Ako liečiť slabinovú prietrž

Obsah

  Inguinálna hernia je patologický stav, ktorý spočíva v vyčnievaní tkanív a vnútorných orgánov brušnej oblasti za jej hranicami do ingvinálnej zóny. Hlavnou príčinou choroby sú vrodené anatomicky slabé miesta v oblasti trieslovín. S ingínovou prietržou je možné zaobchádzať len rýchlo. V pooperačnom období je povolená alternatívna terapia.

  Charakteristiky liečby

  Mnoho ľudí, ktorí sa stretli s týmto problémom, sa zaujímajú o otázku, či je možné ošetriť ingvinovú prietrž bez chirurgického zákroku. Odpoveď je jednoznačná - nie. Moderná medicína nemá konzervatívne metódy na elimináciu novotvarov.

  Ak sa pokúsite upraviť prietrž doma, aj keď je postup úspešný, iba dočasne sa odstránia vonkajšie príznaky patológie. Zahojenie sa tiež neoplatí dúfať. Okrem toho predčasná a horšia terapia často vedie ku komplikáciám: porušenie prietrže, nekrózy tkanív atď.

  Pre novorodencov a deti s oslabeným imunitným systémom boli vyvinuté špeciálne obväzy rôznych veľkostí a konfigurácií. Tieto samozrejme nevyliečia patológiu, ale znižujú riziko komplikácií. Existujú obväzy pre dospelých.

  Od žien a mužov sa vyžaduje, aby sa podrobili komplexu fyzioterapie, ktorého cvičenia môžu posilniť svalový aparát brušnej časti. Návštevy v bazéne budú rovnako efektívne.

  Je dôležité dodržiavať právovýživa, ktorá odstraňuje zápchu. Doplňte liečbu v pooperačnom období o ľudový liek.

  Chirurgia

  Chirurgia je jediná liečba prietrže v oblasti trieslovín, ktorá pomáha človeku navždy zabudnúť na nepríjemné príznaky. Vedecká chirurgia definuje niekoľko chirurgických metód:

  • kýlová excízia alebo radikálna chirurgia pomocou skalpelu;
  • obštrukčná plastická chirurgia;
  • Lichtenštajnské zásahy;
  • endoskopická chirurgia.

  Najčastejšie predpisovaným je endoskopický zásah. Nezanecháva jazvy a jazvy, ktoré sa tvoria napríklad po radikálnej operácii.

  Hernia

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť herniu pažeráka

  Takéto radikálne ošetrenie prietrže u žien a mužov zahŕňa pitvu pobrušnice v oblasti lokalizácie novotvaru, po ktorej sa orgány posielajú späť do brušnej oblasti. Ak je hernia brána koncentrovaná, pobije sa pobrušnica. Sliznica sliznice tvoriaca vak s prietržou je vyrezaná.

  Ďalej je potrebné vystuženie stien trieslového kanálika, čo pomáha predchádzať recidíve patológie. Na tento účel používajú svoje vlastné tkanivá (šľachové platničky šikmého svalu brucha) alebo umelý materiál (špeciálne transplantáty zo sieťoviny). Častejšie používajú umelé materiály.

  Obštrukčná plastika

  Technika obštrukčnej hernioplastiky má významné rozdielyz tradičnej terapie. Vyrezanie prietrže sa nevykonáva a novotvar sa vloží do brušnej oblasti a uzavrie sa endoprotézou zo sieťoviny vyrobenej z biokompatibilného materiálu.

  V priebehu času protéza prerastie spojivovým tkanivom. Tvorba svalového korzetu, ktorý posilňuje brušnú stenu a znižuje riziko opakovanej straty. Možnosť tvorby adhézií je vylúčená. Viditeľné jazvy po operácii nezostanú.

  Obštrukčná plastická chirurgia nie je predpísaná pre mužov s adenómom prostaty

  .

  V priebehu niekoľkých hodín po zásahu môže osoba ísť domov. Môže byť obťažovaný miernou bolesťou v pobrušnici, ktorá sa dá ľahko zastaviť konvenčným analgetikom.

  Operácia má niekoľko kontraindikácií. Priradiť k deťom aj starším ľuďom. Obmedzenia sa obmedzujú iba na existujúci diabetes mellitus, anamnézu mŕtvicu a srdcový infarkt, zlyhanie obličiek, cirhózu pečene a adenóm prostaty. Nepoužíva sa celková anestézia. Postačuje lokálna anestézia.

  Lichtenštajnská metóda

  Lichtenštajnská operácia zahŕňa použitie anestézie miechy alebo kondukcie. Toto je otvorená operácia, počas ktorej sa vykoná pozdĺžny rez (5 - 8 cm) nad inguinálnym záhybom. Pitevná taška s novotvarom sa nevykonáva. Je zasunutá do brušnej oblasti, potom je stena zosilnená špeciálnym sieťovým implantátom.

  DÔLEŽITÉ!Rozdiel od obštrukčnej plastiky je takýLichtenštajnská chirurgia zahŕňa väčšiu časť.

  Endoskopia

  Za najobľúbenejší chirurgický zákrok sa považuje endoskopia alebo, ako sa nazýva aj uzavretá hernioplastika. Výhody oproti iným metódam sú:

  • detekcia patológie aj v počiatočnej fáze vývoja as malou veľkosťou;
  • 46) schopnosť opraviť bilaterálnu prietrž prostredníctvom jediného prístupu;
  • nedostatok pooperačných jaziev a bolesti;
  • krátka rehabilitácia.
  • ​​

  Počas operácie sa neuskutoční ani jeden veľký rez, ale niekoľko malých vpichov. Endoskopické vybavenie s kamerou na konci je vložené do jedného, ​​chirurgické nástroje sú zavedené do iných. Obrázok z videokamery sa zobrazí na obrazovke monitora, čo vám umožní sledovať priebeh zásahu.

  U novorodencov

  Ihneď po diagnostikovaní pupočníkovej prietrže novorodenca by ste nemali vydávať poplach, ale stále musíte navštíviť lekára. Faktom je, že na pozadí normálnej aktivity gastrointestinálneho traktu môže prirodzená pohybová aktivita, patológia preniknúť sama o sebe, bez potreby ďalších terapeutických opatrení.

  Ako dieťa starne, posilňuje sa predná brušná stena, čo vytvára podmienky na uzavretie výstupku z herniformu. Je to možné do 3–3,5 roka. Na urýchlenie tohto procesu je dôležité vykonávať masáže a špeciálne fyzické cvičenia.

  Masáže sa začnú v priebehu niekoľkých týždňov po narodení dieťaťa. Ľahké pohyby, ktoré nevedú ksyndróm bolesti a nepohodlie. Pred použitím terapeutického pôsobenia sa musí novotvar opraviť miernym tlakom na ruku.

  Ako špeciálne techniky vykonávané na brušnej tlači sa používajú hladenie, krúživé pohyby kefy. Fyzioterapia a fyzický komplex počas systematického vykonávania vám umožňujú nielen posilňovať svalový korzet, ale aj telo ako celok, normalizovať reflexnú excitabilitu, podporovať psychomotorický vývoj dieťaťa.

  Terapia držaním tela pomáha dosiahnuť normálny výtok gaziki, zvyšuje možnosť aktívneho pohybu končatín, bráni ešte väčšiemu vyčnievaniu tvorby herniformov a znižuje tlak v brušnej oblasti. S týmito cieľmi sa dieťaťu odporúča položiť ho častejšie na žalúdok.

  DÔLEŽITÉ!Ak nerešpektujete tieto pravidlá, zvyšuje sa riziko vzniku negatívnych javov - porušenie prietrže, zápalu, traumy a mechanickej obštrukcie čriev.

  Poranenie prietrže sa vyznačuje silnou bolesťou

  Najbežnejšou komplikáciou je porušenie prietrže, ku ktorému dochádza na pozadí kompresie formácie v dôsledku kašľa, namáhania. Súčasne črevá napučiavajú, dochádza k nárastu objemu prietrže, k silnej bolesti, zvracaniu. S predčasnou pomocou sa pozoruje nekróza črevného tkaniva a vyskytuje sa peritonitída.

  Terapeutický komplex telesnej výchovy

  Vykonávanie špeciálnych cvičení je preukázané iba v počiatočnej fáze vývoja.choroby. V iných štádiách cvičenia je terapia kontraindikovaná.

  Denné cvičenie pomáha posilňovať steny brucha, budovať brušné svaly a zlepšovať fyzickú kondíciu. Cvičebnú terapiu predpisuje iba lekár. Inak je možné zhoršiť vývoj patológie a spôsobiť porušenie prietrže.

  Cvičenia určené pre ľudí so slabinou prietrže naznačujú menší stres. Akýkoľvek náhly pohyb je vylúčený. Inak môže dôjsť k narušeniu vzdelávania.

  Nevyťahujte ťažké predmety s herniou. Maximálna hmotnosť je 5 kg. Zvyčajné športové a elektrické zaťaženie je prísne zakázané.

  Vykonajte cvičebnú terapiu doma. Opakujte až 3 krát denne. V priebehu cvičení sú zapojené športové elastické pásky, váhové materiály, gymnastická lopta.

  Cvičenie sa začína približne 2–3 mesiace po operácii. Tým sa precvičia brušné svaly a zabráni sa recidíve patológie. Intenzita cvičení sa zvyšuje postupne. Na začiatku sú povolené iba chôdze, plávanie, jazda na bicykli.

  Ľudové lieky

  Ľudové lieky sú účinné iba v pooperačnom období. To pomáha posilňovať imunitný systém, urýchľuje regeneráciu tkanív a zbavuje človeka nepríjemných príznakov, napríklad nepohodlia spôsobeného chirurgickým zákrokom.

  Vo vnútri môžete brať ľudové lieky - infúzie pripravené na báze bylín a iných liečivých zložiek:

  • ďatelina lúčna (1 polievková lyžica).l. suchá tráva sa vyleje do 0,5 l horúcej vody, zakryje sa a nechá sa vylúhovať jednu hodinu, potom sa prefiltruje a perorálne sa 75 ml pred jedlom);
  • egreše (nasekané listy rastlín, zobrať 4 lyžičky, naliať 400 ml vriacej vody, nechať vylúhovať po dobu 2 hodín, potom sa sceďte a trikrát denne vezmite 75 ml);
  • , kúpené mlieko (2 lyžice L. Z trávy, predtým sušené, vylejte 500 ml horúceho mlieka, nechajte vylúhovať jednu hodinu, potom prefiltrujte a perorálne odoberte 2 lyžice L. Štyrikrát denne).

  Obklady založené na týchto zložkách urýchľujú regeneráciu tkanív:

  • list papradia (je vhodné ho umyť, opláchnuť vriacou vodou, položiť na plochu na novotvar, pripevniť na vrchol celofánom a sadrou tak, aby obklad neklesol, držať ho cez noc);
  • žihľavy, kyslá smotana, kapusta (2 listy žihľavy rozdrvte na kašovitý stav, zmiešajte s kyslou smotanou v rovnakom objeme, položte na kapustový list a pripevnite k pobrušnici, na vrchu zohrejte šatkou, namočte do rána);
  • ocot jablčného muštu, infúzia z dubovej kôry (najprv sa oblasť s neoplazmom vytrie roztokom octu (1 polievková lyžica octu na 200 ml kvapaliny), po ktorej sa aplikuje obklad z infúzie.

  Zvyšuje účinnosť ľudových liekov integrovanému výkonu fyzických cvičení predpísaných ošetrujúcim lekárom.

  Záver

  Hoci kýlová prietrž nie je jednou z najnebezpečnejších chorôb, pri predčasnom a negramotnom liečení môže spôsobiť značné škody na zdraví. Preto po detekciineprirodzený výčnelok v dolnej časti brucha sa odporúča navštíviť u lekára.