Ako liečiť slezinu doma

Obsah

  Slezina je jedným z nepárových orgánov ľudského tela, ktorý sa aktívne podieľa na procesoch krvotvorby. Často sa nazýva skladovanie červených krviniek. Hlavnou funkciou je produkcia lymfoidných buniek, ktoré sa následne stanú bielymi krvinkami. Biele krvinky v ľudskom tele sú zodpovedné za „konfrontáciu“ s vpádom cudzích telies a likvidáciu poškodených červených krviniek.

  Orgán sa zúčastňuje na procesoch krvotvorby. Práve tu sa hromadí železo potrebné na tvorbu hemoglobínu. Ako tento orgán funguje a ako zaobchádza so slezinou, ak prestane plniť svoje povinnosti?

  Zväčšená slezina - príčiny a následky

  Splenomegália (z latinky „splen“ - slezina a „megal“ - zväčšená) je patologický stav, ktorý naznačuje neúspešné zmeny v tele. Odborník často zisťuje túto poruchu jednoduchou palpáciou, hoci na objasnenie diagnózy sú potrebné ultrazvuk a krvné testy. Lekár určí veľkosť orgánu, hrúbku ciev a ďalšie parametre a porovná ich s akceptovanou normou. Ak sú skutočné ukazovatele 2 až 3-krát vyššie, vykoná sa ďalšia tomografická štúdia, na základe výsledkov sa stanoví diagnóza splenomegálie.

  Hlavné charakteristiky zdravého orgánu počas ultrazvukového vyšetrenia:

  • tvar orgánu je pravidelný polmesiac;
  • umiestnenie - brušná dutina vľavo;
  • veľkosť šikmého rezu nepresahuje - 12 cm;
  • prierez - do 8 cm;
  • hrúbka - do 4 cm.

  Zväčšená slezina je vážnym príznakom, ďalším krokom by preto malo byť zistenie príčin, ktoré k tomuto stavu viedli. Je potrebné poznamenať, že chronické choroby zvyšujú zaťaženie tohto konkrétneho orgánu. Medzi patológie vedúce k splenomegálii sa rozlišujú tieto choroby:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť chronickú cystitídu
  • cirhóza,
  • hepatitída C,
  • mononukleóza,
  • tuberkulóza,
  • nádorové útvary,
  • cysty sleziny a pečene,
  • echinokokóza,
  • infekčné choroby,
  • ochorenia krvi,
  • autoimunitné poruchy,
  • granulomatózne stavy,
  • AIDS alebo HIV.

  Dôvodom významného nárastu tela je závislosť od alkoholu a výrazný nárast telesnej hmotnosti. Podobné zmeny sa pozorujú u žien počas tehotenstva. Dôvodom je nízky hemoglobín, ktorý je dostatočne bežný v období tehotenstva.

  Ak sa orgán zväčší, vytvára patologicky zmenené krvinky, ktoré nie sú schopné vykonávať svoje funkcie. Po znížení imunity, za ktorú sú biele krvinky zodpovedné, je koagulácia krvi narušená. Tento ukazovateľ závisí od krvných doštičiek. Na pozadí splenomegálie sa vyvíja anémia, ktorá je vyvolaná nedostatkom červených krviniek.

  Klinický obraz choroby

  Aby sa nevynechal vývoj patológie, je potrebné vedieť, aké príznaky sú charakteristické pre tento stav. znížiťimunitná bariéra vedie k exacerbácii chronických ochorení, vírusov a prechladnutí prekonáva bezbranné telo. Pacient má nevoľnosť, niekedy končí uvoľnením žalúdka. Je tu pocit únavy, letargie a slabosti. Niektorí pacienti sa sťažujú na stav chronického nedostatku spánku.

  Slezina, ktorá sa nachádza v hypochondrii vľavo, bolí, často pociťuje „prasknutie“.

  Zväčšený orgán tlačí na žalúdok, v dôsledku čoho chuť do jedla klesá alebo úplne vymizne, dochádza k častému páleniu záhy. Zmeny sú sprevádzané zvýšením teploty, ktorá kolíše počas celého dňa. Znižuje sa hmotnosť, krvácanie, modriny bez príčin a vo zvlášť závažných prípadoch - vredy nôh. Keď sa stav zhoršuje, pozoruje sa vysoká teplota sprevádzaná delírium.

  Liečba zväčšenej sleziny

  Terapia choroby spočíva v súbore opatrení zameraných na odstránenie príčin, ktoré spôsobili rozšírenie orgánu. Ak sa zistí infekcia, pacientovi sa predpíšu antibiotiká a imunostimulanty. Krvný hemoglobín sa obnovuje zlepšenou výživou a v prítomnosti parazitov sa užívajú antihelmintiká. Niekedy sa splenomegália zistí u športovcov, ktorí zažívajú ťažké bremená. V takýchto prípadoch sa vykonáva všeobecná posilňujúca terapia. Choroba sa lieči doma, do nemocnice sú prijatí iba pacienti so závažnými poruchami.

  Farmakologické látky pre splenomegáliu nie sú najvhodnejšou možnosťou liečby.Lieky preťažujú iba pečeň, ktorá už vykonáva dvojnásobnú dávku, pričom preberá funkcie sleziny. Liečba ľudovými prostriedkami je šetrnejšia, pretože sa používajú prírodné produkty. Dekorácie alebo tinktúry sa vyrábajú z rastlinných materiálov a používajú sa aj vo forme aplikácií.

  Nasledujúce liečivé rastliny majú dobrý vplyv na zväčšenú slezinu:

  • palina,
  • koreň čakanky,
  • yarrow,
  • chmeľ,
  • šalvia,
  • nechtík,
  • stromová huba,
  • žihľava.

  Prípravky pripravené z týchto zložiek majú viacsmerný účinok. Palina zlepšuje chuť do jedla, ničí parazity. Žihľava čistí krv. Nechtík a šalvia eliminujú zápal.

  Čakanka

  Koreň rastliny sa používa ako anestetikum, regeneračné a upokojujúce činidlo. Listy rastliny naparené vo vriacej vode sa používajú vo forme obkladu aplikovaného na oblasť chorého orgánu. Výťažok z koreňov, ktorý sa predáva v obchodoch, je povolený. Musíte si vybrať nie suchú čakanku, ale výrobok pastovitej konzistencie. Môžete ho piť ako bežný nápoj, ale bez mlieka alebo cukru. Med je povolený.

  Chmeľ

  Kvetenstvo rastliny, takzvané kužele, sa naparuje pohárom vriacej vody a potom sa prijíma pred jedlom. Na terapeutické účely stačí vypiť 1 - 3 veľké lyžice. Na výrobu piva vezmite 10 gramov suroviny. Zvyšný chmeľ sa používa ako aplikácia pre túto oblasťhypochondrium, zatiaľ čo suroviny nemali čas na ochladenie. Nástroj znižuje opuch, má analgetický účinok, upokojuje.

  Palina

  Táto rastlina je všeobecne známa svojou schopnosťou zlepšovať chuť do jedla a vylúčiť parazity. Okrem toho, palina má schopnosť eliminovať bolesť. Infúzia sa pripravuje z rastliny, ktorá sa potom konzumuje s medom. Krátko pred jedlom vypite štvrtinu šálky tekutiny. Na prípravu infúzie odoberte suché suroviny (1 lyžička lyžice) a vodu (400 ml). Musíte trvať najmenej pol hodiny.

  Chaga

  Bylinkári používajú stromovú alebo brezovú húb na liečenie mnohých chorôb. Predpokladá sa, že nástroj je schopný normalizovať zväčšenú slezinu. Pred použitím surovín musí byť pripravený. Na to sa huba namočí do vody, až kým nezmäkne. Rozdrvená surovina sa naleje do horúcej vody (40 - 50 stupňov), jej podiely sú 10 g suroviny a 50 ml kvapaliny. Nechajte pôsobiť 2 dni na tmavom mieste. Pripravený infúzny kmeň. Vezmite pohár trikrát denne.

  Liečba štiav

  Navrhovatelia naturopatie tvrdia, že čerstvé šťavy môžu liečiť zväčšenú slezinu. Najväčší účinok v tejto patológii majú plody granátového jablka a kapusty. Liečba štiav má svoje vlastné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. Napríklad hotový nápoj sa musí skonzumovať najneskôr 30 minút po jeho príprave. Šťava sa nemá miešať s jedlom. Užíva sa pred jedlom (asi pol hodiny) alebo po jedle (po niekoľkých hodinách). Nápoj ani veľa nesladiťzrieďte vodou. Objem konzumovanej šťavy je ½ šálky, stačí vypiť jednu porciu trikrát denne.

  Kapustová šťava. Nápoj je určený na ochorenia tráviaceho traktu, pečene a sleziny. Má čistiace vlastnosti, podporuje odtok žlče, reguluje kyslosť.

  Šťava z granátového jablka. Minerály obsiahnuté v nápoji zlepšujú obehový systém, zvyšujú hemoglobín. Šťava z granátového jablka pomáha zahusťovať krv, zvyšuje chuť do jedla, znižuje opuch, urýchľuje žlč. Ako silný antioxidant slúži nápoj ako vynikajúca prevencia ochorení srdca.

  So zníženým hemoglobínom tiež konzumujú šťavu zo zelených jabĺk a horského popola, ktoré slúžia ako zdroje železa. Pre celkový tón a zlepšenie imunity sa odporúča piť nápoje z citrusových plodov. Na tento účel sú pomaranče vhodnejšie ako iné. Aloe s prídavkom medu zmierni taký nepríjemný jav ako pálenie záhy.

  Záver

  Liečba zväčšenej sleziny sa vykonáva komplexne a zahŕňa niekoľko opatrení vrátane diéty a cvičenia. Soľ, kravské maslo, vyprážané a mastné, alkohol, káva a studené dezerty, údené jedlá sú počas liečby vylúčené zo stravy. Zvýšená fyzická aktivita u pacientov s touto diagnózou sa nezobrazuje. Jednoduché cvičenia však zaistia normálny prietok krvi, znížia opuchy a zmiernia nepríjemné pocity.