože jód sa používa najmä na externú liečbu. Ak sa na povrchu sliznice použije jód, potom sa lézie vyskytujú takmer vždy, s hlbšími, závažnejšími. Zvyčajne sa vyskytujú u detí v dôsledku neopatrnej manipulácie s jódom (napríklad náhodne opitý roztok alkoholu).V takom prípade by prvou pomocou malo byť pitie obete veľkým množstvom vody alebo mlieka, potom je potrebné zavolať sanitku a hospitalizovať dieťa. V zdravotníckom zariadení sa žalúdok umyje sondou.

  Na odstránenie chemikálie by sa jód mal vymývať čo najskôr, keď sa objaví prvý nepohodlie. Ak po aplikácii jódu okamžite dôjde k pocitu pálenia, oblasť kože sa udržiava pod tečúcou vodou najmenej desať minút a ak sa účinky jódu objavia po 15 - 20 minútach, potom alkoholový roztok vymyte najmenej pol hodiny.

  Vyzerá to, že pri vonkajšej liečbe pokožky došlo k popáleniu jódom

  .

  Prvá pomoc spočíva aj v prvotnom ošetrení spáleného miesta. Aby sa neutralizoval účinok jódu, je potrebné miesto kontaktu s jódom posypať zubným práškom, škrobom, drvenou kriedou alebo tukom silným mydlovým roztokom. Vykonajte tieto opatrenia, aj keď rana nebola umytá.

  Zvyšky z jódu na tele zostávajú spravidla najskôr červené a potom hnedé. Ak nedochádza k alergickej reakcii, nevyskytujú sa ďalšie zaťažujúce podmienky, ale pri alergiách sa môže koža zafarbiť a môže sa objaviť opuch. Poškodenie jódom však nezostáva navždy, postupne prechádza, čo závisí od individuálnej schopnosti regenerácie pokožky, trvania chemikálie na pokožke, správnosti prvej pomoci.

  16. Prípravky na ošetrenie popálenín

  Po prvej pomoci je potrebnáriešiť dlhodobé následky popálenia. Na liečenie popálenín je potrebné použiť tieto skupiny liekov:

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť svrbenie z komárov
  • antibakteriálne lieky na zabránenie infekcie povrchu rany;
  • látky na zmiernenie bolesti, ktoré zmierňujú nepohodlie po popálení;
  • činidlá na hojenie rán na obnovenie integrity pokožky;
  • dekongestanty, ktoré eliminujú reakciu na popáleniny a zvyšujú produktivitu liečby.

  Na vyliečenie pokožky pred popálením nehľadajte zázraky. Stačí použiť obvyklé lieky, ktoré sa vo väčšine prípadov skladujú doma, a mnohé z nich sa predávajú v lekárni na verejnosti.

  Po vyplavení roztoku jódu musí byť pokožka ošetrená panthenolom. Najlepšie je použiť aerosól, ktorý sa rozprašuje v mieste lézie. Zabráni sa tak priamemu kontaktu s poškodenou oblasťou, čo umožní vyhnúť sa zbytočnej bolesti.

  Panthenol je najlepším liekom na popáleniny kože roztokom jódu

  .

  Panthenol sa zvyčajne dobre vstrebáva do pokožky, jemne a jemne pôsobí na zasiahnutú oblasť po tom, čo zmizne aplikácia aerosólového opuchu. Ak panthenol nie je po ruke, je možné použiť analógy lieku - Olazole, Furaplast. Panthenol prispieva k regenerácii pokožky, ale Olazol má tiež pozitívny účinok.dopadu. Pomáha dokonca aj pri ťažkých popáleninách, pretože zloženie lieku obsahuje chloramfenikol. Toto antibiotikum bráni hnisaniu povrchu rany.

  Furaplast má mierne odlišný účinok na pokožku. Vďaka živiciam, ktoré sú súčasťou produktu, sa na pokožke vytvára tenký ochranný film, ktorý zabraňuje kontaminantom vniknúť do rany po dobu troch dní. Ak počas prvých dní po poškodení vyššie uvedené lieky nedávajú pozitívnu dynamiku, mali by ste sa poradiť s lekárom.

  Z prípravkov na hojenie rán je možné zaznamenať účinný prostriedok proti Bepanten, ako aj záchrannú masť. Bepanten obsahuje vo svojom zložení veľa vitamínov, ktoré prispievajú k regenerácii pokožky. Vďaka ich účinkom sa zlepšuje metabolizmus medzi bunkami, aktivuje sa mikrocirkulácia krvi, epitel sa obnovuje oveľa rýchlejšie. Ako ďalší nástroj na ošetrenie postihnutého povrchu môžete použiť aj záchrannú masť.

  Ak sa na ranu dostane prach alebo iná špina, môžete vytvoriť lotiony chlórhexidínu, antiseptického roztoku, ktorý impregnuje tkanivo a aplikuje ho na postihnutý povrch päť minút trikrát denne.

  Ľudové liečivá

  Ak je popálenie menšie v rozsahu lézie, môžete po umytí použiť ľudové liečivá. Skvelý spôsob, ako obnoviť integritu pokožky a zmierniť popáleniny, je rakytníkový olej. Mastivo premazávajú niekoľkokrát denne tenkou vrstvou.

  Pomôže zmierniť príznaky horenia a ovsenej kaše. Musí sa variť ako obvykle, schladiť a naniesť na postihnutú pokožku tenkou vrstvou. Takýto nástroj môžete použiť, ak má pokožka mikrotrhliny a po popálení sú príznaky zápalu.

  Skvelý alternatívny spôsob anestézie lézie spočíva v tom, že sa na kožu nanesie zbité vajíčko.

  Na tento účel porazte bielkovinu studeného vajíčka a zakryte oblasť bolesti výslednou penou. Zubná pasta má rovnaké analgetické vlastnosti, ktoré maže miesto po kontakte s jódom.

  Pórovitá štruktúra vaječného bielka ochladzuje pokožku po chemickom popálení jódom

  Medzi iné obklady, ktoré sa dajú úspešne použiť, ak sa spáli jód, je potrebné poznamenať, že ide o čajový obklad z obvyklej výroby čierneho čaju, obkladový materiál zo strúhaných surových zemiakov a obkladový olej z mladiny mladiny. Môžete si tiež pripraviť svoje vlastné masti na liečenie poškodenia:

  • masť vosku, ľanového oleja a masla (zmes v pomere 4: 2: 10 sa zahrieva na ohni a mieša sa do hladka);
  • ​​
  • masť z včelieho vosku (v pomere 1: 3 sa pripravuje zmes rastlinného oleja a včelího vosku).

  Charakteristiky liečby popálenín

  Pri prijímaní popálenín jódom je dôležité nielen správne používať odporúčané lieky, ale tiež nezhoršovať priebeh patológie liekmi, ktoré nie sú kategoricky vhodné na liečbu chemických popálenín. Lekári upozorňujú najmä, že je to nemožnépovrch rany ošetrite akýmikoľvek liekmi obsahujúcimi alkohol. Nepoužívajte tiež manganistan draselný, na zmiernenie bolesti naneste ľad. Je zakázané prepichovať pľuzgiere, aby sa infekcia nedostala do rany.

  Liečba jódových lézií by sa mala vykonať pri prvom prijatí. To zaisťuje rýchlu obnovu pleti a elimináciu pigmentácie pokožky, ktorá zostáva po tomto druhu poranenia. Pri poškodení slizníc sa odporúča lekárska konzultácia.