Ako liečiť sinusitídu počas tehotenstva

Obsah

  Sínusitída je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje maxilárny sínus. Klinický obraz patológie sa prejavuje celkom jasne. Zvyšujúca sa telesná teplota je nevyhnutným spoločníkom zápalu sínusitídy. Často je sprevádzaná zimnicou, fotofóbiou a aktívnym slzením. Chorý cíti silnú bolesť lokalizovanú v čele alebo chráme.

  Hlavným príznakom patologického procesu je tvorba hlienu rozptýleného hnisom. Zápal trigeminálneho nervu alebo meningitíd (meningitída) sa často stáva vážnou komplikáciou choroby, ktorá sa začína gravitáciou, takže včasná liečba je mimoriadne dôležitá, najmä u tehotných žien.

  Toto ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje röntgenovým žiarením a potom otolaryngológ vyberie antibiotikum. Počas obdobia nosenia dieťaťa, najmä v počiatočných štádiách, keď dochádza k tvorbe detských orgánov, sa neodporúča užívať antibakteriálne látky a vystavovať sa röntgenovým lúčom. V takejto situácii sa stáva najdôležitejšou otázka, ako liečiť sínusitídu počas tehotenstva.

  Kvapky a masti na upchaté maxilárne dutiny pomôžu zmierniť dýchanie

  .

  Na odstránenie upchatia nosa pri akútnej nádche sa používajú lieky, ktoré poskytujú vazokonstrikčný účinok. Napríklad „Snoop“ alebo „Nafthyzinum“ sú však počas obdobia tehotenstva takéto prostriedky nežiaduce.

  Návrat normálneho dýchania na takéSamostatne pripravené kvapky na báze šťavy Kalanchoe a cyklamenu pomôžu situácii. Každá rastlina má potrebný účinok na liečenie zápalového procesu maxilárnych dutín. Cyclamen podporuje aktívnu produkciu hlienu, čím uľahčuje hnisavé prekrvenie a Kalanchoe znižuje upchatie nosa, čo priaznivo ovplyvňuje výstup obsahu z dutín.

  Výroba domácich kvapiek je jednoduchá. Napätá rastlinná šťava sa musí riediť vlažnou prevarenou vodou v pomere 1: 1. Vložte takúto zmes do každého nosového kanálika na 2-3 kvapky.

  Masť založená na 20 g vazelíny zmiešaná s ½ gramom mentolu a gáforu pomáha znižovať opuch. Táto zmes má dráždivý účinok a spôsobuje vazokonstrikciu, ktorá uľahčuje nosné dýchanie.

  Potreba antibakteriálnej liečby však nevzniká vždy, avšak pri aktívnej tvorbe hnisu v paranazálnych dutinách sa tieto lieky môžu predpisovať už počas tehotenstva

  .

  Ako vypláchnuť nos, aby sa účinne odstránil hlien?

  Postup čistenia maxilárnych dutín nie je náročný, ale umožňuje vám rýchlo sa zbaviť slizníc. Aby sa voda počas umývania dostala do požadovaného sínusu, musíte hlavu mierne nakloniť dopredu (a mierne do strany). Čistiaca tekutina sa naleje do nosovej dierky, ktorá je umiestnená nad ňou. Hlien a voda počas tejto manipulácie vytečú ďalším nosovým priechodom.

  Farmaceutické spoločnosti dnes vyrábajú hotové soľné roztoky, ktoré nielen odstraňujú obsah maxilárnych dutín, ale tiež poskytujú dezinfekčný účinok. Z týchto liekov sú najznámejšie Aquamaris, Dolphin a Aqualor. Každé činidlo ako účinná látka obsahuje more alebo podobnú iónovú vodu.

  V prípade potreby sa môže soľný roztok pripraviť doma. Na to potrebujete 200 ml tekutiny bez akýchkoľvek nečistôt a ½ čajovej lyžičky stolovej (alebo morskej) soli. Na vylepšenie antiseptických vlastností vody na čistenie dutín môžete pridať niekoľko kryštálov manganistanu draselného alebo kvapku jódu. Na zníženie opuchu sliznice v pohári s roztokom môžete naliať štipku sódy.

  Aby sa nepoškodilo vaše telo a nenarodené dieťa, manipulácia sa môže vykonať iba po konzultácii s lekárom

  .

  Je možné vdychovať a zohriať zapálené dutiny?

  Pri úvahách o tom, ako liečiť sínusitídu počas tehotenstva, mnoho žien pripomína tepelný účinok, ktorý pomáha zmierniť preťaženie paranazálnych dutín. Vykonávanie takýchto postupov však nie je vždy bezpečné. Zakazuje sa akékoľvek zahrievanie, ak sa vyskytnú dva príznaky:

  • hnisavý obsah sa uvoľňuje z nosa;
  • telesná teplota presahuje 37 stupňov.

  Zahrievanie dutín upchatých hlienom rozptýleným hnisom je spojené s prudkým progresiou choroby azvýšenie teplotnej stupnice na teplomere

  Účinným spôsobom, ktorý pomáha obnoviť normálne nosové dýchanie bez kontraindikácií, je varenie zemiakov napariť. Procedúra spočíva v tom, že chorý nakloní hlavu a za pár minút nadýchne pary pochádzajúcej z kvetináča so zeleninou uvarenou v uniformách. Pre dosiahnutie čo najlepšieho účinku je možné do vriacej vody pridať tretinu čajovej lyžičky sódy.

  Dobre zavedené pri liečbe vdychovania upchatého nosa na základe rastlinných doplnkov. Na výrobu liečivého parného kúpeľa potrebujete 200 - 400 ml vriacej vody a 1 polievková lyžica. lyžica suchej zmesi byliniek lekárne. Na zahriatie maxilárnych dutín môžete použiť nasledujúce recepty:

  • 3 lyžičky mäta pieporná + 2 lyžičky. lastovičník + 2 lyžičky rozdrvené listy banánovníka;
  • 2 lyžičky harmančekové kvety + 1 lyžička. Byliny ľubovníka bodkovaného + 3 lyžičky yarrow + 1 lyžička. lastovičník.

  Nielen inhalácie, ale aj suché teplo prispievajú k zníženiu opuchu nosovej sliznice. Aby sa hlien z maxilárnych dutín mohol voľne odstrániť, na postihnutú oblasť sa aplikuje vajíčko natvrdo uvarené vo voľnom tkanive. Podobný postup sa môže uskutočniť aj pomocou vriec horúceho piesku alebo soli.

  Účinné metódy na odstránenie obsahu nosových dutín

  Spolu s hlavnou liečbou sa doma zbavíte bolesti so zápalom dutín.Masáž pomáha. Vystavenie určitým miestam tváre (v strede čela, medzi očami, chrámami a v oblasti maxilárnych dutín) zlepšuje krvný obeh, zmierňuje prekrvenie nosa a odstraňuje pocit plnosti v oblasti krídel nosa a čela. Masážne aktívne body by sa mali vždy začať ľahkým hladením a potom môžete zvýšiť tlak. Pohyby sa robia v smere hodinových ručičiek prostrednými a ukazovacími prstami. Optimálny čas bodovej expozície je 5 minút.

  Často sa ako hlavná terapia sinusitídy u tehotných žien používa metóda nazývaná kukačka.

  Procedúra dostala toto meno v súvislosti so skutočnosťou, že v procese vykonávania musí pacient neustále opakovať 2 slabiky („kukučka“). Reprodukcia tohto zvuku zabraňuje, aby soľný roztok prenikol do hrdla a pľúc počas injekcie lieku do maxilárnych dutín. Chorá žena leží na gauči tvárou nahor, takže hlava je pod úrovňou celého tela. V jednom nosovom kanáli lekár vstrekne antiseptickú tekutinu (s hojnou akumuláciou hnisu, do soľného roztoku sa pridá antibiotikum) a z druhej nosovej dierky sa pomocou špeciálneho nástroja odstráni hlien a voda. Tento postup je veľmi účinný pri potláčaní zápalového procesu, pretože vám umožňuje rýchlo a dôkladne vypláchnuť nosovú dutinu z odpadových produktov baktérií.

  V pokročilých prípadoch, keď je riziko vzniku meningitídy alebo iných komplikácií vysoké, je hnisavý obsah vyčerpanýprepichnutie nosovej dutiny lekárskou ihlou. Táto manipulácia sa nazýva sinusotómia a vykonáva sa pomocou lokálnej anestézie. Po extrakcii hlienu a hnisu sa nosová dutina dezinfikuje antiseptickými a lokálnymi antibakteriálnymi látkami. Defekt, ktorý zostane po vpichu, sa oneskorí 3 - 5. Deň po zákroku.

  Aké opatrenia by sa mali prijať na zabránenie sinusitídy počas tehotenstva?

  Sinusitída sa počas tehotenstva nemusí liečiť, ak sa včas venuje preventívnym opatreniam.

  • Zápal maxilárnych dutín je častou komplikáciou prechladnutia, takže akútna rinitída, ktorá sa začala, sa nemôže nechať náhodne.
  • Hnis v paranazálnej dutine sa môže akumulovať pri chorobách, ako je chrípka alebo šarlach. Príčinou je často životne dôležitá aktivita infekčných mikroorganizmov, a preto antibiotická terapia hrá dôležitú úlohu pri zastavení rozvoja sinusitídy.
  • Zdrojom baktérií, ktoré vyvolávajú zápal v nosnej dutine, sú často zubaté zuby, takže včasné návštevy u zubára sú dôležitým bodom pri prevencii tohto ochorenia.

  V snahe zabrániť rýchlemu vývoju komplikácií pri akejkoľvek chorobe, pomáhajú systematické postupy (chôdza naboso, odreniny, vzduchové kúpele), ktoré tvrdia organizmus

  .

  Zhrnutie

  Počas tehotenstva nie je zďaleka možné liečiť tvorbu hlienu a hnisu v maxilárnych dutinách iba konzervatívnym spôsobom.liečebné metódy. Najúčinnejšou metódou je prepichnutie paranazálnej dutiny. Zapálený zápal môže mať za následok vážne následky pre telo nastávajúcej matky, preto neodmietajte, ak lekár trvá na potrebe takéhoto postupu.