Ako liečiť sinusitídu ľudových liekov

Obsah
  6. Sinusitída je akútny alebo chronický zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v maxilárnych dutinách. Jednou z najbežnejších príčin choroby je neliečená infekcia dýchacích ciest: sínusitída, bronchitída, tracheitída. Patogény sinusitídy, patogénne baktérie, často prenikajú do dutín zuba poškodeného zubným kazom.

  Otolaryngológovia uplatňujú integrovaný prístup k liečbe vrátane liekov, fyzioterapie av komplikovaných prípadoch chirurgického zákroku. Existujú ľudové lieky, ktoré môžu zmierniť príznaky choroby. Sú to kvapky s príchuťou aloe, medové mlieka, infúzie liečivých bylín. Ale skôr, ako začnete liečiť sinusitídu ľudovými liekmi, mali by ste sa poradiť s otolaryngológom.

  8. Princíp účinku ľudových liekov

  V počiatočných štádiách sinusitídy je celkom možné zabrániť šíreniu zápalového procesu pomocou prostriedkov pripravených podľa receptúr tradičných liečiteľov. Infúzie, odvary a inhalácie znížia závažnosť príznakov choroby - bolesti hlavy, opuch tváre, upchatie nosa. Preto pri liečbe doma musíte vybrať niekoľko liekov súčasne, ktoré majú rôzny terapeutický účinok v komplexe:

  • zvýšenie imunity, zvýšenie odolnosti organizmu proti bakteriálnym a vírusovým infekciám;
  • odstránenie opuchu slizníc nosa ľudovými liekmi s vazokonstrikčným účinkom;
  • urýchlenie skvapalnenia a odstránenie hustého hlienu nahromadeného v maxilárnych dutinách;
  • čistenie nosovej dutiny patogénnych mikroorganizmov a hnisu;
  • zastavenie zápalu a odstránenie produktov patologického procesu.

  Sinusitída u detí a dospelých je často sprevádzaná symptómami celkovej intoxikácie tela - horúčka, dehydratácia, dyspeptické poruchy. Infúzie mnohých liečivých rastlín pomôžu eliminovať hypertermiu, obnoviť rovnováhu vody a elektrolytov a normalizovať fungovanie gastrointestinálneho traktu.

  Medzi tradičné liečitelia patria vo svojich receptoch korene, kvety, bylinky, med a propolis, éterické oleje, čerstvá a varená zelenina a výrobky kyseliny mliečnej. Rôzne liekové formy sa vyznačujú spôsobmi použitia: pitie nápojov, mazanie nosných ciest, vdychovanie liečivej pary. Kombinácia ľudových liekov na vonkajšie a vnútorné použitie pomôže posilniť terapeutický účinok.

  Počas liečby akejkoľvek formy sinusitídy lekári a tradiční liečitelia prísne zakazujú fajčiť

  .

  Odporúčania tradičných liečiteľov

  Tak ako špecialisti v oblasti úradného lekárstva, aj tradiční liečitelia odporúčajú svojim pacientom prestať fajčiť. Ak nemáte dostatok vôle na to, aby ste sa navždy zapojili do tejto závislosti, mali by ste cigarety opustiť aspoň počas liečby. Účinok nikotínu a toxických živíc na ľudské telo je presným opakom účinkov ľudových liekov. Tabakový dym vysušuje sliznicenosné membrány, šírenie zápalu. Liečitelia tiež odporúčajú:

   25. byť trpezlivý, pretože liečba akútnej alebo chronickej sínusitídy bude trvať dlho;
  • je vždy nemožné používať infúzie, odvarky a masti - po mesiaci používania sa musia robiť dvojtýždňové prestávky;
  • Včelárske výrobky (med a propolis) by sa mali užívať v minimálnom množstve, aby sa zabránilo vzniku alergických reakcií, a potom by sa malo zvýšiť dávkovanie;
  • nie je možné okamžite použiť viaczložkové rastlinné prípravky na liečbu sinusitídy, je lepšie pripraviť jeden druh rastliny a postupne zavádzať ďalšie zložky;
  • Odporúča sa kúpiť korene, bylinky, kvety v lekárňach, ak neexistuje istota, že sa zbierajú na ekologicky čistých miestach a sušia sa správnymi metódami.

  A najdôležitejšou vecou, ​​ktorú odborníci v oblasti tradičnej medicíny radia, je, že ak sa necítite dobre, bez účinnosti domácich prostriedkov, musíte sa bezodkladne skontaktovať s lekárom. Sinusitída sa týka chorôb, ktoré vyvolávajú vznik závažných a často nezvratných komplikácií. Najnebezpečnejšou z nich je meningitída alebo zápal membrán mozgu a miechy.

  V prípadoch, keď sú účinné ľudové lieky

  Sinusitída sa vyvíja po vstupe patogénnych baktérií do dutín, potom sa pri jej liečbe používajú antibakteriálne lieky. Otorinolaryngológovia začínajú s liečbou bez čakania na výsledky laboratórnych testov,čo umožňuje zistiť typ patogénneho mikroorganizmu. Preto sú použité antibiotiká farmakologickými látkami so širokým spektrom účinku. Pôsobia proti najznámejším infekčným agensom.

  Liečivé byliny, múmie, propolis, éterické oleje majú antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti, ale ich terapeutický účinok je pomerne slabý. Ľudové lieky sú účinné iba v týchto prípadoch:

  • chronická forma sinusitídy. Zanedbanie lekárskej starostlivosti často spôsobuje chronickú patológiu. Trvá pomaly, zhoršuje sa pod vplyvom negatívnych faktorov, napríklad podchladenia. Ľudové lieky sú schopné zastaviť zápalový proces vo fáze remisie;
  • Akútna forma sinusitídy. Na odstránenie príčiny choroby a jej bolestivých symptómov sa ľudové liečivá používajú iba v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi a farmakologickými prípravkami;
  • prevencia relapsu. Drogy vyrobené podľa receptúr tradičnej medicíny sú vynikajúcou prevenciou exacerbácie chronickej sinusitídy. K relapsom zvyčajne dochádza na jar a na jeseň, keď je výrazne znížená odolnosť tela voči bakteriálnym infekciám.

  Ľudové lieky sú najúčinnejšie počas obdobia rehabilitácie na obnovu všetkých systémov ľudského života. Použitie bylinných infúzií pomôže zvýšiť imunitu, doplní prísun biologicky aktívnych látoklátky.

  Počas liečby sinusitídy by sa do stravy pacienta mali zahrnúť citrusové plody

  .

  Ošetrenie potravín

  V ľudovom liečiteľstve sa na prevenciu sinusitídy nepoužívajú iba homeopatické lieky, aromatické oleje a vazokonstrikčné kvapky. Dobre navrhnutá denná ponuka pomôže urýchliť regeneráciu založenú na čerstvej zelenine a ovocí. Obzvlášť výhodné sú tie, ktoré zahŕňajú flavonoidy, horkosť, triesloviny, éterické oleje:

  • reďkovky čierne, reďkovky;
  • citróny, grapefruity, mandarínky;
  • zeler z zeleru, kôpru, petržlenu;
  • ​​
  • granátové jablko.

  Takéto výrobky majú priaznivé účinky na sliznice horných dýchacích ciest. Esenciálne oleje a horkosť prispievajú k ich hydratácii a regenerácii. Zaradením do stravy môžete výrazne urýchliť regeneráciu znížením opuchu maxilárnych dutín.

  Pri liečbe rôznych patológií odborníci v oblasti tradičného a úradného lekárstva odporúčajú, aby pacienti nejedli potraviny bohaté na korenie. Ale nie pri liečbe akútnej alebo chronickej sinusitídy. Pri absencii ochorení gastrointestinálneho traktu je potrebné ochutiť hotové jedlá:

  • čierne a červené korenie;
  • chren, wasabi, horčica;
  • koriander, kurkuma.

  Korenie a korenie zrieďuje hustý hlien a uľahčuje jeho rýchly prechod z dutín. Inhibujú rast a aktívnu reprodukciu patogénnychmikroorganizmy vďaka svojmu dezinfekčnému a antimikrobiálnemu pôsobeniu. Počas sinusitídy majú dospelí a deti nedostatok chuti do jedla v dôsledku zmien chuti a upchatia nosa. Voňavé korenie a korenie môže situáciu napraviť a vrátiť stratené pocity.

  Pikantná horčica pomáha urýchliť vypúšťanie spúta nahromadeného v maxilárnych dutinách

  .

  Zdravé nápoje

  Účinným liekom na odstránenie príznakov akútnej a chronickej sinusitídy je prírodný ocot jablčného muštu. Výrobok obsahuje veľké množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré majú protizápalové, antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti. Na zlepšenie pohody musíte postupovať podľa nasledujúceho algoritmu:

  • rozpustiť lyžičku octu jablčného muštu v 100 ml vody s izbovou teplotou;
  • pridať akékoľvek sladidlo, napríklad med z bylín, hustý džem, výťažok zo stévie (rastlina často používaná ľuďmi s cukrovkou);
  • pite v malých dúškoch po 50 ml dvakrát denne po jedle.

  Choroba octu jablčného muštu nemôžu liečiť ľudia s ulceróznymi léziami, akútnou a chronickou gastritídou. Pri liečbe sinusitídy doma má veľký význam objem tekutín spotrebovaných počas dňa. Ak pacient nemá patológie močového systému, musíte ho doplniť na 2,5 litra. Faktom je, že sínusitída je často sprevádzaná symptómami celkovej intoxikácie tela

   69) nadmerné potenie;
  • zvracanie, hnačka.

  Tento stav môže spôsobiť dehydratáciu, čo je porušením rovnováhy voda-elektrolyt. Ak chcete zabrániť vývoju udalostí v takom negatívnom scenári, pomôže:

  • ovocné šťavy;
  • infúzie harmančekových kvetov a šípiek;
  • minerálna voda: Borjomi, Narzan, Essentuki, Slavyanovskaya;
  • ovocné nápoje z bobúľ;
  • zelený a čierny čaj s plátkom citróna a medom.

  Ťažký nápoj doplní zásoby vitamínov a minerálov, zabráni vysychaniu slizníc a pomôže rýchlemu oddeleniu spúta a hnisu. A časté vyprázdňovanie močového mechúra pomáha odstraňovať produkty zápalového procesu z tela, čím bráni rozvoju príznakov celkovej intoxikácie tela.

  Výplach nosa

  Správne výplach nosovej dutiny pomocou alternatívnych metód v počiatočnej fáze zápalového procesu pomôže vyhnúť sa užívaniu antibakteriálnych liekov. Tento postup sa vykonáva na odstránenie patogénnych mikroorganizmov, hnisu, hlienu, ktorý sťažuje dýchanie z maxilárnych dutín. Čo sa často používa na pranie:

  • nízkoobjemový sprcha;
  • Špeciálna čajová kanvica, ktorá sa predáva v lekárni.

  Počas postupu je potrebné nakloniť hlavu nabok a roztok naliať do hornej nosovej dierky tak, aby tekutina vytiekla spodným sínusom. Čajová kanvica by sa mala používať s veľkou opatrnosťou, pretože pri častom používaní pomôcky sa môže vyvíjať akútna zápal stredného ucha. Liečitelia odporúčajú oplachovanienosové dutiny sú také ľudové lieky:

  • medový roztok. Na jej prípravu by ste mali čajovú lyžičku medu rozriediť v pohári teplej vody;
  • mäta pieporná. Polievkovú lyžicu suchých listov nalejte do pohára vriacej vody a trvať na tom, aby boli pod vekom 2 hodiny. Napnite a použite nástroj na umývanie nosa a inhaláciu;
  • morská alebo kamenná soľ. Účinné umývanie nosa sa dosiahne rozpustením čajovej lyžičky akejkoľvek soli v 200 ml teplej vody;
  • 0,02% roztok furatsiliny. Na prípravu antiseptického lieku sa musí tableta furacilínu v 100 ml horúcej vody zriediť a priviesť do varu;
  • harmančeková infúzia. Polievková lyžica suchého rastlinného materiálu sa varí vriacou vodou pol hodiny, filtruje sa a po ochladení opláchnite nos.

  Na tento postup môžete použiť tinktúry ľubovníka bodkovaného, ​​nechtíka lekárskeho a vlaku pripraveného v rovnakých pomeroch ako harmančekový produkt. Podobné recepty sa vyskytujú na internete s lastovičníkmi, ale otolaryngológovia dôrazne odporúčajú, aby ich nepoužívali z dôvodu toxického účinku jedovatej rastliny na ľudské telo. Na umývanie nosa si v lekárni môžete kúpiť izotonický roztok chloridu sodného v 200 alebo 400 ml fľašiach. To stojí oveľa menej ako mnoho farmakologických prípravkov s morskou vodou. Liečivý roztok na umývanie nosa sa môže pripraviť doma. Aby ste to dosiahli, rozrieďte 0,5 čajovej lyžičky obyčajnej soli v dvoch pohárikoch teplaprevarenú vodu.

  Počas liečby sinusitídy by sa sinusy mali pravidelne umývať roztokom z morskej alebo kamennej soli.

  Inhalačné postupy

  Najúčinnejšie postupy, ktoré pomáhajú liečiť počiatočné štádium sinusitídy, sú inhalácie. Tradičná medicína používa odvar a infúzie bylín, éterických olejov a dokonca aj korenín. Je potrebné poznamenať, že tento typ inhalácie sa nevykonáva pomocou ultrazvukových a kompresorových zariadení, pretože to spôsobí poškodenie rozprašovača. Ako pripraviť roztoky na inhaláciu doma:

  • pridajte hrsť eukalyptových listov do horúcej vody;
  • rozriediť v dvoch litroch vody 2-3 kvapky éterického oleja z tymiánu, jedle, borievky, arborvitae, borovice, smrek alebo citróna;
  • nalejte päť bobkových listov pohárom vriacej vody, nechajte pôsobiť 2 hodiny, zohrejte a nalejte do vody na inhaláciu.

  Sinusitída sa môže liečiť pomocou osvedčeného lieku - vdychovaním horúcej pary pochádzajúcej zo zemiakov uvarených spolu s kožou. Dokonca aj jediný zákrok eliminuje upchatie nosa, zvlhčuje sliznice a uľahčuje dýchanie. Terapeutický účinok postupu sa môže zvýšiť pridaním štipky pitnej sódy alebo kvapky éterického oleja z tymiánu do zemiakovej kaše.

  Pravidelné inhalácie éterických olejov a infúzie liečivých bylín pomôžu liečiť sinusitídu.

  Liečitelia varujú, že inhaláciu nemožno použiť pri zvýšenej telesnej teplote.Kontraindikácie postupov sú tiež:

  • akútna sinusitída;
  • horúčka, zimnica;
  • prítomnosť kazu;
  • závažné upchatie nosa.

  Účinnosť postupu sa môže zlepšiť predpraním nosovej dutiny alebo použitím vazokonstrikčných nosných kvapiek. Počas inhalácie by ste sa mali snažiť vdýchnuť liečivé pary nosom a neponáhľať sa. Takéto postupy vedú k zahrievaniu tváre, takže sa kvôli vysokej pravdepodobnosti komplikácií nepoužívajú na hnisavý výtok z maxilárnych dutín.

  Domáce nosové masti

  Rýchlo opravuje poškodené nosové sliznice a zastavuje šírenie zápalového procesu. Spravidla majú pomerne tekutú konzistenciu, ktorá im umožňuje ich použitie dvoma spôsobmi:

  • navlhčite navonok na malé bavlnené tampóny a vložte ich do nosných dierok;
  • Namažte nosové kanáliky 3-4 krát denne po použití vazokonstrikčných kvapiek alebo sprejov.

  Masť sa môže používať nielen na liečenie sinusitídy, ale aj na jej prevenciu na jar a na jeseň. Antiseptický účinok externých činiteľov pomôže zabrániť prenikaniu infekčných agens do maxilárnych dutín.

  Zložky sa používajú na prípravu mastí, ktoré často vyvolávajú alergické reakcie. Pred nanesením produktu na nosnú sliznicu je vhodné vykonať test. Za týmto účelommalé množstvo masti by sa malo vtierať do pokožky zápästia. Ak po 20 minútach nedôjde k žiadnemu podráždeniu, môžete mazať sliznice. Pri liečbe sinusitídy fungovali ľudové lieky pripravené podľa týchto receptov dobre: ​​

   125) lyžica hustého medu zmiešaná s čajovou lyžičkou šťavy z aloe a 50 g čerstvého masla;
  • 30 g olejovej detskej smotany zmiešanej s čajovou lyžičkou cibuľovej šťavy a kvapkou oleja mäty piepornej (predáva sa v lekárni);
  • Rozdrvte 50 g farmaceutickej vazelíny s kvapkou éterického oleja, lyžičkou aloe šťavy a lyžičkou medu;
  • 30 g kakaového masla (predávaného v lekárni) zmiešaného s lyžičkou čerstvo vylisovanej šťavy z aloe.

  Trvanie liečebného cyklu je 5 až 10 dní. Masti pripravené podľa receptúr tradičnej medicíny sa nepoužívajú na liečbu detí a tehotných žien. Ak po aplikácii zmesi došlo k nepríjemným pocitom, musíte nos vypláchnuť prúdom teplej vody.

  Infúzie z liečivých bylín vylučujú opuch horných a dolných dýchacích ciest so sinusitídou

  .

  Všeobecné prostriedky na zosilnenie

  Infúzie a odvary z kvetov, bylín a koreňov sa používajú na liečbu chronickej sinusitídy počas exacerbácií a počas remisie. Zloženie liečivých rastlín obsahuje užitočné látky, ktoré vykazujú protizápalový účinok. Dezinfekčné a antiseptické vlastnosti liečivých bylín sa používajú na posilnenie imunity na miestnej úrovni. kurzpoužitie odvarov a infúzií eliminuje opuch horných a dolných dýchacích ciest, bude vynikajúcou prevenciou bakteriálnych infekcií.

  Užitočné zlúčeniny tiež zvyšujú zdravie ľudí a zvyšujú odolnosť tela voči chorobám dýchacieho ústrojenstva - hlavné príčiny sinusitídy. Preto by ste od prvého dňa liečby mali piť infúzie pripravené takým spôsobom:

  • naliať 2 lyžice do termosky lyžicu listov brusnice, nechtíka lekárskeho, šalvie a zalejeme litrom vriacej vody. Namáhajte a pite namiesto kávy alebo čaju bez ohľadu na čas jedla;
  • do smaltovaného kontajnera vložte desať bobúľ šípky, 5 lyžíc. polievkové lyžice ledum a 3 lyžice. polievkové lyžice tymiánu. Pour 2 šálky vriacej vody a dusíme pod víkom vo vodnom kúpeli po dobu 30 minút. Kmeň a užite 100 ml pred jedlom;
  • vložte do hrnca hrsť sušených bobúľ malín, hloh a čučoriedok. Nalejte 2 litre vriacej vody a trvajte 3 hodiny na veku. Kmeň, vezmite infúzny pohár 4-5 krát denne.

  Nápoje obsahujú veľa vitamínov a organických kyselín, vďaka ktorým sa metabolizmus zrýchľuje. Dochádza k rýchlej regenerácii poškodených slizníc a konečný a medziprodukt zápalového procesu sa z tela okamžite vylučuje. Tieto ľudové lieky znižujú závažnosť príznakov všeobecnej intoxikácie v dôsledku ich antispasmodického účinku.

  Kvapky v nose z aloe a Kalanchoe pomáhajú rýchlo liečiť chronickú a akútnu sinusitídu

  Liečivé kvapky

  Na základe odporúčaní ošetrujúceho lekára pacienti používajú vazokonstrikčné kvapky do nosa. Ale po niekoľkých dňoch môžu také lieky vyvolať silné opuchnutie slizníc, takže sú zrušené. Ak upchatie nosa pretrváva, môžu sa použiť ľudové prostriedky. Domáce kvapky nielen liečia rinitídu, ale tiež zvlhčujú sliznice, majú protizápalové a antimikrobiálne účinky. Čo pomôže rýchlo odstrániť upchatie nosa:

  • zmes rovnakých častí čerstvo vylisovanej šťavy z aloe a tekutého medu;
  • Šťava z Kalanchoe zmiešaná s 2 - 3 kryštálmi morskej soli a kvapkou cibuľovej šťavy;
  • 50 ml harmančekovej infúzie (1 lyžica lyžice na pohár vriacej vody) s pridaním 20 g hustého medu;
  • 30 ml oleja z rakytníka rešetliakového v zmesi s lyžičkou šťavy z aloe;
  • 20% alkoholová tinktúra propolisu, do ktorej bolo pridané rovnaké množstvo akéhokoľvek rastlinného oleja.

  Mnohé z týchto prospešných biologicky aktívnych zlúčenín sa formulujú s farmakologickými látkami s preukázanou účinnosťou pri liečbe sinusitídy. V počiatočnom štádiu ochorenia pomôžu kvapky pripravené podľa receptov tradičných liečiteľov za niekoľko dní zbaviť sa zápalu.

  Sinusitída je patológia, ktorá pri absencii náležitej liečby môže rýchlo napredovať, najmä u malých detí. Otolaryngológovia neodporúčajú umiestňovať špeciálne nádeje na ľudové lieky. V niektorých prípadoch ich použitie iba zhorší situáciu, zvlhčí príznaky a oneskorízačatie liečby. Infúzie, masti a draslík z liečivých bylín alebo medu sú účinné iba v období zotavenia po hlavnej liečbe farmakologickými liekmi.